Как кърменето от болка да се превърне в удоволствие?

  • 915
  • 16
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 750
Момичета, моля ви, кажете рецепта за това как от болка кърменето да се превърне в удоволствие!

Четох много - и във форума и в книги. Зная, че едно от условията за успешно кърмене е позата. И въпреки, че поставям правилно бебка, зърната продължават да ме болят (все едно ми забиват игли). Понякога болката е само в началото на кърменето, но често е през цялото време. Зърната ми не са от най-изпъкналите и затова кърмя със силиконови зърна. Мажа се с Гермастан. Нищо не помага - болката е ужасно изнервяща и имам чувството, че ще полудея. Зная, че трябва да се владея, защото тази изнервеност се прехвърля и на бебка, но вече съм на ръба на силите си  Cry
МОЛЯ ВИ,  помогнете ми да не се откажа от кърменето!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Напълно те разбирам - болките могат да бъдат ужасни и наистина да поставят на изпитание и най-добрата воля.
Но - кърменето не трябва да е болезнено. Болката е сигнал, че някъде има проблем. Причините могат да са различни, дори да си сигурна, че поставяш бебето правилно - една възможна причина е неправилно поставяне не на бебето, а на силиконовите накрайници Laughing (те претриват ужасно, особено ако не са точния размер и ако не са сложени добре). Понякога болките не се дължат на позата, а на някои анатомични особености при бебето (например къса юздичка, високо небце и т.н.). Болките могат да се дължат и на млечница - ако бебето е имало или има млечница, ако сте лекувани в болницата с антибиотици, ако ти си имала вагинална кандидоза през бременността (особено ако имаш хронични проблеми), може да подозираш и това.
Но ще е хубаво по-добре да обясниш за тези болки - как изглеждат зърната ти (зачервени, наранени ли са някъде и къде, побеляват ли и променят ли си цвета след кърмене), кога болките са най-силни - преди, по време или след кърмене, как ги усещаш - като изгорено, като игли, пронизващи или друго. Така ще може по-точно да се разбере за какво евентуално става въпрос.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 750
Хедра, благодаря за отговора.
Болките са предимно в началото на кърменето, когато бебка засмуква зърното и след около 2-3 минути минава. Понякога ме боли през цялото време. Болката е по-скоро като бодежи от игли. Пробвах и без силиконовите зърна, но на бебка й е трудно да засуче и бързо се отказва. Имам чувството, че ареолата и зърното ми са прекалено големи за нейната уста - засмуква само зърното и съвсем малка част от ареолата. И май кожата ми се претрива точно в основата на зърното и от там идва болката.
Иначе рани нямам, само около зърното кожата ми седи като набраздена с по-светли ивици.
Инфекции не съм имала, бебка не е била на антибиотици. За млечницата - ами не зная какво представлява, за да кажа дали имам такова нещо. След кърмене в средата на зърното някои от топченцата стават жълто-бели. За това ли става въпрос?

Уф, много сложно. Но и аз се опитвам да разбера от какво идва болката и как да се справя с нея.

# 3
  • Мнения: 3 760
Най-добре ела на някоя от кърмаческите ни срещи! (Виждам, че си от София.)
И за мен кърменето през първите 30-40 дни беше кошмарно. А сега е наистина прекрасно  Grinning
  bouquet

# 4
  • Мнения: 919
ох, знам колко е неприятно, но и на мен ми звучи като че не поставяш бебето правилно на гърдата.. обикновенно ако е това проблема те боли само в началото. Щом още нямаш кървящи рани си късметлийка, но те съветвам да идеш на някоя от тези кърмачески срещи и да вземеш мерки възможно най-скоро.
Защо не използваш ланолин вместо гермастан, той не трябва да се отмива и е по-удобно, пък и не е добра идея да си миеш гърдите така или иначе
Искам да те успокоя, че при повечето жени около 6та седмица се оправят нещата и кърменето се превръща в удоволствие, така че дори нищо да не ти помогне, ако можеш да стискаш зъби още 3 седмици, ще видиш как всичко ще си дойде на мястото и няма да съжеляваш за усилията които ти е коствало.
Аз самата имах ужасни рани в началото, но към края на 5тата седмица започнаха да зарастват и сега кърменето е наистина удоволствие Peace

# 5
  • Мнения: 631
в началото е много трудно за всички, преминаваме се през куп изпитания : разранени зърна, млечница, запушени канали, кърмачески стачки , неразбиране от страна на околните .... това са били моите трудности
в началото ми беше тежко, на моменти досадно, но някъде като малкия стана на месец свикнах и със всеки ден ми е по голямо и по голямо удовоствие, както се казва преминах на другия бряг
сега нищо не ме успокоява така както да си легна до малкото слънчице да се гушкаме и той да си суче ..... нищо , ама нищо не може да се сравни с това
жени които са се отказали от кърменето преди да са усетили удовоствието от него просто са пропуснали най хубавото нещо в живота си
нищо не може да се сравни с любовта, с чувствата  които изпитва майката докъто бебето и суче от нея ...
потърпи малко и ще видиш
и не се отказвай
успех

# 6
  • Мнения: 462
Търпение и любов и още... много търпение и много любов... Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

С теб сме!

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
От това, което описваш, изглежда става въпрос наистина за проблем с поставянето и евентуално с начина на сучене на бебето. Наистина ела утре на срещата, хем ще се срещнеш с други кърмачки, което действа доста мотивиращо и ободрително, хем ще можем на място да видим и да ти кажем какво може да промениш Grinning Нали излизате вече навън - бебчето е на повече от две седмици, така че сигурно сте сефтосали разходките вече Grinning

# 8
  • на Север
  • Мнения: 503
Незнам дали е от слагането, когато и мен ме боляха в началото изчетох всичко за позата на бебето и пак си ме боляха. Според мен си е период(естествено при някои липсва), при който зърното свиква с непрекъснатото търкане или незнам как да го обясня. Долу горе след около месец спря да ме боли когато кърмя(остана само това лекичкото, като се отключва рефлекса на потичане).
Незнам дали ще ти помогна, но ако си сигурна, че всичко правиш както трябва, просто още малко търпение и всичко ще отмине Simple Smile

# 9
  • Мнения: 3 521
При мен първите 5 седмици бяха някакъв ужас. Дрбната сякаш нарочно иzвиваше zърната Mr. Green, как ли не я слагах с какво ли не се маzах, но не и не болеше ме на яката, после явно привикнах и нещата се оправих....на мен най_добре ми действаше кремчето на Авент, неzнам какво има в него, но определено много ме обеzболяваше. Party...търпени е му е майката и мноооого голямо желание. Peace Hug.

# 10
  • Мнения: 8 242
И на мен първите 2 седмици ми бяха много смотани  Tired Едно, че ме болече всичко още от раждането, че имах и проблеми от епизотомията.. И зърната са ми малко плоски, че докато ги моделираме.. Тони по 10 минути понякога се опитваше да засмуче.. ама мама упорита бе  Mr. Green
Само 2 дни ползвах силиконови зърна още в болницата, ама бебо много въздух гълташе с тях и ги махнах.. И.. стиснах зъбки..
След всяко кърмене мажех с Лансинокс.. И при всяка възможност ходех гола - без допир до дрехи и до каквото и да е.. Сега е топло поне Simple Smile Само дето дребното почти нон стоп ми висеше на гърдите, което разбира се не им даваше много въздух да се пооправят ама..
Понякога направо ми се ревеше, ама добре че татито беше до мен и ме надъхваше, иначе кой знае можеше и да се предам  Rolling Eyes
Много е важно да имаш подкрепата на някой и да можеш да му се намрънкаш хуууубаво като ти дойде нанагорно  Twisted Evil
Постепенно всичко се оправи.. Вече и вънка се кърмим, много е гот  Peace
.. дори сега като почне да се нерви докато се кърмим и да дърпа гърдата, вече не ми прави впечетление  Crazy

Не се отказвай! Всичко ще мине! Само тъпение..

# 11
  • Мнения: 5 026
 И при мен имаше болките,които описваш, през първите седмици.Всичко преминава.Не се отказвай!

# 12
  • София
  • Мнения: 1 750
Страхотни сте, момичета   bouquet
Благодаря за подкрепата и съветите!
Преди да родя изобщо не съм си мислела, че кърменето ще е толкова болезнено. Представях си един приятен процес и единение с бебето. Дано скоро стане такъв - ще стискам зъби, обещавам!
Много ми се иска да дойда на кърмаческите срещи, но за утре едва ли ще успея - още си нямаме количка Sad. Може би за следващата среща.

А преглед при мамолог ще бъде ли от полза или те не се занимават с проблемите при кърмене?

# 13
  • София
  • Мнения: 1 056
Здравей Таталина,
ето и моят съвет:НЕ СЕ ОТКАЗВАЙ!
Имен ме болеше в началото около месец и половина.Толкова ме болеше като засуче че чак притропвах с крак от болка.Не помагаше нито Гармастан ,нито вазелин с риванол,ни разни кремове.Още повече че като си миеш зърната често-често и те не могат да заздравеят.ОБАЧЕ!
СЛЕД КЪРМЕНЕ СИ МАЖИ ЗЪРНАТА И АРЕОЛИТЕ С КЪРМА И Я ОСТАВЯЙ ДА ИЗСЪХНЕ НА СТАЙНА ТЕМПЕРАТУРА!
САМО ТОВА И НИЩО ДРУГО,не трябва да си миеш зърната на всяко кърмене!
Вече 6-ти месец кърмя Мърю на всеки 2-2,5 часа (нощем на 3-4) и всеки път изпитвам половин оргазъм когато засуче.
Мисля че когато организмът ти свикне, ще спре да те боли,малко остана.Поне така беше при мен.
Дано да ти помогна по този начин,желая ти успешно кърмене.

П.П.Още повече че сега е топло и ще можеш да си развяваш циците на воля из къщи, а аз го правех през февруари... cold bombs

# 14
  • Мнения: 2 381
Първият месец беше много труден.Очите ми се насълзяваха от болката, която изпитвах в началото на кърменето.
Имай търпение!Скоро ще се кърмите с кеф Grinning

Общи условия

Активация на акаунт