Какво ви даде майчинството? А отне ли ви нещо? И още нещо...

  • 2 059
  • 44
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Провокирана съм да отворя тази тема... защото след по-малко от 2 месеца свършва майчинството ми... аз се връщам на работа, малчо тръгва на ясла... първо истинско разделяне на мама и бебе Алекс... едновременно ме изпълват противоречиви чувства и мисли... радост, гордост, страх, носталгия по изминалите месеци, нетърпение, мечти всичко да е наред... знам, че вече нищо няма да е същото с двама ни - той ще е без мама през деня, аз ще бързам след работа да го видя... и се замислих... колко много се промени животът ми откакто родих!!!

Как е при вас, мили майки? Как протече първата раздяла с рожбата ви? Как я приехте?

Въпросът ми от заглавието на темата касае както майчинството /първите 2 години на стоене вкъщи с детето/, така и майчинството по принцип /факта, че сте майка/!

Преди да родя се залъгвах, че по време на майчинството си ще имам много свободно време... А всъщност дори през малкото свободно време, което имам наистина, най-често мислено и духом съм при детето си. Само аз ли съм така?

Мисля, че моето майчинство ми отне само едно нещо - усещането за тотална свобода и избор какво да правя и кога... само това... но си заслужава, защото...

Майчинството ми даде:
- радост, щастие, гордост, безброй трепетни вълнения, споделена обич
- усещането, че съм нужна
- чувството, че съм зряла, отговорна, способна да се справя сама /е, далеч не винаги де/
- сбъдване на мечтата ми да стана мама и аз
- умението да правя 101 неща наведнъж /едновременно/
- шанс да стана по-малко егоист
- възможност да разбера от личен опит що е тежка следродилна депресия, да я надживея и отърся от нея, с надеждата един ден като терапевт да съм полезна именно на жени, страдащи от такава депресия /това не е майтап  Embarassed/
- изпитание на волята и търпението ми
- възможност да преразгледам мненията си по ред въпроси /като например кърменето, отглеждането на един малък човек, какво е да си добър и т.н./
- научи ме на самопрощаване, когато съм сбъркала
- научи ме на светостта на живота, на това колко крехък може да бъде и как трябва да се пази
- научи ме да не гледам нещата в черно и бяло, а в много нюанси
- вече ценя много повече дребните хубави неща, които са около мен или ми се случват
- научих се да бъда по-толерантна към шума и безредието /просто се налага, нали?/
- майчинството ме превърна в един от двамата родители /имам предвид, че с партньора ми станахме не само съпрузи, но и екип с общи, вече родителски цели, проблеми, приоритети.../
- намерих нови приятелки /и в парковете, и в Интернет-пространството/
- освободих се от илюзиите, които имах преди, за това какво е да имаш бебе /свое/
- майчинството, момичета, както виждате, ми даде МНОГО!!!

Споделете как е при вас, моля!  Hug

# 1
  • Мнения: 600
аз съм майка от скоро, но доста осмислих нещата, защото след седмица се връщам на работа.

и за мен това беше голяма промяна - повече от всяка досега.  и аз като теб се лиших от тоталната, но така приятна свобода. тежеше ми само в началото. сега вече не ми се ходи така бясно на кино или кръчма. свикнах с такива лишения. заради отсъствието ми ще ми дадат работа, неприятна за мен. не съжалявам. не поставям двете неща на кантар дори за секунда. къщата е доста разхвърляна, не бях свикнала така, но вече не се шашкам толкова. това ми взе майчинството.

какво ми даде? направи ме по-смислена. дава ми сили - да не усещам болка, самота, умора, раздразнение. станах по-спокойна, по-силна, по-добра. даде ми и страх - за малкото същество, което е излязло от мен. показа ми колко трудно се става човек - съвсем не се бях замисляла. и ме разплаква от радост - когато протяга ръце, когато ме търси с поглед, когато ми се усмихва сутрин. даде ми усещането, че не съм сама. мъжът - съпруг или приятел, днес е тук, утре не. детето е част от теб. и ти от него. от това ми става толкова драго...

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Благодаря ти за милия и искрен отговор! Желая ти леко преадаптиране сега!  Hug

# 3
  • Мнения: 2 818
Взе ми онази свобода да можеш да си вземеш багажа и да отидеш, където си искаш, за колкото си време искаш.
Това, което ми даде е ... един съвсем друг поглед върху света, и видимия, и невидимия. Направи ме много по-толерантна - защото не мога да кажа, че някое дете, което я е ударило(безпричинно) е лошо, казвам й че сигурно е ядосано на нещо друго и знам че е така, защото няма лоши хора. Изолацията, в която бях в първите й месеци беше голямо изпитание, което ме подтикна да разбера наистина кое ми липсва. В резултат, на което открих цяла общност, с които се чувствам толкова близка, колкото с никой друг. В тази изолация преодолях страха си от кучета (с помоща на руската детска песничка "Собака бъвает кусачей, только от жизни собачей..."). Някак си ми показва кое е по-реално и кое по-си струва. Доста ме превъзпита и съм щастлива, че заложените несъзнателно в мен модели за възпитание от (пра)родителите ми, при нея не действат. Ако проявя някаква агресия (физическа и психическа, дори само да й повторя подигравателно мрънкането) тя ми показва, че това я засяга и че не е правилно. За нея няма значение, че съм имала кофти ден, тя изисква положително отношение и от тази тактика аз определено много печеля, защото не се поддавам на отрицателни мисли(толкова често). 
Общо взето мисля, че аз се научих на повече неща, отколкото успях аз нея да науча. Живот и здраве другата година ще ме препитат какво помня от уроците и евентуално ще получа нови.  Sunglasses Peace

# 4
  • Мнения: 495
моите наблюдения, без да ги натрапвам на никого, са, че която жена си е егоцентрична преди раждането - пак такава си остава и след това Sick
има жени, които са податливи на промяна, положителна Sunglasses
и такива, които са си все същите - някой друг им отглежда децата и те така и не разбират,
че вече имат нова социална роля Close
скоро четох интервю на една нова майка, публична / newsm78?!/ личност, която роди второ детенце, да е живо и здраво
та тя разправяше, че когато родила първото дете, майка й го гледала и й го давала само да го накърми, всичко друго - майка й правила Thinking
та в този смисъл - има разлика от майка до майка Crazy
сега очаквам бурни реакции - моля нападките на мейла Laughing
поздрави на всички   bouquet/я да се застраховам Laughing/

# 5
  • Мнения: 6 607
Не мисля ,че майчинството може да отнеме нещо от живота ми.
Още не съм майка /за да съм категорична/,но мисля ,че бебето ще ми даде любов,ще ме направи по-силна ,ще ме мотивира да съм по-голям професионалист.Боже,нямам търпение  Hug

# 6
  • В кошера...
  • Мнения: 527
Естествено, че майчинството отнема и дава, но за сравнение и дума не може да става. Аз съм също мама от скоро и още ме върти центрофугата - тотална липса на време, на сън, на пари, на секс, лека депесийка в тежка форма и т.н., но...
ТОВА Е БЯЛ КАХЪР!!! Понеже няма време за нищо, няма време и за самосъжаление. Честно казано аз самата се изумявам от себе си - имам сили за всичко, как ме е устроила природата??? Мисълта ми беше, че майчинството ми даде неподозирана сила и енергия - психическа и физическа. За всичко! Знам, че ми предстоят прекрасни моменти с МОЕТО дете и това ме кара да очаквам всеки нов ден с нетърпение и желание. Обичам живота заради него! Какво повече?

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Благодаря ви, много сте мили всички!
Чакам още отговори!
 Hug

# 8
  • София
  • Мнения: 3 787
Майчинството ми дава всичко.Сега не мога да си представя живота без детето.
Не чувствам,че ми отнема нещо.Живота,който съм имала преди няма да се върне,но за всичко си има време Peace.

# 9
  • Мнения: 667
Съгласна съм с Ками.
Не чувствам нещо да ми липсва, защото съм станала майка /може би просто аз съм се променила с времето/.
Майчинството ми даде всичко, затова и повтарям.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Взе ми онази свобода да можеш да си вземеш багажа и да отидеш, където си искаш, за колкото си време искаш.
Напълно съм съгласна с казаното от Мактуб по-горе.

Мерит, не виждам за какво някой ще те напада... определено смятам като теб, че има майки и майки, че далеч не всички преосмислят новия си живот и отговорности... което е жалко...  Sad

Илияна Сърталанска, мило бременно момиче, от сърце ти желая леко раждане, щастливо майчинство и най-милото, здраво и очарователно бебе на света!!! Моля се да нямаш илюзии... защото разбиването им много боли... Освен радости, те чакат и тревоги, грижи, труд, безсънни нощи, канско търпение... Един съвет: винаги мисли и за себе си, ти да се чувстваш щастлива, освен за детето си!
Не мисля, че майчинството може да отнеме нещо от живота ми. Още не съм майка /за да съм категорична/, но мисля, че бебето ще ми даде любов, ще ме направи по-силна, ще ме мотивира да съм по-голям професионалист.
Как прекрасно те разбирам!!! И си спомням каква бях аз като бременна... Искрено се надявам майчинството само да ти даде... любов, сила, мотивация... както пишеш!   bouquet Но защо ли ми се струва, че всяко голямо и истинско нещо, което се появява в живота ни, винаги ни дава, но и взима от нас?!?  Embarassed

Медунка, от сърце се радвам на оптимизма ти, силата ти, волята ти да се справяш с всичко, въпреки че ти е трудно!   bouquet  Честно казано, само това не можах да разбера: "лека депресийка в тежка форма" - ? - би ли пояснила, моля те!  Hug

Сега не мога да си представя живота без детето. Живота,който съм имала преди няма да се върне,но за всичко си има време
Ками, и аз усещам нещата така... предният живот няма да се върне, наистина, точно затова и понякога ми липсва...  Grinning

Мерси на всички!!!   bouquet

# 11
  • Мнения: 8 769
моите наблюдения, без да ги натрапвам на никого, са, че която жена си е егоцентрична преди раждането - пак такава си остава и след това Sick
има жени, които са податливи на промяна, положителна Sunglasses
и такива, които са си все същите - някой друг им отглежда децата и те така и не разбират,
че вече имат нова социална роля Close
Точно така е. НЯам за какво да те напада някой-има доста истина в думите ти. При някои майки майчиното чувство така и не идва. Други пък са обсебени от детето си и стават неузнаваеми- започват да живеят само и единствено в името на децата си. Това за мен също е крайност. Права е desykv, когато казва, че всяко нещо както дава, така и отнема по нещо от нас.
Какво ми отне майчинството-ами онази другата свобода, свободата на младостта.
КАкво ми даде-много положителни емоции, радостта ,че съм нужна, чувството че съм обичана безусловно, и безкрайно голяма отговорност. Даде ми  и много смелост!

# 12
  • Мнения: 495
благодаря, майчета Simple Smile
страхувах се, че няма да бъда разбрана правилно, но съм сгрешила
поздрави на всички  bouquet

# 13
  • Мнения: 922
Никога не съм се замисляла взело ли ми е нещо майчинството или не...
никога не съм гледала нещата от този ъгъл...
Двете ми деца и майчинството като цяло ми дадо много, дадоха ми толкова много, че всички неприятни моменти бледнеят...
Чувствам се пълноценна и колкото и да е странно, нищо не ми липсва от "старото" време...
Поздрави Grinning

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
  bouquet  Hug  Laughing

При някои майки майчиното чувство така и не идва. Други пък са обсебени от детето си и стават неузнаваеми- започват да живеят само и единствено в името на децата си. Това за мен също е крайност. Права е desykv, когато казва, че всяко нещо както дава, така и отнема по нещо от нас.
Какво ми отне майчинството-ами онази другата свобода, свободата на младостта.
КАкво ми даде-много положителни емоции, радостта ,че съм нужна, чувството че съм обичана безусловно, и безкрайно голяма отговорност. Даде ми  и много смелост!

Мила Аурелия, мерси много за разбирането ти - и аз усещам нещата както си ги описала! При мен майчиното чувство веднага дойде, даже мисля, че съм го имала още през цялата бременност, това не ми беше проблем... При мен беше проблем другата крайност, за която говориш... също много кофти... Алекс стана единствен ЦЕНТЪР в живота ми... според мен и това не бива да е така...  Embarassed ... ... ... /мога да напиша още доста, но се въздържам засега/  Confused

Мерит, и на теб много приятелски поздрави   bouquet!!!  Hug

Чувствам се пълноценна и колкото и да е странно, нищо не ми липсва от "старото" време... Поздрави Grinning
Мила Дейзи, благодаря ти и за твоя отговор! Интересни са ми такива различни от моето светоусещане позиции! Радвам се, че си щастлива, пълноценна сега, като майка, и че не ти липсва предишният ти начин на живот!  Grinning Аз не станах много млада майка, напротив - "поживях си" хубаво преди детето... Родих на 26 и половина. Жадувано и чакано с години от мен дете. Май че просто се бях вманиачила само в прелестите и очарованието на това, което ми предстои - майчинството - и пропусках да отбележа отговорността, тежестта... както и да е.

Преди да заспя снощи, се почувствах лека и блажена... благодарна за това, което имам в живота си... за спящите до мен съпруг и син... за всичко!!!  Heart Eyes И като започнаха да валят в съзнанието ми едни думи, едни изречения - относно това, което ми е дало детето, майчинството, бременността преди това... безброй неща, мили дами!!! Да си М А Й К А:

- означава да изпиташ чудното вълнение да видиш току-що роденото си бебче през призмата на любящите си очи: малко, съвършено, красиво, здраво, твое си човече; плод на обичта между теб и партньора ти; великолепен, магически миг!  Heart Eyes
- означава да можеш да утешаваш, когато ти самата имаш нужда от утеха... да бъдеш опора, когато ти самата жадуваш някой да те подкрепи... да си силна, дори краката ти да се подкосяват от умора, очите ти да се затварят от безсъние... да се усмихваш, дори да ти се плаче
- означава да си щастлива от всяка една малка проява на любов и благодарност от детето ти, да си горда от всеки негов малък успех или постижение... първата усмивка, насочена точно към теб... хубавото сукане... първите протегнати към теб ръчички за прегръдка... първото МАМА... първата крачка, за да дойде при теб... първото погалване... първата целувка... смехът при гъделичкане, боричкане, гонене... първите пиш и ако в гърнето... първата рисунка... първата песничка и стихче... първото самостоятелно хранене, обличане, събличане... първото пързаляне на пързалката... подареното на мама цветенце... настръхвам!  Laughing първото отиване на ясла /предстои ми.../, училищните вълнения, влюбването, първото гадже... страхотно!  Hug

... ... ...  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт