Кръщене - въпросче?

  • 2 809
  • 26
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 9 681
Всеки си има мнение по темата, но искам и вашето.
Коя е най-добрата възраст, на която да направим кръщенето? newsm78

# 1
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 349
По принцип знам, че е хубаво да се направи преди детето да стане на 1г. А и до тази възраст ми се струва, че ритуалът би могъл да е по-пълен, в смисъл, че кръстникът да държи детето, да се изкъпе голичко.....и т.н. След това я стои детето, я не.

# 2
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За мен най-добрата възраст е, когато започне да разбира и сам/а да определи ще вярва ли или не, че тогава ако иска да се кръщава. Sunglasses

# 3
  • Мнения: 819
Общо взето няма значение, но аз мисля, че колкото по-рано, толкова по-добре! Ние кръстихме малката още на 6 мес. и всичко мина ОК, после си дадох сметка, че ако се бяхме забавили още само 2-3 месеца- щеше да е страхотия! Изобщо нямаше да даде да я топнат във водата и щеше да опищи квартала!  А и е хубаво детето да си е кръстено, така че няма нужда да отлагате!

# 4
  • Мнения: 1 120
И двете ми деца са кръстени малко преди годинката. Вярвам , че след кръщенето всеки има Ангел хранител, който ги пази от зло и точно заради това колкото по-рано, толкова по-добре Grinning

# 5
  • Мнения: 1 937
А и е хубаво детето да си е кръстено, така че няма нужда да отлагате!
За мен това е отправната точка! Какво отношение имат родителите към ритуала? А не как ще се държи детето по време на кръщаването...Моите дъщери са кръщавани съвсем мънички...За нас това беше Важно!

# 6
  • Мнения: 311
Съгласна съм с Mandi. Кръстихме дъщеря ми няколко дни след първия й рожден ден. Бях убедена, че сме постъпили правилно. Не съм кой знае колко религиозна, но от време на време влизам в църква и исках да кръстя детето ми колкото се може по-рано. Съчетахме го с прощъпулника и стана страхотен празник  Grinning

# 7
Мисля, че около една годинка е добър момент  Peace

# 8
  • Мнения: 2 125
И аз мисля, че около годинка е добре да се прави кръщене. Още по-приятно е, ако е топло. Направихме кръщенето на 1 г. и 9 м. и ни кръстиха заедно - мен и малчо.

# 9
  • Мнения: 98
Мисля,че възрастта за кръщене е абсолютно без значение...Мен ме кръстиха преди две години,за да мога аз да стана кръстница на едно сладо момиченце,а малкият ми син сега е на 1г6м и скоро ще кръстим и него Flutter...Важното е тайнството!Да го има! Confused

# 10
  • Мнения: 468
Моя син го кръстихме точно на първия му рожден ден.А беше и Велик Ден.Казват че било хубаво детето да се кръсти на някой църковен празник , на имен ден.

# 11
  • Мнения: 4 392
За мен най-добрата възраст е, когато започне да разбира и сам/а да определи ще вярва ли или не, че тогава ако иска да се кръщава. Sunglasses

 Peace  202uu

# 12
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Според мен преди да стане на годинка. Георги го кръстихме месец Май миналата година.

# 13
  • Мнения: 698
Борис го кръстихме, когато беше на година и половина, на имения му ден. Като знам какъв рев беше и как се претупа хубавия ритуал заради пищенето му, направо ми се ще да бях изчакала -  поне докато стане на 10...  Rolling Eyes

# 14
  • София
  • Мнения: 39 756
Дияна я кръстихме август месец, 4.6г Останах доволна, щерката - също.
Според мен е хубаво да се направи кръщенето когато детето е малко по-голямо. Не е казано, че трябва да е на 5, 6г и т.н., но да разбира. Струва ми се, че бебенцата кръщавани на по 40 дена се измъчват от страх и рев. А покрай тях и околните.

# 15
  • София
  • Мнения: 15 219
Знам, коя НЕ е подходяща-около 2г.
Иво го кръстихме заедно с племенницата ми. Той беше на 2г. без няколко дни, а тя-на 1г. и 9м. И двамата си изплакаха душичките в църквата. Нищо тържествено нямаше в ритуала. Плач и утешаване на 2 ревящи мъничета.  Sad Ужасно съжалявах, че сме избрали толкова неподходящ момент.

# 16
  • Мнения: 992
ние мислим беба да е кръстим края на август или началото на септември , тогава ще е на 8-9 месеца мисля че е добра възраст  Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 1 348
И ние мислим да кръстм Ицко на 1година и 2 месеца, но съвсем не съм убедена, че това е добра възраст, защото като ходихме да проучим манастир за ритуала, едно детенце се дереше зверски на кръщавката си. Аз съм твърдо ЗА кръщавката, но не знам дали е правилно да се стресира така детето  Confused Направо съм в дилема Sad

# 18
  • гр.Банкя
  • Мнения: 287
и аз мисля че около 1 годинка е най-добре,след 2 седмици е кръщенето на дъщеря ми,значи 1г.2м.,ще видим как ще го понесе. Thinking

# 19
  • Мнения: 1 259
Ние го кръстихме на 6м. Според мен е по-добре преди годинката Peace

# 20
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
От 6 до 8 месеца. Тогава детето не разбира толкова много от чужди хора и е възможно да не плаче по време на кръщането. Наши приятели кръстиха сина си на 2 години и общо взето нищо не се чу от пеенето на попа. Толкова се изнервихме от непрекъснатото крещене на това дете, че после всички се напиха  Crazy
Ние кръстихме сина ни на 8 месеца  Peace

# 21
  • Мнения: 765
По принцип знам, че е хубаво да се направи преди детето да стане на 1г. А и до тази възраст ми се струва, че ритуалът би могъл да е по-пълен, в смисъл, че кръстникът да държи детето, да се изкъпе голичко.....и т.н. След това я стои детето, я не.
Моите доводи са същите и затова съм решила това лято да кръстя София . А и в чисто религиозен аспект църквата държи да е по-рано , а казват също , че е хубаво детето да посрещне първият си имен ден като християнин , но моите доводи за по-ранното кръщене са си от чисто практична гледна точка.  Peace

# 22
  • Мнения: 85
Аз също отдавна си задавам този въпрос, защото свекърва ми ми е замърморила за кръщене откакто са ни изписали от родилното. Винаги съм си мислила, че е добре детето да може да върви на кръщенето си. Не знам защо - може би, защото на всички кръщенета, на които съм присъствала децата са вървяли или някак си такава е моята вътрешна нагласа. Свекърва ми настоява да кръстим малкия в манастира в гр.Лясковец на църковния празник Петровден. Нямам нищо против идеята, но по мое настояване го отложихме за догодина. Сега като чета вашите мнения започвам да съжалявам. Embarassed Mr. Green Тогава синът ни (живот и здраве) ще е на 1г. и 8м. и може би ще ореве манастира. Close Close Close

# 23
  • Мнения: 1 632
Ами в днешно време си зависи и от финансите!На нас ни предстои лятото. Синът ми ще е на 1-а год,а дъщеря ми на 2год.

# 24
  • Мнения: 510
Аз също мисля, че е добра идея детенцето да е по-малко от годинка. Предпочитам ритуалът да е през лятото, а ако чакам до другото  бебо ще бъде на година и половина и ще си е човече с мнение  Sunglasses (най-вероятно различно от нашето).

# 25
  • Мнения: 2 381
Ние планираме кръщенето през август.Тогава Паолина ще е на почти 7 месеца.

# 26
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Зависи на човек как ще му дойде отвътре. Аз бях кръстница на дете на 4-5 месеца. И като дойде моментът за косата да реже попа, направо се накарах на майката как може да реши толкова рано да го кръсти детето, което нямаше грам коса и тогава си казах, аз ако имам деца ще ги кръстя като пораснат. Да ама не. Роди се първото и родих с една приятелка. Като се роди нейното първо имаше проблеми после моето.
Минава месец говориме си. Нейното вече на 50 дни и тя ми казва, че го е кръстила. Тя ми каза, защо не кръстиш и твоето. Е кръстих си го на два месеца почти три.
А второто ми дете на пет месеца

Общи условия

Активация на акаунт