киста на гърдата?

  • 79 718
  • 34
  •   1
Отговори
При стандартно профилактично изследване ми откриха киста на гърдата и то не много малка. Лекарите казват да не се притеснявам, а да я следа периодично дали нараства или не. Можело и да изчезне. Аз обаче съм в тревога. Какво да правя?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Ами изчакай и наблюдавай.

# 2
  • Мнения: 428
Консултирай се и с друг лекар, най-сигурно в Онкологията

# 3
  • Мнения: 8 917
Консултирай се и с друг мамолог Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 8 272
ами наистина може да се наблюдава да се види как се развива - през 3-4 месеца. Ако е тънкостена има шанс да се резорбира.
Аз имах мноооого след раждането, е момента само една с размер 5-6 мм, която според мамоложката ще си иде и тя ми каза"дане те виждам 1 г." Simple Smile
..., ноооо това е 1г 6 м след раждането, а 5 месеца след като родих ме оперираха и извадиха един грозд заради една уплатнена киста. Можеше също да се наблюдава и да се вземе материал за тестване, но мен ме достраша и за 1 ден реших "режете"
След операцията и хистологичния анализ се оказа доброкачествено, възпалена киста т.нар. "синя киста". По принцип операцията е поти рутинна, моята трая  30 мин. и то амбулаторно, т.е. нер те приспиват лежиш вързана за леглото ев операционната невиждаш нищо (има параван) и те режат и после шият. Ако няма усложнения с зарастването след 1 м всичко е ок.(е при мен трябваха 3 м)
Оперираха ме в Шейново, имат клинична пътека - Доц.Ангелова от Онкологията.
Друго лошо на тези операции е, че се чуства болка на рязаното място, "ще чустваш още много години"
Питах мамоложката каква е разликата между кистите и фиброаденомите. И простото обяснение, че едното е балон с течност а другото, месо. Лошото е че и двете образувания имат еднакъв шанс да се изродят.

Така и за накрая, ако съм те стреснала с написаното до тук малко успокоение, "на запад" онази страшна трибуква болет на гърдата е 100% лечима, просто трябва да се хване навре,е.
Следи се! Може да поискаш и друго мнение (аз от страх не го направих)

# 5
  • Мнения: 76
При стандартно профилактично изследване ми откриха киста на гърдата и то не много малка. Лекарите казват да не се притеснявам, а да я следа периодично дали нараства или не. Можело и да изчезне. Аз обаче съм в тревога. Какво да правя?

На мен преди месец ми откриха 3 кисти, 2 на дясната и една на лявата гърда, двете са с размер 10мм а едната с размер 8мм, казаха също че имам множество малки, които не се регистрират, защото са под 5мм. Прегледа си правих в онкодиспансера а доктора ми предписа "Мастофит на доктор Тошков", докато наблюдават кистите. Периода на наблюдение е 3 месеца, но аз съм решила да си правя всеки месец ехография, надявам се да не е нещо сериозно, макар че от няколко дни усещам ново уплътнение под едната мишница, но се надявам да е от цикъла.
Стискам ти палци дано не е сериозно  Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 3 876
8-9 месеца след раждането на сина ми ми откриха киста д размери 6 на 5 мм...бяха минали 2 месеца откакто ми спря кърмата. след половин година отидох и всичко беше ок, кистата я нямаше без да пия нещо или правя каквото и да било. винаги има шанс нещата да се развият благоприятно! мисли позитивно Wink успех!

# 7
  • Мнения: 3 457
ох и аз имам някаква бучка още от каката ,ама да видим кога ще се наканя да отида на лекар Joy

# 8
  • Мнения: 39
Аз съм със кистозна мастопатия ,целите ми гърди са в малки кистички.На ехограф даже не ги виждат.Но аз така се бях панирала,че
си направих снимка.Доктора ми се накара,че си правя снимка на 25 години и ми каза да не си правя друга до 35 годишна възраст ,освен ако нямам някакви наистина сериозни оплаквания.Между другото не съм раждала......до януари надявам се да ми се случи.
Още нещо кистите болят преди менструация....
По принцип целите гърди ме болят,но там където са кистите ме боли повече.
В деня в който ми дойде спират да ме болят.
Доктора ми каза,че не може да се направи нищо по въпроса,може цял живот да си ги имаш.
Най важното е да се наблюдаваме и редовни  профилактични прегледи.Така ако има някакви изменения ще се хванат навреме.
И повече усмивки!!!! Grinning

# 9
  • Мнения: 1 465
Аз имах кисти още преди да забременея. Ходех на контролни прегледи/ехографии/ през 6 месеца. Лекарят ми обясни, че по време на бременността можело да нарастнат. Не съм ходила все още на преглед. Тези дни ще си запазя час. Спряла съм да кърмя още преди 5 месеца, а още имам по много мъничко мляко. Но ще ида на преглед. И мен си ме болят от време на време. По едно време, когато кърмех имах чувството, че бяха изчезнали. Но после като че ли пак се появиха - и в двете гърди и то не много малки по размери.

# 10
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Кистата може да е реакция към хормоните или изменение на гърдата след кърмене /мастопатия/, или пък стерс, и да е безобидна. Предполагам, че я усещаш и можеш и сама да наблюдаваш размера. Трябва да ходиш и профилактични, разбира се.
Но не се плаши, а бъди спокойна и изчакай развитието. Прави се ехо на интеревали, определени от лекаря. Ако трябва и изследвания.
И ходи при добри лекари! Аз направих доста голяма и болезнена киста - усещах я като чуждо тяло. Някои казваха, че е рак. Успокоих се спрях хапчета и след 9 месеца нямаше и следа, а подобрението започна почти веднага.

# 11
  • Мнения: 390
И на мен след раждането ми откриха киста с размер 10 мм, доктора каза че това е нормално явление за раждали жени, по принцип се получават от кърмата, някое каналче се е запушило и така се е получило мехурче с течност. Предписа ми едно кремче Прогестогел, мазах се с него 2 месеца всяка вечер и кистата изчезна.

# 12
Аз не съм раждала, но ми откриха такава киста преди 2 години и лекарите бяха категорични че е доброкачествено, но може както да се маха, така и да не се маха, можело с жремето да нарасне, а можело и да изчезне, отидох  в онкологията и операцията беше точно за 30 мин най-много, с местна упоика, така че задължително се консултирай с добър онколог, той най-добре според мен би те посъветвал как да действаш и не се шашкай   bouquet  bouquet  bouquet
Късмет Wink Wink

# 13
  • Пазарджик
  • Мнения: 712
Ох и аз си пък една мастопатийка, която ме тревожи.
Уж намаля, ама си седи...  Sad
Гадното е , че лекарите ме подложиха на две мамографии още на 23-25 години. Което май също е опасно ...  newsm78

# 14
  • Мнения: 3 457
на колко години могат да те подлагат на изследвания?

Общи условия

Активация на акаунт