За унаследяването на алергиите

  • 2 585
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 392
Здравейте мами!
Имам въпрос,на който не можах да намеря отговор,макар че прерових доста чуждоезични страници.Може би нещо ми е убегнало,затова се обръщам към вас.
Става въпрос за следното: Каква е вероятността бебето на двама родители,които имат алергии(не хранителни!) да е предразположено към хранителни алергии?
Дано някой да е попадал на такава информация baby_neutral

# 1
  • Мнения: 2 332
Голяма е вероятността Sad. ПРимер ще ти дам с мен и мъж ми: аз от малка помня, че имах обриви зад коленцата, помня как се чешех... После за известно време май изчезна, на 13-год. възраст се завърна алергията ми като екзема на ръцете - и досега се морим с нея.
Мъж ми от малък също има алергия, може би започнала като хранителна - имал е реакция към козе(!) прясно мляко и към ягоди(за които реакции е вкарван в болница) - изразявала се в обриви, също по сгъвките, но не само. Сега чат-пат получава обриви по ръцете - м/и дланите и лакътите; но от известно време е с начален стадий на астма. Дъщеря ни от малка казаха, че има АД, много и е суха кожата, получава обриви и лишеи. Не съм забелязала особена връзка с това, което яде, освен може би към шоколад, който и даваме мноооого рядко...
Стискам ви палци при вас да не е такъв случая все пак! Hug

# 2
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Чела съм в американски сайт,че ако единият родител е с някаква алергия вероятността детето да е алергично е 30%,ако и двамамта са с алергия вероятността е 60%.Като не е задължително детето да наследи същия вид алергия като на родителя т.е. може и хранителна да получи.На друго място съм чела,че ако майката е алергична има голяма вероятност и детето да бъде.
Това не означава,че трябва да се шашкаш.Просто бъди внимателна.
Имам пример и за обратното.Брат ми нямаше никакви алергии/нито аз,нито майка ни и баща ни/,но на 12 год.,получи поленова алергия,та така е и до днес/вече е на 29 год./ .
Сетих се,че мъжът ми е алергичен към антибиотици,а синът ни до сега не е проявявал симптоми на алергии/дано и не прояви/.Имай пред вид,че е захранен рано, на 4 мес.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 526
За съжаление вероятността при двама алергични родители бебето да има също алергии е голяма, даже в няко статии съм чела за почти 80 % вероятност. Алергиите в последно време са се увеличи много. Единият фактор е мръсната околна среда, в която живеем. От друга страна всички учени казват, че това се предава по наследство. Родителите на мъжа ми са алергични, дъщеря им (неговата сестра), двете й деца също. Мъжа ми също има някакви алергии, но като дете някои от тях ги е израстнал. Силно се надявам дъщеря ми да не е "прихванала" някои от тях, но като я изследваха ми казаха, че е на границата за алергия към акарите.

# 4
  • Мнения: 4 392
Благодаря ви!
Имах нужда да знам,че съм на правилния път,защото тук около мен все едни специалисти се извъдили всичките. Twisted Evil
Днес една съседка започна да ме убеждава ,колко било полезно детето да яде плодове ,особено ягоди ...И постоянно ме тормози с нейните изказвания,че "слънцето било много полезно " .Трябвало да разголя щерката да се пече и какви са били тези кремове,дето съм я мажела? Rolling Eyes" Не искам темата да заприличва на други,затова спирам,ама най-много се ядосвам,когато някой иска да ме изкара,че съм лоша майка.
А то ако е вярно наистина,че има опасност да прояви и хранителна алергия детето,понеже ние и двамата с баща и сме с дерматити,май трябва да вдигна с още една година срока за въвеждане на някои храни newsm78

# 5
  • Мнения: 2 332
Благодаря ви!
Имах нужда да знам,че съм на правилния път,защото тук около мен все едни специалисти се извъдили всичките. Twisted Evil

Най-вече трябва да се доверяваш на майчиното си чувство  Hug. Според мен действаш правилно - и аз пазя Йоана от слънцето - шапки, кремове още от малка я мацотя, пък кой каквото ще да си говори. Също и за ягодите добре правиш, че отлагаш даването им Simple Smile.

# 6
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
,май трябва да вдигна с още една година срока за въвеждане на някои храни newsm78
И моят съвет е такъв.

# 7
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Amarena, ще ти кажа как постъпих аз с малкия.
Ние с таткото нямаме никакви алергии (поне не са се проявявали). Обаче свекърва ми е много алергична.
Дъщеря ми, за мое огромно съжаление, е "гледана" по старата схема, разбирай сок от 2-ри месец, от 3-ти пюре, жълтък от 6-ти и.т.н да не изреждам, че ми се свива сърцето. В резултат може би и на неправилното захранване, тя е с разни дерматити.
По този повод реших, че малкият е фамилно обременен и действах със захранването така, както се внимава за алергично дете. Имай предвид, че ягоди специално ядем едва от тази година, мед все още не съм включила. Със слънцето съм също много внимателна.

Така че, действай според майчинския си инстинкт, и най- вече не слушай разни съседки, та дори и приятелки! И не си прави труда да им обясняваш, няма да те разберат Wink

На мен ми се наложи миналата година дори да извадя от устата на малкия една ягодка, дадена от свекърва ми. Изгледахме се на кръв, но по-важно ми е детето!

# 8
  • Мнения: 4 392
На моята и запуших устата ,като се опитаха да и набутат козунак и баница и и дадох да ръфа една коричка хляб,от което излязох лошата майка,а свекървата добрата баба.На мен хич даже не ми пука,ама на моменти ми изпушва "хардуера". Прекалено много инакомислещи има около мен Shocked.Затова май ми е по-добре на компа,отколкото пред блока.
anuschka,време е за среща!! Wink
Иначе аз съм отгледана по онези правила,нали се сещате> На 40.ден кисело мляко,след 1.месец сокче ,после жълтъче,мазана съм с мас .Всеки ден съм къпана в солена водичка.Дали пък са случайни проблемите ми с кожата?

# 9
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Незнам дали сте чели статията в новия брой на National Geographic за алергиите......там пише , че една от причините за тях са химикалите и токсините, а другата е прекаленото пазене от природата- пръстта, торта, в която живеели бактерии, които превентират алергиите......
Пишеше още, че дете с атопичен дерматит има еди колко си процента вероятност в последствие да развие астма.........

Така, че пази си детето от химии, вкл. от козметични.............и го води колкото се може по- често сред природата ( на село или планина )............

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=84785.0

# 10
  • Мнения: 110
Наистина вероятноста е голяма ,но не 100% .Бъди внимателна при срещата с вещества които са наи -честите причинители на алергии .Не ги избягваи съвсем .Гледаи контакта с тях да е в по - малки количества и в по - късна възраст  .Не забравяи ,че алергени не са само храните ,ами полените , кърлежа които живее в дом .прах и плесените .......

# 11
  • София
  • Мнения: 39 673
Аз имах алергия до пубертета, гадно нещо, и в шокове съм изпадала. Така и не разбраха каква е.
Сега имам не много силно изразена сенна хрема. И алергия към Пеницилин и Тубоцин.
Мъж ми не страда от алергии. Дияна също.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 094
Това, което съм чела е, че за да има алергия, трябва да има дразнител. Обяснението с околната среда звучи приемливо.

От друга страна - всички живеем при едни и същи условия. При едните го има, при другите - не!

Не мисля че е задължително децата да имат алергиите на родителите си. Още повече, че в съвременността има начини и методи за предотвратяване. Стига да ги знаеш и да ги прилагаш!

# 13
  • Мнения: 446
От това, което аз съм изчела, предразположението към автоимунни заболявания се предава по наследство, като не е задължително в различните поколения да се развие в едно и също - може майката да е с Хашимото, а детето - с ревматоиден артрит и т.н. За алергиите също се унаследява склонността на организма да реагира неподходящо на алергените, но мисля, че типа алергия - не. Макар че моите деца също като мен са алергични на пеницилини, но сина ми има и сенна хрема, каквато аз нямам newsm78

# 14

Общи условия

Активация на акаунт