Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Родители на близнаци и породени
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-31 от 31 отговора

софия

знаете ли колко трябва да са детските надбавки за близнаци, които са първи деца в семейството?
В Социалните ми излязоха с намера, че за едното ще получавам като за първо, а за другото като за второ дете Shocked.
А еднократните помощи бяха еднакви за двете Crazy.
Пише ли го това някъде или е пак по преценка на чиновничките?
Цитирай

В сънищата...

Според последните промении в закона, близнаци, които са първо и второ или второ и трето дете, се водят като 2 втори деца по отношение на детските надбавки, детските градини и др.
Т.е. и за двете деца се полагат по 20 лв. - единствената разлика, че по време на комисията, която одобрява детските, автоматично получаваш одобрението за първо и второ дете, а решението, че за първото ще получаваш като за второ - се дава в отделен протокол. Когато си получаваш решението, трябва да ти дадат 2 отделни документа (едни зелени бланки). Ако евентуално служителката се прави на интересна (ами, ако има 10 двойки близнаци - при нас в общината са 14 - по 2 лв. на дете всеки месец...), можеш да говориш с някой висшестоящ и ти изплащат парите със задна дата (за месеците, когато са ти превеждали 18+20, ти дават и останалите 2 лв. за всеки месец).
Обясни й да си прочете нормативните документи или иди направо в приемното време на кмета (можеш и директно да звъннеш в социалните), но първо разбери името на въпросната служителка.
Цитирай

софия

значи ще ми се обадят да си взема решението ли, няма да ми ги привеждат автоматичо
Цитирай

софия

и още нещо- Азаф, имаш ли линк към наредбата
Цитирай

В сънищата...

Извинявай, че чак сега отговарям, ама снощи шушулките ми бяха блокирали компа и докато открия какво са натиснали...
Така, никой няма да ти се обади за решението (намят такава практика - ако не го потърсиш, ти го дават при следващото подаване на документите - пазят го в папката ти). То излиза около 15-то число на месеца на подаване, а около 20-то (за София) автоматично започват да ти превеждат парите.
В твой интерес е, обаче, да си вземеш решението, за да можеш да го обжалваш, ако видиш, че нещо не е точно или липсва допълнителното решение.
Линк нямам, но ще се опитам да потърся - майка ми работи в Общината, та покрай нея ги знам нещата. Тя обаче е в друг отдел, та го няма черно на бяло, но колежките й в Социалните го имат (т.е. и във вашата община трябва да са го получили и да не се опитват да хитреят).
Ако открия нещо, ще го пусна.
Цитирай

софия

мерси bouquet
щото нали знаеш, че така беш нещо черно на бяло, няма да имам очи да споря Twisted Evil
Цитирай

В сънищата...

Най-идиотското е, че навсякъде намирам само това, че второто и третото дете, ако са близнаци, се приравняват на 2 втори.
За първо и второ го има само като неофициални коментари.
Довечера ще питам майка ми и ще пиша пак.
На страницата на Министерство на труда и социалната политика открих само това, но е със стара дата:
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=18735
Дано има и "по-пресни" отговори, но като гледам не си дават много зор да отговарят на въпроси на граждани.
Цитирай

В сънищата...

Yes, yes!!!
Намерих го!!!

Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., бр. 21 от 2006 г.)
http://www.bsconsult.bg/pages/NORM/norm2.php?normativ_id=137
6) (Нова - ДВ, бр. 21 от 2006 г.) Помощта по ал. 1 в случаите, когато се отглеждат близнаци, един от които е второ дете на майката, се изплаща за всяко дете близнак в размера за второ дете.

Копни си го, принтни го и тичай да натриеш носа на лелката в общината.
Успех.
 bouquet
Цитирай

софия

не е това, защото тогава трябва да изплащат 2х18лв Sad
Те би трябвало да са две първи newsm78
Цитирай

В сънищата...

Напротив. Сумата за първо дете е 18 лв., а за второ е 20 лв.
А там пише, че щом едното дете е второ за майката и са близнаци - и двете се приемат за втори. Т.е. 2х20 лв.
« Последна редакция: ср, 05 юли 2006, 19:49 от azaf »
Цитирай

софия

ей, мерси!
Ще си го принтна и ще се разправям.
Цитирай

София

ей, мерси!
Ще си го принтна и ще се разправям.
Не беше ли и ти в Дружба ? На мен ми превеждат 40 лв. след последните изменения  иначе бяха 18+20. В тази община проблеми не съм имала, ако и ти си в същата де  newsm78.
Цитирай

мили мами как така ви превеждат 2 * 20 лв. при положение че в закона пише че изменението е в сила от 01.01.2007г. Thinking на мен все още си ми превеждат 18+20
Цитирай

В сънищата...

мили мами как така ви превеждат 2 * 20 лв. при положение че в закона пише че изменението е в сила от 01.01.2007г. Thinking на мен все още си ми превеждат 18+20

Не знам къде си го видяла това newsm78.
В сила е от 2006 г. и имаш право да ти изплатят парите със задна дата (т.е. за месеците, когато не са ти превеждали тези 2 лв., трябва да ти ги дадат на веднъж).
Цитирай

София

Различните, членове в Закона влизат в сила от различни дати.Виж пак.  Peace
Цитирай

(3) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 1.01.2007 г.) При раждане на близнаци, един от които е второ дете на майката, помощта се изплаща за всяко дете близнак в размера за второ дете.
това съм прочела от закона за семейните помощи за деца, но сега погледнах че ставало въпрос за еднократната помощ  Embarassed
а за детските ако отида сега мислите ли че ще ми дадат за всички месеци преди това по 2 лв. , защото това за детските е в сила от 01.01.2006 т.е. със задна дата??????????
Цитирай

софия

Не беше ли и ти в Дружба ? На мен ми превеждат 40 лв. след последните изменения  иначе бяха 18+20. В тази община проблеми не съм имала, ако и ти си в същата де  newsm78.
аз по постоянен адрес съм още в Дървеница Wink, иначе мерси за инфото да кухнята- супер доволна съм bouquet
А кое посредно изменение имаш предвид newsm78
Цитирай

София

[А кое посредно изменение имаш предвид newsm78
ами май от 01,01,2006
http://www.paragraf22.com/pravo/zakoni/zakoni-d/17291.html ето го закона с последните изменения
Аз лично през 2005 г. 6 месеца вземах вземах по 38 лв след това нямах право, след това промениха закона ( сега вземат дохода 12 , а не 6 месеца назад и пак проимах право, защото ми влизаше и периода на майчинството) та от 01.03.2006 получавам по 40 лв и затова пред полагам, че изменението е от 01.01.2006 г.
Цитирай

софия

мерси bouquet, да го принтна и да имам нещо нагледно, ако се окаже, че имам проблем
Цитирай

Абе хора аз до сега си взимам по 18лв. на дете и хич не съм се замисляла като се водят едно раждане а две деца ам хич не съм се замислила.Нали получавам от социални едно писмо одобрение и там пише по 18 лв. Ще ходя аз да се разправям ах тази държава.....
Цитирай
Според статия от вестник СЕГА "Подоходен тест за детски надбавки - веднъж годишно", От 1 януари 2006 г. парите ще са диференцирани - за първо дете ще се вземат 18 лв., за второ - 22 лв. Ако са близнаци, и за двете деца родителите ще получават по 22 лв. Прагът от 200 лв. се запазва. Това е от интернет изданието на в-ника www.segabg.com
Дано това да е най-актуалната инфо защото и аз се чудех. Моите принцеси са на 2 год и след като прочетох тук-там мисля да отида да се видя с намръщените лелки в Общината. Успех и на другите Hug

Цитирай

В сънищата...

Тоника, това е инфо относно предложението, което имаше.
При гласуването в Парламента им се досвидяха тези 2 лв. на дете и в окончателната промяна на Закона беше прието, че за първо дете - сумата е 18 лв., за второ - 20 лв., а за близнаци по 20 лв. на дете.
 Confused
Цитирай
Извинявай, че чак сега отговарям, ама снощи шушулките ми бяха блокирали компа и докато открия какво са натиснали...
Така, никой няма да ти се обади за решението (намят такава практика - ако не го потърсиш, ти го дават при следващото подаване на документите - пазят го в папката ти). То излиза около 15-то число на месеца на подаване, а около 20-то (за София) автоматично започват да ти превеждат парите.
В твой интерес е, обаче, да си вземеш решението, за да можеш да го обжалваш, ако видиш, че нещо не е точно или липсва допълнителното решение.
Линк нямам, но ще се опитам да потърся - майка ми работи в Общината, та покрай нея ги знам нещата. Тя обаче е в друг отдел, та го няма черно на бяло, но колежките й в Социалните го имат (т.е. и във вашата община трябва да са го получили и да не се опитват да хитреят).
Ако открия нещо, ще го пусна.
a moje6 li da razbere6 s kogo triabwa az da sporia - imam firma i ne moga da polu4awam mai4inski /ne detski nadbawki/ za blizna4etata si..we4e sme na 10meseca..Naprawo mi e unizitelno 4e moite ..edwa li ne ne gi imat za balgar4eta!
Цитирай

В сънищата...

Гери Ан, за майчинските трябва да питаш в НОИ. Ако си внасяла всичките си осигуровки и имаш признат трудов стаж (по едно време можеше в НОИ да платиш някакви изравнителни такси и осигурителният ти стаж да се приравни на трудов, но това беше преди 3 г. - сега не знам как е).
Би трябвало ти да се водиш работодател (като собственик на фирма), а те превеждат майчинските на работодателя, който пък ги изплаща на служителите си. Подават се документи в НОИ (трябва да питаш точно какви).
Та така, отивай в НОИ и търси направо някой от експертите, вместо да чакаш по гишетата и говори директно с него.
Успех!
Цитирай

София

Привет на всички.
За първи път пиша във форума.Имам въпрос и ще съм ви благодарна ако ми отговорите.
Имам временна регистрация в София(за 1год.),очаквам дете(ноември).Въпроса ми е къде трябва да подавам документи за детските надбавки-в София или по постоянно местожителство.
Цитирай

В сънищата...

Привет на всички.
За първи път пиша във форума.Имам въпрос и ще съм ви благодарна ако ми отговорите.
Имам временна регистрация в София(за 1год.),очаквам дете(ноември).Въпроса ми е къде трябва да подавам документи за детските надбавки-в София или по постоянно местожителство.

Мисля, че по адресна регистрация, но не съм сигурна.
Цитирай

София

благодаря
Цитирай

Антверпен

Вчера говорих с моя позната в социалните само, че за еднократната помощ и тя каза, че се подава декларация по постоянно местожителство. Та сигурно и за детските е така. Rolling Eyes
Цитирай

София

[А кое посредно изменение имаш предвид newsm78
ами май от 01,01,2006
http://www.paragraf22.com/pravo/zakoni/zakoni-d/17291.html ето го закона с последните изменения
Аз лично през 2005 г. 6 месеца вземах вземах по 38 лв след това нямах право, след това промениха закона ( сега вземат дохода 12 , а не 6 месеца назад и пак проимах право, защото ми влизаше и периода на майчинството) та от 01.03.2006 получавам по 40 лв и затова пред полагам, че изменението е от 01.01.2006 г.

Биби, искаш да кажеш, че се гледа дохода за преди 1 година, независимо че децата са родени в началото на тази година? Да не би да имам право на детски и да не знам newsm78

Миналата година по това време съм била в болничен, а мъжа ми взимаше 600 лв заплата, значи може и да ги хващаме, така ли?
Цитирай

софия

да, и моите доходи са отпреди да се родят децата- дебнеш моментау от който можеш да се вместиш
Цитирай

божееее колко е унизително. вместо да си гледате децата да ви принуждават да смятате кога точно да си подадете документите за пикливите им 38 лева  #Cussing out направо нямам думи  Confused жалко, че не е като тук
Цитирай

Плевен

А как е при вас (в немско)?
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-31 от 31 отговора