Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

се променя - разгледайте новостите и споделете с нас впечатленията си Включете се
Живеещи в чужбина
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора

София

Мнения: 2 013
Става дума за жена и бебе - жената е с двойно гражданство, но не си е подновила българския задграничен паспорт, т.е. в момента единственият валиден документ, с който може да пътува е американският й паспорт. Бебето е само американец засега. Бяха си за месец в България, т.е. изразходваха 30-те безвизови дни, на които имаха право. Сега спешно искат да пътуват към родината и да останат 2-3 месеца. Живеят в Калифорни, но далеч от ЛА, където има българско консулство.
Може ли да се вземе българска виза бързо и по пощата? Ще съм благодарна на всякакви съвети.
Цитирай

USA

Мнения: 1 777
Не съм чувала за БГ да трябват визи ако имаш Бг гражданство,само с USпаспорта може да влезе.Само предполагам трябва да плати глоба като си прави БГ паспорт.
А това за 30 дена не знам как са си ги изразходвали .
,след като са били по малко от 30 дена може пак .А ако стоят повече се плаша по 100$ на месец ако нямат виза(USграждани).
Цитирай

София

Мнения: 2 013
Не съм чувала за БГ да трябват визи ако имаш Бг гражданство,само с USпаспорта може да влезе.Само предполагам трябва да плати глоба като си прави БГ паспорт.
А това за 30 дена не знам как са си ги изразходвали .
,след като са били по малко от 30 дена може пак .А ако стоят повече се плаша по 100$ на месец ако нямат виза(USграждани).

Те напуснаха България точно на 30-ия ден от престоя им. Влязоха с американски паспорти, с тях излязоха. Т.е. като американски граждани са изчерпали лимита за 30 дни безвизов престой в БГ. Сега де факто нямат право да влязат отново като американски граждани. А искат бързо да си дойдат отново. Бебето е без български паспорт, не са му взели още гражданство. Т.е. единственият вариант са визите - въпросът ми е бързо ли дават визи, предполагам, че няма да им откажат. И може ли да вземат визи без да ходят до Лос Анджелис - те са в Сакраменто и не е особено близо.
Цитирай

там, край реката

Мнения: 486
И на мен не ми става ясно какво имаш предвид като казваш, че са изчерпали безвизовия си престой. Доколкото знам няма ограничения за брой влизания в рамките на годината или нещо такова. Важното е да не оставаш повече от 30 дни на едно влизане. Доколкото разбирам напълно легално е да престоиш 30 дни, след това да напуснеш страната, а ако влезеш след ден-два пак започват да ти се отброяват нови 30 дни.
Освен това ако майката има валидна лична карта, може да се възползва от това:

"Виза не се изисква от чужд гражданин, който притежава и българско гражданство, при представяне на чуждия си документ за пътуване и лична карта по чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за българските документи за самоличност."
Цитирай

USA

Мнения: 400
Няма такова нещо!Всяко влизане си е за себе си,не е казано,че в годината можеш само 30 дни да стоиш  в БГ без виза.А и за другото се чудя.Двете ми деца са ходили до БГ общо 6 пъти.Те имат само амер.гражданство засега и никога не съм им правила бълг.визи.Стоят по около 3 месеца лятото.Досега не са имали проблем при излизане,да се надяваме и тази година всичко да е наред Praynig
Цитирай

София

Мнения: 2 013

"Виза не се изисква от чужд гражданин, който притежава и българско гражданство, при представяне на чуждия си документ за пътуване и лична карта по чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за българските документи за самоличност."

Да, но тя няма задграничен паспорт в момента, а само лична карта.
Говорих днес дълго и подробно с визовия център на МВнР в София. Не е вярно, че всеки 30 дни са сами за себе си. 30 дни безвизово общо - мисля, че за годината. За страните от ЕС са 90 дни. Има го в сайта на Външно. Ако просрочиш престоя, на границата могат да те глобят солено - споменаха глоба от 500 долара. Имаше вариант, ако й бяха останали 2-3 дни да влезе и да отиде в служба "Миграция" на МВР да си удължи престоя като чужденец срещу 200 лева. Но детето пък няма български документи и така....
Цитирай

София

Мнения: 2 013
Няма такова нещо!Всяко влизане си е за себе си,не е казано,че в годината можеш само 30 дни да стоиш  в БГ без виза.А и за другото се чудя.Двете ми деца са ходили до БГ общо 6 пъти.Те имат само амер.гражданство засега и никога не съм им правила бълг.визи.Стоят по около 3 месеца лятото.Досега не са имали проблем при излизане,да се надяваме и тази година всичко да е наред Praynig

Честно казано, аз в МВнР за детето не попитах - не се сетих. Чак после се плеснах по главата, че и то е човек newsm78 newsm78 newsm78, т.е. граничните правила важат и за него.
Предполагам, че ти имаш редовен български задграничен паспорт.
Цитирай

там, край реката

Мнения: 486

"Виза не се изисква от чужд гражданин, който притежава и българско гражданство, при представяне на чуждия си документ за пътуване и лична карта по чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за българските документи за самоличност."

Да, но тя няма задграничен паспорт в момента, а само лична карта.


Е, как? А американски паспорт няма ли???  newsm78 Според текста по-горе трябва да представи американския си паспорт (т.е. чуждия документ за пътуване) + българска лична карта. Няма нужда от БГ паспорт!
Цитирай

USA

Мнения: 400
Аз не ходя с тях,ходят с баба си.Това вече 4 години.Само знам,че сестра ми ходи в полицията да им направи адресна регистрация,защото първата година и това не бяха свършили,и на летището направили забележка на майка.
Цитирай

София

Мнения: 2 013

"Виза не се изисква от чужд гражданин, който притежава и българско гражданство, при представяне на чуждия си документ за пътуване и лична карта по чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за българските документи за самоличност."

Да, но тя няма задграничен паспорт в момента, а само лична карта.


 
Е, как? А американски паспорт няма ли???  newsm78 Според текста по-горе трябва да представи американския си паспорт (т.е. чуждия документ за пътуване) + българска лична карта. Няма нужда от БГ паспорт!


О, сори, не съм прочела внимателно, че става дума за чуждия документ за пътуване и лична карта. Лична карта има, още не е изтекла. Но защо във Външно, във визовия център, се чудеха тогава newsm78 newsm78 newsm78
Цитирай


Мнения: 94
Няма такова нещо!Всяко влизане си е за себе си,не е казано,че в годината можеш само 30 дни да стоиш  в БГ без виза.А и за другото се чудя.Двете ми деца са ходили до БГ общо 6 пъти.Те имат само амер.гражданство засега и никога не съм им правила бълг.визи.Стоят по около 3 месеца лятото.Досега не са имали проблем при излизане,да се надяваме и тази година всичко да е наред Praynig

Браво на теб, че успяваш да ги пратиш всяка година.  Как успявате с организацията на транспорта.  Нашата баба дойде и взе моите две хубавици, и ми ги връща след 2 месеца, ама не знам дали другото лято ще се навие да прекоси пак океана 4 пъти за толкова кратко време.
Цитирай

Of the present and into the future

Мнения: 826
Divana,
за майката не виждам какъв е проблема-ще си покаже ли4ната карта и ам.паспорт на влизане и толкоз-никой няма да и иска виза.
За детето-най-добре да му извадят БГ гражданство-защото като ам. гражданин има право на 30 дневен престой за период от шест месеца(т.е ако не са минали шест месеца от напускането на БГ,не може да се върне обратно).
А ина4е БГ виза по пощата не издават-ходи се на място до консулството.
Цитирай

София

Мнения: 2 013
Divana,
за майката не виждам какъв е проблема-ще си покаже ли4ната карта и ам.паспорт на влизане и толкоз-никой няма да и иска виза.
За детето-най-добре да му извадят БГ гражданство-защото като ам. гражданин има право на 30 дневен престой за период от шест месеца(т.е ако не са минали шест месеца от напускането на БГ,не може да се върне обратно).
А ина4е БГ виза по пощата не издават-ходи се на място до консулството.

Проблемът е, че иска да пътува натук в началото на юли. А си тръгнаха на 24 юни. Отиде си и реши да се връща, което мен много ме радва, разбира се - тя ми е сестра, а бебето Нико - първият и единствен племенник. И няма да успее с апостили и другите неща, нужни за БГ гражданство. Говорила е с консулството в Лос Анджелис - ще им издадат визи и на двамата за 4 дни. За нея са й казали, че не е нужно, но за него е нужно.
Цитирай

Of the present and into the future

Мнения: 826
Радвам се,4е са решили нещата.
Дано само нямат проблеми на влизане в БГ. По закон детенце не може да влезе в страната,ако не са минали шест месеца.
Ако нещо се заядат митни4арите,най-добре да каже, 4е ще извади БГ гражданство на малкото.
Цитирай

София

Мнения: 2 013
Радвам се,4е са решили нещата.
Дано само нямат проблеми на влизане в БГ. По закон детенце не може да влезе в страната,ако не са минали шест месеца.
Ако нещо се заядат митни4арите,най-добре да каже, 4е ще извади БГ гражданство на малкото.

Ще им дадат визи по пощата. Така че няма да има проблем с влизането, мисле че с виза могат да останат 3 месеца. Визите ще станат за 4 дни, само дето полетите в момента са доста скъпи, но....
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора