Разликата между аромат и мирис

  • 2 912
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 2 336
До сего правили ли сте разлика? Искам само да вметна, че е неправилно да се използва думата ароматизирам вместо думата парфюмирам. Ароматът е приятно усещане, възприемано през устата. Ароматизират се храни и напитки. Wine Glass Хора, вещи и въздух се парфюмират newsm10.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 10 782
Благодаря за лекцията!  Laughing

# 2
  • Мнения: 1 150
Ароматизират се храни и напитки. Wine Glass Хора, вещи и въздух се парфюмират newsm10.

Тогава защо ароматизиторите за въздух, ароматизират, а не парфюмират  newsm78

# 3
  • Мнения: 2 336
Ароматизират се храни и напитки. Wine Glass Хора, вещи и въздух се парфюмират newsm10.

Тогава защо ароматизиторите за въздух, ароматизират, а не парфюмират  newsm78
Ами погрешно е да се наричат ароматизатори- може освежители или нещо друго.

# 4
  • София
  • Мнения: 35 817
До сего правили ли сте разлика? Искам само да вметна, че е неправилно да се използва думата ароматизирам вместо думата парфюмирам. Ароматът е приятно усещане, възприемано през устата. Ароматизират се храни и напитки. Wine Glass Хора, вещи и въздух се парфюмират newsm10.

Не съм много съгласна с това твърдение. Ако си стиснеш носа, няма да разбереш какво ядеш. Със устата неможе да се усети аромат.
А на свещите - парфюмирани свещи ли казваме. newsm78

# 5
  • Мнения: 394
Ароматизират се храни и напитки. Wine Glass Хора, вещи и въздух се парфюмират newsm10.

Тогава защо ароматизиторите за въздух, ароматизират, а не парфюмират  newsm78
smile3532И на мене тва ми е много интересно.Кви са тия лекции бе?Леле за кво си мислят хората doh

# 6
  • Мнения: 1 150
Ароматизират се храни и напитки. Wine Glass Хора, вещи и въздух се парфюмират newsm10.

Тогава защо ароматизиторите за въздух, ароматизират, а не парфюмират  newsm78
Ами погрешно е да се наричат ароматизатори- може освежители или нещо друго.

Да, ама ароматизират.
Я имат мирис на бор, я на ябълка.
А и тези арабските пръчки и те ли освежават?

# 7
  • София
  • Мнения: 35 817
Аромат- от гр.арома, ''миризлива билка''-приятен мирис, благоухание,благовоние
Парфюм- от фр.парфюм, - благоухание, приятна миризма.
Парфюмирам - пръскам с благоуханни средства
Ароматизиран - снабден с приятна миризма.

# 8
  • Мнения: 2 336
аз ви го казах за обща култура, а вие взехте да се обиждате. Ами просто е грешка, ама масово се използва Hug

# 9
  • Мнения: 1 150
аз ви го казах за обща култура, а вие взехте да се обиждате. Ами просто е грешка, ама масово се използва Hug

Като коментираме ли се обиждаме, айде стига вече.
Ако не си се обидил от нещо, решаваш, че друг задължително се е обидил  ooooh!

# 10
  • София
  • Мнения: 35 817
аз ви го казах за обща култура, а вие взехте да се обиждате. Ами просто е грешка, ама масово се използва Hug
Не се заяждаме, просто ми стана интересно.  newsm78

Сиси, филология ли учиш?
Имах един познат, който все повтаряше:"Едно нещо, щом е казано по различен начин значи е различно." Става въпрос за думи като: чорба и супа, черква и църква и т.н - той беше филолог и все ми изнасяше лекции. Това ми харесваше, разбира се. Много се смеехме с него. Wink
 

Последна редакция: чт, 08 юни 2006, 17:43 от denis_d

# 11
  • Мнения: 394
аз ви го казах за обща култура, а вие взехте да се обиждате. Ами просто е грешка, ама масово се използва Hug
Аре и тука обидени-никой не е обиден.Интересно ни стана-защото има несъответствия.Никой не се сърди и обижда-аман от обидени и обиждащи тия дни.Свиркай си. Whistling

# 12
  • Мнения: 2 336
аз ви го казах за обща култура, а вие взехте да се обиждате. Ами просто е грешка, ама масово се използва Hug
Не се заяждаме, просто ми стана интересно.  newsm78

Сиси, филология ли учиш?
Имах един познат, който все повтаряше:"Едно нещо, щом е казано по различен начин значи е различно." Става въпрос за думи като: чорба и супа, черква и църква и т.н - той беше филолог и все ми изнасяше лекции. Това ми харесваше, разбира се. Много се смеехме с него. Wink
 
Парфюмерия уча-за това ви го казвам. Не съм си го измислила-просто реших да го споделя

# 13
  • София
  • Мнения: 35 817
аз ви го казах за обща култура, а вие взехте да се обиждате. Ами просто е грешка, ама масово се използва Hug
Не се заяждаме, просто ми стана интересно.  newsm78

Сиси, филология ли учиш?
Имах един познат, който все повтаряше:"Едно нещо, щом е казано по различен начин значи е различно." Става въпрос за думи като: чорба и супа, черква и църква и т.н - той беше филолог и все ми изнасяше лекции. Това ми харесваше, разбира се. Много се смеехме с него. Wink
 
Парфюмерия уча-за това ви го казвам. Не съм си го измислила-просто реших да го споделя
Браво!  Вече зная кого да питам, когато ме интересува нещо, свързано с козметиката ( парфюмерия и козметика се учат заедно, нали?)

# 14
  • Мнения: 2 336

Браво!  Вече зная кого да питам, когато ме интересува нещо, свързано с козметиката ( парфюмерия и козметика се учат заедно, нали?)
[/quote]
да

# 15
  • Мнения: 8 917
Ароматизират се храни и напитки. Wine Glass Хора, вещи и въздух се парфюмират newsm10.

Тогава защо ароматизиторите за въздух, ароматизират, а не парфюмират  newsm78
smile3532И на мене тва ми е много интересно.Кви са тия лекции бе?Леле за кво си мислят хората doh
newsm62 newsm62 newsm62

# 16
  • Мнения: 4 806
щом се използва масово, значи не е грешка. Смисълът на думите е онзи, който е жив. А по конкретния въпрос аз мисля, че с думата "аромат" се назовават приятните миризми. Т.е. "миризма" е по - общото понятие.

# 17
  • Мнения: 3 447
Без да съм филолог и... ъъъ... парфюмист Simple Smile, мисля, че:
"Мирис" е общо понятие, той може да бъде приятен и неприятен. "Аромат" е приятен мирис. Възприемам го по-скоро като нещо, което е присъщо на друго нещо - ароматът на цветята например.  "Парфюмът" е нещо неприсъщо, той е изкуствено творение (предназначен за тези, които си нямат аромат Wink) От тази гледна точка може би е по-правилно ароматизаторите да се наричат "парфюматори", но не и "освежители", защото само някои аромати/парфюми/миризми могат да бъдат свежи Thinking

# 18
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
аз се замислих за произхода на думите, едните местни наши, другите пришълци !

# 19
  • Мнения: 2 161
До сего правили ли сте разлика? Искам само да вметна, че е неправилно да се използва думата ароматизирам вместо думата парфюмирам. Ароматът е приятно усещане, възприемано през устата. Ароматизират се храни и напитки. Wine Glass Хора, вещи и въздух се парфюмират newsm10.
Разликата между двете е,че ароматът винаги е прекрасен,докато мирисът има различни измерения.Може да е мирис на роза,ама може и да е мирис на кофа за боклук.

# 20
  • Мнения: 174
Съгласнааа Peace

Общи условия

Активация на акаунт