За или против захарта и солта в храните на бебетата

  • 3 173
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 220
Днес споделих учудването си с майките от квартала, с които излизам, че бебешките бисквити Cicibebe са много по-сладки от нормалните. И не мога да ги давам на моето, а уж са точно за него. И... като взеха да ме убеждават тези 3 момичета, че захарта е вредна при деца над годинка  Shocked, че ненапразно се подслаждали вода, попари и кисели млека. И защо адаптираните млека били сладки, ако не е полезно така. Едната дори каза, че захарта помагала за по-доброто функциониране на бъбреците  newsm78 Обясних им моята позиция - ако бебето яде храните непосладени, няма нужда да се слага захар; захар има в плодовете, плодовите пюрета и кашите и няма начин само от тези източници да е лишено от нея; захарта е най-вредното нещо за тях, защото свикват от малки, това води до съсипване на зъбите и затлъстяване. Но ми стана толкова болно, като черната овца или като на изпит пред тях, естествено неиздържан... Това ни най-малко не променя позицията ми, бебето ми няма да яде точно тези бисквити и т.н., но ми стана интересно - вие какво мислите?

# 1
  • Мнения: 8 917
Всако нещо в нормални граници е приемливо - това е моето становище. А кое е нормална граница за Гери - ами 1-2 идеи по-несладки и несолени неща от мен Peace

# 2
  • Мнения: 1 559
  Солта и захарта натоварват незрелите бебешки бъбречета.  Предполагам,че ам не е  подсладено с бяла захар, кърмата например е сладка заради лактозата. Аз не давам готови каши (приготвям кашите вкъщи) точно защото са подсладени и не купувам пюрета със сол или захар. До годинката дребното няма да близне сол и захар, а след това ще му ги ограничавам и ще ги избягваме Wink

# 3
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Всако нещо в нормални граници е приемливо - това е моето становище. А кое е нормална граница за Гери - ами 1-2 идеи по-несладки и несолени неща от мен Peace
Peace

# 4
  • Мнения: 2 220
Всако нещо в нормални граници е приемливо - това е моето становище. А кое е нормална граница за Гери - ами 1-2 идеи по-несладки и несолени неща от мен Peace

Нали, и аз така смятам. А въпросните бисквити са с 1-2 идеи по-сладки от всички, които съм яла...

# 5
  • Мнения: 1 860
Всако нещо в нормални граници е приемливо - това е моето становище. А кое е нормална граница за Гери - ами 1-2 идеи по-несладки и несолени неща от мен Peace
newsm10

 A няма смисъл да се изнервяш с обяснения. Кимай с глава като виждаш че не споделят мнението ти и си гледай детето както си знаеш. Hug

# 6
  • Мнения: 46 477
Нямат нужда от захар, слага се във водата, не защото трябва, а защото новородените инстинктивно отказват да пият вода и това е единствения начин да ги излъжат.
Захар не давам. Единствено обикновени бисквити яде.

Имам наблюдения в/у 2 деца на мои приятелки, които ядаха подсладена храна и постепенно отказаха всичко, минаха само на кремчета ...

# 7
  • Мнения: 867
  Жалко е че все още много от майките нямат достъп до Интернет. Аз също бях в същата позиция пред майките в кварталната градинка-едва ли не се оправдавах защо захранвам късно, защо си правя пюрета сама и т.н.
  Аз също не давам сол и захар на сина ми и смятам това да е така поне  до годниката.
  Бъбреците и панкреаса на бебетата са все още недоразвити и захрата и солта могат да навредят много.
 Дори докато бях бременна моят гинеколог ме съветваше да огранича захарта, поради факта, че сладко вреди още от утробата на майка, поради незрелия панкреас на бебето!
 

# 8
  • Мнения: 816
 newsm11 - против.

# 9
  • Мнения: 7 474
Всако нещо в нормални граници е приемливо - това е моето становище. А кое е нормална граница за Гери - ами 1-2 идеи по-несладки и несолени неща от мен Peace
Peace

# 10
  • Мнения: 522
Всако нещо в нормални граници е приемливо 
  PeaceПък не разбирам защо влизате в излишни пререкания-всеки си гледа детето както мисли за добре.Не вярвам някоя майка да даде нещо което мисли за вредно на детето си Hug.

# 11
  • Мнения: 911
Против. А пък ти не се ядосвай, а се радвай, че можеш да четеш Laughing

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 799
Твърдо нЬе.
Някой спомена онзи ден (кой ли беше? Горе на Бузлуджа, на Първия Национален Конгрес на БКП беше, меджу две хапки и пийки...), че до 11 годишна възраст децата не могат да приемат количеството сол, което ядат възрастните. Та не е само до годинка без сол...

# 13
  • Мнения: 3 760
За солта - поне до годинка без хич! По-нататък - по малко, ама ако може до две години без...Екстра.
Бяла захар - никога! Не само до годинка, ами до 100! Никакви количества от нея не са приемливи, ама няма как да я избегнем.
Иначе кафява захар, фруктоза  -в умерени количества, разбира се!
Тонина, теб те е изумило наличието на захар в бисквитите, но доколкото разбрах захар има и в чайчетата на ХИП. Някои майки дават подобни гадости на новородените си бебчета  #Crazy
А иначе за идиотското даване на подсладена вода на бебе - Никол го е казала - това е единственият начин да измамиш бебето да пие вода...

# 14
  • Мнения: 6 472
Против и двете. До годинка бъбреците на детето не могат да се справят при положение, че то консумира сол. Бяла рафинирана захар и за възрастен не еполезна. Аз не съм подслаждала нито водата, нито кремчетата, нито киселото мляко и да ти кажа много са си добре децата Whistling
В момента ако е необходимо подслаждам десертите на голямата с мед или в краен случай фруктоза и нерафинирана захар. Понеже не е свикнала със сладкия вкус тя много много не обича сладки неща Laughing

# 15
  • Мнения: 702
Не подслаждам нищо със захар, но давам бискивитки Cicibebe като ги редувам със бискивити "Закуска". 

# 16
  • Мнения: 532
Абсолютно против съм и двете.Аз специално купувам пюрета само без захар,а във водата на бебето слагах само първите две седмици щото докторката каза,ама после се осъзнах и спрях.
Да ти кажа за споровете в градинките:И аз съм в същата позиция - трябва да се обяснявам защо моето започва да яде пюрета на 5 месеца,защо не пие сокове,защо първо зеленчуковите и т.н. И така ентусиазирано ме убеждават,че излизам едва ли не най-неуката майка.Ама аз викам "добре,добре" и умно прекратявам темата.

Предпочитам да не научавам детето си на сладко,че после и без това цял живот не може да избяга от нея.За солта също.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 787
Всако нещо в нормални граници е приемливо - това е моето становище. А кое е нормална граница за Гери - ами 1-2 идеи по-несладки и несолени неща от мен Peace
Така е и при нас.Калоян държи да му е вкусно и съвсем безсолно и без захар не иска да яде Peace.

# 18
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Глюкозата е необходима на сърцето, мозъка и мускулите, и при децата в по-голяма степен, отколкото при възрастните. Ежедневно им купувам сладки неща.
Солта обаче я ограничавам.

# 19
  • Мнения: 102
Значи във водата за пиене на новороденото да се слага кафява, вместо бяла захар, така ли?

# 20
  • Мнения: 46 477
Значи във водата за пиене на новороденото да се слага кафява, вместо бяла захар, така ли?

Не слагай никаква.

# 21
# 22
  • София
  • Мнения: 2 901
Всако нещо в нормални граници е приемливо - това е моето становище. А кое е нормална граница за Гери - ами 1-2 идеи по-несладки и несолени неща от мен Peace
Peace И аз така мисля. Но даване на захар и сол няма как да се избегне. Дори да не ги пише в съдържанието на пюретата, там са си. Нали знаете, каква е разликата между купешко и домашно пюре - второто няма много вкус, ако не му добавиш нещо?

# 23
  • Мнения: 2 237

 До първата годинка почти не съм давала сол и захар (освен по мъничко,колкото за вкус). И  с двете внимавам,давам колкото се може по-малко.Но пък мисля че и без хич не може....

# 24
  • Мнения: 5 299
Сол слагам много малко, когато готвя. Подслаждам киселото мляко с бисквити ''Еверест''(с мляко), натурално не иска да го яде. Давам и други сладки неща през деня - кроасан(без шоколад), обикновенно с някакъв крем. Гледам да не прекалявам със сладките неща.


А захарта на новородените, се подслажда около 10 дена, и е заради ЖЪЛТЕНИЦАТА, а не за да се прилъже бебето да пие вода

# 25
  • Мнения: 14 654
нито съм за нито против да се дават захар и сол на бебета .все едно ми е как хората си гледат децата и никога не съм досаждала на приятелките си с моите възгледи . слагала съм захар в някои храни като попара , грис и кремчета , понеже без захар са гнусни . сол не съм добавяла в храната на детето , докато не започна да се храни като нас

# 26
  • Мнения: 46 477
... А захарта на новородените, се подслажда около 10 дена, и е заради ЖЪЛТЕНИЦАТА, а не за да се прилъже бебето да пие вода

Е само българските деца ли карат жълтеница  Shocked

# 27
  • Мнения: 3 478
Аз също не мисля да ги добявям до годинката, но бих давала подходящи бисквитки, не мисля да лишавам от тях като му дойде времето. Водата не съм я подслаждала, тя и затова не я иска, но няма да се предам с подслаждане.

# 28
  • Мнения: 4 629
И захарта и солта са вредни  Peace

# 29
  • Мнения: 5 299
... А захарта на новородените, се подслажда около 10 дена, и е заради ЖЪЛТЕНИЦАТА, а не за да се прилъже бебето да пие вода

Е само българските деца ли карат жълтеница  Shocked
Аз така знам, също някои познати са давали глюкоза

# 30
  • Мнения: 1 555
 Като му готвя не слагам никаква сол или захар, никога не е пил подсладена вода, а само чиста, дори чая му го давам чист, но какво да направя като във всички пюрета е бъкано със захар особено тези на Ганчев и нашия затова и ги папа с такава охота, но какво да се прави   ooooh!  Иначе яде обикновени бисквити само. Против захарта съм на деца поне под година и половина, а за солта да не говорим, аз по принцип готвя безсолно така съм си свикнала и няма да ми пречи. Знам, че захарта е полезна за доброто функциониране на черния дроб, но предполагам че не става въпрос за черния дроб на малко дете !!!!!!!

# 31
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Момичета, има толкова литература по въпроса... И толкова крайни мнения в тази тема!...

# 32
  • Мнения: 781
За- в разумни граници.

# 33
  • София
  • Мнения: 44 017
лично - смятам да ограничавам възможно най-мн през първата и мн умерено да давам през втораг.та годинка - а за солта - аз ям мн безсолно и не ми липсва хич.

а това за захарта и жълтеницата е абсурд - на нас педи каза никаква захар - да му давам глюкоза...но най-хубаво си е кърмене на поискване - а моя и без да го лъжа си пиеше вода

# 34
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Глюкозата е необходима на сърцето, мозъка и мускулите, и при децата в по-голяма степен, отколкото при възрастните. Ежедневно им купувам сладки неща.
Солта обаче я ограничавам.

Съгласна, но не давам умишлено сладки храни никога- захар има почти във всичко!

# 35
  • Мнения: 5 299
а това за захарта и жълтеницата е абсурд - на нас педи каза никаква захар - да му давам глюкоза...но най-хубаво си е кърмене на поискване - а моя и без да го лъжа си пиеше вода
Глюкоза или захар, дава се по една и съща причина - Жълтеницата.  bowuu

# 36
  • Мнения: 46 477
"*Проучванията доказват, че даването на вода със захар не понижава нивото на билирубин. Това дори може да забави оздравяването, тъй като стомахчето на бебето ще е пълно с вода, то ще суче по-рядко, ще се изхожда по-рядко и билирубинът ще бъде изхвърлен от организма по-бавно."

Цялата статия е тук.

# 37
  • Мнения: 5 500
Против, естествено!
Има време за всичко, знаете ли колко бързо ще се научи на сладките неща, че и на солените!
Умишлено не съм давала до 2 годишна възраст нито захар, нито сол! Сладолед яде за първи път на 2 г, от тогава като се почна ела да видиш какво става сега, наваксва здраво!
Смятам, че от тези неща няма как да се избяга, могат обаче да се ограничат, а като не разбира още изобщо пък няма да му ги показавам, че съществуват!

# 38
  • София
  • Мнения: 44 017
а това за захарта и жълтеницата е абсурд - на нас педи каза никаква захар - да му давам глюкоза...но най-хубаво си е кърмене на поискване - а моя и без да го лъжа си пиеше вода
Глюкоза или захар, дава се по една и съща причина - Жълтеницата.  bowuu

да, принципно според нашите назаднали педиатри -  само че захарта е още по-вредна сама по себе си.
И пак - най-доброто - КЪРМЕНЕ, КЪРМЕНЕ И ПАК КЪРМЕНЕ, неу вода , захар , глюкоза и алабала...

# 39
  • Мнения: 603
Почти до годината не слагах никаква сол в пюретата. Когато мина на по-обща храна, започнах да готвя така, че на нас да ни е безсолно. Тати не спира да се оплаква Mr. Green
Захар съм давава два два пъти преди годинката - първите няколко дена /по препоръка на педиатърката/; когато захранвах със зеленчукови пюрета, за да го прилъжа да ги яде /не повече от седмица, като прогресивно я намалявах до нула/
Давах купени каши, вероятно и в тях е имало. Също така обикновени бисквити.

Сега определено мога само да ограничавам захарта. Дребния вече знае какво е сладко. Crazy
Продължавам да давам храна с малко сол.

# 40
  • София
  • Мнения: 44 017
колкото до купешките пюрета и каши има и без захар и сол Wink

# 41
  • София
  • Мнения: 7 097
Калина не яде солено, но от сладки неща не я лишавам. Аз самата ям страшно много сладко и се опитвам да го правя, докато спи, за да не я дразня, но не мога винаги да се крия. Естествено, стремя се да й давам сладко в минимални количества. Една приятелка не беше давала сладко до 2-годишната възраст на дъщеря си, а после ела да видиш...наваксало си е детето...тъй че тези схващания, че ако не свикне и после няма да има такива потребности май не са много верни. Аз самата съм пример за това - расла съм в къща, където почти нищо сладко не се е намирало, просто нашите не са си падали и съответно аз не съм свикнала, пък сега си угаждам, още повече, че не ми се и лепи.

# 42
  • Мнения: 14 654
Една приятелка не беше давала сладко до 2-годишната възраст на дъщеря си, а после ела да видиш...наваксало си е детето...тъй че тези схващания, че ако не свикне и после няма да има такива потребности май не са много верни.

вярно е това . крайностите не дават добър резултат никога. аз не съм лишавала детето си умишлено от сладки неща , а сега не проявява интерес към сладкото

# 43
  • Мнения: 255
Отдавна съм престанала да водя безмислени спорове по градинките. Когато родителите нямат достатъчно висока култура на хранене и не се опитват да се хранят малко по-здравословно в къщи, лесно допускат и децата им да се хранят с по този начин и те от ранна вързост придобиват вредни навици на хранене.  А относно адаптираните млека - те са със сладникав вкус, защото съдържат млечна захар, и това става ясно след прочита на написаното на опаковката.

Не мисля, че НЕдаването на сол и захар е някаква крайност или вманиачаване, а е важно да здравето на децата ни. Не подслаждам нищо, сол никога не съм добавяла  в храната, малкият вече невърши годинка и продържава да си хапва с удоволствие пюретата без сол.
В хляба, бисквитите, кашкавала и др. готови неща, които консумира има достатъчно сол, а също има и в плодовете и зеленчуците.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 621
До годинка ограничавах и двете. След това постепенно свикна да яде повече сладко, но за солта още си я караме почти безсолно. Гледам да не изпадам в крайности и с двете неща. Но трудно се намират храни, в които да няма сол и захар - дали пюрета, каши, адаптирани млека и подобни, важното е да не се прекалява. Peace

# 45
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Доколкото зависи от мен не слагам в нищо приготевено в къщи захар или сол,но често си хапваме и готови-а там колкото щеш.

# 46
  • Мнения: 56
Има една поговорка "Прекален светец и богу не е драг." Вярно е, че не трябва да се яде много сол и захар, но също така е вярно, че без тях
не може.

# 47
  • Мнения: 46 477
Има една поговорка "Прекален светец и богу не е драг." Вярно е, че не трябва да се яде много сол и захар, но също така е вярно, че без тях
не може.


Да, но те си набавят необходимото количество от млякото, ако се слага допълнително им идва в повече.

... Допустими дневни количества сол

Възрастни: 6 г или 2,5 г натрий

Деца:
0-6 месеца – по-малко от един грам или 0,4 грама натрий
7-12 месеца – 1 г или 0,4 г натрий
1-3 години – 2 г или 0,8 г натрий
4-6 години – 3 г или 1,2 г натрий
7-10 години – 5 г или 2,5 г натрий

Деца над 11 години могат да приемат количество сол равно на това за възрастни.

Съдържание на мазнини, захари и сол – колко точно е “много”? (за 100 грама продукт)

Захари: 10 г
Мазнини: 20 г
Наситени мазнини: 5 г
Натрий: 0,5 г натрий или 1,25 г сол
...


Ето още малко информация от сайта на британската Агенция по стандартизация на храните  ( http://www.salt.gov.uk/babies_and_children.shtml )

Колко сол може да приемат бебетата?
Бебетата се нуждаят от много малко количество сол-по-малко от 1 грам на ден до достигане на 12 месечна възраст. Техните бъбреци не могат да се справят с по-големи количества сол.
Кърмените бебета получават правилното количество сол от чрез кърмата. Адаптираното мляко съдържа подобно количество ...

# 48
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Станало ти е болно, защото си се почувствала сама сред мнозинство. Щом смяташ, че за твоето дете не са полезни в големи количества захар и сол, защо ти е необходимо да убеждаваш другите майки в това, че и да се защитаваш. Аз съм на сходно на твоето мнение. И двете си деца съм научила да ядат безсолно. Големия свекърва ми с постоянните си подаръци-шоколади го свикна на сладко, та се наложи да въведа ограничение не повече от един шоколад на седмица, заради никнещите му в момента постоянни зъби и не само. Малката в момента все още яде почти неподсладени храни. Не ме е срам да забранявам  да се дава сол и захар на децата ми и не смятам, че съм вманиачена чак толкова, както някои биха сметнали по изказването ми. Всеки решава сам за себе си и за своите деца!

# 49
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Всако нещо в нормални граници е приемливо - това е моето становище. А кое е нормална граница за Гери - ами 1-2 идеи по-несладки и несолени неща от мен Peace
Peace

# 50
  • Мнения: 4 621
Всако нещо в нормални граници е приемливо - това е моето становище. А кое е нормална граница за Гери - ами 1-2 идеи по-несладки и несолени неща от мен Peace
Peace
newsm10

# 51
  • Мнения: 3 663
бяла захар в разумни количества и рядко
подслаждам с мед
сол - до годинка категорично не
след това по мъничко

# 52
  • Мнения: 2 220
Станало ти е болно, защото си се почувствала сама сред мнозинство. Щом смяташ, че за твоето дете не са полезни в големи количества захар и сол, защо ти е необходимо да убеждаваш другите майки в това, че и да се защитаваш. Аз съм на сходно на твоето мнение.

Точно така. Наистина е безсмислено да говориш на някого, който е твърдо убеден в разбиранията си. Обикновено не се и опитвам и си мълча. Лично аз обаче бих се замислила, ако някой ми каже нещо за храненето на детето ми, което е противоположно на това, което знам... Но то си е до човека. Просто ми се искаше да се приобщя към тази групичка, но съм прекалено различна от тях и дори всички да имаме желание, не се получава...

# 53
  • София
  • Мнения: 7 013
Не слагам сол в храната на сина ми, но пък той яде солетки. За захарта съм против.

# 54
  • Мнения: 93
...но какво да направя като във всички пюрета е бъкано със захар особено тези на Ганчев ...

Тук (в Холандия) просто няма бебешки храни със захар или сол или консерванти - изрично пише на опаковките (а аз им вярвам, защото контролът е много строг). Навсякъде пише и никой не подлага на съмнение, че захарта и солта са вредни за деца по 1 годинка (за захарта даже 2 г).

Свекърва ми ми прати някакви каши от БГ - имаше няколко реда списък с всички неща, които са включени, в това число и захар (при това кашата беше глутенова и пишеше, че е за бебета над 4 месеца!). Ами не му ги дадох, ще си ги ям аз. Wink

# 55
  • Мнения: 35 949
Твърдо нЬе.
Някой спомена онзи ден (кой ли беше? Горе на Бузлуджа, на Първия Национален Конгрес на БКП беше, меджу две хапки и пийки...), че до 11 годишна възраст децата не могат да приемат количеството сол, което ядат възрастните. Та не е само до годинка без сол...

аз беше, ето я статията http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=96530.0

извинявам се, че повтарям, Никол е дала важнотот от статията, но не прочетох цялата тема предварително

Последна редакция: вт, 13 юни 2006, 11:59 от bubanka

# 56
  • Мнения: 1 117
Давала съм сладко -рядко. Солено почти не съм му давала.Не съм изпадала в крайности и да забранявам!

# 57
  • Мнения: 577
в някои от пюретата които давм има по малко захар,но според мен е в рамките на допустимото и не трябва да се шашкаме толкова.

# 58
  • Мнения: 2 292
значи и моята свекърва подобни глупости дуднеше, и не и увира главата, но аз да не съм побъркана, че нея да слушам?????
пиша за Германия - на всички каши , пюренца, сокове бисквити и др. пише с големи букви НЕ СЪДЪРЖА КРИСТАЛНА ЗАХАР! иначе никой няма да им ги купи! АМ съдържат МЛЕчНА ЗАХАР! ЛАКТОЗА! затова са сладки, защото млякото е сладко, но никой не ги подслажда.
На всички продукти, сокове и др. , които съдържат фруктоза и въглехидрати специално пише, че може да нанесат трайни вреди на здравето и да причинят кариес. хората си го пишат на продуктите, длъжни са. на сокове, чайчета и дори на шишето на биберона пише - да не се дава на бебето да смуче продължително, защото се причиняват кариеси и по възможност да се рпиучи преди 1 годшна възраст да пие от чаша.
има програма за възможно най-голямо намаление на кариесите и алергиите при децата и педиатри, зъболекари и всичко живо тръби за вредите от разни съставки в детските и бебешките храни.
мед на малки бебета не се дава. има опасност от ботулизъм.
тази пролет говорих с една българска зъболекарка - много свястна и тя каза, че и писнало да и водят 2 годишни деца с огроми кариеси и почернели зъбки от подсладените биберони, но не можела да се пребори с това ...
докато педиатри и стоматолози и диетолози не почнат масова кампания и не информират - никой няма  да може да се пребори

Последна редакция: вт, 13 юни 2006, 13:34 от vivita

# 59
  • Мнения: 6 472
мед на малки бебета не се дава. има опасност от булимия.
Може би си имала предвид ботулизъм? newsm78

# 60
  • Мнения: 2 292
мед на малки бебета не се дава. има опасност от булимия.
Може би си имала предвид ботулизъм? newsm78
да , извинявай . ще го поправя

# 61
  • Мнения: 1 107
Сол още не съм дала, но захар му слагам в попарата от десетия месец, че и бисквикти си похапва  Peace

# 62
  • Мнения: 467
Абсолютно против съм и двете.Аз специално купувам пюрета само без захар,
 ( Е, за съжаление, късно открих беззахарните пюрета:-(, но пък явно тези, които и давам са с по-малко захар от АМ-Ам, защото при проба да и дам от него  и 4-те пъти повръща:-()
а във водата на бебето слагах само първите две седмици щото докторката каза,ама после се осъзнах и спрях.
Да ти кажа за споровете в градинките:И аз съм в същата позиция - трябва да се обяснявам защо моето започва да яде пюрета на 5 месеца,защо не пие сокове,защо първо зеленчуковите и т.н. И така ентусиазирано ме убеждават,че излизам едва ли не най-неуката майка.Ама аз викам "добре,добре" и умно прекратявам темата.

Предпочитам да не научавам детето си на сладко,че после и без това цял живот не може да избяга от нея.За солта също.

Против, разбира се!. Но не съм и от тези, които са върло даващи акъл. Имам своите разбирания, казвам за тях, ако ме питат за съвет, но мразя да се налагам. Всеки сам си решава!

А за чайчетата на Хип - те са с 10% глюкоза. Аз затова и престанах да давам, след като мина периода с коликите. Сега си давам чиста вода и си пие детето. Кутията с хиповския чай си седи за всеки случай, ако нещо се поразкашля да дам топло чайче...

А за обикновените бисквити -  и там има захар..., не е много но все пак... И другото което ме учуди е, че на всички обикновени бисквити се слага ванилия?! Thinking

# 63
  • Мнения: 8 585
"Техните бъбреци не могат да се справят с по-големи количества сол."
->>Това не отговаря на действителността. Бъбрците са зряли и могат да излъчват нормалните количества Натрий без проблем.

Въпросите около соленето на детските храни е много противоречива тема. Например морковите съдържат много Натрий и без да ги солите. Солта дава вкус в детските храни. Ако е в много малки количества може да се добавя без риск за децата. Деца много трудно ядат напълно безсолни храни.
Ролята на солта днес се преосмисля много и сериозно-оказва се че безсолните диети много малко влияят на хипертонията, например. Нещата са много по-сложни и не опират само до глупави тотални забрани.

Общи условия

Активация на акаунт