Коледно

  • 69 474
  • 349
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 2 686
Утре обещавам да ти препиша рецептата, обаче да ти кажа честно понеже съм я правила преди 15 години не съм сигурна дали е достатъчно хубава. Спомням си, че пустата шейна и сладки все не можеха да омекнат, затова и тръгнах днес да ровя за по-качествена рецепта. Нещо тази година съм се вдъхновила да я правя.

Обаче си поиграх да рисувам отделните части на шейната, които се правят от по-дебел лист хартия или картон, разполагат се върху тестото и се изрязват - ако искаш да ти ги пратя, може имейл да ми дадеш на лични. После се изпичат и внимателно се залепват с разтопените дъвчащи бонбони. В по-предишните постинги имаше и друг начин за залепване, може би е по-подходящ.

# 61
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Сънчо, може ли и на мен шаблоните, моля!!! И-мейла ми го има в профила. Благодаря ти предварително!
А най-добре ги пусни тук, ако можеш!

# 62
  • София
  • Мнения: 2 686
За съжаление не мога да ги пусна тука или поне не знам как. То шаблони силно казано, защото по-скоро са нарисувани от мен (с Пейнта, мани мани) отделните части на шейничката. Ще ти ги пратя, пък ако нещо не ти е ясно ще питаш.

Иначе рецептата е:
1. 375 гр. мед
2. 125 гр. захар
3. 50 гр. масло или маргарин
4. 750 гр. брашно
5. 3 лъж. бакпулвер
6. 2 яйца

За гарниране:
4 капки лимонов сок, 1 белтък, 100 грама пудра захар.

Начин на приготвяне:
1, 2 и 3 се поставят в тенджера на котлона да се загреят и забъркат. Оставят се да изстинат.
4, 5 и 6 се разбиват с миксер.
Съединяват се двата "бъркоча", прави се тесто, което трябва да престои 1 нощ в хладилника.


Прави ми впечатление, че в тази рецепта има доста мед, за разлика от другите, които прочетох. Казано честно се притеснявам малко да ви я препоръчам, защото имам спомени, че все ставаха твърди тия пусти меденки и не искаха да омекнат. Като я направя ще я снимам да я видите (ако не е много грозна  Mr. Green)

# 63
  • Мнения: 2 142
Момичета сто пъти изчетох всичко, копирах си някои рецепти и вече си правя списък кое, кога да правя, обаче много ми се иска да направя фонданена глазура за коледните сладки (меденки). Преди две години пак за Коледа си купих много хубави сладкарски бои от Париж, до сега сум ползвала малко пак за торти, но за сметаната, а те са много наситени и красиви и съм сигърна, че ще станат много цветни и красиви с фонданена глазура като във "2те фукли" или "100 грама сладки", затова до мамите правили фондан, да ми кажете коя рецепта да избера? Различна ли трябва да бъде за основно покритие и за рисуване?
Зная че ако успея да го докарам фондана, ще станат много красиви, защото другите неща много ми се отдават (Това прозвуча много нескромно, извинете! Embarassed)

# 64
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
А защо ти е фондан, той много трудно се докарва да стане идеално гладък, фин и бял без да се захароса на едри частици.. Трябва ти мраморна плоча за таблирането му. Аз използвам смес от белтък и пудра захар до по-гъстичка каша,осветявам и украсявам или рисувам с четка върху меденките. А ако държиш на фондана- купи си готов от някоя сладкарска борса. Виждам,че си от София, във Варна знам къде има, но за София -не. 

# 65
  • Мнения: 2 142
djemma, много ти благодаря. А този готовият на прах ли е, как се продава?

# 66
  • Мнения: 446
Джема, моля те кажи къде има във Варна фондан и украси, защото нямам време да обикалям да търся, а във Пикадили има само захарни пръчици, но е и бои и т.н.

# 67
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Не фонданът не е на прах, това е маса, която се получава от сваряване на много гъст захарен сироп и после се започва "обръщане със шпатула, докато стане на бяла маса- като бяло сладко. Фонданът е глазурата на едновремешните еклери, само че бяла или сегашните карамелови обаче,не шоколадови.
 А във Варна има сладкарска борса, където може да намеритемного неща,но там са в големи количества.Например аз си купих кафяв сладкарски шоколад- 5 кг, няма по-малко, ама си имам вече няколко месеца шоколад и си топя по малко. За фондан- ми се досвидяха парите,защото не го ползвам толкова често. Има много захарни фигурки за торти-това си взимам редовно и красиви захарни рози и лебеди. Намира се като тръгнеш от центъра към автогарата, минаваш Макдоналдс и малко след това стигаш до У образно кръстовище, тояно преди да започнат магазинчетата за авточасти, завиваш на дясно и във втората пресечка завиваш на ляво. Между два блока е и се намира в 4 или 5 гараж на дясностоящият блок. За нищо на света не бих предположила, че в гараж има сладкарска борса, но добре,че един познат от сладкарския цех ми казаот къде се снабдяват с пошове и накрайници, та отидох за това,аси купих много работи.има хартиени капсули за мафини също, подобрители за хляб и козунаци(който има автомат за хляб).Проблемът ми е ,чене мога да намеря с кого да си купя нещо, което да си разделим,защото само за моето семейство сами големички разфасовките. Ако някой от Варна си хареса нещо там да сподели, може да се комбинираме.Например аз искам и бял шоколад,но и той е 5 кг

# 68
  • Мнения: 1 349
Проблемът ми е ,чене мога да намеря с кого да си купя нещо, което да си разделим,защото само за моето семейство сами големички разфасовките. Ако някой от Варна си хареса нещо там да сподели, може да се комбинираме.
Уф, как не съм във Варна сега. Ако не намериш дружка за пазаруване там, лятото ще се обадя.
Дали някой не знае къде в София има такава борса?

# 69
  • Мнения: 2 142
Да, ако някой знае къде в София продават такива неща на едро, ще съм му много благодарна!
online, ако някоя от нас разбере да свирка на другата, може и заедно да пазаруваме. Естествено, ако открием такава борса!   chef

# 70
  • Мнения: 1 349
online, ако някоя от нас разбере да свирка на другата, 

Да, питах вече и в готварския на дира. Дано изскочи от някъде информация!

# 71
  • Мнения: 2 142
Да, питах вече и в готварския на дира. Дано изскочи от някъде информация!

Супер, аз пък ще се свържа днес с едни приятели сладкари. Дано да го открием!

# 72
  • Мнения: 202
Малко тъп въпрос, но как трябва да изглежда шейната?

# 73
  • sofia
  • Мнения: 127
online, ако някоя от нас разбере да свирка на другата, 

Да, питах вече и в готварския на дира. Дано изскочи от някъде информация!

Утре ще ми дадат адрес на една фирма за такива изделия в София.

# 74
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте момичета:))

За меденките е най-добре да направите глазура с пудра захар, белтък и няколко капки лимон, както ви е казала Джема! Точното съотношение е:

140г пудра захар(пресята)
1 белтък
3-4 капки лимон

Белтъка се разбива на гъст сняг с капките лимон и към него постепенно се добавя пресятата захар. Прави се фунийка от оризова хартия(че е по-твърда), без отвор, напълва се с част от глазурата, запечатва се отгоре и чак тогава се реже с остра ножица отвор около 1мм. Глазурата трябва да е много гладка, за да не запушва фунийката.

Ето някои идеи за украсяване на меденките:http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=3643&AlbumId=31732

Общи условия

Активация на акаунт