Странни обриви - дали е от ваксината?

  • 8 790
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 901
Предварително се извинявам, ако вече е имало такава обсъждана тема, но от няколко месеца търсачката е отвратителна - необходимо е всеки път отначало да задавам параметри и подфоруми за търсене след всеки линк, който съм посетила. След 1/2 час, не намерих търсеното от мен, а нервите ми свършиха!

На 13ти този месец сложихме ваксината срещу и морбили, паротит и рубеола. На петия ден на дъщеря ми започнаха да излизат по различни части на телцето петна като обриви, които изглеждат като примерно ухапано от паяк или нажарено от коприва - не висока пъпка, но на голяма площ и със странна форма, и така група пъпки на площ от 5 х 5 см максимум на 2 такива площи. След около час и нещо на това място вече няма никакъв обрим, но на други 1- 2 места има по-малки или по-големи от посочения размер. Вече трети ден. Детето не ги чеше и няма видима непоносимост към тях, но може и случайно да е стана доста нервна и плаче често, гуши се в мен и не спи спокойно. Въпреки че може и да няма връзка (тъй като когато е с мен, тя няма желание да се храни с нормална за възрастта й храна - с детегледачката няма проблем с това, но с мен всико друго й е по-интересно) за последните 3 дни е изяла 5 лъжички попара, 150 гр купешко пюре, 5 череши, 1-2 парченца краставица и няколко солети. Пие доста вода и постоянно има желание да суче (още е кърмаче), та може и от глад да е така неспокойна, но защо пък не яде?

Тази сутрин се обадих на педиатърката за да й разкажа за обрива и тя препоръча да давам капки Зиртек, тъй като според нея не е реакция от ваксината това, но ме притеснява дали тези капки няма да повлияят на ефективността на ваксината? Досега детето не е имало никакви проблеми с нито една имунизация - приемала ги е леко и без странични реакции, дори температури.

На разположение съм да отговарям на въпросите ви за да можете по-компетентно да ме посъветвате какво да правя. Притеснявам се доста - честно казано, ако това е странична реакция на ваксината, не бих се притеснявала толкова, тъй като очевидно и детето не го притеснява прекалено и се предполага че като отмине време ще отминат и тези симптоми, докато ако е от храна или нещо друго, нещата са много сериозни и тепълва ми предстои да изяснявам причината!

# 1
  • Мнения: 3 116
Доколкото съм чела тази ваксина дава като странична реакция обрив, като времето за реакция е няколко дни след ваксината.

Дано поне мъничко да съм помогнала  Hug

И да се оправяте  Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 2 901
Благодаря ти за отговора, и аз също бях чела това и даже май бях чела че на петия ден, та като й я сложихме, сметнах набързо кога се пада 5ти ден и си съвпадна, но къде го бях чела, че да почета повече, пък и педито сега като каза - абсурд, до 72 часа след имунизацията ще е реакция от ваксината, та...

Дано още някой се включи...

# 3
  • на село
  • Мнения: 3 893
Незнам как дава реакция ваксината, но да ти кажа за нашия обрив /бях пуснала и тема/.
Започна от лицето и беше точно като ужилено от коприва, не я сърбяха, нямаше Т. педито каза - хранителна алергия да пие Аериус.
След лицето на следващия ден слезна по гръбчето и най -накрая по дупето и крачетата, цялото тяло.
Завезохме я на кожен и жената си каза -никаква хранителна алергия, това е вирусно. Докато я видя попита от лицето ли тръгна и дали е повръщала, а тя наистина повърна предните дни няколко пъти. По принцип освен повръщането, можело и Т. да вдигне, но явно при Ради мина без.
В момента не пие нищо и обрива си изчезва.

При вас може да е нещо друго, но може да заведете детето на кожен лекар,
да си каже и той.

# 4
  • Мнения: 3 116
Благодаря ти за отговора, и аз също бях чела това и даже май бях чела че на петия ден, та като й я сложихме, сметнах набързо кога се пада 5ти ден и си съвпадна, но къде го бях чела, че да почета повече, пък и педито сега като каза - абсурд, до 72 часа след имунизацията ще е реакция от ваксината, та...

Дано още някой се включи...

За тази ваксина четох че реакция може да се даде до 12 ден. Имаше една тема за ваксината и една мама се оплака също като вас от обрив, но не помня на кой ден.

# 5
# 6
  • Мнения: 8 917
Здравей!
Скоро Гери имаше алергиячна реакция - само, че към АБ - описаното от теб като пъпчици и петънца, които се появят на едно място и изчезнат , появят се на друго - абсолютно съвпада. Така, че и според мен е алергиячна еракция. Колкото до ваксината - и нашето педи ни предупреди, че ако има реакция, то тя обикновено е след седмица. Тук имаше преди тема, която е само ориентировъчна и потвърждаваща тезата, че може да има реакция при тази ваксина.


Автор Министерство на здравеопазването на САЩ     
13. 02. 2006 
Какво трябва да знаете?

Морбили, рубеола и паротит са сериозни заболявания


1. Защо трябва да се ваксинираме?

Морбили /брусница/
- Вирусът на морбилито предизвиква обриви, кашлица, хрема, раздразнение на очите и треска
- Вирусът може да доведе до ушна инфекция, пневмония, апоплектичен удар, мозъчно увреждане и смърт

Заушка
- Вирусът на заушката предизвиква треска, главоболие и подуване на жлезите
- Вирусът може да доведе до загуба на слуха, менингит, болезнено подуване на тестисите или яйчниците и в редки случаи смърт

Рубеола
- Вирусът на рубеолата предизвиква обрив, средно висока температура, в някои случаи /особено при жените/ - артрит
- Ако жена се зарази от рубеола по време на бременност, тя може да не успее да износи бебето, или то може да бъде родено със сериозни увреждания

Вие или децата ви може да се заразите от тези заболявания, ако имате контакт с някой, който е болен от тях. Те се предават по въздушно-капков път.

Ваксината за морбили, рубеола, паротит /МРП/ може да предпази от заразяване.

Повечето деца, които са ваксинирани с МРП, не могат да се заразят с тези болести. Ако обаче не бъде направена реимунизация, рискът от заразяване е доста по-голям.


2. Кой трябва да се ваксинира?

Децата трябва да получат 2 дози от МРП ваксината
- 1-ва доза – на възраст 12-15 месеца
- 2-ра доза – на възраст 4-6 години

Това са препоръчителни възрасти. Децата могат да бъдат реимунизирани по всяко време, стига да са минали 28 дни от първата имунизация.


3. Противопоказания на ваксината

- хора, които проявяват застрашаваща живота алергична реакция към желатин, антибиотика неомицин или са получили алергична реакция към първата доза от МРП ваксината

- хора, които са болни в момента на ваксинацията, до момента, до който не се възстановят напълно от заболяването /било то настинка или грип/

- бременните жени не трябва да се ваксинират. Жените трябва да избягват забременяване поне 4 седмици след поставяне на МРП ваксината

- Необходимо е да се консултирате с лекар за поставянето на ваксината ако: сте заразени от ХИВ/СПИН, или имате някакво друго заболяване на имунната система; лекувате се с лекарства, които оказват влияние върху имунната система, като например стероидите; имате някакъв вид раково образувание, приемате лекарства за рак или сте подложен на химиотерапия; имате заболяване на кръвта, ако наскоро ви е била преливана кръв или сте приемали други кръвни продукти;


4. Какви са рисковете на МРП ваксината?

Ваксината, както всяко лекарство, може да причини сериозни проблеми, като силна алергична реакция. Рискът МРП ваксината да предизвика сериозни увреждания или смърт са изключително малки. Приемането на комбинираната ваксина е много по-малко рисково, отколкото ако се приемат поотделно лекарства за трите болести.
Повечето хора, които са ваксинирани с МРП ваксина нямат проблеми с нея, но все пак, такива са известни:

Леки проблеми
- температура /1 от 6 души/
- лек обрив /1 от 20 души/
- подуване на врата и бузите /много рядко/

Тези проблеми се появяват обикновено 7-12 дни след поставянето на ваксината. Много по-рядко се появяват при реимунизация.


Средно тежки проблеми
- припадък, причинен от температура /фебрилен гърч/ - /1 на 3000 души/
- постоянна болка и стягане в областта на ставите, обикновено в тийнейджърска възраст и при възрастните жени - /1 на 4 души/


Тежки проблеми /много рядко/
- тежка алергична реакция /по-малко от 1 на 1 милион души/
- още няколко тежки проблеми са известни след приемане на МРП ваксината. Това обаче се случва толкова рядко, че експертите не са сигурни дали те са причинени от ваксината или не. Те включват:
- загуба на слуха
- дългосрочна загуба на съзнанието, кома
- трайно мозъчно увреждане


За какво да сме подготвени при лека или средна реакция?

Случаи на алергична реакция  - затруднено дишане, слабост, повишена сърдечна дейност, треска, хрипове, бледост и замаяност -  могат да се появят от няколко минути до няколко часа след поставянето на ваксината. Ако се появи температура, това може да стане между 1 и 2 седмици след поставянето на МРП ваксината.


Превод от английски език: aleks1

 

# 7
  • Мнения: 78
същото положение имаше и при нас. след въпросната ваксина се появиха обриви- уртикария. заведох я при педито и тя каза, че не от ваксината , а от някаква храна или нов прах за пране итн. 3 дни  давах бебешки кларитин и мина на диета. това беше и всъщност аз даже се сетих към коя храна е реакцията- риба. обривите бяха като от ожарено от коприва и поседи 1 час на крачето и мине, после се появи на коремчето и се скрие. докторката каза че при тази ваксина няма стр.ефект обрив а други гадости, но всичко мина

# 8
  • Мнения: 78
и всъщност има разлика между обрив и уртикария. обриви са стр. ефект , но уртикарията е алерг. реакция

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 765
Валентина, не си писала води ли Билянка при педиатър и какво ти казаха...и как е тя.
При Женя днес обрива е из цялото тяло, като пъпките не я сърбят и ту се появяват, ту изчезват. Днес и е 13 ден от ваксината...

# 10
  • София
  • Мнения: 2 901
Валентина, не си писала води ли Билянка при педиатър и какво ти казаха...и как е тя.
При Женя днес обрива е из цялото тяло, като пъпките не я сърбят и ту се появяват, ту изчезват. Днес и е 13 ден от ваксината...

Не, не я заведох. Всъщност, когато пуснах темата тук (понеделник) й беше 3ти ден с това оплакване и 6ти ден от поставянето на ваксината. Чух се с педиатърката от работа по обяд и й разказах - тя ми каза, естествено, че не е от ваксината, че е алергична реакция към нещо и да й дам капки Зиртек и да й давам по 1 ампула витамин С за усилване на имунната система. Когато вечерта се прибрах от работа, Бибка вече нямаше такива обриви и така до днес - няма си, та така й не я заведох при лекарката. Сега ще я наблюдавам на 10--11-12 ден от имунизацията, защото в една друга тема, закована по-горе, доста се наплаших и тази нощ не съм спала - някъде на 44та страница, а и после на ЛС какво беше  #Crazy

Дано скоро се оправи Женя, а на Бибка нищо да не й се случва!  Praynig

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 765
Днес дълго се чудих и накрая не я заведох и аз. От това което прочетох останах с впечатлението, че обрива отминава без някакво лечение и затова реших да не я разнасям по болници. Само дето аз ще давам Финистил капки 2-3 дни.

Вече съм в очакване всичко да отминава и да ходим на плаж. Flutter

[Дано скоро се оправи Женя, а на Бибка нищо да не й се случва!  Praynig
Дано Praynig

Общи условия

Активация на акаунт