Отговори
  • Мнения: 1 128
   
     Ве4е сме 6 години заедно с моито мило мъжле.Нау4ил е около 30 думи4ки,в които трябва да вклю4им номерата от 1 до 10.Това прави по 5 думи на година,което е по малко от 1 думи4ка на всеки два месеца.Майка ми и брат ми са тук,първите 4етири години се съобразявах в негово присъствие да говорим само на испански,за да не се 4увства изолиран 4овека.После оба4е прецених 4е ако е искаше все нещо щеше да му се лепне или да пита.Все пак ми е мило да говоря на мама и бате моя си роден език,така 4е ве4е не се притеснявам като без да искаме превклю4им от единя на другия.Баба ми,която е на 84 години живя две години тук и много,ама много оби4а мъжа ми.Казва 4е си има още един внук.Много и беше трудно,4е неможе да говори с него директно,а все трябваше някой от нас тримата да превежда.Накара ме да му преведа 4е би била безкрайно щастлива ако можеха поне малко да си говорят свободно.Аз съм бременна и 4акаме син,с който ще си говоря на български разбира се.Ама друго е ако можехме да врътнеме едно разговор4е тримата на моя роден език или поне като се бъзикам и шегувам да няма нужда да превеждам.Той знае за мойте притеснения дали детето няма да  4увства България и българското като нещо абстрактно и дале4но,а не като 4аст от него.А какво по хубаво от това бащата да показва уважение и съпри4астност къмпроизхода на майката.Оба4е нито една от гореспомнатите при4ини неможа да го накара или да възбуди желанието му да нау4и нещо.Аз се опитвам да му казвам думи4ки и той все ми казва 4е ги забравял,после казва 4е при4ината не е той ами аз дето не съм му показвала.Миналата година за първи път ходи в България и ми се разсърди дето не съм му превеждала абсолютно вси4ко.Ама това изморява,а и като видиш 4е отсреща няма интерес още пове4е обезукуражава.Искам да спомена,4е е такъв тип 4ове,4е когато нещо го интересува разнищва въпросния въпрос до основи.И давам пример.Последния хит е темата за недвижими имоти.Купи си пове4е от 30 книги на испански и английски.Английските ги 4ете с ре4ник ако има някой термин който не разбира.Про4ел ги е вси4ките и постоянно се рови из списания и нета да се информира,защото му е интересно,даже на курс щеше да се записва(професия си има и много му харесва,но няма нищо общо с това).Това просто му е хоби.
     Споделете опит как са вашите половинки,интересуват ли се не само от езика,но и от българското.Нари4ам го така,защото е много обширно.Кажете къде греша в подхода или как мога да го накарам да та4и моето малко пое4е.

# 1
  • Мнения: 6 167
'айде', 'добре', 'да', 'наздраве', 'пет', ' зайо'. ' тце върна'
толкоз за речника на моето съпружеско тяло.
не проявява никакъв интерес.
когато сме сред българи не се съобразяваме с него.
той е доста спокоен и неизискващ внимание.
ако трябва нещо да знае му превеждам.
не се сърди.
смята българския за труден.
което е мотив да не може нищо да каже.
аз не изисквам от него да знае.

Последна редакция: пн, 10 юли 2006, 13:09 от 'Elena

# 2
  • Мнения: 7 914
Когата сме сред българи , си говоря на български... той подразбира от тук от там за какво става на въпрос но не може и дума да обели....
Не се сърди....
Знае : Честит Рожден Ден и Честит Празник(прасник  Joy )
Знае: как си и добре съм....
Опитва се да чете без да разбира....


И на мен ми е  неприятно, че не ще да понаучи български, понеже майка ми знае само български и те не могат 1 дума да си кажат Rolling Eyes с баба също  Rolling Eyes Sad

# 3
  • Мнения: 1 363
Аз пък си мисля, че ти прекалено се вживяваш.
 Simple Smile

Моя мъж говори (не само разбира) български на едно средно ниво, но това по никакъв начин няма да окаже влияние върху националното самосъзнание на сина ми. Също така се налага да му се преведе това онова, когато има българи наоколо (не доста често).
Език се най- добре се учи на място. Също така с напредването на възрастта паметта отслабва.
Ако зачестите визитите до Б-я ще му се увеличи речниковия запас.

# 4
  • Мнения: 1 128
    Искам да вмъкна 4е ре4никовият му състав много ме кефи,свежарски е.
    "Къде и тоИлетната?".С това ме изненада сам,незнам откъде го нау4и
     "Топъл таратор".Ведъж се наложи да остене с баба и да обядват заедно,бях и приготвила таратор и тои като го видял студен от хладилника го стоплил та да не настинала жената.После тя разказва как "духала,духала"
     "Пържени картофки".Това най добре го казва.
    "Как си ти?","Лека нощ"  Това също са му е силни  изказвания.
     "Много добре" го използва за вси4ко каквото и да го попитат.
    "май4ито" Стова ме бъзика като ме 4уе да си говоря с мама.
     Понякога сам си се смее като запо4не да си казва репертоара без никой да го пита и на мен също много смешно ми става и ме кефи 4увството му за хумор.А на мен как ми се смееше докато у4ех испанския не е истина,още си имаме хитове от оноз време.

# 5
  • Мнения: 5 475
Моя мъж проявява интерес  Hug
Гледа с мен бг новините,гледа и уроците по български език по ти ви България.
Засега говори около 20 тина думи,но има желание да учи.  Peace
Опитва се да чете на кирилица и учудващо добре се справя. Wink
имайки предвид,че е бил в Бг само една седмица!
  

# 6
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Споко,Фрики,ние сме заедно от по4ти 10 години и моя мъж сигурно знае по4ти колкото твоя ( ако не и по_малко Twisted Evil). И при нас проблема е с баба ми и дядо ми,които съЩо като твоето баб4е го обожават а не могат да си приказват с него. НаШите говорят къде на италиански,къде на френски та се разбират. На мен отдавна ми писна феса да превеждам и когато някой кихне ама той не се впе4атлява. Вика " Ти като не искаШ Ще 4акам детето да порастне оЩе малко и да ми превежда".
Казва,4е езика ни му е труден а и не на всеки се отдава да е полиглот като нас българите. Wink

Освен това съм съгласна с Мира,4е език се у4и най_добре в съответната страна. Ние в Бг прекарваме с голям зор 3 седмици в годината и то не всяка година. Confused
Естествено е вярно,4е всяко правило си има изклЮ4ения ,но моя мъж не е сред тях. Това оба4е не зна4и,4е Ще тръгна да сси скубя косите ,я.  Wink

# 7
  • Мнения: 1 761
Аз не съм искала от мъжа ми да учи български,дори понякога намирам за доста удобно,че не говори езика.Може да чете гладко,да пише почти без правописни грешки и да подразбере за какво става дума в разговор.Знае как да поздрави, ако ходим някъде, да отговори , когато го попитат как е и ако иска нещо с прости думи може да остане разбран.Разговорите с майка ми се свеждат до " ти си много готина"," много вкусно готвиш","кефиш ме" и според мен  са напълно достатъчни,за да се поддържат добри семейни отношения.Когато се налага- превеждам или преразказвам накратко.
Тъй като и двамата с него се разбираме на английски или холандски,просто аз не изпитвам нужда той да знае бг език.Понякога го виждам да чете детски приказки на български, но думи като " шапчица","къщичка","месечинка" са му трудни,а аз не намирам за нужно да го тормозя.
Когато сме в Бг повечето от моите приятели се разбират с него без проблем на английски.
А на мен ми беше много лесно като дойдох тук и не говорех езика да казвам на свекито,че не разбирам и да си спестя безкрайните и проповеди и съвети.Сега откакто ме чу веднъж да говоря,няма измъкване-като захапе телефона и се почне едно вайкане ту за болести, ту от скука...

Гледай положително-по-важно е да се разбирате в ежедневния живот,а  често по-рядкото общуване с роднините е по-здравословно.  bouquet

# 8
  • Германия
  • Мнения: 8 092
Моята половинка научи покрай бебето, т.е. слушайки това, което бърборя на малкия. Отделно разбира смисъла на разговорите, когато седнем с други българи на лаф. Абе щом още на първото гостуване в България разбра "искаш ли още ракия" и отговори с "айде" няма какво да го мисля  Wink

# 9
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Моят мъж говори много добре, но това се дължи на това, че завърши висшето си образование в Бг. Няколко пъти сме си говорили, какво ще стане като имаме деца ( в къщи говорим на български) и той казва "ти ще му говориш на гръцки, пък аз на български" Laughing
Всичко е въпрос на желание, но не мисля че щях да имам проблем ако не знаеше и не проявяваше интерес към езика ми.

# 10
  • Мнения: 3 423
Моят мъж не само говори, но чете и пише с печатни букви.
Направо си е опасно с него, няма скрито-покрито.  Laughing


# 11
  • Мнения: 11 307
Моят мъж не само говори, но чете и пише с печатни букви.
Направо си е опасно с него, няма скрито-покрито.  Laughing



Моя уж го мислех, че не знае, ама как люби да се меша в женски разговори, провеждани на български на подходящо място, просто ми се отвинтва чивията.
А казваше, че не искал да учи...

# 12
  • Мнения: 2 427
Фло казва:
Обитцам те
Какси
Дубре
Лека ност
Здравей
Ауа(Ало)
и толкова...но не е бил често в бг,за сега са 3 пъти за 5 години по 10 дни.Само.Така че не го упреквам.А иначе има желание да учи,но само докато е там,тъй като в БГ много му допаднаха моите приятели,направо ги обожава! Като излизаме навън се мъчи да комуникира с тях на българо-англииско-италиянски и мога да кажа,че доста се разбират.И те научиха покрай нас итляното.
Аз обаче него не го мисля толкова,по скоро за бъдещото ни дете е авсолютно задължително да говори езика,иначе половинката...ако ще да учи, ако ще да не учи..отдавна се помирих с това ,че не се интересува живо от езици.Аз пък много обичам да уча езици,даже миналата година се хванах с японския-йееее! Mr. Green

# 13
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
ами не иска, но знае някои думи от мене като говоря с децата! айде, мамо, салам4е!не! дай, мамо! здрасти, добър ден, довиждане!кашкавал, мляко,бързо! добре съм, ти как си!това да , това не!хляб, май е това!не съм го мъ4ила с настояване , питах има ли желание, той каза от толкова работа ми пуши главата, бг ще ме довърши!но пък си мисля, 4е разбира за какво се говори по интуиция.

# 14
  • Мнения: 1 854
"Сьпружеското тяло" знае няколко ключови фрази, думички, жаргончета и мрьснотийки Mr. Green.
Има желания да научи езика и ми е порьчал дори да му взема следващият пьт от библиотеката мултимидиийна програма за изучаване на бг.език(той я откри).
За мен не е от голямо значение дали знае или не бг.език, но искам той да го понаучи за да контактува с майка ми по-самостоятелно.
Според мен изучаването на език и желанието за това е вьпрос на интерес и вьзможност, ако ги няма е много трудно да се привлече вниманието на човек.
Аз много обичам чуждите езици и непрекьснато се занимавам и обучавам.Сега сьм взела мерника на испанския език Heart Eyes
friki, вината не е в теб.Може наистина когато ви се роди детенцето сьпругьт ти да стане по сериозен, особено когато ви слуша как си говорите с детето и не ви разбира.....добра амбиция ще му бьде Grinning
А дали се интересува сьпругьт ми от бьлгарското...по скоро от уважение кьм мен го прави.Ако аз например искам да отидем да по4ивка в БГ, той все казва...ОК, ами какво ще кажеш за....еди кьде си?".Не му се стои дьлго в БГ, но пьк сьпругьт ми е бил адски много пьти в БГ, познава културата и историята, манталитета, повечето градове и т.н, има познати там.Може би защото знае доста, а обича новите неща..и затова сьщо така не се вьодушевява много много на тема Бьлгария.

Общи условия

Активация на акаунт