Ставам банална, НО

  • 735
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 426
Точно сега ми дадаха една "Молба-Декларация да попълвам за получаване на парично обезщетение за отглеждане на детедо 2г".
Че проблема е в това съдаржание на т.2 от ДЕКЛАРИРАНЕТО Цитирам:
"ДЕТЕТО МИ НЕ Е НАСТАНЕНО В ДЕТСКА ЯСЛА ИЛИ ДРУГО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ"
 А проблема е ча аз работя и детето ми е в ясла.Това значи ли че съм вътре с 50% от майчинството?Искам мнения защото иначе трябва да връщам пари.

Последна редакция: ср, 05 юли 2006, 09:17 от Shtereva

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 709
На твое място бих посочила, че не е настанено, защото за сега не съм чувала някой да е тръгнал да проверява по ясли и градини, дали на децата, които са там майките им взимат майчинство. Пък и в крайна сметка нали детето трябва да се "адаптира" към средата в яслата.
Така мисля аз. Успех в решението   bouquet

# 2
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Тази тема доста пъти е разисквана. Не знам каква е тази молба-декларация, но майчинството си е 100% ако ходи на ясла.
Ето от тук, чл.53
Обезщетение при отглеждане на малко дете
 
Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това обезщетение се изплаща на настойника, когато той ползва отпуска по чл. 167, ал. 2 от Кодекса на труда.

(3) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) Обезщетението по ал. 1 се изплаща и на лицата, които ползват отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст, настанено по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.

(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) Изплащането на паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 се прекратява при смърт на детето, при даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка.

# 3
  • Мнения: 426
Знам знам, но аз работя и пише в декларацията това
Цитат
на т.2 от ДЕКЛАРИРАНЕТО Цитирам:
"ДЕТЕТО МИ НЕ Е НАСТАНЕНО В ДЕТСКА ЯСЛА ИЛИ ДРУГО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ"
. А пък до изтичане на майчинството ми има 6мес.

# 4
  • София
  • Мнения: 974
Знам знам, но аз работя и пише в декларацията това
Цитат
на т.2 от ДЕКЛАРИРАНЕТО Цитирам:
"ДЕТЕТО МИ НЕ Е НАСТАНЕНО В ДЕТСКА ЯСЛА ИЛИ ДРУГО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ"
. А пък до изтичане на майчинството ми има 6мес.

Под НАСТАНЕНО се тълкува оставено за отглеждане, объркваш се с това, че говорят за детска ясла.
Детски ясли има и по домовете за изоставени дечица
Ако искаш декларирай "не съм оставила детето си за отглеждане в детско заведение" мисля че от юридическа точка е коректно newsm78, но трябва и юрист да се изкаже.
Иначе си получаваш 50% от майчинството независимо, че детето ХОДИ на ясла
Успех  bouquet

# 5
  • Мнения: 7 091
Тази тема доста пъти е разисквана. Не знам каква е тази молба-декларация, но майчинството си е 100% ако ходи на ясла.

 В случая детето не само ходи на детска градина, но и майката работи и при това положение не се плаща 100% от майчинските. Не искам да говоря наизуст, затова няма да цитирам конкретен процент, но се изплащаше част от сумата след като майката се върне на работа.
Не знам за тези пари дали си струва да се излъже, че майката не работи и детето не е настанено в ясла, защото с въпросната декларация се носи не само материална отговорност, но и съдебна.

# 6
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Точно сега ми дадаха една "Молба-Декларация да попълвам за получаване на парично обезщетение за отглеждане на детедо 2г".
Че проблема е в това съдаржание на т.2 от ДЕКЛАРИРАНЕТО Цитирам:
"ДЕТЕТО МИ НЕ Е НАСТАНЕНО В ДЕТСКА ЯСЛА ИЛИ ДРУГО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ"
 А проблема е ча аз работя и детето ми е в ясла.Това значи ли че съм вътре с 50% от майчинството?Искам мнения защото иначе трябва да връщам пари.

Както са казали по-горе става въпрос за дете, настанено на "пълна държавна издръжка" - тогава нямаш право на обезщетение. Щом работиш имаш право на 50% от майчинството за периода до навършване на две години от детето.

# 7
  • Мнения: 22
Не се притеснявай, става въпрос за дете, което е настанено за отглеждане в държавно заведение, както са казали момичетата по-горе. Аз също тръгнах на работа преди дъщеря ми да навърши 2 г./тя тръгна на ясла/ и получавах 50 % от полагаемото се обезщетение няколко месеца. А самата бланка предполагам, че е извадена от АПИС "Процедури", понеже и аз попълвах такава и много се чудих миналата година какво точно искат да ми кажат. Затова, понеже съм все пак юрист, предпочетох да си съставя текста на декларацията сама, но тогава нормативната база беше малко по-различна. Пак повтарям, не се притеснявай, просто бланката не е прецизно оформена, ти имаш пълното право да получаваш 50% от предвиденото обезщетение.

 
 
 

# 8
  • Мнения: 426
Извинявам се пак за досаждането.Благодаря на всички за мненията. smile3525

Общи условия

Активация на акаунт