МаМи с ГестаЦионен диабет

  • 18 229
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 178
Здравейте  Hug
Оказа се, че нивата на кръвната ми захар са завишени. Това ми е втора бременност, през първата бях също с гестационен диабет и инжектирах инсулин един път дневно.
С проблема се запознах по време на бременността. Силно се надявах, т.к. всяка бременност е индивидуална през втората да нямам този проблем, но уви Confused.
Направих теста за глюкозна толерантност(капилярна кръв от пръста на гладно, 1час след изпиване на глукоза и след 2 часа. Първите две нива бяха над нормата.
В момента съм на пробен режим - диета, като всеки втори ден меря 4 пъти в домашни условия. След седмица съм на преглед и ако нивата ми не са в норма ще се наложи да приема инсулин.
Ще се радвам, ако споделите историята си и как се справяте с диетата.
За мен изкушенията са толкова много, особенно сега сладоледа и любимите ми плодове (ягоди, череши, дини, пъпеши) Heart Eyes
Разбира се ще се радвам и ако аз съм единствената форумска мама с този коварен гестационен диабет  Wink, цял живот на диета, да му омръзне на човек.

# 1
  • Мнения: 997
 Миличка, не знам нищо за този диабет. Но за въздържанието от ядене знам доста Joy. Когато ми се дояде нещо, започвам да се налиавм с вода. Само това ми помага. Опитах да се разсейвам с нещо друго, но не става.....седна пред компютъра, например, а в съзнанието ми се въртят едни работи.......Не става Sick Затова се наливам с вода, хем било полезно, хем някакси убива желанието за ядене на определени неща, поне при мен. Желая ти да успееш да се справиш с този проблем....успех!

# 2
  • Мнения: 1 873
Тук има малко инфо и мисля, че ще ти е полезна информацията.
1
2
3

# 3
  • Мнения: 13 793
Здравейте
да напиша и аз нещо по темата.
предходната бременност също имах гестационен диабет ( или поне така ми казаха ) , явно обаче ставаше въпрос за нещо друго ( никой не ми говорил за диета ), защото макар и да прочетох за двата вида гестационен диабет не можах да се класифицирам в нито един от тях. имаме диабетици в рода - дядо ми - но аз не бях се сблъсквала с подобен проблем до 4-5 месец на тогавашната ми бременност. след като ми направиха изследванията ми препоръчаха да си нося шоколад или нещо сладко което да хапвам като ми прилошее - което и правех и ми помагаше. дъщеря ни се роди здрава без помен от диабет до момента. (надявам се и за в бъдеще )
В момента съм бременна отново и по всичко личи че отново съм със същия проблем, (кетоните мигат като червена точка на последните ми изследвания в болницата където ме приеха със силна токсикоза).поради това обаче, че съм все още в онези средни седмици дето сега не са достатъчни за завеждане на картон на бременност не знам какво да правя. бих се радвала на всеки съвет.
така че мила megstar  и аз не се разминах с диабета тази бременност...
големи сме късметлии нали?
поздрави и леко бременеене

 

# 4
  • Мнения: 1 178
елена акманова   Grinning добрия стар съвет за водата, защастие обичам да пия вода и не пропускам, то всъщност водата и кола лайт са ми единствените разрешени напитки.

KaРмeН_МeРи мерси за инфото.

И аз намерих още инфо по темата:
Факти за гестационния диабет
Диабет на бременността-причини, симптоми..
Гестационна дискликемия и диабет

reniage  Hug и моето първо дете се роди за щастие без диабет, беше доста голямо бебе 4690, въпреки че си инжектирах инсулин.
Но при мен и първия път ми определиха диета, която изключваше напълно всякаква захар, само заместители, ограничаване до минимум на въглехидратите и сладките плодове.
А правила ли си тест за глюкозна поносимост (този с изпиването на глюкоза)?

# 5
  • София
  • Мнения: 2 671
Момичета, включвам се да ви кажа само, че ви стискам палци - аз също бях с гестационен диабет и знам колко е трудно - особено в началото.
Моят не беше инсулинзависим и се оправях само с диетата - ниакква захар, минимум въглехидрати. В интерес на истината единствените плодове, които наплно изключих бяха сушените и бананите и закрепях показателите в норма почти до края - само последните две седмици имах 7,5.

Мегстар, като ти гледам аватара - в Германия съм сигурна, че са доста по-напред с материала относно продуктите със заместител на захарта - разгледай добре алеите в супермаркета. Тук например има само една марка следолед, която произвежда цели два!!! вида за диабетици - ЕВГА е марката.

Reniage,  като чета - имала си диабет и си правила хипогликимии - внезапно силно спадане на кр. захар - понякога и под 2, което си е много опасно /получава се световъртеж, отпадналост, дори припадъци/ и затова е по-добре да си я вдигнеш, дори и над нормата отклкото да ти спада така.

# 6
  • Мнения: 13
Здравейте и от мен...Много се притеснявате от тези неща...При вас е необходима само по-строга диета да около 9 месеца.Аз съм с диабет втори тип от 8 годишна възраст.Преди 10 години забременях и родих нормално живо и здраво момченце.Сега съм бременна в седми месец и постоянно ни следят с бебето.Да чукна на дърво, всичко за сега върви нормално.Но много следене се иска, изключително много.Случвало ми се е и по 20 пъти на ден да си взема кръвна проба,а понякога и да си сложа 10 пъти на ден бръз инсулин.Наистина това положение вече ме изнервя, защото както се казва съм постоянно на "педал" за себе си и за бебчо.Но всичко правим в името на детето...
И още нещо, което хората продължават да си внушават - никой в рада ми няма диабет, но аз имам.Така че, тук няма наследственост.

# 7
  • Мнения: 1 178
Rumya така е има доста продукти за диабетици, проблема е че трудно се свиква, да се откажеш от досегашните си навици. Ти си права началото е трудно, после човек свиква, а когато го прави за малкото същество в утробата си е още по-леко Hug

За съжаление въпреки диетата, нивата ми на кръвната захар сутрин на гладно са над нормата (тук в германия мерят различно при норма 90 (нагладно) аз съм над 105.

ildan какво да кажа, възхищавам ти се за куража и ни пожелавам здрави бебенца Praynig

# 8
  • Мнения: 13 793
мили мами. поздрави на всички и благодаря за всичко което сте написали и посъветвали .
тък като както споменах все още не ми се полагат изследвания за бременност, смятам да посетя личния лекар с молба за тестове ( досега никога не съм правила глюкозни тестове - с предходната ми бременност никой не ми е и предложил , надявам се с тази тъй като съм в рисковата група да направят  всичко необходимо )
Що се касае до диетата дъй като съм хипермезис гравитарум ( Simple Smile преведено на български извънмерно повръщане в следствие на силна токсикоза ) почти не консумирам храна така че съм на естествена диета - солети-  картофи - бульони, а щом дори с такава нещо си захарата ми не е добре - се страхувам от резултите.

възхищавам се на всички ви момичета и подкрепям всички Ви
знам че сме способни на много в името на децата,  но сами знаем че понякога е много тежко.
рози и леко бременеене на всички

# 9
  • Мнения: 1 178
reniage твоя случай наистина е по-различен, но това пак е случай на диабет. Аз самата се учудих, колко различни типове и прояви има това заболяване  Thinking
Както е казала Rumya ти имаш хипогликемия (т.е. спадане на нивата на захарта в кръвта под определа норма)
От това, което намерих като инфо в нета, направи ми впечетление, че не препоръчват шоколада за вдигане на кр.захар, в статията пише това:
"КАКВО ЩЕ НАПРАВЯ ПРИ ХИПОГЛИКЕМИЯ?
При хипогликемия НЕЗАБАВНО приемете храни, които бързо повишават кръвната захар.
Какво? - ЗАХАР.
Колко? - 15 грама (това е количеството, което ще доведе кръвната захар до нормата).
15 ГРАМА ЗАХАР СЕ СЪДЪРЖАТ В:
- захар - една супена лъжица, две големи или четири малки бучки захар, 3 пакетчета по 5 грама или 5 пакетчета по 3 грама захар;
- 150 мл напитка , съдържаща захар - Coca Cola, Fanta, Sprite (но не за диабетици);
- 2-4 захарни бонбони (не шоколадови);
- 2 чаени лъжички мед или конфитюр
Шоколадът не е подходящ за овладяване на хипогликемията, защото мазнините, които се съдържат в него, забавят усвояването на захарта и по-бавно се повишава кръвната захар.
АКО 15 МИНУТИ СЛЕД ПРИЕМА НА 15 ГРАМА ЗАХАР ПРИЗНАЦИТЕ НА ХИПОГЛИКЕМИЯ НЕ СА ИЗЧЕЗНАЛИ, ПРИЕМЕТЕ ОЩЕ 15 ГРАМА ЗАХАР!
Хората около вас - близки, приятели, колеги, трябва да знаят, че имате захарен диабет и в случай, че не можете да приемете захар през устата или сте загубили съзнание, трябва:
- да втрият мед във вътрешната страна на бузите - кръвната захар се повишава бързо, без да се налага да гълтате!"


А ето и цялатаСтатия
и още една и последна

# 10
  • Мнения: 500
Момичета и аз съм с гестационен диабет. Първото ми бебче беше голямо и по тази причина ми правиха тест за толерантност към глюкозата в 28-ма седмица на втората бременност. (Пие се 450 мл. Люкозейд.) Аз имам и наследствен фактор - майка ми е с Тип 2 диабет. Някой по-нагоре каза, че не било наследствено. Навсякъде в литературата, а и лекарите ми казаха, пише, че се увеличава шанса да се развие диабет, ако има наследствени фактори, особено ако е близък роднина.

При мен действаха много бързо след резултатите - веднага среща с акушерка, специализирана в грижи за майки с диабет, диетоложка и ми смениха лекарите със специалисти по диабета при бременни. Разбира се, много съм доволна от техните грижи. Обаче и аз трябва да спазвам диета и да се бода по 3 пъти на ден пръстите за да си следя стойностите.

megstar, на мен диетоложката ми каза, че мога да ям всякакви плодове, но в умерено количество. Примерно - един банан или една ябълка, 8-10 зрънца грозде. Всичко това поотделно, разбира се, не наведнъж. Засега нямам проблем със захарта от плодовете. Шоколадът съм го изключила напълно, но ям бисквити, които пак диетоложата препоръча и не ми се отразяват, успявам да ги разградя. Въобще тя ми каза, че всичко с по-малко от 10 гр. захар на 100 гр. става за ядене. Просто трябва малко умереност, не е задължително да се отказваме от вкуснотийки. Посъветваха ме също да не си купувам продукти специално за диабетици. Не били кое знае колко по-добри.

Успех на всички мами в овладяването на този проблем и здрави и пухкави бебчета! Hug

# 11
  • Мнения: 1 178
milada здравей  Hug

аз също съм при специалист, но той ми ограничи всякаква захар, посъветваме да чета внимателно етикетите и да избягвам всичко, което съдържа захар (кетчуп, сосове)
за фруктозата позволено ми е половин ябълка на хранене, бананите и гроздето да ги избягвам, особенно добре узрелите банани и пъпеша, диня в ограничено количество, череши и ягоди също  Tired изобщо да избягвам сладките и добре узрели плодове.

Явно всичко е индивидуално, страхотно е, че си овладяла диабета с диета, само така, браво!!!

# 12
  • Мнения: 500
megstar, благодаря ти за окуражителните думи!!!

Явно при теб стойностите са по-високи от моите и затова са ти наложили по-строга диета. Не се отчайвай обаче! Аз много бързо свикнах да гледам етикетите и да правя комбинации кое с кое мога да ям. Мъжът ми е даже по-стриктен и от мен в това отношение и само ми се мръщи не дай си боже си позволя някой сладолед Rolling Eyes.

На мен ми казаха, че нормалното е преди ядене стойностите да са под 5.5, а 2 часа след ядене - под 7. Понякога ми се случва да имам 7.1, 7.2, а веднъж вдигнах до 9.2, но си признах без бой, че съм яла scones (незнам как е това на български) и лекарите после се шегуваха и ме питаха дали били със крем и сладко, защото тук така се ядат. Крем не сложих, ама сладко  Embarassed... а специално го избирах да е с намалена захар.

В общи линии обаче нямам проблем с контрола. Чакам нов преглед в 38 седмица и ако бебето е голямо, казаха, че ще ме индуцират. Това не ме притеснява, но пък се опасявам да не ми остане диабета и след бременността.  Sad

Megstar, ти спомена също, че и през първата бременност си имала гестационен диабет... а после нормализираха ли се нещата, в смисъл, изчезна ли до другата бременност? Извинявай за въпросите, но ти вече си минала веднъж през това, а на мен ми е доста притеснено.  Sad

# 13
  • Мнения: 1 178
milada веднага след раждането (секцио) взеха проби от бебето и за щастие резултатите му бяха нормални.
Доколкото знам при нас бременните с гестационен диабет проблема е от плацентата и патологичните нива на кръвна захар са различчни в сравнение с тези за нормалните хора (става въпрос за небременни Wink).
След раждането ми вземаха капилярна кръв от пръста и нивата ми бяха в норма като за небременна. След около 2 или три месеца (не помня точно) пак направих тест за толерантност към глюкозата, но вече при личния лекар и за щастие всичко беше наред, нямаше и помен от диабета (а и в повечето случаи на гестационен диабет е така, изчезва след раждането)
От съпружето, който е гинеколог знам, че наличието на гест. диабет при първата бременност, не е условие за наличието на такъв и през втората, но ето че при мен се случи.
За разлика от първата бременност през, която качих 24 кг., през тази съм само +7, но явно и килограмите не са гаранция Hug
Аз преносвах 7 дена и приех простагландин (таблетки) за предизвикване на раждането, при мен нямаше никакъв резултат само 2 см. разкритие и сега се радвам, че е било така защото бебето ми беше доста едро. Знаеш че в последните седмици е трудно да се измери с точност бебето и моя доктор мислеше, че е под 4кг., но изненада, затова те съветвам ако е на границата да обсъдиш варианта за секцио.
При мен раждането ще бъде секцио първо заради малката разлика във времето между първото и второто раждане и второ заради гестац. диабет.
milada ти преди бременността не си имала диабет, ако правилно съм разбрала, въпреки че майка ти е диабетичка?
И молят не се извинявай, нали затова е темата да си споделяме и да се окуражаваме  Hug
Аз в петък съм на контролен преглед, който ще отчете резултатите от диетата, сигурно ще ми измерят Hb1 и така като си гледам резултатите ще ми изпишат пак инсулин. Странно но всичките ми нива (аз меря 5-ти на ден на гладно; 2ч. след закуска;2ч. след обяд; преди вечеря и 2ч. след вечеря) са в норма с изключение на сутрин на гладно.
Стискам ни палци на всички за здрави бебенца!

Последна редакция: вт, 13 юни 2006, 17:28 от megstar

# 14
  • Мнения: 500
megstar, много ти благодаря за изчерпателната информация!!! Hug Сега поне знам как ще процедират след раждането. А бебето защо го проверяват, има ли опасност и то да развие диабет, докато е в утробата??  ooooh!

Аз не знам дали съм имала гестационен диабет през първата бременност, защото никой не ме е изследвал, въпреки че им казах, че майка ми има. Може и тогава да съм имала и да не са го хванали, защото само проверката на урина май не е достатъчна за да се установи такова нещо. Както и не знам да съм имала преди бременността, но пак - не съм се и изследвала. На майка ми й го откриха преди 4 години и беше на диета и хапчета. Сега уж само на диета, но то в България толкова и може да я спазва. Това ме притеснява, защото зрението й се влоши напоследък и най-вероятно е заради диабета, защото не е толкова 'стара', на 53 е.

Много интересно, защо нивата ти на гладно не са нормални, а тези след хранене са.  Thinking ЛЕкарите как го обясняват? При мен ако има нещо над нормата, то е след като съм яла. ДАже почти не се тествам на гладно, защото досега стойностите са били наред.

Ти ли реши второто раждане да е секцио или лекарите те посъветваха? Моите още нищо не казват за това. Надявам се след 2 седмици, след ехографа, да имам повече яснота как ще процедират. Знам че и тук дават лекарства за да индуцират раждането, но не знам какви. За секцио не ми се мисли, предпочитам нормалното раждане, но ако се наложи...  Sad

Успех на прегледа в петък и дано не се стига до инсулин!  Hug

Последна редакция: ср, 14 юни 2006, 10:55 от milada

Общи условия

Активация на акаунт