Как приготвяте палачинките?

  • 9 748
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Момичета как правите палачинките? Аз ги приготвям по най стандартния начин, яйца, брашно и вода или прясно мляко, ако имам. Но ми се иска да пробвам и други варианти. Аз пробвах да ги направя с оризово брашно (подходящи са за деца които не са захранени с глутен) и станаха много вкусни, само дете трябваше по често да разбърквам сместа понеже оризовото брашно много бързо се утаява.

# 1
  • Мнения: 1 063
И аз ги приготвям по-стандартния начин,защото така ги обичаме, но могат да се правят и с кисело мляко или с бира.Ако те интересува ще потърся рецептата.

# 2
  • На небето
  • Мнения: 5 530
И аз ги приготвям по-стандартния начин,защото така ги обичаме, но могат да се правят и с кисело мляко или с бира.Ако те интересува ще потърся рецептата.
Това за кис. мляко звучи интересно ще ми дадеш ли рецептата. Стават и с газирана вода. Но още не съм пробвала.

# 3
  • Мнения: 1 063
ПАЛАЧИНКИ
1 коф.кис. мляко,3 яйца,1ч.л. сода за хляб,1/3п. масло,5 с.олио, брашно за рядко кексово тесто(като гъста боза), щипка сол.
Содата се угасява в млякото,разбиват се яйцата,слага се солта,брашното.Сместа почива около 20мин.В силно затоплен тиган(тефлонов по възможност) се намазва много малко олио,слага се от сместа и се пържи.

ПАЛАЧИНКИ  ІІвид
4яйца,1 коф. кис. мляко,1 ч. ч.вода,брашно, щипка сол.
Начинът на приготвяне е същият както при другите.
Рецептите са от книгата на Росица Генчева.

# 4
  • Мнения: 237
По стандартния начин , но съм пробвала и тези , стават по-пухкави .
Палачинки:
1 чаена чаша прясно мляко,
1 чаена чаша газирана вода,
4 кафени чашки брашно,
3 яйца,
1 супена лъжица захар,

# 5
  • Мнения: 108
Палачинки (катми)
1\2 кубче мая
2ч. ч. вода
2ч. ч. брашно
2 яйца
малко сол и захар
Сместа се оставя да почива около 20-тина минути. След това с черпак вземаме от сместа и я изливаме в затоплен и намазан с мазнина тиган.

# 6
  • Мнения: 1 455
Аз ги правя от 2-3 яйца, брашно на око, чаша прясно мляко, вода, 3-4 с.л. кис. мляко, 1 к.чашка нещо газирано, щипка сода и 1/2 ч.л. захар. Консистенцията е като боза. Напоследък не ползвам бяло брашно и ги правя с някакво тъмно - типово + пълнозърнесто и пак стават. Правя ги на тефлонов тиган и мазнина не слагам - аз май дадох рецепта за диетични палачинки  Grinning

# 7
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
По стандартния начин ги правя от яйца,брашно и прясно мляко,само че слагам колкото цели яйца,толкова и жълтъци(примерно 2 яйца+2 жълтъка),за да не стават нито жилави,нито късливи.

# 8
  • Мнения: 901



Палачинки с оризово брашно


240 мл оризово брашно
3 яйца(3 белтъка)
160 мл мляко(вода)
1 с л олио(масло)
1/2 ч л сол

по желание

2 ч л захар
1 с л розова вода
1/2 ч л ванилова есенция

• Яйцата се разбиват с млякото и маслото.
• Брашното се пресява и всичко се омесва добре.
• Тесто си почива 1 час.

# 9
  • София
  • Мнения: 35 941
Правя ги с яйца+брашно+газирана вода+ванилия +1сл олио.
Ако нямам газирана вода - чешмяна+сода за хляб.
Когато са с вода стават по пухкави.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 21 623
И аз тези дни се бях зачела за палачинките, ето темата.
Аз напоследък предпочитам мързеливия вариант, много се харчи у нас  Grinning и днес за закуска правих, страхотна е.

# 11
  • Мнения: 6 713
1 и половина чаша брашно;
1 чаша мляко;
1 чаша вода;
1 яйце и 2 желтъка.
Бъркам с вилица. После разбивам с миксер белтъците на сняг, но не чак толкова много.

После добавям към останалата смес разбитите белтъци.

Накрая сместа я прекарвам през гевгир, за да се махнат бучките.

Много вкусни стават!  chef  chef  chef

# 12
  • Мнения: 1 883
Аз ги правя от 2-3 яйца, брашно на око, чаша прясно мляко, вода, 3-4 с.л. кис. мляко, 1 к.чашка нещо газирано, щипка сода и 1/2 ч.л. захар. Консистенцията е като боза. Grinning
Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 2 164
Не мога да не похваля палачинките на свекърва ми  Peace Стават невероятно вкусни. Приготвят се много лесно и досега не съм имала фал. Ето и рецептата:

3 чаени чаши брашно;
1 чаена лъжичка сода за хляб;
1 чаена лъжичка сол;
1 кофичка кисело мляко;
1 кофичка хладка вода (ползвам тази от киселото мляко);
3 яйца.

В купа изсипвам брашното с лъжичката сол. В киселото мляко слагам содата и разбърквам, след това изсипвам при брашното. Разбърквам леко с тел. След това постепенно добавям хладката вода като бъркам непрекъснато с телта. Накрая добавям яйцата и пак разбърквам. Става много бързо.

# 14
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Много благодаря за идеите. Ще изпробвам повечето от тях, но много се заинтригувах с тези от киселото мляко, омлета с палачинки и със старите палачинки.  Peace
И аз тези дни се бях зачела за палачинките, ето темата.
Аз напоследък предпочитам мързеливия вариант, много се харчи у нас  Grinning и днес за закуска правих, страхотна е.
Тук открих супер рецепти. Благодаря.

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 21 623
Тук открих супер рецепти.
Радвам се да съм била полезна Grinning.

# 16
  • София
  • Мнения: 708
имаше една рецепта от Мамица, за зелени палачинки..беше яко..търся я, ако я намеря, ще я постна...Ако не е била от Мамица, да си признае на кой е

ето я: Цитат
Тесто като за обикновенни палачинки, а за тези, които незнаят ,ще дам рецепта.
2 яица+200мл.прясно мляко +щипка сода бикарбонат+щипка сол+толкова брашно,че тестото да е течно като боза.

Към това тесто се слага 500 гр. суров спанак ( пресен), който предварително се попарва с вряла вода. Спанака се слага в купата със сместта и се пасира. тестото става зелено ( ако е необходимо прибавете вода или мляко).
Правят се палачинки.

Пълнят се с руска салата или салата снежанка или печена чушка и сирене или каквото се сетите.

По желание може да се навият с пълнежа и да се наредят навити в тава, като отгоре се намазват обилно със заквасена сметана,а върху сметаната се рендосва кашкавал+ поръсен червен пипер. пече се на грил във фурната 10 мин, до  разтопяването на кашкавала.
край на цитата

# 17
  • Мнения: 431
Morena ще кажеш ли как точно го правиш втория вариянт мързеливия  Praynig
Изглежда много вкусно ММММММ . Благодаря!!!

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 21 623
Мими, не само изглежда така  Simple Smile.
Заповядай!
450- 500мл пр. мляко
3 яйца
1ч.ч. брашно
щ. сол
1ч.л. захар
50-60 г масло
Забъркваш всичко без маслото, с част от него намазвш тавата( мойта е 30 см ), изсипваш сместа и рзхвърляш парченца от останалото масло. Печеш на 180С о-о 30 мин.

# 19
  • Мнения: 431
Благодаря ти много Morena тия дни ще го пробвам. Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 10 858
Мацки, като бях малка баба ми ми правеше палачинки, много интересно - ставаха на малки дупчици и като ги намашех със сладко, то изтичаше оттам. Имате ли идея как стават така на дупчици? Моите винаги са плътни.

# 21
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Мацки, като бях малка баба ми ми правеше палачинки, много интересно - ставаха на малки дупчици и като ги намашех със сладко, то изтичаше оттам. Имате ли идея как стават така на дупчици? Моите винаги са плътни.


И на мен ми се е случвало някои да станат така. Мисля, че когато сместа е по рядка и се слага много тънак слой, едва да се покрие тигана. Но не съм сигурна. newsm78

# 22
  • София
  • Мнения: 10 858
Да, възможно е действително. Не бях се замисляла, мислех че баба ми слага някаква специална съставка за да станат такива. Спомням си че слагаше в средата на тигана от сместа и с въртене я разливаше навсякъде, и то не в тефлонов тиган естествено ooooh!

# 23
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Да, възможно е действително. Не бях се замисляла, мислех че баба ми слага някаква специална съставка за да станат такива. Спомням си че слагаше в средата на тигана от сместа и с въртене я разливаше навсякъде, и то не в тефлонов тиган естествено ooooh!
Може би сода бикарбонат...  newsm78

# 24
  • Мнения: 5 500
И аз тези дни се бях зачела за палачинките, ето темата.
Аз напоследък предпочитам мързеливия вариант, много се харчи у нас  Grinning и днес за закуска правих, страхотна е.
Морена, глътнах си граматиката от кулинарния ти сайт #Crazy браво, поздравления! Нямам други думи, просто  bouquet Истински профи си! И фотограф тоже Laughing bowuu
Може ли рецептите за пандишпановото руло, сметановите питчици и питата с маслини?
Забравих тутманика, на тестен период съм в момента щото  Embarassed
и калоферските милинки също, мале дострамя ме вече Embarassed

# 25
  • Мнения: 431
Мацки, като бях малка баба ми ми правеше палачинки, много интересно - ставаха на малки дупчици и като ги намашех със сладко, то изтичаше оттам. Имате ли идея как стават така на дупчици? Моите винаги са плътни.

Мисля , че става въпрос за катми- те се правят с мая, стават доста дебелички и на дупки. И аз ги обожавам, но за съжаление немога да ти кажа как точно се правят. Thinking

# 26
  • Мнения: 108
Мацки, като бях малка баба ми ми правеше палачинки, много интересно - ставаха на малки дупчици и като ги намашех със сладко, то изтичаше оттам. Имате ли идея как стават така на дупчици? Моите винаги са плътни.

Тези палачинки по принцип са си катми и се правят с мая - на първа страница дадох рецепта как се правят - 1/2 кубче мая, 2 яйца, 2 чаши брашно и 2 чаши вода

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 21 623
Афродита, благодарско Embarassed Embarassed Embarassed!
Заповядай тук, за рецептите.

# 28
  • Мнения: 5 500
Афродита, благодарско Embarassed Embarassed Embarassed!
Заповядай тук, за рецептите.
Много благодаря, Морена  bouquet!
Ако успея да го отворя днес ще спретна нещо, щото вече три пъти не става!

# 29
  • Мнения: 5 500
Да, възможно е действително. Не бях се замисляла, мислех че баба ми слага някаква специална съставка за да станат такива. Спомням си че слагаше в средата на тигана от сместа и с въртене я разливаше навсякъде, и то не в тефлонов тиган естествено ooooh!
Може би сода бикарбонат...  newsm78
Точно! Като сложа малко повече сода и сместа е по-рядка, а освен това я направя тънка палачинката става точно така!
А, иначе с кисело мляко ги правя както с прясното, само дето с прясно стават по-хубави. Продуктите ми са на око, слагам много яйца като ми се съберат повече и няма какво да ги правя.
6-7 яйца
1 кофичка кис. мляко или 750 мл прясно, в киселото равна чаена лъж. сода, в прясното не!
1/2 кофичка вода
сол
брашно

Последна редакция: чт, 15 юни 2006, 09:56 от AFRODDITA

# 30
  • Мнения: 293
  chef  chefТоку що приключих с пърженето им.Винаги стават и до сега не съм се изложила.Аз  ги правя  2-3 яйца ,колкото имам 2 ч.ч вода ,щипка сол и брашно слагам го на око  защото така съм свикнала ,но трябва да стане като не много гъста  боза .Сори че нямам снимков материал!!!  bouquet  bouquet Усапех!!!

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 21 623
О, няма за какво! Simple Smile
Афродита, днес явно има някакъв проблем и при мен трудно се отваря, ама пробвай ако не днес,утре ... по принцип много рядко  се случва.

# 32
  • Мнения: 22 860
Имам шейкър на Тапъруеър и ги правя с него.Стават супер-бързо и лесно.

Слагат се едно яйце,300гр брашно,допълва се с мляко,щипка сол,захар,сода и всичко се рзклаща.Стават много готини,изсипваш направо от шейкъра в тигана.Остатъкъ може да се съхрани в хладилника за другия ден.

# 33
  • Мнения: 513
А аз ще ви кажа една съвсем икономична рецепта от моя баща. Като бяхме малки си спомням у дома се породи спор между майка ми и баща ми дали палачинките да се правят с яйца или не, като баща ми твърдеше, че и без яйца стават и са пак така вкусни и в крайна сметка решиха да ги сравнят и ние със сестра ми бяхме журито и съответно не можахме да отсъдим в ничия полза, защото и двата варианта ни бяха вкусни затова сега когато имам продукти прилагам варианта на майка ми , а когато нямам на баща ми и моите домашни дори не се усещат от кои палачинки им предлагам всъщност. Е хайде стига обяснения и ето и рецептата за "икономичните" палачинки:
брашно;
щипка сода бикарбонат;
щипка сол;
1-2 суп.лъж. олио и вода до образуване на каша.
    Опитайте и да ви е сладко. newsm51

# 34
  • Мнения: 1 492
Моренке, поздравления. Само да те питам за тез марзеливите, на снимката ми прилича на баничка, как го направи така? Аз си го представям в тавата, че ще стане гладко като....палачинка. И друг въпрос - добавя ли се нещо сладко, солено към тая палачинка, изглеждаща така вкусно.
И аз тези дни се бях зачела за палачинките, ето темата.
Аз напоследък предпочитам мързеливия вариант, много се харчи у нас  Grinning и днес за закуска правих, страхотна е.

# 35
  • София
  • Мнения: 10 858
Мацки, като бях малка баба ми ми правеше палачинки, много интересно - ставаха на малки дупчици и като ги намашех със сладко, то изтичаше оттам. Имате ли идея как стават така на дупчици? Моите винаги са плътни.

Тези палачинки по принцип са си катми и се правят с мая - на първа страница дадох рецепта как се правят - 1/2 кубче мая, 2 яйца, 2 чаши брашно и 2 чаши вода

Ми баба ми си ки наричаше палачинки, и бяха тънички. Но ще пробвам с тази рецепта, може пък да се получи, благодаря Grinning

# 36
  • Мнения: 301
С тази тема направо ми обявявате война на Аткинса Simple Smile

Не знам жена ми как точно прави палачинките, но с червен хайвер са трепач! Добре че ме подсетихте да пусна тема за него Simple Smile

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 21 623
.. Само да те питам за тез марзеливите, на снимката ми прилича на баничка, как го направи така...

По-назад в темата съм пуснала рецептата.
Първия път като я правих и аз си мислех, че ще е гладка .. абе като палачинка, както казваш ама се оказа друго ... мислех тогава да я сложа следващия път в по- голяма тава ама така и не го направих и си караме са къдрава палачинка Grinning ... нищо не и' правя така си се получава.
Яде се с каквото ти харесва- сладко, солено...

# 38
 smile3501Az sy6to sym probvala toia vid ikonomi4ni pala4inki-imam predvid bez iajcata-i naistina stavat mnogo gotini i hi4 ne moje6 da gi otli4i6 ot drugite.

Общи условия

Активация на акаунт