Как да разбера колко да дохранвам!!?

  • 2 544
  • 20
  •   1
Отговори
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 205
на 11 дена сме и нямам много кърма.първо давам да суче и после не знам колко фризолак да приготвя и в резултат-рев от глад или повръщане.на всичкото отгоре сутринта отказа да поеме гърдата-помислих че се е отбила newsm78какво да правя??
като беще само на фризолак беше спокойна а сега... Sad

# 1
  • София
  • Мнения: 10 825
Просто НЕ дохранвай! Предлагай на бебето да суче максимално често и кърмата ще се увеличи според нуждите му. Приемай повече течности, храни се редовно и балансирано, пий лактогонен чай. В библиотеката има много статии за кърменето в началото и за това как да увеличим кърмата си, за съжаление сега нямам време да ти пейстна линкове тук, но съм сигурна че и сама ще ги намериш.  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 4 242
Честито бебче!
Според мен махни добавката тъй като явно е ненужна! Щом имаш някаква кърма, значи имаш кърма и за няколко дни упорито и почти непрестанно денонощно кърмене ще имаш кърма за няколко бебета. Малко са майките неспособни да произвеждат нужната за бебетата си кърма, това са едва 3 на 100%, и това се дължи на някакво заболяване. В противен случай човечеството би изчезнало, като гледам колко са днес майките "неспособни" да кърмят, неспособността им се дължи на грешна информация или липса на такава.
Колкото и естествен да е процеса на кърменето си има своите особености, като например кърмене на поискване без никакъв режим, което значи понякога кърмене през час. Нощно кърмене, което е много важно за бебето и за стимулацията на гърдите, за да има повече мляко майката, тъй като м/у 3 и 8ч сутрин нивото на пролактина, отговорен за производството на мляко е най-високо и е нужно гърдите да бъдат стимулирани поне 2 пъти в този интервал. Бебето е мъничко, а стомахчето му е колко юмручето, няма как да побере толква кърма че да изкара нощта без да гладува, количеството не стига дори и за 2-3 часа. Кърмата се усвоява за максимум един час, през останалото време детето гладува.
Почивай повече, изкарай няколко дни на легло гушкайки се с бебето кожа до кожа, спи с него, храни се добре, пий лактогонен чай, бирена мая на таблетки, хапвай сурови бадеми, овесени ядки, варено жито, това са неща увеличаващи кърмата.
Ще видиш колко е лесно, евтино, полезно и приятно когато минете само на кърма!
Успех и пиши пак!

# 3
  • Мнения: 1 896
Присъединявам се към съвета на Лейди Чарм - дохранването е сигурен път към отбиване. За да се регулира количеството кърма според нуждите на бебето, имаш нужда от повече стимулация, тоест от повече сукане. А когато дадеш на детето адаптирано мляко, то няма да ти осигури тази стимулация, защото ще бъде задоволено и ще спи, вместо да "изработва" мляко.
Прочети в библиотеката статиите за увеличаване на кърмата - огромна част от майките тук са имали този проблем в началото, но са се справили с него. Сигурна съм, че и ти ще успееш.  Simple Smile

# 4
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 205
мерси за съветите момичета!
не знам честно казано докога ще издържа защото 11ти ден вече почти не съм спала след секциото, а 7 дни в болницата са ми най-големия кошмар.вкъщи ми помага майка ми,но детето си е при мен, тя само го къпе.просто не знам до кога ще ми стигнат силите да се боря и с това да кърмя. Tired
ясно ми е какво да правя но май физически нява да успея
лошото е че се чувствам виновна-не стига че изтърпях адски мъки ами и сега вместо да се радвам на здраво дете се терзая-защо не мога изцяло да кърмя.. Tired

# 5
  • Мнения: 6 243
Ани,
не си и помисляй да се чустваш виновна в този момент. Раждането е много тежко изпитание за силите на една жена, а цезаревото сечение е сложна операция, след която е съвсем естествено и нормално да се чустваш отпаднала, уморена, без сили. Точно затова майка ти е у вас - тя ще се грижи за домакинството, за почистването на дома и за готвенето на първо време, докато ти укрепнеш и се възстановиш. При някои жени това става за седмица - две, при дурги - за месец - два. От кои ще си ти, тепърва ще разбереш, но това няма никакво значение. Не си длъжна пред никой да се "представяш" по определен начин, защототук няма състезание или съревнование. Щом си уморена, просто ще почиваш, и то дотогава, докато ти е нужно. Сигурна съм, че близките ти напълно разбират това и са готови да те подкрепят.

Ако приемеш един съвет - поговори с майка си, ако е нужно, а може би и със съпруга си - нека на първо време те поемат повечето от грижите по бебето. За теб да остане само кърменето и участието във вечерната баня. Междувременно майка ти може да ти помага като сменя пампите, преоблича и т.н. Ти използвай това време, за да лежиш, почиваш и гушкаш бебо.

Както са ти писали и другите момичета, бебето не знае ден и нощ, не познава часовника. В този момент стомахчето му е с размерите на орехче и не може да поеме много мляко, така ме да е сито за дълги периоди. Затова бебо ще иска да сучме начесто - понякога през час, понякога -  през 2  - 2,5 часа... Очаквай да прави една по-дълга пауза от 4 - 5часа в денонощие, но не задължително през нощта  Wink Grinning.

Вероятно сега нямаш много време за четене, но се опитай да прегледаш тези статии, ще намериш полезни неща:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21140
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22552.0

Виж и това - http://exoexo.com/MJ/Other/brf_table.pdf

# 6
  • Мнения: 3 760
Честито бебенце!   bouquet
Послушай момичетата. За няколко дни нещата ще се нормализират. Но трябва да кърмиш, да се храниш, да почиваш и пак да кърмиш! не давай нищо друго освен кърма - нито АМ, нито вода, нито чай!Пий лактогонен чай (по около 2 литра дневно). Не чакай бебето да се разплаче от глад, а предлагай гърда при всяко помрънкване, облизване и пр.
Само още няколко дни!!!!

# 7
  • Мнения: 967
Момичетата са ти дали много добри съвети - махни добавката и кърми често. За около седмица ще видиш, четялото ти ще откликне и ще започне постепенно да произвежда мноооого кърма. Сега е момента да не се прдаваш и после ще видиш, че всичко ще стане лесно. Успех и пиши тук за съвети!

# 8
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 205
благодаря на всички за съветите!
обаче понеже снощи бях пред нервен срив-в 12 часа я кърмих и тя се разпищя ,я оставих на майка ми през нощта а аз за пръв път от 12 дни поспах 3-4 часа.днес кърмата ми се усили ,явно най-важното е психическото състояние!
сега на обед я кърмих-сука от двете към час, но след половин час пак се разхленчи и й дадох мънико добавка,защото нямах грам повече кърма., не ми се карайте Praynig
все пак не мисля че е рено да я държа гладна newsm78 newsm78

# 9
  • София
  • Мнения: 10 825
не ми се карайте Praynig
все пак не мисля че е рено да я държа гладна newsm78 newsm78

Спокойно, никой няма да ти се кара. Няма да те изкараме пред строй и дружно да те оплюем за това че си дала добавка Wink
Нищо че е минал само половин час от предното хранене и бебето се е размрънкало - сложи го пак на гърда, въпреки, че смяташ че гърдите са празни в момента. Ще се изненадаш ако знаеш колко много успяват да изсучат бебетата от такива "празни гърди". Тъй като твоето бебче си хапва и от шише, от което тече доста по-лесно, може би често ще се сърди когато се налага да "поработи" за да изкара млякото от гърдите. Минала съм по твоя път и при нас се налагаше около 2 седмици да кърмя права, докато се разхождам из стаите Grinning

# 10
  • Мнения: 8 917
Честито бебенце!   bouquet
Послушай момичетата. За няколко дни нещата ще се нормализират. Но трябва да кърмиш, да се храниш, да почиваш и пак да кърмиш! не давай нищо друго освен кърма - нито АМ, нито вода, нито чай!Пий лактогонен чай (по около 2 литра дневно). Не чакай бебето да се разплаче от глад, а предлагай гърда при всяко помрънкване, облизване и пр.
Само още няколко дни!!!!

 Peace

# 11
  • Мнения: 4 242
Да добавя че през първия час след кърменето се произвежда 75% от кърмата за следващото хранене, през втория час 20% и ако се прави 3 часова пауза, което е рядкост, през третия час едва 5 %. Така че слагай смело на гърдата, колкото и празна да ти изглежда, това е само визуална измама Wink

# 12
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 205
благодаря за съветите
сега кърмата ми се увеличи,храня само с нея,видимо се засища и заспива и писва пак след 1 час.значи ли това че трябва дае непрекъснато на гърдите ми, чудя се дали се засища изобщо и дали ще си изгради режим,все пак не ога денонощно да я слагам да суче??

# 13
  • Мнения: 4 242
Браво на теб!
Нормално е в началото да суче толкова често и дълго, направо ти се струва че не правиш друго освен да кърмиш. Скоро, още втория месец бебето ти ще заякне и ще суче на по-големи интервали, стомахчето ще порастне и ще побира повечко млекце.
Потърпи още малко, детето само ще си изгради някакъв "режим". Сега най-важно е кърменето нали? Grinning

# 14
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 205
да ви се похваля-днес сме само на кърма, на обяд даже повърна отгоре ми докато суче-явно й идва много..сега проблема е че спи и не мога да я събудя-аз все пак гледам да си спазвам горе долу 3те часа.заспива на гърдата, а след половин час понеже огрладнява,почва да търси.

Общи условия

Активация на акаунт