Капама

  • 30 794
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 106
Цитат на: meri_ark
Бихте ли споделили рецепти за КАПАМА. Тази Коледа съм решила да пробвам да сготвя такова чудо Wink. Ако може да са вече изпитани, за да ми кажете точно на каква температура горе долу се пече и колко време отнема. Бих искала да я направя с пуешко вместо пилешко месо. Миналата година ядох нещо подобно и си облизах пръстите!!!


И аз, и моят мъж сме фенове на капамата и задължително я приготвям за коледа.Вариантите за нея са най-различни,аз ще ти напиша как аз я приготвям.

Капама


Продукти :      
                                                                                                         1 пиле +(1 глава лук,ориз,пил. дробчета за плънката)
4-5 пържоли от свински врат
300-400 гр.телешко месо
200 гр.пушено свинско месо
2-3 парчета наденица
300гр.кайма
1 зелка
1 к.ч. ориз
подправки на вкус

Начин на приготвяне :

Приготвям капамата в голям глинен гювеч.

Измивам и почиствам пилето.Запържвам лука с дробчетата (нарязани на дребно),добавям ориза и дозадушавам за няколко минутки с малко вода.Подправям с малко черен пипер,сол и чубрица.Пълня пилето и го зашивам.

От зелката се отделят 13-14 листа,а останолото нарязвам на дребно.Нарязаното зеле,слагам най-отдолу на гювеча,омесено с малко червен пипер.От листата завивам сармички, приготвени от каймата,ориза,лук и подправени с червен и черен пипер.
Пълненото пиле слагам върху нарязаното зеле,а около него редя сармичките.Отгоре редя телешкото месо,нарязано на парчета,вратните пържоли,наденицата и най-отгоре пушеното месо.Слагам едно цяло зелево листо и капака на гювеча, без да го запечатвам.
Аааа забравих и 1аша топла вода+1/2 чаша зелев сок,ако имате,и 1 к.ч. олио.
Пека го около 4 часа,отначало на силна фурна,докато всичко заври,а след това на умерена, до готовност.

Оригиналната рецепта е с кървавица и сланина,но аз съм си я модифицирала до моят вкус.Естествено,всеки може да сложи месо, според вкуса си.

Ще споделя и още две рецепти,които се харесват на моите гости.

Едната е за паржоли от свинско месо.

Начуквам на тънко 7-8 паржолки , осолявам ги и ги натривам с
черен,червен пипер и начукан чесън.Редя ги в намаслена тавичка и ги заливам с 1/2 чаша вода.Слагам фолио, и ги пека във фурната почни до готовност.Накрая махам фолиото, колкото да се хванат кафеникава коричка от двете страни.Става страхотно задушено с чеснов аромат (за който си пада по него).

Другата пак е за свинско месо.

Само че тук месото е от бута.Режа го на тънки парчета,осолявам и го пека "натюр" във фурната.След като се опече хубаво,го вадя и нарязвам на хапки.Отделно  нарязвам 3-4 червени и 2-3 зелени печени чушки (от фризера Wink ) и ги омесвам със счукан чесън,сол и черен пипер.С тази смес омесвам хапките,поръсвам обилно със свеж(а ако няма,със замразен) магданоз, и става чудно мезе за тежко червено вино  Wine Glass

# 1
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Shali, златна си  Hug!!! Тази година мама ми идва на гости за празниците и съм решила да я изненадам с Капама.  Тя никога не я е правила, обикновено пържолки връткаме по Коледа, а за Бъдни вечер зелевите сърмички са си нейн специалитет Wink Ехе ама хапване ще падне...

# 2
  • Мнения: 645
Капама


ПОРЦИИ: 5

ПРОДУКТИ:

5 пилешки пържоли от бяло месо (или от бутчета)
5 свински пържоли (котлети, вратни или от бут)
300 г пушени гърди (бекон)
300 г пушена наденица или не напълно изсъхнал суджук,
500 г гъби (пресни или консервирани)
2 глави чесън, нарязан на ситно
3-4 големи глави лук, нарязан на полумесеци
1 ч.ч. сухо червено или бяло вино
1 к.ч. вода
черен пипер 10 зърна цели
смлян черен пипер на вкус
малко твърдо тесто (приготвено от вода и брашно)

 
ПРИГОТВЯНЕ:

Обезкостяват се пържолите и пушените гърди. Отделените кости се нареждат на дъното на голям глинен съд(ако не разполагате с такъв, може да използвате дебелостенна тенджера). Беконът се нарязва на едри кубчета, лукът на полумесеци, гъбите се измиват, почистват и едрите се разрязват на 2, по-дребните се остават цели.
В сгорещено олио се запържват съвсем леко пилешките и свинските пържоли. След като се извадят в същия тиган се запържат леко чесъна, лука, беконът и гъбите.
Първо се нарежда свинското месо, овкусява се със сол и черен пипер, отгоре се изсипва част от сместа с гъбите и бекона. Отгоре се нареждат пилешките пържоли, и останалата смес от гъби, бекон и лук. Най-отгоре се поставя нарязаната на едри парчета наденица. Залива се с 1 ч.ч. вино и 1 к.ч. вода. Съдът се затваря с капак и внимателно се обвива по края с тесто. Съдът се слага в студена фурна и след това се загрява. Когато заври и започне да шуми се намаля до 120-150 градуса и се пече около 3-4 часа

# 3
  • Мнения: 645
Необходими продукти


1 бр. пиле
500 г телешко месо
500 г свинско месо
300 г кайма
300 г пушени гърди
200 г наденица
1 бр. кисела зелка
100 г ориз
1 ч.ч. (200 мл) олио
2-3 глави лук
черен пипер
червен пипер
чубрица
сол

Начин на приготвяне


За пилето се приготвя плънка от половината ориз - задушен, дреболиите на пилето, нарязани на ситно, чубрица и черен пипер. То се пълни и се зашива. От зелката се отделят 12-13 листа, а останалото се нарязва на ситно. С листата се правят сармички с кайма, останалия ориз, червен и черен пипер и ситно нарязания лук. В голяма тенджера или пръстен съд се нареждат едно върху друго част от нарязаното зеле, сармичките, слага се пилето, пушените гърди, нарязани на парчета, наденицата и нарязаните на пържоли свинско и телешко. Добавя се олиото и 1/2 чаша вода или зелев сок. Тенджерата се захлупва плътно и се слага в умерена фурна да се пече.

# 4
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Ето на мен какво ми пратиха като рецепта за Капама. Не е написана професионалнаи може би има някои пропуски, но е директно от готвача, дето ме черпи с нея миналата година Wink:

КАПАМА:
Продукти: едно пиле или пуешко месо, Свински пържоли(4-5бр), Сурово-пушена наденица (4-5бр)-добре е да е с повече подправки, за да придаде аромат на яденето, 2 глави Кисело зеле.
От зелките се отделят големите листа. На дъното на намазания с олио съд се слагат няколко листа от зелето. От другите листа се завиват сърмите. Плънката е с ориз.Може да е с кайма или без и с много лук и моркови, може да се добави червена чушка нарязана на дребно, чубрица и черен пипер.Пържолите се поръсват с чер пипер, пилето се реже на парчета.
Слагат се първо пържолите, отгоре нарязано на дребно зеле, разбъркано с олио. После пилето и пак зеле. Най-отгоре се слагат наденичките и се покрива с нарязаното зеле и най-отгоре няколко големи листа зеле. Ако искате можете да добавите и телешко месо, но да се сложи най-отдолу, за да се сготви добре. Покрива се с капак и се замазва с тесто, за да се херметизира, но не е задължително.
Пуска се фурната на най-силно докато заври и после умерена фурна.Готви се на бавен огън около 5-6 часа.
Може да се добавят и други неща - например пълнени чушки. Може пилето да се напълни с ориз, като дроб сърма. Сол може да не се слага, защото зелето е солено.

# 5
  • Мнения: 1 399
Като сме почнали с капамата, ето и моя вариант. Аз я правя с пиле/пълнено с ориз и дреболии/, лозови и зелеви сармички и свинско или телешко месо.
За пилето: Задушавам леко една глава лук, прибавям 1 чаена чаша ориз, сварени дреболии и подварявам. Подправям с джоджен и черен пипер. И сол на вкус, разбира се. С тази плънка пълня пилето и го зашивам.
За зелевите сарми: 1/4 кайма, 1/2 кафяна чашка ориз, черен пипер, 1ч.л.червен пипер, праз-лук, чубрица
За лозовите сарми: 1/4 кайма, 1/2кафяна чашка ориз, лук /може и зелен от фризера/, черен пипер, 1ч.л.червен пипер, джоджен - 1 ч.л., копър
Свинско или телешко месо нарязано на малки парчета-също го овкусявам с черен пипер и малко сол.
На дъното на глинен гювеч редя зелеви листа. В средата слагам пълненото пиле. И около пилето редя: ред месо, ред зелеви сарми, ред месо, ред лозови сарми и т.н. Може да се сложат и резенчета лимон. Прибавям вода. И след това - стандартното: първо на силна фурна докато заври и след това на бавен огън. А пък майка ми, същата капама, я прави в тенджерата под налягане. Става бързо, а на вкус на се различава от печената на бавен огън.

# 6
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Извинявайте за глупавия въпрос, но дали Капама мога да приготвя в тенджера под налягане. Embarassed

# 7
  • Мнения: 1 399
Цитат на: stella
 майка ми, същата капама, я прави в тенджерата под налягане. Става бързо, а на вкус на се различава от печената на бавен огън.
Само че,  честно казано, аз не мога да боравя с такава тенджера и не съм много сигурна как точно става. Имам предвид за колко време, колко вода се слага. По-късно мога да я питам, ако желаеш.

# 8
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Цитат на: stella
Цитат на: stella
 майка ми, същата капама, я прави в тенджерата под налягане. Става бързо, а на вкус на се различава от печената на бавен огън.
Само че,  честно казано, аз не мога да боравя с такава тенджера и не съм много сигурна как точно става. Имам предвид за колко време, колко вода се слага. По-късно мога да я питам, ако желаеш.





Да, много те моля да я попиташ за технологията. Днес видях и си харесох пръстен съд от Фантастико, но все пак сега покрай празниците ще имаме доста разходи , та не ми се дават пари и за това. Ако се наложи обаче ще си купя, защото много ми хареса идеята да сервирам такова чудо за празниците. Laughing

# 9
  • Мнения: 1 399
Цитат на: logo5ka
Цитат на: stella
Цитат на: stella
 майка ми, същата капама, я прави в тенджерата под налягане. Става бързо, а на вкус на се различава от печената на бавен огън.
Само че,  честно казано, аз не мога да боравя с такава тенджера и не съм много сигурна как точно става. Имам предвид за колко време, колко вода се слага. По-късно мога да я питам, ако желаеш.





Да, много те моля да я попиташ за технологията. Днес видях и си харесох пръстен съд от Фантастико, но все пак сега покрай празниците ще имаме доста разходи , та не ми се дават пари и за това. Ако се наложи обаче ще си купя, защото много ми хареса идеята да сервирам такова чудо за празниците. Laughing
Няма нужда да си купуваш, става дори в обикновена тенджера на котлона. Аз така съм пробвала.
А за тенджерата под налягане - зависило колко е голяма. Вода слагала горе - долу наполовина на съдържанието (тъй като ориза поема вода и той). Примерно ако тенджерата е малка и се е напълнила цялата, водата ще е почти до половината. Ако тенджерата е по-голяма и е пълна до половината, водата ще е около 1/4. Оф, толкоз сложно го написах, ама аз нищо не разбирам от тия тенджери под налягане, имам страх от тях Embarassed  Embarassed  Embarassed . Абе, прецени колко ориз си сложила, да има достатъчно вода да се свари. След това се пускало първо на силно докато заври и след това на слаб котлон около 20-25 минути. Същото е и с обикновена тенджера, само че времето на приготвяне е по-дълго.

Общи условия

Активация на акаунт