съд за родители на деца убийци и престъпници!

  • 4 976
  • 97
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 860
 Повода да се замисля върху това е тази тема https://http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=105177.0;topicseen
 Много тъжно, голяма трагедия.
 Питането ми е за това, мислите ли че родителите на деца престъпници трябва да бъдат съдени? Факт е че има доста родители, които не могат и не искат да намерят най-добрият начин да възпитат едно дете. Мислите ли че родителите в такива случаи са изцяло отговорни за постъпката на детето. Ако се случи на мен, ще го приема че не съм се справила със задачата на майка и не съм отгледала човек а животно.

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
НЕ. Съгласна съм, че родителят(не само майката) дава основното възпитание, но не и единственото. Ако искаш единствено и само ти да възпитаваш детето си, ще трябва да го отглеждаш в клетка. По тази логика и учителите трябва да бъдат съдени и родителите на родителите и т.н. Нещо не ми харесва тази идея, без да защитавам ротителите на деца-убийци.
Дано това не се случва на никоя от нас!

# 2
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Да, до една определена възраст (може би 12-13 год.). Кой ще поеме отговорността за жестоката смърт на това дете? Вина може да се търси най-вече у родителите на децата-убийци.

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Да, до една определена възраст (може би 12-13 год.). Кой ще поеме отговорността за жестоката смърт на това дете? Вина може да се търси най-вече у родителите на децата-убийци.
Така е... дали родителите на юношите, извършили зверското клане в училище Колумбайн (една от първите големи и потресаващи такива прояви на тийнейджъри) носят отговорност? Не може да не са знаели, че децата им кроят нещо подобно - те почти цяла година преди това са говорели за това, поддържали са сайт с такава тема, имали са достъп до оръжия, които са държали в къщите си...

Но не мога да дам вот. Това е трудно да се прецени - докъде свършва отговорността на родителя във възпитанието на децата и къде започва личната отговорност.

# 4
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Не, дори смятам, че трябва да падне долната граница за наказуемост. При доказана умишленост мисля, че децата между 10 и 16 години трябва да бъдат съдени, пращани в психиатрия, в заведения за малолетни престъпнии и пр. Някои от тях отдавна не са деца  Confused
Мисля, че родителите често са достатъчно наказани, а и - изненадани.

Да допълня, снощи гледах репортажа за женичката, която се самоубила след като разбрала, че близнаците й са убили баща си. Това е голямо наказание, само по себе си, така мисля аз.

Последна редакция: вт, 06 юни 2006, 09:35 от Франзела Калина

# 5
  • Мнения: 7 186
Не. Ако в случая има доказана вина на родителите тогава мога да приема да отидат на съд.

# 6
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
възпитанието не е само от родителите, ами и много други фактори извън семейството и не рядко последните са определящите поведението на тинейджерите, така, 4е  определено не съм съгласна.казвам го то4но като родител на дете системно тормозено и малтретирано от деца в класа му, въпреки, 4е те бяха деца в трудна фамилна среда и не ги оправдавам с това.мога роман да напиша за този период от няколко години , които бяха ад за сина ми и за мене, заради безсилието на институции и отговорните за децата, при условие, 4е са информирани и го наблюдават.има и такива висшестоящи, на които им пука за децата( или за кариерата си ) и слава богу.

# 7
  • Мнения: 6 898
Не мисля, че трябва да съдят родителите. Струва ми се, че не бива да изкупуват чужди грешки, дори и да са на децата им. Още повече, че имам доста наблюдения и повечето деца в днешно време пред родителите си са едни, а пред други хора и приятелите си са съвсем други.

# 8
  • Linz
  • Мнения: 11 619
А не мислите ли, че родителите на убитите деца искат възмездие? Отговорността трябва да падне върху някой Thinking

# 9
  • Мнения: 46 508
В никакъв случай!
Родители много често нямат представа какво отглеждат в домовете си и въпреки всичко, което дават от себе си се стига до тук Confused

# 10
  • Мнения: 6 898
А не мислите ли, че родителите на убитите деца искат възмездие? Отговорността трябва да падне върху някой Thinking
Сигурно е така...но децата трябва да си понесат последствията (макар, че не знам как точно става това за по-малките). Тук нали осъдиха онези момичета, които бяха убили своята приятелка.

# 11
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
А не мислите ли, че родителите на убитите деца искат възмездие? Отговорността трябва да падне върху някой Thinking
Съгласна съм, но това възмездие и наказуемостта трябва да бъдат отнесени към правилния човек, а не просто така наказуемост. Съдени трябва да бъдат извършителите, ако родителите имат доказано участие и вина, да, но в противен случай, не

# 12
  • Мнения: 1 860
 Безусловно подкрепям РЕНИ.
 БУ напълно възможно е родителите да не са знаели и подозирали, което пак ме кара да мисля,  каква роля заемат в света на детето. Може би от безхаберие и пулна незаинтересованост в ранна възраст на детето се стига точно до това.
 Lilqna от постинга ти останах с впечатление, че ако НЕ ДАЙ БОЖЕ се случи с твоето дете си способна да обвиниш всички други, но не и да потърсиш вина в себе си.

Не искам да превърна темата в личен спор, за това моля не се хващайте за всяка дума. Интересно ми е, как точно приемат ролята си родителите и мисля че темата ще даде доста отговори.

# 13
  • Мнения: 25 589
Не зная дали тези родители трябва да носят наказателна отговорност, сложно е и всеки случай е различен, сам по себе си. Но морална отговорност - задължително! Нека не забравяме прословутите първи 7 години - тогава се формират моралните ценности на детето. А за това са отговорни само и единствено родителите. Не може да осигуриш някой да отглежда детето ти (баба, гледачка, градина) и да очакваш и да го възпита вместо тебе. Ако един родител не намери време да научи детето си да прави разлика между добро и зло, не може  да обвинява по-късно институциите, че са отговорни за възпитанието на собственото му дете.
В този смисъл, винаги съм се чудела на родители, които с гордост и смях разказват, как малките им рожбички са уморили някое животинче. И това се разказва в присъствието на самото дете като нещо много интересно и оригинално! Shocked И какво очакват от детето си по-късно? Или ще се учудят, че не са разбрали кога скъпото чедо е преминало от давене на котета към давене на съученици? Sick

# 14
  • Мнения: 1 860
 Освен предвиденото наказание от закона към извършителя (говоря за деца до 18 години), да се търси и наказателна отговорност и от родителите.

# 15
  • Мнения: 2 978
В никакъв случай!
Родители много често нямат представа какво отглеждат в домовете си и въпреки всичко, което дават от себе си се стига до тук Confused

Много точно!!!

Не случайно има много случаи за родители дали всичко от себе си за да е добре детето. Образование, език, култура,  а то какво става..убиец ooooh!

# 16
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ако някой ден моите деца (недай си Боже) извършат престъпление, ще търся вината у себе си. Ще смятам, че съм се провалила като родител- сигурна съм в това!

Не случайно има много случаи за родители дали всичко от себе си за да е добре детето. Образование, език, култура,  а то какво става..убиец ooooh!
Важното е не да е добре детето, а да му създадеш морални ценности.

Последна редакция: вт, 06 юни 2006, 10:44 от РЕНИ

# 17
  • Мнения: 2 978
Ако някой ден моите деца (недай си Боже) извършат престъпление, ще търся вината у себе си. Ще смятам, че съм се провалила като родител- сигурна съм в това!

Така е..но ако все пак си дала всичко от себе си...? newsm78

Цитат
Франзела Калина:
Съдени трябва да бъдат извършителите...
и да добавя...а не тези, които са дали живота си за тях Thinking Peace

# 18
  • Мнения: 25 589
Не случайно има много случаи за родители дали всичко от себе си за да е добре детето. Образование, език, култура,  а то какво става..убиец ooooh!

Ами в този случай явно не са дали всичко от себе си. Или на самите тях е липсвало това, което е най-важното - морал!
Каква файда и от най-престижното образование, когато не си възпитал Човек?

# 19
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ако някой ден моите деца (недай си Боже) извършат престъпление, ще търся вината у себе си. Ще смятам, че съм се провалила като родител- сигурна съм в това!
Така е..но ако все пак си дала всичко от себе си...? newsm78
Не мога да приема, че при правилно възпитание от най-ранна възраст, може да излезе престъпник накрая. Това смятам аз и към този момент.

# 20
  • Мнения: 2 292
не. според мен е по-логично да има редовни консултации не само за бебета а и за деца вкл и в пубертета (може веднъж годишно например) и то задължителни. на тях лекаря ще може да прецени неща като агресивност, незаинтересованост и подобни и да насочи детето и родителите към съответния специалист за помощ. проблема може да е в родителите, но може ие в детето да е. специалиста ще си намери начин да открие и разреши проблема или да докладва на съответните служби.
не всичко зависи от родителите. ние живеем в общество и то е от огромно значение.
майката може да е дала всичко от себе си. достатъчно е обаче да позволи да се гледа телевизия - с какви ли не предавания е пълна програмата, а филмите ако не са за прихопати и убийци са за войни и насилия ... може и да не е успяла да му закрие очите навреме като пътува с транспорта покрай реклами за алкохол и цигари с какъв ли не контекст. може да му казва не ставай вандал, не чупи и не разваляй нещата навън, не хвърляй боклук по улицата, пази за да е красиво ... и какво като излезе детето навън и няма нищо красиво, хората си хвърлят боклука от балкона, кофите са препълнени, покрай пътищата е като сметище, плочките са разбити, де що метално има е изкрадено, в градинките шадраванчета и чешмички са разбити, кофите обърнати ... е какво да направи майката ?

Последна редакция: вт, 06 юни 2006, 10:57 от vivita

# 21
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
това е интересното на разговорите, били те и виртуални, извъртат се по неочакван и обикновено интересен начин.
Значи, тук забелязвам две позиции. Едната е, че понякога не знаеш какво отглеждаш, а другата е, че трябва да си заложил основите и ще се построи, каквото трябва. кое е? Аз мисля, че нито едно от двете, защото истината е някъде по средата и затова не може така да пращаме на съд и родителите.
Според мен в развитието на едно дете равносилно оказват влияние освен личния пример, възпитание, бла-бла и средата, поколението, връстниците, това, което е завито в детето (защото родителите са ясни, но детето е микс от всички роднини и е руска ролетка какво ще порасне от детето, направено с любов)
Вивита, ако така лесно с преглед се установяваха нещата, щяха да ни пращат всяка година и да разстрелват метилявите овце, пък ние да живеем в хармонично общество. за мен това е утопично и невъзможно, да не говорим, че прегледът също е субективен

# 22
  • Мнения: 2 292
субективен? тогава всеки преглед при психолог е субективен и може и без подобни специалисти? а ако например на подобен преглед родителите споделят своите наблюдения и лекаря получи съответните насоки? За разстрел никой не говори, а за откриване на проблема в начален стадий. в германия има контроли до 18 годишна възраст, на които се обръща внимание на определени етапи в развитието. не са зад-лжителни, но слушах нещо по радиото, че се опитват да ги направят. как да е.
айде понеже писах по-горе за предаванията по телевизията. май на децата трябва да се забрани да гледат новините ( т.е реалността )- по-зле са от военен филм - бомбени атентати, разстреляни деца, убийства и катастрофи ... и добрата новина на дена е ...................... че фолкпевица Х си сменила маникюра?

Последна редакция: вт, 06 юни 2006, 11:12 от vivita

# 23
  • Мнения: 803
В никакъв случай!
Родители много често нямат представа какво отглеждат в домовете си и въпреки всичко, което дават от себе си се стига до тук Confused

Това е и моето мнение Peace
Според мен всеки трябва да поема отговорност за собствените си постъпки.
Имаме едно приятелско семейство, със синът им ходихме заедно на детска градина. Свидетел съм как майка му и баща му го отгледаха с цялата любов на света, беше отличник, добър спортист - просто млад човек за пример. И изведнъж нещо му стана - започна с наркотици, побоища...Не мисля, че родителите му имаха някаква вина за това, при положение, че бях свидетел на това как го възпитаваха.

Още нещо - как едно дете ще се научи на отговорност, как ще се научи да мисли преди да направи нещо, ако родителите непрекъснато поемат вината за неговите постъпки върху себе си?

# 24
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Така като чета тук оставам с впечатлението, че възпитанието от родителите няма много голямо значение. И че родителите не носят кой знае каква отговорност newsm78 В университета по подагогика ни учеха друго- възпитанието започва от дома, там се полагат основите, изгражда се ценностната система. Като за пример служат родителите. Колкото е по-малко едно дете, толкова повече то се влияе от поведението на родителите си. Училището и улицата само доизграждат личността. Какво ще попие детето от вън, зависи какво му е заложено вкъщи.
Ами аз лично се чувствам отговорна... Това е! Rolling Eyes

Имаме едно приятелско семейство, със синът им ходихме заедно на детска градина. Свидетел съм как майка му и баща му го отгледаха с цялата любов на света, беше отличник, добър спортист - просто млад човек за пример. И изведнъж нещо му стана - започна с наркотици, побоища...Не мисля, че родителите му имаха някаква вина за това, при положение, че бях свидетел на това как го възпитаваха.
Може да е липсвало най-важното (според мен) във връзката родител-дете - доверието. То се изгражда в първите години (и най-вече месеци) от живота.

# 25
  • Мнения: 3 091
Крайно време е да се разбере какво означава ОТГОВОРНОТО родителство! до 18 годишна възраст на детето - родителят носи отговорност! при асоциално възпитание - родителят трябва да понесе съответни последствия.

# 26
  • Мнения: 1 860
 Може да се направи много по въпроса и е крайно време да се проумее, че както ние възпитаваме децата си, така и "обществото" (да не забравяме че всеки е член на това общество) ще го прави.
 Не може да се правят подаръци от рода на боксова круша за дете на 4 години и после да се чудим защо си е ударило другарчето в детската градина. И ако майката на другото дете му каже: "Следващия път го удари и ти" и става един кръг от който няма измъкване. Има още една тема в "Нашите деца" за това как учим децата си да се защитават. Да си призная не мога да я прочета цялата, макар че е 2 страници, защото почти всяко мнение ме изправя на стола и броя поне до 10. Децата масово се учат на самозащита, която за повечето родители е "Да отвърнем на удара с удар" и винаги има оправдание на гъзната съвест "Пробвахме и с добро ама...".
 Трудно е да си родител. Не може да имаш търпение да го учиш да сяда на гърнето, а да нямаш търпение да го учиш да бъде човек.

# 27
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Няма да споря с Вивита, не виждам смисъл, но по мои разбирания съдиш бързо и лесно.
Не, не вярвам в тези организирани прегледи и в намирането на проблема в зародиш. толкова много психолози има в чужблинските училища, толкова много ги гледат и пак отнякъде избухва бомбата. Аз лично не вярвам, че това ще помогне.
Нана, за съжаление насилието е присъщо на хората, толкова много войни има, толкова много удари по футболни мачове или в семействата. обществото, църквата и др. институции могат да налагат рамки на поведение, но вътре в човека има тъмни места. Мое мнение.
Рени, когато стомната е счупена, винаги ще се намери обяснение, как преди да е счупена стомната ще разбереш, че липсва нещо.

# 28
  • Мнения: 803

Имаме едно приятелско семейство, със синът им ходихме заедно на детска градина. Свидетел съм как майка му и баща му го отгледаха с цялата любов на света, беше отличник, добър спортист - просто млад човек за пример. И изведнъж нещо му стана - започна с наркотици, побоища...Не мисля, че родителите му имаха някаква вина за това, при положение, че бях свидетел на това как го възпитаваха.
Може да е липсвало най-важното (според мен) във връзката родител-дете - доверието. То се изгражда в първите години (и най-вече месеци) от живота.

Възможно е...Но просто беше като гръм от ясно небе за мен (предполагам и за родителите му), защото промяната настъпи буквално за дни...В един ден това момче ми говореше за мечтите си, за плановете си за бъдещето, а в следващия ме преджоби Confused
Как се възпитават децата има огромно значение - за това не споря. Но поемането на отговорност не е ли също част от доброто възпитание?

# 29
  • Мнения: 14 486
наказателната отговорност е лична - недопустимо е човек да бъде съден /т.е. да се възбуди наказателно преследване срещу него/ за нещо, което още в самото начало на наказателното преследване се знае, че е извършено от друг

# 30
  • Linz
  • Мнения: 11 619
наказателната отговорност е лична - недопустимо е човек да бъде съден /т.е. да се възбуди наказателно преследване срещу него/ за нещо, което още в самото начало на наказателното преследване се знае, че е извършено от друг
Нямам желание да пренесем спора и в тази тема, но... от каква възраст се носи личната наказателна отговорност?

# 31
  • Мнения: 1 860
 Е, щом ще е така да отпаднат всички граници за пълнолетие!

# 32
  • Мнения: 431
Е, щом ще е така да отпаднат всички граници за пълнолетие!

Готова ли си да искаш същото, дори ако се касае за твоето дете и то извърши престъпление? Или гледаш само от гледната точка на майка, чието дете би могло да стане жертва?


от каква възраст се носи личната наказателна отговорност?

От 14.

# 33
  • Мнения: 2 292
не споря  Wink просто се чудя защо трябва да се търси отговорност СЛЕД подобна трагедия и колко му е да се препита едно дете и родителите и да се забележат проблеми предварително? за един специалист един целенасочен разговор би бил достатъчен да разбере има ли въобще проблем и ако да да се поразрови и да види в кой и къде е проблема.

# 34
  • Linz
  • Мнения: 11 619
от каква възраст се носи личната наказателна отговорност?
От 14.
А в случай на престъпление преди 14 годишна възраст кой поема отговорността (по закон)?

# 35
  • Мнения: 1 860
 Искрено се надявам да имам сили да го направя!
Нормално е в случая да мисля повече от другата страна.
И за да не стигам до там да разбирам дали в една такава ситуация ще намеря сили да се изправя, се опитвам да възпитавам детето си сега докато съм убедена че зависи само от мен. И ДА, ще го приема за личен провал ако се случи с моето дете.

# 36
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Е, щом ще е така да отпаднат всички граници за пълнолетие!
Нещо подобно искам и аз. Стпоред мен неправилно се възприемат някои хора под 14 год възраст като деца, напълно неправилно. аз считам, че част от децата, извършили престъпление правят разлика между добро и зло, следователно, напълно умишлено извършват престъпления, нараняват хора и могат да привлечени под отговоронст (така ли се казваше?)

# 37
  • Мнения: 779
Темата е много сериозна и аз няма да се впускам в обяснения.
Моя отговор е кратък и ясен. Ако моето дете извърши престъпление, бих предпочела да съдят мен отколкото него. Съответно аз ще поема отговорност при доказана вина ( пред съда и обществото).

# 38
  • Мнения: 431
от каква възраст се носи личната наказателна отговорност?
От 14.
А в случай на престъпление преди 14 годишна възраст кой поема отговорността (по закон)?

Наказателната отговорност е единствено лична. Това, че малолетните са наказателнонеотговорни, не означава, че им се "разминава", спрямо тях се прилагат мерки по Закона за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните(ЗбППМН).

Последна редакция: вт, 06 юни 2006, 11:56 от Сънла-Сънлива

# 39
  • Linz
  • Мнения: 11 619
...аз считам, че част от децата, извършили престъпление правят разлика между добро и зло, следователно, напълно умишлено извършват престъпления, нараняват хора и могат да привлечени под отговоронст (така ли се казваше?)
Може би въпросните ученици са мислели, че правят добро на страната си... може би не знаят какви са последиците... може би не са научени да носят отговорност за постъпките си newsm78

# 40
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Наказателната отговорност е единствено лична. Това, че малолетните са наказателнонеотговорни, не означава, че им се "разминава", спрямо тях се прилагат мерки по Закона за противообществните прояви на малолетните и непълнолетните(ЗППМН).
Знам, че не им се разминава... едно време имаше ТВУ-та (сега не знам)... Но отговорността чия е?

# 41
  • Мнения: 14 486
Наказателната отговорност е единствено лична. Това, че малолетните са наказателнонеотговорни, не означава, че им се "разминава", спрямо тях се прилагат мерки по Закона за противообществните прояви на малолетните и непълнолетните(ЗППМН).
Знам, че не им се разминава... едно време имаше ТВУ-та (сега не знам)... Но отговорността чия е?

и сега ги има - наричат се обаче ВУИ-та

# 42
  • Мнения: 431
Знам, че не им се разминава... едно време имаше ТВУ-та (сега не знам)... Но отговорността чия е?

Честно казано, не схващам за каква отговорност говориш. Ако питаш, дали на родителите им търсят вина - не. Ако се започне така, може да се стигне и до училището, и до обществото като цяло.

# 43
  • Мнения: 14 654
аз ще покрепя едно от мненията, което прочетох : че трябва да падне границата за съдимост под 14 години . който е престъпник - да бъде третиран като такъв , ако ще да е на 10 години . щом си достаъчно голям ,за да убиеш ,а то не се убива ей така- на игра - значи си достатъчно голям да си носиш последсвията . а родителите - не мисля ,че те трябва да се съдят . и ако някой е извършил убийство,а друг излежава присъдата -какъв е смисълът от наказание ?

# 44
  • Мнения: 1 860
 Сънла-Сънлива, не мислиш ли че обществото в крайна сметка сме ние? И повечето в него са родители, както и преподавателите в ущилищата имат деца. РЕНИ ясно е обяснила на какво са ги учили, когато са ги подготвяли за бъдещите преподаватели на децата ни.

# 45
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
...аз считам, че част от децата, извършили престъпление правят разлика между добро и зло, следователно, напълно умишлено извършват престъпления, нараняват хора и могат да привлечени под отговоронст (така ли се казваше?)
Може би въпросните ученици са мислели, че правят добро на страната си... може би не знаят какви са последиците... може би не са научени да носят отговорност за постъпките си newsm78
Да, бе, колко добри и примерни родители, достойни членове на обществото пишат тук такива страхотии за циганите. О, да, аз вярвам, че правят разлика между добро и зло, защото е по-лесно да приема, че са луди, невъзпитани и необразовани. Може да се получава всякакво възпитание, може да се живее във всякакви условия, но правилата са еднакви и важат за всички, така че да си носят отговорността, а не да се търси вината в родителите или учителите.

# 46
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Знам, че не им се разминава... едно време имаше ТВУ-та (сега не знам)... Но отговорността чия е?

Честно казано, не схващам за каква отговорност говориш. Ако питаш, дали на родителите им търсят вина - не.
Както вече писах- близките на жертвите неизбежно искат възмездие. За това би трябвало да се държи някой отговорен за всяко престъпление... Просто така си мисля, но съм далече от "Наказателното право" Rolling Eyes

# 47
  • Мнения: 1 860
аз ще покрепя едно от мненията, което прочетох : че трябва да падне границата за съдимост под 14 години . който е престъпник - да бъде третиран като такъв , ако ще да е на 10 години . щом си достаъчно голям ,за да убиеш ,а то не се убива ей така- на игра - значи си достатъчно голям да си носиш последсвията . а родителите - не мисля ,че те трябва да се съдят . и ако някой е извършил убийство,а друг излежава присъдата -какъв е смисълът от наказание ?
Мисълта на повечето които защитават обратното мнение, е не да лежим присъдата на децата си. Нека те носят отговорност за действията си, но родителя като основно перо в изграждане ценностната система на детето, да е отговорен за това, че по една или друга причина не е съумял да отгледа човек.

# 48
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Може да се получава всякакво възпитание, може да се живее във всякакви условия, но правилата са еднакви и важат за всички, така че да си носят отговорността, а не да се търси вината в родителите или учителите.
Все трябва да има някакви възрастови граници. Може ли да се вкара в затвор 5- годишно дете? Или ако 3- годишното ти дете хвърли камък и уцели прозореца на комшията, на кого ще се държи сметка?

# 49
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Тук заприлича на предаването Сблъсък ooooh! Ще бегам... 55

# 50
  • Мнения: 431
Сънла-Сънлива, не мислиш ли че обществото в крайна сметка сме ние? И повечето в него са родители, както и преподавателите в ущилищата имат деца. РЕНИ ясно е обяснила на какво са ги учили, когато са ги подготвяли за бъдещите преподаватели на децата ни.

Въобще не споря за това.
Повече ми е интересно следното: защо има изпити за придобиване на шофьорска книжка, а няма изпити за това, дали си годен да станеш родител? Да си родител ми се вижда 10000 пъти по-отговорно от това да си шофьор.

Защо смяташ, че влиянието на външната среда(родители, училище, общество) е от единствено значение какво ще бъде детето ти? Нали то има нещо "вградено" в себе си, не идва tabula rasa (чиста дъска)?
Освен това винаги са се раждали деца, които излизат извън рамките на нормалното, без да са психично болни. Naughty

Мисля, че темата е прекалено сложна, за да се опростява до "родителите не са го възпитали и затова е тръгнало по лош път". Човешката душа и страсти просто не могат да се сведат до това, какво възпитание си получил и какви са родителите ти.

# 51
  • Мнения: 14 486

Все трябва да има някакви възрастови граници. Може ли да се вкара в затвор 5- годишно дете? Или ако 3- годишното ти дете хвърли камък и уцели прозореца на комшията, на кого ще се държи сметка?

Чл. 48. Родителите и осиновителите, които упражняват родителски права, отговарят за вредите, причинени от децата им, които не са навършили пълнолетие и живеят при тях.
Настойникът отговаря за вредите, причинени от малолетния, който се намира под негово настойничество и живее при него.
Тия лица не отговарят, ако не са били в състояние да предотвратят настъпването на вредите.
 

ето ти отговора - в Закона за задълженията и договорите
не се притеснявайте - законите ни са в ред, ние обаче не сме затова - не ги спазваме и затова ни е такъв хаос държавата

# 52
  • Мнения: 431
Както вече писах- близките на жертвите неизбежно искат възмездие. За това би трябвало да се държи някой отговорен за всяко престъпление... Просто така си мисля, но съм далече от "Наказателното право" Rolling Eyes

Възмездието (доколкото може да бъде наречено така в случая) при подобни случаи се изразява в пари - т.нар. "кръвнина".  Завежда се граждански иск. Това е "отговорността" за родителя.

# 53
  • Мнения: 3 342
Момичета, кажете какво разбирате в случая под "отговорност", а после може би и аз ще взема отношение по темата...

...родителя като основно перо в изграждане ценностната система на детето, да е отговорен за това, че по една или друга причина не е съумял да отгледа човек...


За това би трябвало да се държи някой отговорен за всяко престъпление...


Произволно избрах две мнения, в които се говори за отговорността...
Какво имате предвид?


И в момента родителят носи отговорност/не наказателна обаче/, ако детето му причини другиму вреда... За това ви питам. Какво точно имате предвид?

# 54
  • Мнения: 1 860
 Интересно е предложението да не носим отговорност за децата си примерно след десетата година. Ако същото дете обаче израстне и стане личност с добра работа, подреден семеен и социален живот, няколко дипломи и грамоти накачени в знак на гордост от мама по стената, ще се тупаме в гърдите какво умно и оправно дете сме отгледали. Няма да ни се иска да пораства, защото то е гордоста на мама и тати. Ако обаче детето ни на 10 или 12 години, дори и 15 направи нещо наистина лошо, ще ни е много полесно да кажем: "Той е голям да се оправя, аз нямам повече ангажименти към него и обществото."
 Проблема с циганите е ясен - Аз мразя тях, те мрязят мен. Това е проблем не само в България.
 В конкретния случай с децата в Гърция, пак е на расова основа. Разликата е, че е убио дете което е било отличник, мило, непроблемно, имало е интерес към рисуването, което на мен ми говори за едно чувствително дете с развит усет към доброто. Всички тези ценности явно липсват при децата които са го убили.  

# 55
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Не, дори смятам, че трябва да падне долната граница за наказуемост. При доказана умишленост мисля, че децата между 10 и 16 години трябва да бъдат съдени, пращани в психиатрия, в заведения за малолетни престъпнии и пр. Някои от тях отдавна не са деца  Confused
Мисля, че родителите често са достатъчно наказани, а и - изненадани.

Да допълня, снощи гледах репортажа за женичката, която се самоубила след като разбрала, че близнаците й са убили баща си. Това е голямо наказание, само по себе си, така мисля аз.

Съгласна с всички мнения на Калина по темата...

# 56
  • Мнения: 431
Интересно е предложението да не носим отговорност за децата си примерно след десетата година. Ако същото дете обаче израстне и стане личност с добра работа, подреден семеен и социален живот, няколко дипломи и грамоти накачени в знак на гордост от мама по стената, ще се тупаме в гърдите какво умно и оправно дете сме отгледали. Няма да ни се иска да пораства, защото то е гордоста на мама и тати. Ако обаче детето ни на 10 или 12 години, дори и 15 направи нещо наистина лошо, ще ни е много полесно да кажем: "Той е голям да се оправя, аз нямам повече ангажименти към него и обществото."
 Проблема с циганите е ясен - Аз мразя тях, те мрязят мен. Това е проблем не само в България.
 В конкретния случай с децата в Гърция, пак е на расова основа. Разликата е, че е убио дете което е било отличник, мило, непроблемно, имало е интерес към рисуването, което на мен ми говори за едно чувствително дете с развит усет към доброто. Всички тези ценности явно липсват при децата които са го убили. 

Какво предлагаш, родителите да се мятат в затвора вместо децата ли? Или? Ако детето е сирак, по твоята логика от кого ще се търси отговорност? Щом ще се търси отговорност от родителя, да се търси до дупка, какво тук е някаква си възраст - ако извърши престъпление на 25 годишна възраст, пак родителя да е виновен -  ми лошо го е възпитал.  bouquet

Колкото до "расовостта" на споменатото убийство, доколкото схванах, от 5-мата извършители само 2-ма са гърци.

# 57
  • Мнения: 1 860
 Отговорно да следиш развитието на детето през първите поне 7 прословути години. Да не го подтикваш към саморазправи и отговаряне на зло със зло, да успееш да внесеш целия респект които заслужава живота на другия. Да не му купуваш играчки от рода на пистолети, боксови круши и пс игри пълни с кръв и насилие, поне докато не мине възраста в която характера му все още се формира и подлежи на възпитание. Това имам предвид аз.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 2 171
... Ако обаче детето ни на 10 или 12 години, дори и 15 направи нещо наистина лошо, ще ни е много полесно да кажем: "Той е голям да се оправя, аз нямам повече ангажименти към него и обществото."...

Вярвам, че много малко родители биха казали така за колкото и голямо дете да става дума и за каквото и престъпление да говорим.

Цитат

... Проблема с циганите е ясен - Аз мразя тях, те мрязят мен. Това е проблем не само в България.
 

Самият факт, че разсъждаваш така вече ме навежда на мисълта как възпитаваш в толерантност Thinking... И отншението от и към циганите  далеч не е "проблем" на всички хора и/или нации!

# 59
  • Мнения: 2 292
...
 Проблема с циганите е ясен - Аз мразя тях, те мрязят мен. Това е проблем не само в България.
 В конкретния случай с децата в Гърция, пак е на расова основа. Разликата е, че е убио дете което е било отличник, мило, непроблемно, имало е интерес към рисуването, което на мен ми говори за едно чувствително дете с развит усет към доброто. Всички тези ценности явно липсват при децата които са го убили.  
а ако по същия начин по който ти мразиш циганите, родителите на въпросните деца са мразели чужденците за това че им заемат раб. места и че въпреки че са емигранти имат повече неща и по-добри позиции и подобни .... нищо чудно децата да направят паралел с чужденеца - отличник. така че може би е добре да се внимава с омразите. децата са деца защото мислят различно. или поне още не могат да преценяват като възрастни, приемат нещата по друг начин и са пълни с фантазии.
 
а и  nana_cool  както казах по-горе - не е нужно да му копуваш пистолети и боксови круши - просто му покажи действителността в която живее и му пусни телевизора

# 60
  • Мнения: X
Абсолютно подкрепям всичко, казано от Калина!

Забелязвам, че повечето майки се поставят в ролята на жертвата, но никой не е застрахован. Имам познати, много ерудирани, възпитани хора, отгледаха с любов сина си, които такива номера после им стовари на главата, че "да пази Господ".......

Никой родител не кара детето си да убива, пребива и т.н, но факт е - и убийците са нечии деца. Неможе с лека ръка да се съди родителя, само ащото трябва да има някой, който да отнесе вината. Ами по тази логика да се съди братовчед му или баба му или т.н............  това е много лаишко изказване, а относно педагогиката, РЕНИ, като дете на потомствени учители и общуването ми с учителски деца, най-отговорно заявявам, че на теория е едно, практиката няма нищо общо!

Иначе да - нека намалят възрастта за наказателна отговорност. Никой неможе да ме убеди, че едно 10 годишно дете не разбира, че причинява болка или извършва престъпление - хайде де, неразбирало и затова родителят виновен.

Лесно ни е сега, защото децата ни са малки, но ще порастнат, ще влязат в пубертета и тогава пак ще си пишем......

# 61
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
.............
 Lilqna от постинга ти останах с впечатление, че ако НЕ ДАЙ БОЖЕ се случи с твоето дете си способна да обвиниш всички други, но не и да потърсиш вина в себе си.

Не искам да превърна темата в личен спор, за това моля не се хващайте за всяка дума. Интересно ми е, как точно приемат ролята си родителите и мисля че темата ще даде доста отговори.
Явно не си ме разбрала правилно. По принцип не ми се отдава писането, та понякога са възможни недоразумения.Исках да кажа, че за да се съдят родителите, те трябва да са виновни за постъпките на детето. Това съвсем не е така. Възпитнието основно се получава от родителите, но до опр. възраст, следват училище, улица, психологическо развитие, хормоните на пубертета и др. Разбира се, че ако на мен се случи нещо подобно(никой не е застрахован от това), ще потърся вината първо в себе си, но няма да я поема цялата и не съм съгласна да ме съдят.
Не споря, само се дообяснявам Peace

# 62
# 63
  • Мнения: 431
Отговорно да следиш развитието на детето през първите поне 7 прословути години. Да не го подтикваш към саморазправи и отговаряне на зло със зло, да успееш да внесеш целия респект които заслужава живота на другия. Да не му купуваш играчки от рода на пистолети, боксови круши и пс игри пълни с кръв и насилие, поне докато не мине възраста в която характера му все още се формира и подлежи на възпитание. Това имам предвид аз.

Не се обиждай, но ми се струва, че нямаш големи наблюдения върху хората като цяло. По лентичката ти виждам, че детенцето ти е още прекалено мъничко, за да си придобила тези възгледи в резултат на личния си опит. С най-добри чувства ти пожелавам успех, особено в ограничаването на кървавите РС игри през пубертета. Пиша ти това без всякакво заяждане.  bouquet

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 5 632
Смятам, че е абсурд да има съд за родители на деца престъпници. За тези родители най - голямото наказание е престъпленитето на детето им, да не говорим да му ходят на свиждане.

# 65
  • Мнения: 1 860
... Ако обаче детето ни на 10 или 12 години, дори и 15 направи нещо наистина лошо, ще ни е много полесно да кажем: "Той е голям да се оправя, аз нямам повече ангажименти към него и обществото."...

Вярвам, че много малко родители биха казали така за колкото и голямо дете да става дума и за каквото и престъпление да говорим.

Цитат

... Проблема с циганите е ясен - Аз мразя тях, те мрязят мен. Това е проблем не само в България.
 

Самият факт, че разсъждаваш така вече ме навежда на мисълта как възпитаваш в толерантност Thinking... И отншението от и към циганите  далеч не е "проблем" на всички хора и/или нации!


Ако прегледаш добре другите мнения, може би ще намериш отговор на първия цитат. По втория отговора ми: Как точно разбра, че съм използвала фразата :Аз мразя тях - те мразят мен", за да дам собсвеното си мнение за това какво мисля по въпроса. Дори и да искам не мога да си позволя расизъм, 1-во така съм възпитавана и 2-ро не съм в БГ и това би било много нелепо за мен. Разбирай ме така: Аз не искам да съм расистка, защото ясно осъзнавам че света е за всички.
Цитат
И отншението от и към циганите  далеч не е "проблем" на всички хора и/или нации!
И не толкова тесногръдо, защото имах предвид: българи-цигани; бели-негри и т.н. Извинявам се ако не съм се изразила правилно и от там е произлязло това ти заключение.

# 66
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз също съм учителско дете откакто се помня, но това не ми е донесло познания за детската психика Wink
Децата по природа са жестоки. Не знам защо е така... Убиват животинки за удоволствие- всички сме го виждали или правили Confused
 smile3505

# 67
  • Мнения: 1 860
Аз също съм учителско дете откакто се помня, но това не ми е донесло познания за детската психика Wink
Децата по природа са жестоки. Не знам защо е така... Убиват животинки за удоволствие- всички сме го виждали или правили Confused
 smile3505
Да, РЕНИ, и наше задължение е да ги научим кое е добро и кое лошо. Peace

# 68
  • Мнения: 2 292
РЕНИ убиват насекоми , но не знам дали за удоволствие или от любопитство (к-сат крилца и подобни), според мен не разбират, че ако не издава звук го боли. ако животното показва че страда - мяучи или скимти не вярвам да го убият. а ако някое дете го направи според мен родителите трябва да поговорят със лекар и да обсъдят нещата.
аз си спомням че като бях малка като се разхождахме в парка чупих клончета от дърветата, късах кората - да видя какво има отдолу, късах цветя ... докато майка ми не ми каза, че дърветата също ги боли ... от тогава още като си откъсвам клонче от някой храст понякога ми става мъчно след това и си мисля че го боли

# 69
  • Мнения: 3 342
Децата по природа са жестоки. Не знам защо е така... Убиват животинки за удоволствие- всички сме го виждали или правили Confused
 smile3505
Изобщо, ама изобщо не съм съгласна... Нито аз съм убивала съзнателно животинче/освен някоя муха, но и това ми е доста трудно - две-три ми се събират за цял живот/, нито големият ми син е убивал животно за удоволствие. Като беше малък, проявяваше любопитство към мравките и се случваше да смачка някоя, но дотук... Не мисля, че в природата ни е заложено да сме жестоки. Категорично не!

# 70
  • Sofia
  • Мнения: 288
След като ви изчетох - ето и моето виждане:

1. Не бих се оставила да ме съдят вместо детето ми /за разлика от едно мнение на 2-ра страница/
2. Редно е да платя 'кръвнина' като родител.
3. Долната граница за наказуемост да падне - не мога да преценя до колко години.
4. В училище след 2-ри клас да се въведат по 3-4 часа годишно, в които на децата да се разняснява какви противообществени прояви не бива да вършат /без садистични подробности/ и до какви последствия за тях и родителите им бих довели те. Да има тест по въпроса. Като са информирани и наплашени, когато пристъпят към такова действие няма да имат извинение защо са го направили

Относно циганите - първо те ме мразят /крадат - ток, портмонета, паметници; убиват - професора в Зах.Ф-ка, беззащитни старци по селата; просят - щтото е по-лесно; пребиват - сетра ми беше свидетел на случая с едно пребито момче - без повод; и др. под./ и затова аз се страхувам от тях, избягвам ги, което може да се тълкува като омраза. Ние сме твърде толерантни щом позволяваме гореспоменатите неща, но нужмо ли е да възпитаваме децата си да прекламят глава пред такова отношение, защото държавата не ни защитава правата?

# 71
  • Мнения: 419
само ако е доказана вината на родителите
Смятам, че е абсурд да има съд за родители на деца престъпници. За тези родители най - голямото наказание е престъпленитето на детето им, да не говорим да му ходят на свиждане.

# 72
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
За тези родители най - голямото наказание е престъпленитето на детето им, да не говорим да му ходят на свиждане.
Абе, да ти кажа, и това не е съвсем така...
На едно познато семейство им се случи голямо нещастие преди време. Зет им уби дъщеря им и внучето (1,5г). Родителите му (сватовете, демек) в началото бяха потресени от дън душа, отричаха се от него, кълняха... после...взеха да омекват. Дете им е, няма как да е иначе. Накрая въпреки ужасното му деяние го ожалваха. Такива са родителите. Ако не да си Боже, детето им убие, ще се радват, ако и да е убиец детето им, че то е живо.

# 73
  • Мнения: 1 258
Съд за родители на деца убийци не може и не трябва да има(освен ако не са съучастници  Wink ),но един родител носи абсолютна морална отговорност за това какво е детето му-добро или лошо.Аз се чувствам отговорна за всяка една постъпка на дъщеря ми.И когато се гордея и когато се срамувам.

# 74
  • Linz
  • Мнения: 11 619
РЕНИ убиват насекоми , но не знам дали за удоволствие или от любопитство (к-сат крилца и подобни), според мен не разбират, че ако не издава звук го боли. ако животното показва че страда - мяучи или скимти не вярвам да го убият. а ако някое дете го направи според мен родителите трябва да поговорят със лекар и да обсъдят нещата.
аз си спомням че като бях малка като се разхождахме в парка чупих клончета от дърветата, късах кората - да видя какво има отдолу, късах цветя ... докато майка ми не ми каза, че дърветата също ги боли ... от тогава още като си откъсвам клонче от някой храст понякога ми става мъчно след това и си мисля че го боли
Точно това имах предвид, това е нашата роля Peace

# 75
  • Мнения: 2 978
Тия лица не отговарят, ако не са били в състояние да предотвратят настъпването на вредите

Ето ви част от цитираният по - горе чл.

Как пък ми е чудно ще се докаже, че са или не са били в състояние родителите да предотвратят вредите?
В какво ще ги обвинят, че не са дали морално обучение на детето си ли, че не са го обучили да обича...какво? newsm78


Ще цитирам и Пандора:
на теория е едно, практиката няма нищо общо! Peace

# 76
  • Мнения: 6 167
аз не мисля, че родителите трябва да бъдат съдени , заради престъпления на децата. 
на пръв поглед звучи логично, който си е възпитал детето така и е отгледал престъпник - да бъде съден.
но за какво ще бъде съден? за лошо възпитание? или за деянието на детето?

човешката психика е сложна работа и не мисля, че възпитанието от родителите е единствения фактор едно дете да прекрачи прага на криминалността.

# 77
  • Мнения: 1 860
 Права си, Lennie, във всеки един пост откривам по малко истина в някой и повече. Имаше един случай на скоро тук: Подсъдими бяха родители, за това че са заключили двете си малки деца в стая на горния етаж и те предизвикват пожар от което резултата е ясен. Децата са мъртви  Praynig , а родителите обясняват, че са ги чули да пищят, но не са направили нищо защото децата са им пречили и са искали спокойствие. #Crazy До колкото разбрах от репортажа, не ги съдят за неумишлено убийство или пожара, а точно за безотговорност като родители. Ако има мама в UK и знае случая, и аз греша за нещо моля да ме поправи.
 Мисълта ми е, може и има за какво да се съди родител на дете, което на 10 години е убило друго.

# 78
  • Мнения: 822
Мисля,че за родители,които наистина държат на децата си,извършването на подобно деяние е само по себе си наказание.Аз също бих се питала:"Къде сгреших?"...Макар да ми е пределно ясно,че не съм само аз човекът,който възпитава и влияе на детето ми...
Не бих подкрепила идеята, родителите да поемат изцяло отговорността...По гореспоменатите причини и още една...Да приемем,че родителите бъдат осъдени и излежат наказанието си.С какво това ще промени и повлияе на истинските малки престъпници?Може дори да се зарадват...Много често такива деца таят лоши чувства дори към собствените си родители.А в добавка,още от малки да се научат да не поемат отговорност за постъпките си.
Доста деликатна ситуация,защото на 11-12 години за мен все още са деца.Но когато става въпрос за най-жестоко убийство,трябва да има наказание и за тях.В случая не става дума за инцидентно сбиване, а за продължителен тормоз,възможно е и планиран побой... Peace
От друга страна мисля,че за родителите също трябва да има някаква санкция,може би парична и общественополезен труд. newsm78

# 79
  • Мнения: 1 860
 Аз не мисля, че урока ще е за децата. По скоро се надявам да има по-голям ефект върху другите родители. Не знам дали разбирате какво искам да кажа. В последно време намирам за много трудно да се изразявам точно и ясно.

# 80
  • Мнения: 2 818
Не. Характера на един човек далеч не зависи от неговите родители. Човек си се ражда е с характер, родителите могат само да го ошлайфат добре в най-добрия случай.

# 81
  • Мнения: 822
Отговорно да следиш развитието на детето през първите поне 7 прословути години. Да не го подтикваш към саморазправи и отговаряне на зло със зло, да успееш да внесеш целия респект които заслужава живота на другия. Да не му купуваш играчки от рода на пистолети, боксови круши и пс игри пълни с кръв и насилие, поне докато не мине възраста в която характера му все още се формира и подлежи на възпитание. Това имам предвид аз.
Съгласна съм.Само че така рискувам да възпитам жертва.Няма да е ловец,но по-спокойна ли ще бъда,ако се превърне в мишена.Това също е трудно решима дилема-къде е границата между силата като самозащита и открита агресия?Не бих искала детето ми да е преследвач,но и нечия плячка също не бих искала да бъде... Peace

# 82
Мами да ви кажа как долу горе стоят нещата тук в Гърция-деца над 13 год.носят лично отговорност за постъпката си какъвто е случая с убийството на Алекс.За съжаление това което не успях да ви съобщя в предишната тема са последните разследвания по случая.Дядото на двете деца които са навършили 13год.е заподозрян за това ,че след като дацата са разпитвани в началото от полицията е изровил трупчето на нещастното детенце и го е изгорил на друго място за да не намерят трупът.Закона тук по изказване на журналисти и вещи лица е такъв ,че ако не се открие трупът много трудно може да седне някой на подсъдимата скамейка.И още нещо,как така да няма виновни?Как така родителите нямат представа какво правят техните деца?Искам да ви кажа ,че тези 5 деца убийци съвсем не им е било за пръв път да бият други деца в училище и да крадат джобни от съучениците си и родители те им не веднъж са били викани в училище за дребни хулигански постъпки.А знаете ли ,че това за мен е двойно убийство защото майката е жив труп-единственно дете и като я гледам по телевизора ми се плаче.

# 83
Вие как мислите ако няма наказани по случая какво ще се окаже ,че всяко дете което е по агресивно може да убива и няма вина никой и няма наказание за никой?тогава ще се наричаме джунгла ,а не общество

# 84
  • Мнения: 1 860
Мами да ви кажа как долу горе стоят нещата тук в Гърция-деца над 13 год.носят лично отговорност за постъпката си какъвто е случая с убийството на Алекс.За съжаление това което не успях да ви съобщя в предишната тема са последните разследвания по случая.Дядото на двете деца които са навършили 13год.е заподозрян за това ,че след като дацата са разпитвани в началото от полицията е изровил трупчето на нещастното детенце и го е изгорил на друго място за да не намерят трупът.Закона тук по изказване на журналисти и вещи лица е такъв ,че ако не се открие трупът много трудно може да седне някой на подсъдимата скамейка.И още нещо,как така да няма виновни?Как така родителите нямат представа какво правят техните деца?Искам да ви кажа ,че тези 5 деца убийци съвсем не им е било за пръв път да бият други деца в училище и да крадат джобни от съучениците си и родители те им не веднъж са били викани в училище за дребни хулигански постъпки.А знаете ли ,че това за мен е двойно убийство защото майката е жив труп-единственно дете и като я гледам по телевизора ми се плаче.
#Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out нямам думи, дано този емотикон се справи по добре от мен.

# 85
В цяла Европа си има затвори за малолетни пристъпници над 13год.а за останалите отговорността носят родителите и са подсъдими за подобни постъпки,защото много ясна представа имаме ние родителите за това на къде вървят нещата с нашите деца и ако някой родители не могат да възпитават правилно децата си или са безотговорни към техните постъпки естественно,че детето ще поеме лошия път от малко.Не трябва ли да платят за безотговорността си.

# 86
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
не знам дали има от писалите, мами на деца в пубертета, но за моите мога да кажа, 4е ме завъртяха на 360 гр! не можех да си позная децата, аз стоях с тях до 7 г именно, заради възпитанието и да бъдат както вие ги описахте, идеални граждани и деца за пример,но на 12 г като станаха мислех, 4е съм загубила вси4ките си години посветени на тях, не ги познавах, ставаха лоши и проблемни, неуправляеми. разбрах, 4е да си пацифист не е добре, биеха го до заекване, малтретираха, го , рекетираха го и аз не знаех ве4е къде да се обърна, ни даскали , ни пси помагаха с нещо конкретно. стигнах да заплаша даскалите и директорката s мерки и с децата говорих отново и отново и даже им разясних устно, 4е и аз мога да бия уда4но .оправиха се нещата, когато синът ми порасна 20 см за една година и ги мина по ръст.  да го вида сега дали е пацифист ! да, защитава се, както казва, не посяга пръв, но и това може да се промени , хората не остават деца на 7 г, променят се към добро или лошо , така, 4е минете пътя на родители и тогава заклю4ете справили ли сте се. да се говори принципно- ние си го знаем , но как се прилага и дали е уда4но при конкретни слу4аи , аз не си поставям големи цели ве4е. определено характерът си го имат и много неща са заложени, ние  само пробваме да ги променим според нашите представи за добро и зло.

# 87
  • Мнения: 1 581
Ами не знам. Сложна работа. Нося отговорност за кучето си - ако ухапе човек, мене ще съдят. Уж и за детето трябва да е така. Ама кучето го връзвам, не се среща с други, не ходи на детска градина, където да го възпитават непознати за мене, не ходи на училище, където пак непознати и деца на непознати...
Тя отговорността не е толкова лесно да се определи. Носим я всички. Бабата, дето раздава с бастуна правосъдие на децата на площадката - и тя носи отговорност. И лелката, дето го лъже в магазина. И филмите, и компютрите, и музиката, и всичко.
Не знам критериите за "правилно" възпитание, което ще ми даде спокойствието, че моето дете няма да бие/убие друго, че няма да взема наркотици, да краде - въобще че ще е "добър" човек. Не вярвам и някоя от вас да ги знае тия критерии.
Вместо да се съдим като родители едни други - можем малко като общество да се замислим и да се пробваме да поограничим стимулите за насилие. Щото то не е въпросът за конкретния случай, да накажем някой и да са удовлетворени потърпевшите. Щото това не решава проблема.

# 88
  • Мнения: 2 292
РЕНИ - това ми е ясно, не се опитвам да противореча на тезата, че родителите възпитават децата си и това е от ключово значение. но ми е ясно също, че има родители и родители. В случая на добртите родители - ОК те си знаят отговорностите, а в другия какво. мнението което защтавам е, че не е нужно да стоим и да чакаме да се случи нещо такова зада кажем - ей тези са лоши родители. а има и родители, които възпитават децата си лошо (прекалено ги разглезват) без да го правят умишлено. казвам, че това може да се открие и по-рано. защо може да има годишна профилактика при зъболекар, който да ти казва новостите в четките и пастите за зъби за да са ти здрави зъбите , а да няма профилактика за погрешно и лошо възпитани и растящи деца и лоши родители? да се дават съсответните съвети и помощ.
аз не мога да твърдя, че съм идеална майка. не мога да твърдя , че няма да направя грешки при възпитанието , не съм толкова самоуверена и се консултирам за всичко. така винаги ще научавам по нещо полезно. не казвам, че така ще избегна всички неприятности . как да е дано сте ме разбрали.

Последна редакция: ср, 07 юни 2006, 10:52 от vivita

# 89
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Участва сравнително много в тази тема, защото това е въпрос, по който доста коментираме с мъжа ми. Аз съм на мнение, е освен нашето дете, ние отглеждаме и един неподнат, който се формира от средата, от времето си, от лелите в ясли, ДГта, после учители и пр и пр, а ив мозъка му сигурно също има тъмни места. Така че ме е страх. Докато мъжът ми вярва, че ако му набием правилата като малък, той ще се развива според тях. Аз нямам такава смелост.
Щото и тук, и оттатък е пълно с добри хора, които се оказват доста екстремистски настроени и затова дадох примера с циганите. Да, изговарят се много думи срещу тях, после обясняваме на децата, че не трябва да късат крилца на мухи, но връзката и логиката се късат някъде.
Моята учителка в основното беше расистка, имахме дете-мулатче в класа и то беше тормозено по най-неприятен начин, същото беше и с дете-турче. Не, каквито и неща да ти говорят вкъщи, е много трудно да отсееш истината от лъжата, доброто от злото, защото и учителят е голям човек, и той е пример. Не са само родителите и затова не трябва да се хвърля върху тях отговорността.
И не е само расизмът, то е конкретно проявление на основния проблем-неприемането на различните.

# 90
  • Linz
  • Мнения: 11 619
В цяла Европа си има затвори за малолетни пристъпници над 13год.а за останалите отговорността носят родителите и са подсъдими за подобни постъпки,защото много ясна представа имаме ние родителите за това на къде вървят нещата с нашите деца и ако някой родители не могат да възпитават правилно децата си или са безотговорни към техните постъпки естественно,че детето ще поеме лошия път от малко.Не трябва ли да платят за безотговорността си.
Peace
Макар, че аз нямах предвид единият от родителите да излежи присъдата на детето си, защото то няма навършени 13 год... Може би има други санкции... newsm78

# 91
  • Мнения: 1 581
Примерно пари да плащат. Но аз смисъл не виждам.

И освен това... Примерно дете, израснало в трудна среда - да кажем изключителна бедност. И ако това го е подтикнало към грешния път?! В съчетание с неподходяща среда. Носят ли родителите отговорност и вина, че са бедни  Thinking

Или примерно тежък развод, детето го преживява трудно и залита в грешна посока - виновни, че са се развели  Thinking

Те са нещата толкова комплексни, че не може да се отговори еднозначно.

# 92
  • Мнения: 1 860
 Права си иВарна, аз за това опитам да акцентирам в някои от постингите си общество, а именно: аз, комшията, квартала, града, общината, държавата и т.н.

# 93
  • Мнения: 22 835
Абсурдно е да се търси вина от родителите.Може би евентуално парично обещетение.И не е вярно,че в цяла ЕВРОПА родителите носят наказателна отговорност.В Испания има непрекъснато случаи на малолетни престъпници,но те биват пращани в специални домове и интернати,като детски затвори.Родителите не понасят присъда.

# 94
  • Мнения: 22 835
В цяла Европа си има затвори за малолетни пристъпници над 13год.а за останалите отговорността носят родителите и са подсъдими за подобни постъпки,защото много ясна представа имаме ние родителите за това на къде вървят нещата с нашите деца и ако някой родители не могат да възпитават правилно децата си или са безотговорни към техните постъпки естественно,че детето ще поеме лошия път от малко.Не трябва ли да платят за безотговорността си.
Не съм съгласна Stop

# 95
  • Мнения: 1 986
 ....Според мен е много трудно да се сложи всичко в категорична рамка-"съд за родителите","затвор за 10-год." и т.н. Наистина,като че ли в последно време/е,не толкова последно Wink/ се случват все по-често престъпления,извършени от малолетни,което е УЖАСНА статистика!Не че преди е нямало изобщо такива/друг е въпросът с даването на гласност по онова време/,също така и в чужбина стават подобни противообществени прояви,но...друг е въпросът-можем ли ясно и категорично да рамкираме поведението на децата си и да обясним с една -единствена причина  техните прояви?!??Защото,съгласна съм напълно,че в основата стои възпитанието,дадено от родителите,семейната среда като цяло...но не мисля,че единствено  с това се обяснява поведението на децата-както и други са споменали-оказват влияние училището,съучениците,телевизията и т.н.,и не само това-особеностите на възрастта,характеризираща се при подрастващите със завишена степен на внушаемост,лекомислие,авантюризъм,склонност към подражание и имитация...

# 96
# 97
  • Мнения: 819
Не мога да се съглася с това, че родителите не носят отговорност!!!
Не случайно казват, че първите  години са най-важни. Тогава се поставят основите , характерът се оформя, създават се критерии за добро и лошо, копира се семейният модел и т.н. Разбира се, че детето си има свой характер, но тук вече не става въпрос за характер ! Детето попива абсолютно всичко,което става в семейството му-и добро и лошо и след като вече попадне в друга среда/ градина или училище или на улицата/, то вече възприема всичко през призмата на сем. модел и съответно постъпва по същият начин. Надали едно 15 годишно дете, извършило убийство е живяло в спокойна сем. среда, надали му е давана нужната любов и надали родителите му са се интересували с какво се занимава, с кого общува какви проблеми има...Има много показателни неща още от най-ранна детска възраст и е най-малкото безотговорно родителите да не ги забелязват или да не им обръщат внимание, защото последиците са страшни и когато се стигне дотам вече е късно.
Имам примери пред очите си на небрежно отношение към дете, което ВЕЧЕ Е ИЗПУСНАТО, а е едва на 3г !И съм сигурна/ дай  Божеда греша!  newsm17 / , че един ден ще имат ГОЛЕМИ проблеми с него и ще се чудят от къде им е дошло!
Имам още много да пиша, ама за сега спирам, че стана доста дълго.

Общи условия

Активация на акаунт