Някой правил ли е домашен кетчуп?

  • 25 311
  • 14
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 244
Хм? Как? И как се сгъстява, че разни домашни кетчупи като съм яла са все много течни. Бгд предварително!

# 1
  • Мнения: 9 106
правя от 6-7 години, но миналогодишната рецепта стана супер, направих още 1 доза и двете свършиха преди пролетта. Тази година пак ще правя. Рецептата ми обаче е в къщи, предполагам, че ще потърпиш. Също ще пробвам и рецептата на Наталина за кетчуп. www.gotvetesmen.com

# 2
  • Мнения: 25 568
Ами изварява се доматеното пюре достатъчно дълго, не го сгъстяваме с нищо допълнително. 
Все пак става дума за кетчуп, не за лютеница, нали? Освен да си яла доматен сок с подправки? newsm78
Слагаш доматеното пюре да ври на слаб огън, заедно с настъргана ябълка и каквото там още слагаш, прибавяш подправките и вариш, вариш, докато се сгъсти. Накрая посоляваш и подслаждаш. Всичко това - на вкус.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 244
Ами ще чакам, щом трябва  Rolling Eyes  Laughing Не съм се разбързала, ще правя в събота.  Laughing
В сайта на Наталина обаче не намирам рецепта за кетчуп  newsm78
Намерих две - три в Кулинар, но са толкова различни, че изобщо не знам какво да пробвам. И някакви ябълки се слагат...
Затова търся изпитана!  Hug

Е, доматено пюре сега  Laughing Искам си от доматки да е направен. Тамън са им паднали цените сега...
Имам предвид, ако ще ям консерванти, направо готов кетчуп да си купувам Simple Smile

# 4
  • Мнения: 25 568
Под доматено пюре имам предвид домашно направено от домати.
Нали не мислиш, че кетчуп се прави от цели домати? Най-малкото трябва да направиш доматен сок, но те чака доста изваряване.
Ако смелиш доматите до сок, можеш да ги сложиш в тензух и да го оставиш няколко часа така да се изцеди. От време на време само разбърквай. Така се спестява малко от варенето.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 244
Под доматено пюре имам предвид домашно направено от домати.
Нали не мислиш, че кетчуп се прави от цели домати? Най-малкото трябва да направиш доматен сок, но те чака доста изваряване.
Ако смелиш доматите до сок, можеш да ги сложиш в тензух и да го оставиш няколко часа така да се изцеди. От време на време само разбърквай. Така се спестява малко от варенето.

Нее, не мисля  Laughing
Но не знам как се прави домашно доматено пюре  Blush
Всъщност мислех точно на сок да ги смеля с голямата чугунена машинария, останала от баба ми  Mr. Green Демек месомелачката + приставка.

# 6
  • Мнения: 25 568
Има специални машинки за мелене на домати. Те са с фуния и от тях излиза чист сок - без семки и люспи. Този сок го оставяш да се цеди няколко часа (може и цяла нощ) и тогава слагаш в някакъв съд и вариш. Когато се сгъсти, става пюре. Като прибавиш подправки към пюрето, става кетчуп.  Laughing
Изобщо, процедурата е много дълга и пипкава (за плескането да не говорим), затова се прави в огромни количества, за да не ти се налага да повтаряш.  Т.е. наведнъж си правиш кетчуп за цялата година. После го стерилизираш. И зимата се кефиш.    chef
ПП Може и с месомелачка, но пак трябва да имаш фуния. Но сокът, който излиза, не е така чист.

# 7
  • Мнения: 9 106
Има специални машинки за мелене на домати. Те са с фуния и от тях излиза чист сок - без семки и люспи. Този сок го оставяш да се цеди няколко часа (може и цяла нощ) и тогава слагаш в някакъв съд и вариш. Когато се сгъсти, става пюре. Като прибавиш подправки към пюрето, става кетчуп.  Laughing

Ама този кетчуп не е като купения, по-скоро прилича на доматено пюре. И такива правих, но децата само пробваха и дотам. И много нещо ми се наложи да изготвя с онези.
Доматения сок се поизварява, но не съвсем, прибавят се подправките - всички /дозите довечера/, сварени в тензух или марля и престояли .... часа в оцет (ябълката отпадна), пак се завира доматения сок - никак не е гъст и се сгъсттява с нишесте - пшенично или царевично - довечера. И после няма разлика от купения. Резултата - вече  казах какъв е.
мОЖЕШ ДА СИ ГИ СМЕЛИШ В МАШИНАРИЯТА НА БАБА СИ, щом имаш допълнителна приставка - виж я, трябва да отделя люспите и семената. Като получиш дом. сок, слагаш на котлон/огън, но на слабо - когато започне да загрява - не завира, гъстата част се вдига нагоре, а отдолу остава водата. Слага се маркуч вътре в съда да достигне дъното и някой, който може да дръпне/всмукне и изтоква в някакъв съд- и водата сама изтича. когато започне да пуска леко розова вода - се спира. Така става бързо, няма чакане, няма изваряване. Ако е за лютеница - на няколко пъти се изтегля водата, но щом е за кетчуп - веднъж стига.
Толкова за приготовлението на доматения сок, рецептата довечера.

# 8
  • Мнения: 25 568
Ама този кетчуп не е като купения, по-скоро прилича на доматено пюре. И такива правих, но децата само пробваха и дотам. И много нещо ми се наложи да изготвя с онези. 
Явно е въпрос на вкус. Щом харесвате купения... Grinning
Вкъщи обичат кетчупа да има "домашен" вкус - правим си го без рецепта - слагаме подправките при варенето, бърка се,  опитва се и се коригира, докато се получи "нашият" кетчуп. Например никога не слагаме индийско орехче, дава много тежък аромат. Но пък задължително слагаме пресован чесън. Черен пипер, кимион - по много. Един специален вид ябълки, настъргани на ситно врат с доматите още от началото. И още някои други неща май. Wink
Живот и здраве, да успеем да направим тази година, ще сравняваме. Laughing

# 9
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
phil, ето я рецептата ми, копната от форума на сайта! Само доуточнявам , че сайта не е мой, а на marabu, която също пише тук, но в момента е на почивка!

Домашен кетчуп

2 кг домати
250г лук
250г ябълки
2 червени чушки( не слагам) иначе става по-гъсто
2 лютиви чушки или лъжичка лютив пипер(по желание)
1 глава чесън
2 карамфилчета
5 зрънца черен пипер
5 зрънца бахар
2 дафинови листа
2 ч. л сол
1 ч. л джинджифил(по желание, аз не слагам)
1/8 л оцет(тук ползват за консервиране 8%, но става и с обикновен)
180г захар

Всичко без захарта се смесва( аз слагам подправките в торбичка от тензух) и вари 2 часа, като от време на време бъркаме. След това махаме пoдправките и пасираме сместа до гладкост.
Накрая прибавяме захарта и още малко варим - около15 мин.
Aз пълня средни бурканчета(стига за едно готвене за 3-4 души) и стерилизираме 20 мин. на около 80°C.  От това количество продукти стават около 4-5 бурканчета.

После ползвам като готов сос за спагети, само прибавям кайма, шунка или късчета месо и зеленчуци. Става и за сос за по-тлъсти меса.

 Голяма вкусотия!

Последна редакция: ср, 12 юли 2006, 18:01 от natalyna

# 10
  • Мнения: 9 106
Натали, грешно съм се изразила   bouquet днес много бързам, нали се подготвям за среща утре с едно македонско девойче  Laughing Laughing Надявам се  марабу да не се разсърди, като се прибере   bouquet  bouquet

Твоята рецепта отпада за у нас, защото няма одобрят лучено-чесново-чушковия аромат на кетчупа. А мойте гарджета много държат на "купено". И лютеница домашна не ядат. В най-добрия случай да е поне пасирана.

Та ето я моята "успешна" рецепта за оригинално купен кетчуп  с/амо че аз правих тази доза  пъти по на половина /


20 кг. домати
1,3кг. захар
350мл оцет
сол на вкус
1 пак лим киселина /накрая, с нишестето

извлек от подправки
300мл оцет
2 гр. кориандър
10 гр кимион
1 пак бахар
1/2 пак даф.лист или 10-на листа
50гр черен пипер
4 с л чубрица (ако не се слага кориандър§

Всички подправки се слагат в оцета да заврат, вързани в топче марля или тензух.  Веднага щом заврат се изключва котлона и се оставя да престои 4-5 часа най-малко. Прецежда се.

Доматите се изваряват - количеството да остане около 1/3. Прибавя се извлека от подправки и пак се възвира. Прибавя се с енергично разбъркване 300гр. царевично нишесте - размито, на тънка струйка. (тук аз на око, защото нямах вяра на сгъстяването, но е приблизително вярно). Оставя се да "клокне" пак, като се бърка.
Охладено се налива в буркани.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 244
Благодаря много!  Hug
Ще помисля и ще си избера един от двата вида  Simple Smile Пък може и двата да направя и да сравнявам  Wink

# 12
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
phil, аз писах, че това е готов сос за спагети и подобни. Може би ако наистина ви харесва вкуса на купеният кетчуп, тази рецепта на Пеп-4о да е по-добра. Но рецептата която давам аз, няма нужда от изваряване на доматите и въпреки това не е рядка - като сос е консистенцията. Ако обаче ти се види рядка, може да прибавиш лъжица нишесте(аз не го правя)! Още нещо, вместо да си играеш да белиш доматите, мини първо сместа през цедник(аз правя така), люспите си остават там и после пасирай! Така се махат и семената на доматите!

# 13
  • Мнения: 187
   От много време си правим домашен кетчуп.
ПРОДУКТИ:
10 кг. домати
0,500 кг. лук
по една чаена чаша оцет и вино, сол и захар
по 1 супен лъжица чубрица, чер пипер, джоджен, по 1 кафена лъжица карамфил и канела,
6 дафинови листа, 2 пакетчета бяло нишесте
      Доматите се смилат в машинка, която отделя семената и люспите. Полученият чист доматен сок се вари заедно със смления лук до сгъстяване, Прибавят се солта, оцета, захарта и виното и се вари още десетина минути. Малко преди да се махне от огъня се слагат подправките. Нишестето се разтваря във вода и бавно се долива във врящите домати.
      Стерилизират се бурканите 15 минути.

# 14
  • Мнения: 56
и аз благодария за рецептите

Общи условия

Активация на акаунт