Имаме ли наистина български ястия?

  • 8 660
  • 79
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 337
Провокирана съм от някои статии, че определени готвачи искат да патентоват български манджи, а други български готвачи се противопоставят на идеята с аргумента, че няма чисто български ястия.
вие какво мислите? какво бихте предложили на чужденец като типично/уникално българско.

аз лично като се замислих не мога да се сетя нещо, което да го няма и в гръцката и турската кухня newsm78 (освен свински пръжки сигурно).

# 1
  • Мнения: 13 512
Сещам се за свинско със зеле.

# 2
  • Мнения: 11 003
Баница и боза   chef

# 3
  • Мнения: 3 371
ще следя с интерес темата - аз съм лош готвач и така и не съм открила чисто българско ястие.
може би родопски пататник и катък да попаднат в категорията типични?

# 4
  • Мнения: 805
Родопски клин и Пататник.

# 5
  • Мнения: 588
Яйца по панагюрски

(аз нали съм панагюрка)  Crazy

# 6
  • out of space
  • Мнения: 8 572
Шопска салата, таратор, снежанка.
Шкембе чорба, свинско с кисело зеле както и пиле с такова.
Мляко с ориз. Онази салата с чушки и овче кисело мляко, която в различните краища я наричат с различни имена (Хайдушка салата, Войводска салата, Ботевградска топеница и т.н)

# 7
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Шопска салата, таратор, снежанка.
Шкембе чорба, свинско с кисело зеле както и пиле с такова.
Мляко с ориз. Онази салата с чушки и овче кисело мляко, която в различните краища я наричат с различни имена (Хайдушка салата, Войводска салата, Ботевградска топеница и т.н)

... а също и:
Банска капама
Родопски клин
Сирене по шопски
Тракийски гювеч
Лютеница

# 8
  • Мнения: 4 806
мляко с ориз - никак не е чисто българска Simple Smile

чушки пълнени с боб
лозови сърмички с леща
шопска салата (може би)

# 9
  • Мнения: 1 629
Мбякото с ориз е арабски десерт Sad шкембе-чорбата, тараторът и снежанката, също не са български, а турски и арабски ястия.

# 10
  • Мнения: 1 153
таратор,миш маш,сирене по шопски,овчарска салата,шопска салата,за други не се сещам сега,но си мисля,че бозата е турско произведение Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 13 512
Аз се наемам да обобщавам/нали съм по статистиките /:
Свинско със зеле, боза ,Яйца по панагюрски,Луканка, Пача,Родопски клин и Пататник,Катък,Сирене по шопски,Шопска салата,Чушки с  боб.Вариации много,няма да ги изброяваме,нали?
Давайте, не може то така да се окаже,че нямаме национална кухня. Във Варна има един ресторант"Параклиса"-да взема да му препиша менюто-там само  български ястия има.

Последна редакция: вт, 13 юни 2006, 11:13 от eve-nadine

# 12
  • София
  • Мнения: 331
Боб по хайдушки или други ястия, в които се слага джоджан . мисля си че това е типично българска подправка, която дава специфичен вкус и аромат, иначе със сигурност и комшиите имат разни видове боб.

# 13
  • out of space
  • Мнения: 8 572
Всички сушеници и луканки- напр. Бански старец, Карловска луканка и т.н

Ммм и ПАЧА  Grinning

Верно ли тараторът е арабски?! Хмм...гледай ти, гледай ти...

# 14
  • Мнения: 13 512
Боб по хайдушки или други ястия, в които се слага джоджан . мисля си че това е типично българска подправка, която дава специфичен вкус и аромат, иначе със сигурност и комшиите имат разни видове боб.

Джоджена е на особена почит в арабската кухня. Миш-маш-а  също.

Общи условия

Активация на акаунт