Ако децата не са родени в БГ имам ли право на майчинство?

  • 2 297
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 964
Някой от вас знае ли как стой въпроса с майчинството и детските,ако децата не са родени в БГ,но имат български документи и живеят в България?

# 1
  • Мнения: 780
Става въпрос за ползване на майчинство в/от БГ, нали?? Малко по-долу има тема "Въпрос за майчинството в БГ" - мисля, че така беше.. в нея се разисква подобен на твоя въпрос. Там е даден и линк към законите, уреждащи случаите, когато детето/децата са родени в чужбина. Успех и късмет!  Hug

# 2
  • Мнения: 964
Мерси много не съм я видяла.

# 3
  • Мнения: 42
Zdravei Zana
Az rodih Alex v Istanbul i sled 3 meseca se vurnah v bg. Izkarahmu bg grajdanstvo i zapochnaha da mi plashtat maichinstvoto do 1 godinka na Alex. Dadoha mi i 200 lv pomosht pri rajdane. Vuobshte vsichko, koeto se dava i na drugite deca. No triabva da mu izkarash akt za rajdane i taka. Uspeh!

# 4
  • Мнения: 964
Мерси много за отговора.

# 5
  • Мнения: 1 178
Аз писах в другата тема, но ще се повторя и тук Wink
Майчинството е право на майката и е независимо, от гражданството на децата, зависи дали имаш необходимия трудов стаж, осигуровки и да си в трудовоправни правоотношения. Ако не си можеш да започнеш и след това да подадеш молба за отпуск за отглеждане на дете до 2 години (нали така правят повечето бременни, стига да си намериш работодател Thinking

За детските и еднократната помощ от 200 лв те се полагат на детето, ако се отглежда в бг, за детските доколкото си спомням пак трябва да покажеш доход, защото не всички имат право да ги получават, моля ако греша да ме поправите newsm78(докато бях в бг съвсем не се интересувах от тази материя Wink)

# 6
  • Мнения: 7 091
Zdravei Zana
Az rodih Alex v Istanbul i sled 3 meseca se vurnah v bg. Izkarahmu bg grajdanstvo i zapochnaha da mi plashtat maichinstvoto do 1 godinka na Alex. Dadoha mi i 200 lv pomosht pri rajdane. Vuobshte vsichko, koeto se dava i na drugite deca. No triabva da mu izkarash akt za rajdane i taka. Uspeh!

 Щом си вземала 1 година майчинство, значи е социалното, а не това до 2 години което е за трудов стаж. За това до 1 година искат доходите 6 месеца назад, нали? Ти това декларирала ли си го?

# 7
  • Мнения: 42
Zdraveite

da deklarirah dohodi. nie v bg niamame bez tova niakakvi dohodi. te ne te pitat da li rabotish v chujbina

# 8
  • Мнения: 7 091
Zdraveite

da deklarirah dohodi. nie v bg niamame bez tova niakakvi dohodi. te ne te pitat da li rabotish v chujbina


Това че не те питат дали в чужбина нямаш доходи ми се струва малкия проблем. При една елементарна проверка може да се установи, че получаваш такива от чужбина и тогава освен, че връщаш всички получени пари, ти начисляват и глоба.
Аз лично не бих рискувала, но това си е мое мнение. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт