Здравословно захранване и хранене на бебето

  • 43 049
  • 24
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Долните редове са взети в по-голямата си част от Книга за кърменето (не ги преписвам дословно и  съм допълнила с информация, която имам от другаде, но са достоверни).

    Майчиното мляко съдържа всичко, от което се нуждае бебето през първите шест месеца, затова захранването започва след навършването им. Ако детето проявява интерес към това, което ядат останалите членове на семейството, опитва да седи само, или седи с минимална опора, ако имате чувството, че кърмата вече не го насища, може да пробвате да го захраните. За да се избегне алергична реакция, една храна се дава в продължение на 5-7 дена, и чак след това се въвежда нова. Ако дадена храна предизвика алергична реакция (обрив, стомашмо-чревни смущения, разраняване на дупето) се изключва от менюто на бебето и му се дава отново след като навърши една година. В началото се дават малки количества храна, които допълват кърменето - в подходящо и за вас и за бебето време се кърми, след което се дава храната - в началото лъжичка, две и така нататък. С увеличаването на количеството храна се намаля количеството мляко, което вече се дава след поемане на твърдата храна. Количеството твърда храна се увеличава постепенно, докато едно кърмене се замени изцяло с друга храна. През първата година на детето се предлага само растителна храна. Ако е поело над 200 г твърда храна, детето няма нужда да суче, освен ако няма нужда от телесен контакт с вас.

   Като първи плод е подходящо да се използва банан (отрежете 2 см от долния край преди употреба), като първи зеленчук - морков. Суровите моркови, фино настъргани или разбити на пюре с малко течност, регулират изхождането, като правят редките изпражнения на кърмачето малко по-твърди. Задушените зеленчуци (карфиол, аспержи, тиквички, патладжани, грах, зелен фасул, тиква) могат да се дават постепенно с варени картофи или пълнозърнест ориз с прибавка на малко олио от пшенични зародиши (за по-добро оползотворяване на мастноразтворимите витамини и за снабдяване с есенциални мастни киселини) или с масло и сметана (към края на първата година). Цвеклото, ряпата, както и тъмнозелените зеленчуци като шотландското зеле и броколи не са подходящи за деца под 1 година, тъй като съдържат много нитрати. Ако бебето е малко, храната е пасирана, като с порастването му тя става на все по-едри парченца. Салата може да се приготви от ябълка, червено цвекло и ревен, настъргани на ситно ренде и с 1 ч.л. студено пресовано олио, а могат и да се комбинират с вече познати храни. По възможност трябва да се избират плодове и зеленчуци от познат производител, за да се избегнат нитратите. Ако няма пресни зеленчуци, за предпочитане са замразените, пред тези от консерва - те са бедни на витамини и хранителни вещества и съдържат много сол. Детските храни не трябва да се оставят за следващия ден, нито да се притоплят.

    Плодовете, подходящи за бебето, са ябълка, круша, банан, праскова (българската ми педиатърка не ги препоръчва до 1 1/2г), пъпеш, череша. Внимавайте с кайсиите (българската ми педиатърка не ги препоръчва до 1 1/2г), гроздето и сливите, тъй като имат слабително действие. Може да опитате да давате къпини и малини. Ягодите могат да предизвикат алергична реакция, и трябва да се дават много внимателно (аз не бих ги давала до 1 г). Някои казват, че е по-добре да се започне с жълти плодове и зеленчуци, тъй като по-добре се храносмилат по-добре от бебето, други казват, че е за предпочитане зеленчуците да се въведат в детското меню преди плодовете, за да не развие детето предпочитание към по-сладките плодове.

    Кашата от пълнозърнести житни храни е особено богата на витамини от група В, които укрепват нервите. Тя е основната храна на бебето. Може да се приготвя в къщи от прясно смлени житни зърна, като постепенно се дават нови видове жито: първо безглутенови - ориз, царевица, елда, след десетия месец капладжа и изсушени недоузрели зърна на капладжа (моля, който знае какво е това, да каже, както и къде го има) и едва след края на първата година пшеница, просо, ечемик и овес. Готовите каши са предимно на пшеничена основа, така че не са подходящи за бебето, още повече, че съдържат много повече захар, отколкото бебето има нужда.

    За по-добра смилаемост и по-пълно оползотворяване житото се измива, след това се суши във фурната за около час на температура 60-80*С. Накрая се смила, а когато детето стане по-голямо, може само да се счуква или кълца на по-едри парчета. 20-25 грама смляно жито се накисва за през нощта в 160 гр студена вода, на другия ден се сварява в студена вода и се оставя да набъбне. (Този начин на приготвяне осигурява най-добра възможност за приемане на всички ценни хранителни вещества.) Кашата може да се разбърка с 1 с.л. сметана (към края на първата година), накиснати и скълцани стафиди или плодово пюре, по-късно с фурми, кефир, извара, кисело мляко, с прясно смлени ядки (внимание! опасност от алергични реакции), от време навреме половин лъжичка размит пресен мед (внимание! опасност от алергични реакции). Може да се пробва по-пикантен вариант на житената каша: нарязани подправки, суха мая, безсолен бульон, масло и кисела сметана, зеленчуци. Може да се добави чай от анасон или копър.
В началото кашата се вари, по-късно може да се поднася в прясно състояние, стига житото да е приготвено по гореописания начин. Овесът съдържа най-много желязо; просото, овесът и оризът са най-лесно смилаеми, докато пшеницата и ечемикът се смилат малко по-трудно. Пшеницата и ечемикът предизвикват най-често алергични реакции. Житото може да се смила с кафемелачка, блендър, мелничка, или да се взима готово смляно от магазините за природосъобраен начин на живот. Към края на първата година може да се добавят люспи в кашата, като мюсли. Готовите смески не се препоръчват, защото съдържат захар. След втората година към менюто на бебето може да се добавят бобови растения - те са отличен източник на желязо и белтъчини.

    При пробиване на зъбите може да се дава коричка пълнозънест хляб или твърда бисквита, за да се чешат венците и да се упражнява отхапване и гризане (внимавайте детето да не отхапе по-голямо парче и да се задави). Децата харесват бялото сирене, нарязано на парченца (обезсолено, по възможност прясно). На девет месеца може да се дават кисело мляко, извара и жълтък (твърдо сварен), който доставя желязо. Белтък не се дава преди края на първата година, защото често предизвиква алергии.

    При този състав на храната месото става излишно. Ако детето се храни с незагрети пресни храни, то получава 30-50 гр белтъчини дневно, които са му напълно достатъчни. Ако се дава месо на детето, то е след втората година и не повече от три пъти седмично. Смесва се постепенно с познати храни. Нетлъсто месо - пилешко, говеждо или агнешко - се пасира на фино пюре. Вътрешностите съдържат много вредни вещества, и не се препоръчват. Рибата е богата на белтъчини, и децата я харесват - внимавайте за костици.

    Не предлагайте бонбони и сладкиши - навикът да се приема сладка или несладка храна се създава още в най-ранно детство.
Дори в безвкусните бебешки храни в бурканчета се съдържа 4-5 пъти повече сол и захар, отколкото има нужда детския организъм. Бурканчетата са практични, ако сте извън вкъщи, но ако имате възможност, давайте домашно приготвена храна. Ако предпочитате, може да сготвите по-голямо количество зеленчуци (без сол, със зелени подправки или с малко бирена мая) и да ги замразите на порции. Така е практично и здравословно, и друг човек, който гледа детето, може да го храни бързо и лесно.

    Около осмия - деветия месец бебето ще може да хваща дребни предмети с показалеца и палеца си, като с пинсети. Това е идеалното време да му позволите да яде с ръце, децата много обичат сами да изследват с уста и ръце всичко. Храните, които са подходящи за това, трябва да са нарязани на малки хапчици. Първите храни тррябва да са меки за дъвчене и лесни за храносмилане - такива са например парченца пълнозърнест хляб, зрели банани, меки сварени моркови и сладки картофи, обезсолено прясно сирене, пълнозърнести макарони. Когато порастне, ще може да му давате и парченца сурови плодове.

# 1
  • Мнения: 5 500
boo, кажи ми моля те, как се казва книгата за кърменето и само за кърмене ли се говори или и за хранене на по-големи бебета, които не са кърма! И още, къде мога да прочета повече инфо за хранене на по-големи бебета Wink  Sign Exclamation

# 2
Цитат на: AFRODDITA
boo, кажи ми моля те, как се казва книгата за кърменето и само за кърмене ли се говори или и за хранене на по-големи бебета, които не са кърма! И още, къде мога да прочета повече инфо за хранене на по-големи бебета Wink  Sign Exclamation
zdravei,besehe kazala 4e se hodish na drujba pri emilova,nesto novo kaza li ti.da ti kaja soevij gris ne stana,davam psheni4en,no sega pro4etoh 4e oste e rano.kolkoto do vetabela ,pitah ,ne bil podhodjsht,minal e prez termi4no -himi4na obrabotka,mojem sami da varim soj

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
AFRODDITA,
Книгата така си се казва - "Книга за кърменето". Основно е за кърмене. Това, което пише за захранване, го написах (с малки допълнения) тук. Съжалявам. Но ти сигурно четеш други книжки за здравословно хранене, там за малки бебета не пише ли?
Аз засега съм заменила само едно хранене с каша, но ми се струва, че в основни линии тези направления от книгата стигат. Или не? Все пак, като знаеш основните неща, можеш да твориш.

# 4
  • Мнения: 5 500
Цитат на: boo
AFRODDITA,
Книгата така си се казва - "Книга за кърменето". Основно е за кърмене. Това, което пише за захранване, го написах (с малки допълнения) тук. Съжалявам. Но ти сигурно четеш други книжки за здравословно хранене, там за малки бебета не пише ли?
Аз засега съм заменила само едно хранене с каша, но ми се струва, че в основни линии тези направления от книгата стигат. Или не? Все пак, като знаеш основните неща, можеш да твориш.


Не толкова книги, колкото съвсем различни от тях  източници. В обикновените книги пишат едно и също, готови каши, кисели и други неща, които аз знам.
Не казвам, че всичко знам Wink , няма такъв човек, но никога не е излишно нещо ново, от което мога да отсея полезно за себе си и детето ми най-вече Laughing  Sign Exclamation
Благодаря, все пак Sign Exclamation Дръпнах си инфото, което има.

# 5
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: boo
AFRODDITA,
Книгата така си се казва - "Книга за кърменето". Основно е за кърмене. Това, което пише за захранване, го написах (с малки допълнения) тук. Съжалявам. Но ти сигурно четеш други книжки за здравословно хранене, там за малки бебета не пише ли?
Аз засега съм заменила само едно хранене с каша, но ми се струва, че в основни линии тези направления от книгата стигат. Или не? Все пак, като знаеш основните неща, можеш да твориш.


Не толкова книги, колкото съвсем различни от тях  източници. В обикновените книги пишат едно и също, готови каши, кисели и други неща, които аз знам.
Не казвам, че всичко знам Wink , няма такъв човек, но никога не е излишно нещо ново, от което мога да отсея полезно за себе си и детето ми най-вече Laughing  Sign Exclamation
Благодаря, все пак Sign Exclamation Дръпнах си инфото, което има.
v knigata na lidij kova4eva glada-prijtel i lekarstvo poslednoto izdanie ot 2003g ,ima glava posvetena na hraneneto na deteto.

# 6
  • Мнения: 5 500
Цитат на: silvi
Цитат на: AFRODDITA
Цитат на: boo
AFRODDITA,
Книгата така си се казва - "Книга за кърменето". Основно е за кърмене. Това, което пише за захранване, го написах (с малки допълнения) тук. Съжалявам. Но ти сигурно четеш други книжки за здравословно хранене, там за малки бебета не пише ли?
Аз засега съм заменила само едно хранене с каша, но ми се струва, че в основни линии тези направления от книгата стигат. Или не? Все пак, като знаеш основните неща, можеш да твориш.


Не толкова книги, колкото съвсем различни от тях  източници. В обикновените книги пишат едно и също, готови каши, кисели и други неща, които аз знам.
Не казвам, че всичко знам Wink , няма такъв човек, но никога не е излишно нещо ново, от което мога да отсея полезно за себе си и детето ми най-вече Laughing  Sign Exclamation
Благодаря, все пак Sign Exclamation Дръпнах си инфото, което има.
v knigata na lidij kova4eva glada-prijtel i lekarstvo poslednoto izdanie ot 2003g ,ima glava posvetena na hraneneto na deteto.


Благодаря ти, Силви Sign Exclamation Аз имам изданието от `98, ще си купя и новото Wink  Sign Exclamation

# 7
  • Мнения: 3 042
Чудно ми е как така готовите пюрета съдържат с пъти повече сол и захар от необходимите за детския организъм, това не се ли контролира от разните му там органи, защо се произвеждат такива храни???  Neutral Face  Neutral Face

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Контролира се, но не така.
Пюретата са доста безвкусни за вкуса на голям човек, но за бебето не. До 1 година бебето няма развит вкус за сладко и солено. Ще яде каквото му дадем, и веднъж ако свикне със сладкия (или соления) вкус на готовото пюре или каша, почти невъзможно е да го накараш да яде домашно без захар и сол.
За съжаление в България главно финансите не позволяват изследвания, които биха доказали ефикасно какво всъщност трябва да съдържа едно пюре. И още си мисля, че донякъде се ръководят от маркетинга - каквото се продава най-добре, него произвеждат. А повечето майки се доверяват, и купуват.

# 9
  • Мнения: 385
Също ще се изкажа в подкрепа на това, че в България захар и сол се ръси в изобилие. В детските храни това не е изключение. Изобщо никой не контролира това, че за едно бебе до 1 г. солта натоварва сериозно недоразвитите му бъбреци. За захарта да не говорим.

Подкпрепям съвета, че на дете до една година не трябва да се дава захар и сол в храната.

# 10
  • Мнения: 503
За съжаление, голяв принос за това имат и майките! Ганчев например имаха 5-6 вида натурални пюрета - без захар, глутен и мляко. Обаче после спряха някои от производство. И когато попитах във фирмата защо, ми казаха, че не се купуват... Майките предпочитат другите пюрета. И продавачките все разправят: "Като му няма нищо на детенцето, защо да го лишаваме от това?" А "това" дали е полезно за организма му и дали не носи вреда - няма значение...

# 11
  • Мнения: 687
Аз имам няколко въпроса за домашите пюрета и ще използвам темата да ги задам. Аз ползам основно книгата "Хранене на бебето" на проф. д-р Лиляна Трифонова според която: "Домашно приготвеното зеленчуково пюре е по-грубо и затова не бива да се дава на детето преди 6-месечна възраст, а по възможност и преди 8-месечна възраст". Чела съм доста мнения на мами, които са захранили децата си с домашни пюрета и даже ги предпочитат. Тъй като на нас това ни предстои след 1-2 седмици взех да се питам дали наистина е подходящо да се започне с домашни пюрета.
Според същата книга: "Не добавяйте сол към пюрето на бебето! Зеленчуците, кравето мляко и месото съдържат сол и с тях нуждите на детския организъм се задоволяват напълно."
Ако наистина готовите пюрета имат такова съдържание, то кой е най-здравословният начин на захранване и хранене изобщо??? И знаете ли дали в по-скъпите пюрета на Хип примерно също има толкова сол и захар?

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Ако пасираш добре, няма никакъв проблем. Захранването става след 6-тия месец, когато бебето преглъща добре, и с венците (независимо има ли зъби) претрива храната по малко. Като стане малко по-голямо (7-8 ) можеш да пасираш по по-малко, и постепенно даже само да намачкваш с вилица.
И вносните пюрета съдържат сол, захар, нишесте и консерванти (противно на това, което пише на етикета).
Най-добре е да даваш прясно домашно пюре. Без сол и захар - в зеленчуците има сол (поне до 10-тия месец не се дава месо), а в плодовете захар.
Най-добре е да се започне захранването с каша, обаче. После се въвеждат зеленчуците, а след тях плодовете. Или прави комбинации - въведи каша, после почни да я подправяш с малко зеленчуци или плодове - приемат я много добре.

# 13
Dobre do6la, mila Vania, Laughing  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing
Az sa6to po4nah, t.e. opitah se da zahrania sina si s domashno pure, no ne stana.Moje bi ne mu beshe idealno pasirano, ne znam.Zahranih go s gotovo, mislia 4e zahranbaneto e po-dobre s gotovo(ne e zadaljitelno s "gancev", ima i dr.) i sled tova ako imash vreme i jelanie pravi domashno. Grinning  wavey

# 14
  • Мнения: 654
Аз захраних с готово пюре на Хип по препоръка на нашата педиатърка.Тя каза че така е по-добре и след няколко дни да мина на домашно приготвени.Започнах с картофи и тиква,които Краси прие доста добре Grinning Преди това съм мъ давала плодови и тях много ги обича Grinning

Общи условия

Активация на акаунт