Биба или пръстче?

  • 2 414
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 949
Предварително се извинявам ако вече е имало такава тема,но нямам време да се ровя.
Синът ми вече на 5 месеца.До сега биберон-залагалка не съм му давала,но явно вече напират зъбки и много го сърбят венците и ръчичката му е почти постоянно му е в устата.А чесалки за венци не иска.Какво да правя да го оставя ли да си смуче ръцете лил да му дам биба?

# 1
  • Мнения: 532
Лично аз бях за бибата и ползувахме такава до 1 годинка.Има много за и против.Всеки си решава сам.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 317
Определено биба! Имам лоши спомени как сестра ми си смучеше палеца до 8-9 годишна. Naughty

# 3
  • София
  • Мнения: 3 787
При нас определнео имаше предпочитания към бибата и аз не съм го ограничавала.Като му дойде времето сам ще се откаже от нея-рано или късно.Наистина има доста противоречиви мнения относно бибата.
Пусни търсачката и ще излязат много стари теми Peace

# 4
  • Мнения: 2 922
Определено биба! Имам лоши спомени как сестра ми си смучеше палеца до 8-9 годишна. Naughty
И моята сестра правеше това  Shocked
Биберон  - ама за зъбите не виждам как ще има ефект Peace
Ако не иска чесалки защо не пробваш да му дадеш някоя гумена играчка  newsm78

# 5
  • Мнения: 8 917
Биба - може да се хвърли, но пръстчето Naughty Peace Mr. Green

# 6
  • Мнения: 495
залъгалка - определено това е по-добрия избор
има анатомични такива, така че да причинят по-малко поражения на челюстта
например NUK
някои деца отказват, трябва да проявиш упорство

# 7
  • Мнения: 1 465
Нашият си смуче палеца, биберон не ще и да помирише. Педито каза, че така било по-добре. А и бибероните нещо разваляли устната кухина и после зъбите растяли /често/ във всички посоки.
Но пък чесалките са с голям успех при нас, особено тези с аромат на ванилия. Mr. Green

# 8
# 9
  • Мнения: 657
Определено биба! Имам лоши спомени как сестра ми си смучеше палеца до 8-9 годишна. Naughty
Аз пък съм смукала биба до 6 г,едвам са ме отучили от нея.А иначе и аз съм за нея и давам на моя бебешок

# 10
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Биба Peace

# 11
  • Мнения: 3 447
Пръстчета.

# 12
  • Мнения: 2 381
И ние имаме същия проблем.Залъгалки не искаме.Чесалките ги ползваме за игра-поне тогава пръстчетата са извън устата.

# 13
  • Мнения: 4 915
Пръстчетата по-добре да ги джвака.    Wink


Смукането на биберон и на ръцете, когато засърбят венците е коренно различно! При напиращи зъбчета децата пъхат няколко пръстчета или и двете си ръчички, но не имитират сукането на биберон или на палец.

Освен това, досега не сте ползвали биберон, детето едва ли ще иска да го суче, защото сукането не помага на сърбежа. А и защо тепърва да се създава навик, пък после да го оттучваш?

Давай му меки гумени играчки с издадени части да ги дъвче.

Според мен, не е задължително да има само две опции - биба или пръстче. Може изобщо да не смуче нито едно от двете - както при дъщеря ми.
Тя биберон не е ползвала, и не си смуче палеца. Предполагам, че и при вас ще е така.

# 14
  • Мнения: 46 510
Естествено, че биба  baby_neutral

# 15
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Биба. Педиатрите я препоръчват още от много ранна възраст, защото с нея бебетата се успокояват при колики. Незнам точно каква е връзката, но така казват. Добре е само да вземете анатомична биба, за да не криви зъбите. И в никакъв случай силиконова, а каучукова, че е по-мека.
А ако детето е решило да смуче и палеца, нищо не може да се направи. Ние бяхме точно такъв случай. Теди се раздели по собствено желание с бибата още в шестия месец. Но продължи да джвака и палеца. Какво ти джвакане, като го пъхнеше в устата и такъв вакуум създаваше при засмукване, че и със сила не можеше да й се измъкне. Нито залъгалки, нито разни хубави неща за дъвче, нито биба помагаше.
Постепенно започна сама да се отказва от палеца. Смучеше го само, когато пробиваше някой особено неприятен зъб. А те всичките са неприятни. Сега, вече на 2 години, смуче палец само при заспиване и то за минута-две.

# 16
  • Мнения: 3 447
Биба. Педиатрите я препоръчват още от много ранна възраст, защото с нея бебетата се успокояват при колики.
Същият ефект се постига и с кърмене Wink

# 17
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
биба, щото си имам пръстосмуч с мазол на пръста  Confused красив мазол с връх, голям като грахово зърно. Не щя никакви залъгалки и тъй. Само кран може да му измъкне пръста от устата

# 18
  • Мнения: 27 524
Биба, разбира се  Peace

Като решиш я хвърляш и карй. Има рев ден два, две три безсънни нощи и после сте ок.

Но с палец...леле мале, може да откара и до училище, големи проблеми има обикновено. Твърдо ЗА биберон-залъгалка  Peace

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
Твърдо ЗА бибата...нямах проблеми и с отказването и. Вики я отказа сам към 1 год и 8 месеца...А от палеца много по- трудно се отказват и се получават деформации при по продължително смукане Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 44 095
май биба е по-добре - но щом не иска чесалки, надали и бибата ще хареса, но пробвай. зависи и от часалките, може да са му големи или неудобни, или меки, или твърди, пробвай с гел, без гел, студени, моят обича мокри например Wink - пробвайте повече видове докато откриете какво му харесва. И Филип в началото мн не искаше чесалка. обаче не хапеше палеца си, а моят пръст. пробвах няколко различни видове и размери, накрая хареса една и свикна, сега не подбира - всичка в устата и хапе. Бибата се котира само в колата и то пак я върти и хапе отвсякъде, а не по предназначение толкова. Wink

# 21
  • Мнения: 4 629
На твое място аз бих опитала да му дам биберон. Ако го иска супер. За мен бибата е по-малкото зло и е по-лесна за отучване   Peace

# 22
  • Мнения: 601
 Emmy,извинявай че ти използвам темата,ама да попитам от бибата не се ли изкривява захапката на бебетата Shocked
  На моя бебо му давам залъгалка,харесва я ,ама ми е сякаш гузно и ако знам ,4е стават деформации веднага му я вземам ooooh!

# 23
  • София
  • Мнения: 44 095
Emmy,извинявай че ти използвам темата,ама да попитам от бибата не се ли изкривява захапката на бебетата Shocked
  На моя бебо му давам залъгалка,харесва я ,ама ми е сякаш гузно и ако знам ,4е стават деформации веднага му я вземам ooooh!

ами стават - но и от палец стават, а по-трудно се отучва, гледай поне докато спи да му я махаш, да не спи с биба в устата Wink

# 24
  • Мнения: 992
твърдо съм за бибата
тедито ползвай анатомични биби (тези на нук) но не естествено 24 часа нон стоп биба, а с пръста стават много големи изкривявания повярвай ми, двамата ми братовчеди са сега на 11 и 13 год. до преди месец и двамата заспиваха с пръст в уста и сега носят шини за изправяне на захапката, а да не говорим колко им е по тънък палеца от другия

# 25
  • Мнения: 601
Emmy,извинявай че ти използвам темата,ама да попитам от бибата не се ли изкривява захапката на бебетата Shocked
  На моя бебо му давам залъгалка,харесва я ,ама ми е сякаш гузно и ако знам ,4е стават деформации веднага му я вземам ooooh!

ами стават - но и от палец стават, а по-трудно се отучва, гледай поне докато спи да му я махаш, да не спи с биба в устата Wink
 Благодаря ти за съвета,в момента спеше с бибата-Махнах я Wink

# 26
  • Мнения: 3 447
emmy , според мен е добре да уточниш дали става дума за лапане, смукане и дъвкане на юмручетата и всичките пръсти с цел "чесане", или натрапливо смукане на палец с цел "утеха", защото нещата са различни Peace

# 27
  • Мнения: 601
твърдо съм за бибата
тедито ползвай анатомични биби (тези на нук) но не естествено 24 часа нон стоп биба, а с пръста стават много големи изкривявания повярвай ми, двамата ми братовчеди са сега на 11 и 13 год. до преди месец и двамата заспиваха с пръст в уста и сега носят шини за изправяне на захапката, а да не говорим колко им е по тънък палеца от другия
[/quote 
 Давам му каучуковата на Чико,но и на Нук ще взема,ако трябва,а и повечето мами са доволни  bouquet

# 28
  • Мнения: 3 478
Бих избрала биба. От нея можеш да го откажеш, ама от пръстчето ще ти е по-трудно.

# 29
  • Мнения: 949
Благодаря на всички за бързите отговори.

# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Биба! Peace
Още в родилния й я набутах, че много ревеше  Mr. Green Сега само заспива с нея и я изплюва. Никога не ми е било съвестно, че  я давам. Мисля си, че това с изкривяването на захапката пак е нещо преувеличено.
Не се и замислям за отучване- като му дойде врмето, тогава. Поне до първи клас ще гледам да се справя с въпроса. Laughing

# 31
# 32
  • Мнения: 1 108

Биба - може да се хвърли, но пръстчето Naughty Peace Mr. Green

 Wink Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 39 758
По същата причина, а именно слагане на ръце в устата - купих биберон залъгалка. Отказа се лесно след това.

# 34
  • Мнения: 3 457
Биба! Peace
Още в родилния й я набутах, че много ревеше  Mr. Green Сега само заспива с нея и я изплюва. Никога не ми е било съвестно, че  я давам. Мисля си, че това с изкривяването на захапката пак е нещо преувеличено.
Не се и замислям за отучване- като му дойде врмето, тогава. Поне до първи клас ще гледам да се справя с въпроса. Laughing
и ние сме с биба чико каучукова,а каката беше с биба(някаква обикновена каучукова) до 4г. и сама се отказа,а зъбите са и добре така каза зъболекарката.Аз също много време съм ходила с биба ,а нямам проблеми със захапката Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 3 825
От двете злини,аз избрах по-малката т.е.биберона.Него мога и да го скрия,мога и да го отрежа,когато дойде време за отказване,а пръсчето няма как Grinning.

# 36
  • София
  • Мнения: 35 941
Биберона е за предпочитане, защото е по-лесно да се откаже детето от него.
Имах 2 съученички които си лапаха пръстите - отвратителна гледка - горната челюст се деформира, издава се напред.
Лапаха си пръстите и в гимназията и май-още до правят.
Моето дете го отучих много лесно от биберона.

# 37
  • Мнения: 372
Определено биба , аз до ученическите си години си смучех пръста, още помня как в учелище се подпирах на чина и си смучех пръста  Embarassed

# 38
# 39
  • Мнения: 1 489
Твърдо за биба.Както са казали и други майки майки бибата можеш да я махнеш,но пръста не.Ние преди месец я махнахме.Три дена я търси и после я забрави.
На кумовете детето до голямо си смучеше пръста и с какво ли не опитваха и без резултат.Даже бяха й гипсирали двата пръста ,които си смучеше,а тя почна другите.Голям зор видяха,докато не я пратиха на лагер и я било срам и така спря.

# 40
  • Мнения: 1 107
По принцип съм за биба, но не не всяка цена - против съм детето да се изтезава дни наред, само и само да свикне с бибата.
Моят син твърдо отказа всякакви биби, смука си палеца 9 месеца и сам се отказа от него, когато пораснаха 2-3 зъба  Peace

# 41
  • Мнения: 1 237
Естествено,че биба.От нея можеш по-лесно да откажеш детето,отколкото от пръстчето.Моята дъщеря така сладко си я смучеше до около 1г.7м.,но за няколко дни успяхме да я махнем.А пръста като е винаги под ръка как ще махнеш?

# 42
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Биба - може да се хвърли, но пръстчето Naughty Peace Mr. Green
Peace

# 43
  • Мнения: 1 465
Аз тук виждам масово 2-3 годишни деца да се разхождат с биби в уста Shocked не е нормално и от гледна точка на това, че детето е постоянно с биба в уста и говори по-рядко.

# 44
  • Мнения: 3 818
Много е важно да висиш какво точно прави бебето с пръстчетата. Ако ги дъвче (което е по-вероятно, щом зъби го тормозят), според мен не трябва да й даваш биберон, така само ще си сложиш още един проблем на главата.
Щерка ми биберон никога не е имала, палеца не си е смукала също. Като й никнат зъби, си дъвче пръстите, което не е проблем. Като й поникнат, изобщо забравя за това упражнение.

# 45
  • Мнения: 35 961
моята си лапа ръцете, но не палеца, биба не иска - оставила съм я самотек Simple Smile

# 46
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Моят син не е ползвал биберон-залъглака, нито пък си е смукал пръстчето.
Но си мисля, че бих избрала варианта с бибата, защото след време по-лесно ми се вижда да се отучи от нея

# 47
  • София
  • Мнения: 2 356
На моята дъщеря и кран не може да и измъкне пръста от устата. Смукането на палеца наистина не може да се сбърка, то се цока точно както бибата. При нас лошото е, че си смуче палеца не само при заспиване, а и по всяко време, когато се сети. Освен това, докато си смуче палеца на дясната ръка, с лявата си пипа косата и си върти кичурите  ooooh! Интересно е, че биба не отказва, защото като цока биба ръцете й са свободни, но ако бибата падне някъде, не я търси, а директно засмуква пръста  Sad Махам го, но тя упорства, а ако й преча да смуче е в състояние да ореве квартала. Направо не знам как ще се отучваме  Confused

# 48
  • Мнения: X
По съвет на детски ортодонт тикам бибата в устата на бебо,защото иначе си лапа ръцете....А още като ми беше малък баткото,тя ме посъветва да не допускам смукането на пръстите,защото освен,че тях не можеш да ги махнеш и много по сериозни последствия могат да предизвикат...А бибато на баткото изхвърлихме от раз...просто казахме,че вече е голям и я отрязахме с ножицата-два дни ходи с пластмасата в ръка  и я забрави...и засега поне има добре подредени зъбки..
И още нещо-на пазара има такова изобилие от биберони,повечето са анатомично пригодеи към детската устичка-ако не става с един модел пробвам с друг...докато я приеме

# 49
  • Мнения: 6 390
Биба - може да се хвърли, но пръстчето Naughty Peace Mr. Green
Peace Mr. Green

# 50
  • Мнения: 8 505
Залъгалка.А отказването от нея изобщо не беше трудно.

# 51
  • Мнения: 5 475
Естествено,че биба.От нея можеш по-лесно да откажеш детето,отколкото от пръстчето.

 Peace точно така

# 52
  • Мнения: 1 117
Докато бяхме още в болницата след раждането, моят син беше започнал да си смуче пръста. Бабите не даваха и дума да става за биба  Naughty/ и аз защо съм им обръщала внимание Shocked/ , но влезе един лекар на визитация - детски и казва : ОООО нямате хубави навици ! Давай биберона , защото от него ще го откажеш лесно , но пръста... при някои остава за цял живот "  #CrazyПослушах го и не съжалявам Mr. Green

# 53
  • Мнения: 962
Мами да ви кажа ние какво правим-понеже малкия не обича бибата си и му давам едно празно шише и си го смучи докато заспи ейй рахат виждам  Peace

# 54
  • Мнения: 1 258
Голямата ми дъщеря никога не и е хрумвало да си смуче палеца.Бибата я загубихме на 7-8 месеца и беше дотам.Не виждам,ако предпочитах палеца как можех да я накарам да си го смуче.
А малката от изписването мушкаше палеца в устата,съвсем несъзнателно.И понеже аз предпочитам бибата,правих опити да не стане съзнателно.Обаче това не е възможно-биберони не понася,плюе ги на мига(а ние сменихме доста видове).


Та според мен въпросът е какво предпочита бебето.Досега не съм чула случай,в който тези две неща да са взаимно заменими при едно дете.Поправете ме,ако греша.

# 55
  • Мнения: 3 929
Който както предпочита. Децата са толкова различни, че няма универсално средство за предпочитание. Както с пръстчето, така и с бибата лесно се свиква и трудно се отвиква. Не робувай на бабешки приказки, че това не било хубаво, онова не било хубаво. Не беше хубаво моят бебок да го свиквам на ръце, ама се оказа, че не е фатално. Всяко нещо отминава с възрастта.

# 56
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Твърдо за залъгалката Peace

# 57
  • Мнения: 5 647
Определено биба. Малката още е с пръста в устата и не знам как да я отуча.  Close

# 58
  • София
  • Мнения: 2 356
Та според мен въпросът е какво предпочита бебето.Досега не съм чула случай,в който тези две неща да са взаимно заменими при едно дете.Поправете ме,ако греша.

Tочно моята е от този вид деца  Confused. Смуче пръста, когато реши, но ако и покажа бибата пуска пръста и отваря устата и я взима. Понякога пък изплюва бибата и започва палеца. Абе ужас, аз още се опитвам да я приуча само към бибата, да забрави палеца, но не става. Лошото при нас е, че ако бибата падне, веднага има заместител. Все нещо трябва да се смучка.  ooooh! Как ще я отучвам направо ми се вижда мисия невъзможна.  Confused

# 59
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
Биберон . Ама реши ли да си лапа пръста спасение няма.  Laughing

# 60
  • Мнения: 200
Една мама от нашия форум каза: ПО-ДОБРЕ БИБА, ЧЕ ПОСЛЕ МОЖЕШ ДА Я МАХНЕШ, ДОКАТО РЪЧИЧКАТА НЕ МОЖЕШ!

# 61
  • Мнения: 1 182
Моя е с бибата почти постоянно.Щом я няма-ръчичката му е задължително в устата.Аз съм за  Peaceбибката

# 62
  • Мнения: 193
Ние сме пристрастени към бибата. Незнам обаче ако детето реши да си смуче палчето можеш да му попречиш

# 63
  • Мнения: 507
Аз пък първия път (с каката) бях за пръста (не искаше никаква биба но пък аз си направих колекция от купените)- смучеше си го и на 1г.3-4м. и го омотах стабилно с лейкопласт и спря от раз а преди това не го вадеше от устата.
Сега (с дребния) сме с биба от първия ден (по взаимно съгласие и поради много силен глас от негова страна).

# 64
  • Мнения: 4 621
Най-добрият вариант е от тези играчки за чесане на зъбките според мен.
Ние си харесахме палеца и не искахме да видим биберони.

# 65
  • Мнения: 1 446
БИБА Peace. Сестра ми до 5 годишна възраст си смучеше пръста.

# 66
# 67
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Най-добрият вариант е от тези играчки за чесане на зъбките според мен.


Вариантът е добър, ама за моето дете само на теория  Grinning Имам една торба чесалки- внимание нъцки. Купувах като луда различни модели, белким някоя й хване окото, но не.
А и не знам дете, което да заспива с чесалка в уста  Mr. Green Защото проблемът е точно в заспиването според мен.

Общи условия

Активация на акаунт