Със или без ЕПИЗИОТОМИЯ родихте ?

  • 4 077
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 229
Това е нещо като продължение на темата на boo " Как родихте".   Интересно ми е дали на всички, които раждат нормално им се прави Епизиотомия - разрезче което предотвратява разкъсване. Аз лично, която и майка да съм попитала,  ми отговаря че е с Епизиотомия. Аз самата също.
Чудно ми е  Thinking  ако наистина процентът  е толкова голям, в миналото / на село например/ как са раждали, с разкъсвания ли?

# 1
  • Мнения: 1 194
На въпроса ти за едно време на село , чувала съм ужасното определение на една бабичка" Родила жена, разпран чувал" Close Веднъж като малка даже бях неволен слушател на страховити разкази за ужасни разкъсвания останали за цял живот... Та сигурно някои доста са се рзакъсвали, и така са си карали Shocked

А за анкетата-аз родих с епизиотомия. Така и не разбрах защо ми я направиха Twisted Evil Раждането беше много леко и бързо. Слава богу и тя бързо заздравя и сега и помен няма от нея.

# 2
  • Мнения: 5 539
Според някои - правят я, за да се каже, че има за какво да ти вземат парите. Все пак шевове са това.
За статистиката - да, с епизиотомия.
Колко шева не знам, но конците бяха от тези дето сами падат, затова не се наложида ходя да ми ги махат после.

# 3
  • Мнения: 2 006
С епизотомия.

# 4
Ami ne, az kato chuh doktorkata da kazwa che oshte malko i shte me srqzwa i wzeh ceh se napynah i bebeto izkochi... e maj imah 2-3 sheva, koeto za pyrwo rajdane si e nishto wse pak..Simple Smile

# 5
  • Popovo
  • Мнения: 571
Без.Имах разкъсвания и вътрешни и външни,но бебето си ги направи,не са ме рязали.

# 6
  • Мнения: 288
Не гласувах в анкетата, защото няма моят отговор.
1-ви път със епизотомия
2-ри път без епизотомия

# 7
  • Мнения: 7 821
Цитат на: stefania
Не гласувах в анкетата, защото няма моят отговор.
1-ви път със епизотомия
2-ри път без епизотомия


И при мен беше така. Но гласувах - С епизиотомия.

# 8
  • Plovdiv
  • Мнения: 309
Първия път без , втория с епизиотомия.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 856
samo edno rajdane imam - sas

# 10
  • Мнения: 4 358
Без.
Оги се роди 3950 гр.

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Без. Имах разкъсвания, 2 шева, но бебето си ги направи, когато ми натисна докторицата корема, не са ме рязали.

# 12
  • Мнения: 2 051
Без.
И без шевове.
При нито едно от петте ми деца.

# 13
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Със. Даже докторът ме резна два пъти, щото бебо не искаше да излиза, а вече беше фатално за него, та сетне чаках да ми зарастнат 5 външни шева. Много се надявам при второ раждане да не се налага.
Някои твърдят, че перитомията е по-добър вариант(разрезът не е настрани, а към ануса). Вие какво мислите?

# 14
  • Мнения: 1 770
И двете раждания с епизиотомия. Големи бебета...

И аз все се питам как са раждали едно време, какво са правели за разкъсванията....

Имаше един филм преди няколко месеца, в който разказваха за раждането едно време - ужас! Бабите, които израждали, ходели с наръч инструменти, които като ги показаха, ми настръхна косата! Няма да се впускам в подробности.

# 15
  • Мнения: 4 473
с епизиотомия-както вече писах при мен беше по спешност

# 16
  • Мнения: 352
с епизиотомия

# 17
  • Мнения: 3 200
С епизиотомия, съвсем малка ми е , за това  и много бързо я забравих.  
Оставам с впечатление, че анкетата има подтекст против епизиотомията, защо?

# 18
  • Мнения: 288
Цитат на: logo5ka

...Някои твърдят, че перитомията е по-добър вариант(разрезът не е настрани, а към ануса)...


Поне за мен е така. Втория път бях с перитомия.

# 19
  • Мнения: 217
Без!Имах разкъсвания,два шева ,но беба сама ги направи и то защото беше 4.500гр.

# 20
  • Мнения: 229
Цитат на: evpraksia

Оставам с впечатление, че анкетата има подтекст против епизиотомията, защо?

Не, не Simple Smile  няма такова нещо. Просто не бях срещала жена която да е родила без и ми беше чудно на всички ли им се прави.
 Сега виждам че не е така.
Иначе не съм против. Аз съм със и съм доволна, много добре ми я направиха и почти не личи. Въобще не съм усетила кога са ме резнали. Даже много се учудих Shocked  когато доктора каза че ще ме шие.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 552
Със епизиотомия.

# 22
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
С епизеотомия, но съм чувала, че ако първия път са те срязали, втория може и да ти се размине! Дай боже!  Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 4 414
без. и без разкъсвания. така ако раждам, мога още 5-6 да родя:)

# 24
  • София
  • Мнения: 255
Без епизиотомия, но Гого се роди мъничък. Имам една приятелка, която така я зашиха - при нея се наложи да и направят епизиотомия, че сега за цял живот е обезобразена 75% е възстановена оттдолу. Така че дори и да те срежат се случва да ....нямаш късмет, ако мога така да се изразя. А относно моето раждане - мина гладко и  на всеки пожелавам такова!!!!!!

# 25
  • sofia
  • Мнения: 769
Първото с перитомия, а второто с епизотомия..ама големи главчовци и двамата - баткото беше с 10.3 глава, та и вътре ме разкъса яко - 8 шева вътре и 6 вън и така ме срязаха, че прерязаха артерията към краката....не е за приказка просто..., а малката с 9.9 см, при това докторката ме сряза с лявата ръка и с гордост заяи, че за 20 години трудов стаж не знаела, че може да прави епизотомия с лявата ръка, ама вече знае... Imp , а после как ме заши...  Imp

# 26
  • Мнения: 3 200
Цитат на: Зъхи
С епизеотомия, но съм чувала, че ако първия път са те срязали, втория може и да ти се размине! Дай боже!  Rolling Eyes


А дано  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 6 315
С епизиотомия, която според акушерките била перинеотомия  Laughing . Просто разрезът е настрани и надолу. Наложи се, защото бебето беше голямо и широкоплещесто. Успя сам да ме разкъса с раменете си.

# 28
  • Мнения: 3 200
Цитат на: tuti
Не, не Simple Smile  няма такова нещо. Просто не бях срещала жена която да е родила без и ми беше чудно на всички ли им се прави.
 Сега виждам че не е така.
Иначе не съм против. Аз съм със и съм доволна, много добре ми я направиха и почти не личи. Въобще не съм усетила кога са ме резнали. Даже много се учудих Shocked  когато доктора каза че ще ме шие.


Не съм те разбрала правилно  Simple Smile  newsm24

# 29
  • Мнения: 285
С епизиотомия. Но съм длъжна да поясня, че точно когато бебчо напъваше здраво да излиза, докторът казваше на акушерката - режи,  а тя просто не искаше. Получи се спор, при който докторът надделя и точно в момента когато акушерката насочи ножицата бебо изхвърча. Стана една Sad в уплахата си, жената го върна с ръка...буквално го натика отново в мен Sad и се развика на доктора....добре че в този момент мъжът ми беше до мен....нямам думи за това което ми мина през ума докато бебчо излезе и го видях....така че моята епизиотомия си беше чиста "насилствена"...само два шева в крайна сметка....
Същото стана и с епидурала....сложиха ми го на 9 см разкритие, естествено "сложиха" не е вярно в случая...всичко беше заради парите Sad докато докторът ми шиеше епизиотомията ме обезболи с инжекция понеже ме заболя здраво! Но си платих като поп и епизиотомията и епидурала...такива ми ти работи...и все пак благодаря на съдбата си за здравото и слънчево бебе...за това че само за час и половина станах щастлива майка! Simple Smile

# 30
  • Мнения: 3 200
Цитат на: Ина
Същото стана и с епидурала....сложиха ми го на 9 см разкритие, естествено "сложиха" не е вярно в случая...всичко беше заради парите Sad докато докторът ми шиеше епизиотомията ме обезболи с инжекция понеже ме заболя здраво! Но си платих като поп и епизиотомията и епидурала...такива ми ти работи...и все пак благодаря на съдбата си за здравото и слънчево бебе...за това че само за час и половина станах щастлива майка! Simple Smile


Как на 9 см разкритие!? Shocked  Нали се слагал до 4 см.  Shocked Аз отидох с 6 см разкритие и ми казаха, че не могат да ми сложат епидурал както исках. Да не са ти сложили спинална упойка, знам, че тя се слага на по-голямо разкритие при нормалното раждане!?

# 31
  • Мнения: 530
Цитат на: evpraksia
Цитат на: Ина
Същото стана и с епидурала....сложиха ми го на 9 см разкритие, естествено "сложиха" не е вярно в случая...всичко беше заради парите Sad докато докторът ми шиеше епизиотомията ме обезболи с инжекция понеже ме заболя здраво! Но си платих като поп и епизиотомията и епидурала...такива ми ти работи...и все пак благодаря на съдбата си за здравото и слънчево бебе...за това че само за час и половина станах щастлива майка! Simple Smile


Как на 9 см разкритие!? Shocked  Нали се слагал до 4 см.  Shocked Аз отидох с 6 см разкритие и ми казаха, че не могат да ми сложат епидурал както исках. Да не са ти сложили спинална упойка, знам, че тя се слага на по-голямо разкритие при нормалното раждане!?


Аз не знам да има такива правила за епидуралната упойка - слага се когато се наложи общо взето, ако има време, освен ако бебето вече не е тръгнало да излиза. На мен ми я сложиха на 7см разкритие, защото си стоях така на 7см повече от 4 часа и решиха, че е добре да ме индуцират защото се притесняваха за тоновете на бебето. Аз бях толкова изтощена след повече от 24ч контракции, че без епидуралната (която ми даде възможност да си почина малко) надали щях да издържа и да успея да събера сили за напъните, които продължиха час и полвина след пълното разкритие. На една моя приятелка също й я бяха сложили на 7-8 см, тя имаше още по -дълго раждане. На друга приятелка, въпреки че раждането не е било толкова дълго, поради проблеми със сърцето са й били казали, че непременно трябва да роди с епидурална, сложили са й я на почти пълно разкритие.
По темата - не са ми правили епизиотомия, въпреки че родих с вакуум. Имах две малки разкъсвания, които зараснаха много бързо. От това което аз знам - епизиотомията не винаги е за предпочитане пред естествените разкъсвания. При нея се реже направо през мускулните влакна и зарастването е (относително) по-трудно, докато при естествените разкъсвания (говоря не за тежките случаи) самото разкъсване не винаги минава напреки и би трябвало да е по-лесно за заздравяване. Не го обясних много добре, но който се интересува може да прочете - едно търсене на Гугъл веднага ще даде сумати резултати по въпроса,а писано има колкото искаш Wink

# 32
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 464
С епизиотомия и вътрешни разкъсвания. За 2 седмици се възстанових. Малко по-бавно, защото ми сложиха самоабсорбиращи се конци, а единия ми падна малко-по рано от колкото трябваше.
Мисля, че и следващия път(когато и да е той) ще имам епизиотомия, тък като докторът ми каза , че имам т.нар.  висок перинеум-структура, какво да правиш. Но не ме притеснява още едно раждане.
Иначе Валентина беше мъничка 3000 грама, а диаметърът на главичката и 85мм.

# 33
  • Мнения: 1 517
Със - явно на почти всички правят. И със сума вътрешни разкъсвания, но ако не ми бяха казали, нямаше и да знам за тях. После се възстанових за има-няма 2 седмици.

# 34
  • Мнения: 83
as  rodix  sas  episiotomija  prosto  se  nalogi  zawtoto  njamax  sili  da  napavam  ,makar  che  bebeto  bewe  malko

# 35
  • Мнения: 768
Сега е модерно да се прави епизиотомия. А и хонорара става по -голям та заради това и я прилагат навсякьде.
На мен слава богу не ми правиха и втория пьт се надявам да не се налага. Че на какви истории се наслушах за епизиотомия в Швейцария и как след година и повече не могат да се оправят някои жени.
Слава богу че в болницата която раждах акушерките не предприемха нищо без да ме питат-така е прието вьв Франция, не могат да правят такова нещо без твое сьгласие, както и не могат да ти слагат упойка по тяхно желание.
Ама в Бьлгария се оказа че правели сьщо наред епизиотомия.
Е после почват безброй проблеми от всякакво естество, ама за това не се говори.

# 36
  • Мнения: 1 517
Аз не бих казала, че имам проблеми - все едно, че никога не съм била "рязана".

# 37
  • Мнения: 485
Без епизиотомия и при двете раждания.Иначе и имах  две шевчета-вътрешни и при двете раждания.Второто ми дете се роди  3900.Разминах се с ножа...

# 38
  • Мнения: 4 242
Лично аз се изненадах безкрайно когато лекаря ме прегледа и каза "няма разкъсвания", а всъщност си мислих че са ми направили епзиотомия и очаквах че ще започне кърпене, защото бебка се роди доста голяма Rolling Eyes . Та се разминах на косъм с шевовете този път Laughing .
A при първото раждане не важеше тази практика, това беше преди 13г, тогава се разкъсах и имах 3 шева.

# 39
  • Мнения: 3 042
с епизиотомия родих

# 40
  • Мнения: 3 334
Цитат на: Kally
С епизиотомия и вътрешни разкъсвания. За 2 седмици се възстанових.


и аз така!

# 41
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
еее, третия отговор идва много късно.
Пуснете цялата анкета наново - така не е реален резултатът.

# 42
  • Мнения: 2 807
с епизиотомия, и то доста голяма, ама така стана заради форцепса, който се наложи в процеса на раждането. Иначе бебо не беше голям - 3 350.

# 43
  • Мнения: 229
Цитат на: boo
еее, третия отговор идва много късно.
Пуснете цялата анкета наново - така не е реален резултатът.

Верно е че третия идва много късно. Аз веднага след като пуснах анкетата ,пуснах и лично съобщение на Боболента да я поправи , но момичето е било на работа и не е видяла веднага молбата ми. Сега става малко объркване, но пък повечето майчета в отговорите са уточнили как точно е било.
Не мисля да пускам на ново анкетата, че ще изнервим аудиторията  Grinning  с един и същи въпрос.
Аз лично придобих представа за нещата коита ме интересуваха.
Поздрави на всички    love001 и сори за грешчицата Embarassed

# 44
  • Мнения: 35 962
аз родих със, но после не съм имала проблеми с нея
лекарите тогава ми обясниха, че бебо може да ме разкъса много по-лошо и на повече места, за това се предпочита да са направи
имаче от опита на приятелки /сега много разпитвам Simple Smile / - вторият път не винаги я правят

# 45
  • Мнения: 228
Без.Без разкъсвания и шевове!

# 46
  • Мнения: 444
Без.И без разкъсвания.

# 47
  • София
  • Мнения: 625
С епизотомия и малко разкъсвания. Бебка беше 3.660, но след като двама стажанти ми се метнаха на корема  тя изхвърча като тапа и явно затова се поразкъсах.

# 48
  • MUC
  • Мнения: 571
Без епизотомия, но имах разкъсвания.

# 49
  • Мнения: 444
И аз със! Гадничко е възстановяването, но заради човечето си струва! Обикновенно ако първото раждане е с епизотомия и второ също те резват, за по сигурно!
Поздрави на всички!  #Crazy

# 50
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: dani
Обикновенно ако първото раждане е с епизотомия и второ също те резват, за по сигурно!


Аз пък точно обратното съм чувала...че ако първия път те резнат, вторият е много вероятно да не те...  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт