Въпрос към изплащащите ипотечен кредит?

  • 4 831
  • 23
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Варна
  • Мнения: 315
Купуваме жилище. От Райфайзен банк ще теглим ипотечен кредит 57 000 лв Cry
Въпроса ми е към компетентните и вече навътре с нещата със погасителните планове.
Какъв план да изберем. Анюитетни или намаляващи вноски или пък вместо за 25 години да е за 20 години. newsm78
За 25 години с анюитетни вноски, равни са по 393 лв на месец, но забелязах, че първоначално изплащаш само около 70 лв главница и другите 300 лв и кусур са лихва. Cry
Докато намаляващите вноски излиза и накрая, че като цяло по малко плащаш и започваш с 190 лв главница и около 300 лв главница, но започва се да се плаща по 510 лв. и постепенно пада но много бавно едва на 8 година някъде става 400 лв. Cry
А много трудно ще ни дойде да изплащаме по 500 лв на месец, дори да ни е по леко ще е само първата година. И накрая връщаш 13 000 лв по мало спрямо анюитетния вариант.
За 20 години идва по 430 лв на месец равни вноски. Но след време знам ли с бебе как ще е положението. Сега сме само двамата с приятеля ми и общо доходите ни са към 1000 лв.
А иначе след 2-3-4 години се очаква да имаме парична помощ към 20 000 лв от родителите ни, та и за това се чудим как ще ни е най изгодно да ги погасим на кой план ако сме, дали има значение.
Защото на анюитетните вноски то почти не плащаш главница първите години само тъпчиш на едно място и плащаш лихва. Cry


Ох не знам се се надявам инфлацията малко по малко да изяде лихвите. Thinking

Лихвения процент с който изчислявам е с превод на заплата - 6.75. Чудя се дали има още някакви намаления за държавни служители. Трябва да питам. newsm78

# 1
Бравос, че поне имате планове за бебок! Че ей тъй на, както си седиш, и то времето си върви, върви...
Сега по темата:
Ти сама си сметнала, че е по-добре планът да е с намаляващи вноски, 'щото накрая се оказва, че си платил по-малко от колкото ако си бил на анюитетни вноски. Но има и нещо друго - трябва да се информираш какъв е процентът за предсрочно погасяване (ако вашите ви дадат тези 20000 лв.) и дали РББ няма договор с твоя работодател. Тази банка принципно има много благи договорености с много държавни и частни фирми и институции, които позволяват намаляване на лихвения% и други удобства. Всъщност аз бих те посъветвала пак да говориш с кредитния инспектор (ако е печен, де), да го затрупаш с всички въпроси, да му изпросиш разпечатка и на двата погасителни плана...
Накрая решението все пак взимаш ти и гаджето, после не бива да се ядосваш на никого другиго!

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Ние избрахме равните вноски.Иначе първоначалните по намаляващия план ни идват свръхголемшки Rolling EyesА и нямаме планове засега да погасяваме предсрочно.Разчитам на инфлацията Laughing

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Намаляващи вноски... Разликата в сумата на месец не е голяма, а разликата в крайния резултат е впечатляваща...
И не разчитайте ВЪОБЩЕ на инфлацията... Има специална клауза в договора за нея... Wink

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Голяма е, Експрес.При нас разликата за първите няколко години беше ДВОЙНА Shocked

# 5
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Очаква се правителството да натисне банките да се откажат от % за предсрочно погасяване на кредитите.

# 6
  • Мнения: 46 508
Ние избрахме равни, за да не ни тежи. Сумата, която плащаме е равна на наема ни от преди покупката, не усещаме разлика, иначе щеше да ни дойде малко множко ...

# 7
  • Варна
  • Мнения: 315
Да Експрес разликата поне за нас не е малка- при равни вноски плащаме по 393 лв. всеки месец, а при намаляващи почваме от 510 лв #Crazy и слиза много бавно и както казах около 400 лв става едва към 8 година, гледали сме разбити и двата плана. А процента който ни обявяват че трябва да платим при предсрочно погасяване е 5% върху оставащата главница или нещо подобно.
А ние изчисляваме, че ако внасяме по 400 лв на месец ще може и да заделяме до 100 лв на месец за някое обзавеждане, а иначе при вноска 500 лв ще има само за храна.
А и след време живот и здраве като забременея и вместо заплата от 500 започна да получавам само 160 ли колко са там майчински и как ще се оправяме само с на мъжо заплатата от около 500 лв. Sad
И аз се надявам за промени надолу на процентите на банките. Казват, че като влезем в Европейския съюз лихвата трябва да падне и да не е по висока от 4-5 %. А за процента за предсрочно погасяване не знам.

# 8
  • Мнения: 1 446
Избрахме равни вноски , защото месечната вноска е по - малка , 20 хил. лв. за 20г. по 259лв. месечна вноска , вече 2-ра година. А и нямахме изгледи за постъпване на капитали. По изгодно е както казваш на намаляващи вноски. Пък и имате изглади за постъпване на капитали.
Успех в избора.  bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 1 638
Ние сме на равни вноски. Когато теглихме кредирта не знам дали е имало изобщо вариант за намаляваща вноска. Бяхме към ДСК на доста солидна лихва, миналата година Пощенска банка ни изкупи кредита и сега вноската ни е с 100лв по малко.

п.с. Експрес, имам едно питане, ако не ти е проблем драсни ми на лични, когато имаш малко свободно време.

# 10
  • София
  • Мнения: 17 277
Със сигурност ли сте се спрели на РФБ?
Аз съм в процес на получаване на ипотечен кредит от Пощенска - условията са доста по-изгодни.
Иначе ако имаш време ти препоръчвам http://www.creditland.bg/bg/index/Default.aspx
Те са финансови посредници между клиента и банката, като от клиента не взимат НИКАКВИ пари.
За мен свършиха НЕВЕРОЯТНА работа - отидох и казах какво искам и консултанта ми показа с няколко таблички къде и какво ми е най-изгодно. После ме посъветва и за годините, и за вноските, и врътки за предсрочно погасяване ...
Намирането на тая фирма беше най-доброто нещо, което ми се случи в търсене на кредит!
Нямам АБСОЛЮТНО нищо общо с фирмата, дори не познавам никой там, освен моя консултант, препоръчвам ги най-чистосърдечно, защото ми вършат страшно добра работа!

# 11
  • Мнения: 10 603
Ние избираме в момента между Райфайзен и Булбанк. В Булбанк няма такса/лихва за предсрочни погасяване ако е със собствени средства. Ако е със заем от др. банка е 5%нак.лихва. Поискай погасителен план за 12 или 15г. - нашите вноски се оказаха почти същите за 12г., а мислехме да теглим за 20г. Разликата е, че ако е за 20г. връщаш много повече като крайна сума, защото плащаш лихва не за 12г. , а за 20г. Подобен на препоръчания ти сайт е www.moitepari.bg. Nie ne sme polzwali konsultanti.

# 12
  • София
  • Мнения: 115
На сайт-а на www.moitepari.bg в секция съвети има две статии:
- едната се отнася за вида погасителен план - анюитетни или намаляващи вноски
- другата се отнася за това как да съобразим срока на кредита и месечните вноски.

Надявам се да съм била полезна! Simple Smile

# 13
  • Мнения: 3 089
Ние избрахме равните вноски.
и ние, и ние Simple Smile
погасяваме предсрочно, обаче. наказателната лихва е 2% върху съумата, която внасяш. струва си, обаче.
и нашият кредит е от пощенска. но в долари - от преди падането на долара. мнооого се набутаха с нас Simple Smile

# 14
  • Мнения: 213
Ние сме на равни в пощенска, 20 хиляди лева, за 20 години месечно 165 лева.

Цитат
миналата година Пощенска банка ни изкупи кредита и сега вноската ни е с 100лв по малко
как става този номер? защото ние сме от тези дето изтеглиха кредит преди година и условията не са толкова изгодни.

# 15
  • Мнения: 46 508
Lovebug, лихвените проценти падат и повечето банки ги актуализират. И на нас за една година вноската ни падна със 100 лв., 3 пъти намаляваха процента  Peace
Зависи в коя банка си.

# 16
  • Мнения: 213
Цитат
Lovebug, лихвените проценти падат и повечето банки ги актуализират.
Много благодаря. Надявам се и при нас скоро да паднат.

# 17
  • София
  • Мнения: 18 679
Ми ако не паднат, просто го рефинансираш през друга банка и готово Grinning

# 18
  • Варна
  • Мнения: 677
Само дето при рефинансирането си плащаш наказателната лихва, учредява се наново ипотека, което хич не струва малко, плащаш отново всички разходи по отпускането на кредита...

# 19
  • Мнения: 46 508
Цитат
Lovebug, лихвените проценти падат и повечето банки ги актуализират.
Много благодаря. Надявам се и при нас скоро да паднат.

Към коя банка си? Ако си към ДСК не чакай, там не ги актуализират  Confused

dima1, да, разходите са като по отпускането на нов кредит, но когато ти отпадне 1/4 от вноската, сумата бързо се възвръща  Peace

# 20
  • Варна
  • Мнения: 677
Вярно е, Никол, просто трябва да се направи добра сметка кое е по-изгодно. Ако няма голяма разлика в лихвите, може и да няма смисъл от рефинансиране.
В Райфайзенбанк също не актуализират - преди няколко месеца като ходих да попитам отговорът беше че новите лихви важат само за новоотпуснатите кредити.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 315
Никол а твоя заем от коя банка е. Ние се оказа,че трябва да теглим едната част като потребителски и втората част като ипотечен понеже ние купуваме в строеж и ипотекираме докато стане нашете на моите родители един панел. Sad И за този стар панел не искат да ни отпуснат сумата която ни трябва. И стана доста сложно. Луднахме. след половин година някъде ще прехвърлим ипотеката върху нашето построено жилище и ще гледаме да направим само един ипотечен кредит и да анулираме тези два които сега ще се наложи да направим. Ние избираме Райфайзен банк по принцип защото строителя работи с тях, а и ни помага в уреждането на заема, но така с два кредита ще дойде още по тежко.
Никол вие на колко процента сте. Аз ползвам преференции заради мястото си на работа и процента в лева ми е 6.55 за равни вноски. И как мислите по удачно е да се тегли в лева нали. Ако нещо ще се обезцени това е лева евентуално, не и еврото.

# 22
  • Мнения: 46 508
Sisil, ние също сме с 2 кредита. Потребителски и Ипотечен  Wink
От ОББ теглихме. Купихме панел, отпуснаха ни 80% от оценката.
Процентът ни в момента е 8.25%
Това 6.55% е добре, но не гледай само процента! Когато теглихме, от няколко банки ни предлагаха по-ниски проценти, а вноската беше по-висока, така и не можаха да ни обяснят как става тази магия  Laughing
При нас за 36 600 лв., срок от 20 години, вноската е 337 лв. Peace
Освен това, ОББ поема сумата за застраховките, които се сключват всяка година, ние не внасяме нищо!
Избрахме да теглим в лева по същата причина Peace ако го бяхме теглили в евро, месечната вноска щеше да е с около 10 лв. по-малко.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 340
Sisil, ако искаш ми пиши на лични основнитв параметри по сделката и какви доходи имате, ще видя дали мога да ти помогна  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт