Копнах статията от друг сайт, защото поне лично на мен темата ми е изключително интересна, а и често се случва да сме малко информирани какво трябва да се прави когато се излагаме на слънце.Ако някой знае други факти, моля нека ги сподели Hug
Ето няколко свързани с него митове и факти:

Митове

1. Не е необходимо да се използва крем, ако кожата е мургава.

От цвета на кожата не зависи нищо. Крем трябва да се използва всеки път, когато се излагаме на прякото въздействие на слънчевите лъчи. Слънчево изгаряне може да настъпи при всеки тип кожа.

2. Ако на опаковката на крема е написано, че е водоустойчив, то не е необходимо той да се нанася повторно за деня върху кожата.

Няма нито един крем, който да е напълно водоустойчив и затова за да се предпазим от изгаряне трябва да го нанясяме върху кожата след всяко къпане. Във водата се съдържат примеси на солта, които разяждат защитния слой на крема и нивото на защита рязко намалява.
3. При изпозването на крем организмът не получава достатъчно количество витамин D.

Слънцезащитният крем действително пречи на кожата да усвоява витамин D, но много експерти твърдят, че дневната доза D се получава от човека само за няколко минути пребиваване под преките слънчеви лъчи.

4. Кремът със слънцезащитен фактор 30 дава 2 пъти повече защита, отколкото крема с фактор 15.

Подобна сметка е погрешна. Кремът с фактор 15 защитава кожата от 93% от ултравиолетовите лъчи, а кремът с фактор 30 осигурява 97% защита.

5. В облачно време не може да се получи слънчево изгаряне.

Това не е вярно. Облаците не са преграда за ултравиолетовите лъчи, които са основната причина за слънчевите изгаряния. Тези лъчи се отразяват от водата, пясъка или асфалта, независимо от наличието на облаци, затова вероятността да изгорите в облачно време не е по-малка, отколкото в слънчево.

Факти
1. Абревиатурата SPF върху опаковката на крема означава "слънцезащитен фактор".

2. Кремът трябва да се нанася върху тялото 15-30 минути преди въздействието на преките слънчеви лъчи. За осигуряването на оптимална защита кремът трябва добре да се усвои от кожата.

3. Едновременното използване на крем против изгаряне и мехлем против насекоми не е желателно. Паралелното използване на тези средства намалява тяхната ефективност и повишава риска от изгаряне и ухапване от насекоми.