Как да откажа по-голямо дете да заспива с биба?

  • 3 380
  • 68
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 270
Знам, че по въпроса има много теми. Прочетох ги всичките.
Въпроса ми е за по-голямо детенце, над две годишно.
До сега сме прилагали номерата с рязането, с подаряването и т.н. Проблема се появява, когато й се приспи много. Ако не се озове биберона в устата се случва нещо страшно  ooooh! Може и аз да съм по-мекушава, но не ми харесва детето да изпада в изтерия, да получава гърчове и да не може да си поеме дъх от рев  Tired
Предпочитам нещо, с което ще се откаже постепенно и безболезнено. Моля ви, дайте идеи  Praynig
Последната ми надежда е да намажа бибата с нещо неприятно ( люто и кисело отпадат ), но с какво newsm78.

# 1
  • Мнения: 5 183
4естно казано, не виждам как да стане "постепенно и безболезнено". Дано някоя мама с пове4е опит в областта да ти даде съвет.

# 2
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Мдааа, и аз бях стигнала до идеята да мажа бибата на Стоил с нещо гадно (горчиво/кисело/лютиво), но не се наложи. Ето как решихме проблема ние:
Стоил беше на 2 год. и 2 мес. и още заспиваше с биба! Един ден баба му го приспивала и не могла да я намери и той, след дълго мрънкане и въртене, заспал без нея. По-късно я намерихме паднала под леглото. Казах му, че много мръсно и прашно (е, доста преувеличих Wink) и дори да я измия със сапун, по нея сигурно пак ще останат микроби, но ако иска, ще му я дам, пък той да реши сам дали иска в коремчето му да влязат микроби Wink! Честно казано, не очаквах да се върже, но реших да пробвам и взе, че отказа!!! През следващите дни я търсеше (аз не я изхвърлих, а я оставих на видно място на шкафчето му), но като му кажех, че може да има микроби, се отказваше! Накрая отиде и сам я изхвърли!!! Стана изведнъж и много безболезнено. После дори ходеше да обяснява на братовчедка си (тя беше на по-малко от годинка), че бибата й е мръсна и да я хвърли и тя!
Дано да ти помогне нашият опит, че да не си докарате проблеми със захапката! Успех и пиши за развръзката!

# 3
  • София
  • Мнения: 4 866
виктория на около година и половина още си търсеше биберона преди заспиване вечер. по същото време много искаше кукла барби. обясних й, че куклата е подходяща за пораснали момичета, а за дребосъците има други кукли. когато е голяма и вече не ползва биберон, ще получи исканата кукла. първоначално категорично отказа. след няколко дни започна да размисля. един ден заяви, че е готова за кукла барби. аз предварително се уговорих с касиерката в магазина и платих куклата. после отидохме заедно с виктория (милото си носеше биберона в джоба на якето) и й позволих да си избере която барби иска. подаде на касиерката биберона и получи от нея мечтаната кукла.

вечерта имаше сълзи, естествено. казах й, че може да си получи обратно биберона, но трябва да върне куклата. не се съгласи. след няколко трудни заспивания (всеки път стиснала здраво куклата да не изчезне) свикна.

на габриела й прибрах биберона още преди да навърши годинка. тя го ползваше като сигнал, че е време да спи - давах й го и тя разбираше, че е време за сън. един ден просто не й го дадох. тя си игра дълго в леглото и накрая заспа. така и свекна - да си играе, докато й се доспи. драми нямаше.

не мисля, че има начин за постепенно отказване. биберонът или го има, или го няма...

# 4
  • Мнения: 1 383
Щом детето е голямо, номера с рязане темподобни само ще го раздразнят. Трябва да вземе съзнателно решение. Моят син на 1г. 9м. хвърли всичките си 6 биберона в една рекичка, на игра беше, но после разбра че сам си е виновен и няма вече биба. Помрънка малко вечерта и това беше. Успокои го мисълта, че рекичката ще ги занесе на бебетата, които имат нужда от тях, а той е вече голям.

# 5
  • София
  • Мнения: 270
Да, с отварянето на очите вадим бибата и аз с отвращение констатирам, че е мръсна, че има косми.... Тя не я иска повече. Търси я само в просъница.
Това с куклата може да го пробваме, дано да стане  Praynig
Благодаря ви  Hug

# 6
Моето момиченце също заспиваше само с биба до 1 г. и 6 м. Ние се отказахме също от раз, опитите за постепенно отказване нямаха резултат, а само раздразваха допълнително детето да иска бибата още повече. Един ден се наложи сестра ми да гледа детето следобед и да го сложи да спи. Вместо биба беше седнала до леглото и разказвала приказки поне 45 минути, докато детето заспало. Аз бях много учудена как го е постигнала, но продължих по същия начин. Така за известно време се приспивахме, седях до леглото и си говорехме докато заспи детето, но това беше около десетина дни и от тогава до ден днешен - вече е на 2 г. - заспиваме без биба без никакви проблеми. Дано дадените ти предложения да ти свършат някаква работа и да ти помогнат. Успех

# 7
  • Мнения: 7 821
Подкрепям останалите, намери някакъв начин да я накараш сама да изхвърли биберона. Вики го хвърли на кучетата през балкона, сам. Вечерта порева, но за 2, 3 дни свикна. Като го изхвърлите и двете  Wink ще се справите. А и детето като се е разделило доброволно, колкото и да мрънка знае че бибата просто я няма  Simple Smile, а не я е скрила мама та да и изпада в истерии.
Успех в избора.

# 8
  • Мнения: 83
Подкрепям останалите, намери някакъв начин да я накараш сама да изхвърли биберона.


Да,аз така направих.Вайа беше с биберона до над 2г.и половина.Аз никак не се радвах да реве и така,при едно тръгване от баба ми във Велинград просто я оставихме там.В смисъл,че като се качихме в колата и аз казах"Ей забравихме бибероната,айде нищо ти вече си голяма."Тя в тоя момент не й трябваше и каза"Добре."
ЕЕЕЕЕЕЕЕ,да ти кажа,че вечерта не плака- ще те излъжа!
Но това беше.Нямаше виновни.И тя знаеше къде я е оставила,та няма как да вика:" Дай,та дай в тебе е".

# 9
  • София
  • Мнения: 35 919
Щом детето е голямо, номера с рязане темподобни само ще го раздразнят. Трябва да вземе съзнателно решение. Моят син на 1г. 9м. хвърли всичките си 6 биберона в една рекичка, на игра беше, но после разбра че сам си е виновен и няма вече биба. Помрънка малко вечерта и това беше. Успокои го мисълта, че рекичката ще ги занесе на бебетата, които имат нужда от тях, а той е вече голям.
По същият начин постъпихме и ние, само дето я хвърлихме на котетата през балкона.
Вечерта я потърси, но си спомни че е при котетата и дори не мрънка.Заспаси без проблем.Няколко дена повтаря, че я няма , че е при котетата , но никога не я поиска.
Мисля, че това трябва да се направи от раз и после каквото и да става да не се отстъпва /да не се дава нова/

# 10
  • Мнения: 46 492
Пробвай с друга марка  newsm10
Аз нямах намерение да я отказва, но веднъж пътувахме и чак вечерта видяхме, че сме си я забравили. Беше петък вечерта, всичко затворено, с голям зор в една аптека мъжът ми намери някаква, но не беше същата форма като нейната. Дадохме й я като легна, но само като си я сложеше в устата и я мяташе в другия край на стаята  Joy
После пак промрънка, ние пак я даваме, тя пак я мята и накрая реши, че я устройва само да си я държи в ръката Laughing
Вече мина месец, заспива лесно, без да търси нищо  Grinning

# 11
  • Мнения: 7 474
Измислете някакъв "ритуал" по изхвърляне на бибата, така ,че да е запомнящ се за нея и тя да участва и да и стане ясно,че връщане няма! Peace

# 12
Когато на нас ни се наложи да се откажем от бибата той беше на 1г и 3м и нямаше как да стане с обяснения, тъй като нямаше да ме разбере. Отказването обаче беше наложително, тъй като устата му се беше разранила. Ужас беше и въпреки че само спеше с бибата, се видях в чудо докато го откажа. Не че продължи дълго - при 2 преспивания плака около 30 мин и после я забрави. Просто аз много трудно понесох истеричния му рев Cry Но трябваше и успяхме! Желая успех и на вас!  bouquet

# 13
  • София
  • Мнения: 39 747
При Дияна не беше "постепенно и безболезнено". Дияна беше на 2г, 2г и малко, заспиваше с биберона. Мъж ми реши проблема кардинално. Намаза биберонът с лимонтозу. Много грубо, но помогна.

# 14
  • София
  • Мнения: 270
Момичета, благодаря ви!
От сега се настройваме, че ще дойде биберонената фея, ще донесе подарък и ще вземе бибата. ( Не съм взела подаръка още, затова не е дошла  Wink ) Много се надявам да мине с по-малко рев  Praynig.
Ще разказвам после.
Стискайте палци  Peace

# 15
  • Мнения: 2 751
Ние му казвахме, че кучето я е взело.
По 30 мин. вечер седяхме пред прозореца да гледаме дали ще дойде кучето, но то не идваше.
Аз му обясняввах, че има малки кученца, на които ще я даде.
Той поплакваше, нощем се будеше и пак поплакваше, но аз пак го вдигах до прозореца да гледаме къде е кучето...и така 2 седмици  #Crazy
Иначе по принцип изпада в страшни истерии като не получи нещо...
Но с рев в нормални граници, без истерии свикна.
Търпение и само търпение...  Wink

# 16
  • Мнения: 2 255
Само търпение и здрави нерви му е майката  Joy
 Аз се каня от 2-3 мес. да я махна и все има за нещо да преодолява стреса.... то зъболекар, то после ясла... то пак ясла след морето  newsm78 и така все отлагах  Wink
Докато преди 4-5 дни в яслата го приспали без биберон  Shocked и аз продължих  #Crazy 2 вечери и нощи се съдра от рев, а аз се скъсах от носене  hahaha, но не се предадох  Grinning а и в яслата се заинатиха та продължаваме да се борим  Peace
Калоян още си реве отвреме навреме и си я иска, нощем дори суче на празни обороти  hahaha, но това е КРАЙ   Hug казвам му, че кучето я е взело и се надявам след още няколко дни да миряса  Praynig

# 17
  • София
  • Мнения: 270
И този път се предадох  Tired
Заменихме биберона с пухкаво, розово кученце, което беше изхвърлено още на петата минута. След 14 часа безсъние и 3 часа рев, капитулирах. Купихме нова, по-малка, по-различна, с надеждата да не я хареса....  нищо подобно  babyuu
И по-добре, че купихме, защото на другия ден получи страшен обрив, със сърбежи  ooooh!.
Ще го отложим за друг път  Rolling Eyes.

# 18
  • Мнения: 18
Махнахме я от един път. Беше при баба си в провинцията.Вечерта в София вече ,си я поиска.Казах му, че сме я забравили при баба.
Прие го от раз. Успех ти пожелавам. Simple Smile

# 19
  • Мнения: 22 786
Дани смука биба до 2,5 г.После просто забравих да му я взема от колата една вечер и заспа без нея.Търси я 2-3 дни,но бързо свикна без биба.Странното е,че сега като заспива си смуче езичето така,сякаш смуче биберон. newsm78Много е смешен.Аз предлагам да не бързаш,не е толкова фатално ако смуче биберон още няколко месеца.Дай му време.

# 20
  • Мнения: 431
При нас беше много лесно. Отрязах му бибата и му я дадох , първо я лапна после я извади гледа я , гледа я , така няколко мин. и накрая я изхвърли. Когато попита за нея по късно му отговарях , че кучето я е изяло и така няколко дни докато я забрави съвсем. smile3504Сега заспива с една малка възглавничка. smile3524

# 21
  • Мнения: 468
Моя син беше на две като я махнахме.Една съседка ме уплаши като каза че нейната я е носела до 5 годишна и и се смеели другите деца махналия с помоща на психолог.Аз като чух казах че е дно куче я е взело за бебетата си ,но не помогна .Два дни беше голям рев , носене на ръце и песнички, на третия ден свикна и взе да заспива сам.Таткото за малко не я изкара пак защото не се траеше от реване, но аз се оказах желязна .Успех на всички на които им предстои това начинание с бибата.

# 22
  • Мнения: 272
Ох , и ние имаме същия проблем. Дъщеря ми е вече на 2г и два месеца , но положението е трагично, защото си ходи с нея и през деня(от време на време).
Няколко пъти опитвах да и я взема, като си измислях какви ли  не историйки, но не ставаше .
И днес амбицирана от тази тема , я   накарах да хвърли бибата през прозореца на котето, което ще я занесе на своите бебета. Е направи го и естествено тази вечер заспа доста по-трудно , имаше рев и постоянно обяснявах ,че няма как да си я вземем обратно , че е вече голяма  и т.н.
Ще видим какво ще правим ако се събуди през нощта newsm78
Успех на всички ни с това начинание Hug

# 23
  • София
  • Мнения: 8 276
При нас стана за 3-4 дни.
Забравих да я дам при един обеден сън, а той бе уморен и що видях че може да заспи без нея "забравих" да я дам и следващите дни Simple Smile
Е, мрънка ама стисакам зъби.

# 24
Здравей сигурна сам че е много неприятно Аз все още нямам такъв проблем,но ще ти кажа как моята майка без да иска е намерила решение на проблема -малкия ми брат е бил на сащата вазраст. Без да иске я е изпуснала в тоалетната и водата я е отнеслал При което и тои го е видял. след това не я е тарсил повече.

# 25
  • Мнения: 2 070
казваш, мче кучето/котката я е изяла...Добре е да посочиш конкретно животно /на съсед или някое, покрай което минавате всеки ден в някой двор.../ Даже може да казваш - дай бибата бе куче или като минавате да му се карате1 че я е изяло - така показвате съпричастност с детето, бързо ще забрави...Успех

# 26
  • София
  • Мнения: 725
Ние успяхме с Даум Ексол на Дентинокс - има го в аптеките - стана от раз! Жожо беше на 2 години като я отказахме - 2 пъти му намазах бибата с тази гадост и не я потърси повече. Разбира се обясних му, че бибата се е развалила и вече "не работи" и той ще не ще я забрави.

# 27
  • Мнения: 5 622
Не съм чела какво са казали другите, но ще ти кажа какво мисля аз- психичното здраве на детето, а и вашето е много по-важно от премахването на бибата. Детето не е първи клас, че да се притесняваш все пак  Wink

Нищо повече няма да казвам, само ще ти дам пример- забележи как чужденците си возят децата на по 4-5 години все още в количка и как същите тези деца са с биба в устата. И на никого не му пука. Какъв е плюсът на всичко това- много по-спокойни и раумни деца. Такива са на чужденците. НАшите, Българските дечица са много по-различни. Не знам на какво се дължи, сигурно е комплексно, но именно заради това искам да ти кажа да не насилваш нещата.

НЯма да ходи на училище с биба, спокойно  Peace

# 28
  • София
  • Мнения: 6 999
Не съм чела какво са казали другите, но ще ти кажа какво мисля аз- психичното здраве на детето, а и вашето е много по-важно от премахването на бибата. Детето не е първи клас, че да се притесняваш все пак  Wink

Нищо повече няма да казвам, само ще ти дам пример- забележи как чужденците си возят децата на по 4-5 години все още в количка и как същите тези деца са с биба в устата. И на никого не му пука. Какъв е плюсът на всичко това- много по-спокойни и раумни деца. Такива са на чужденците. НАшите, Българските дечица са много по-различни. Не знам на какво се дължи, сигурно е комплексно, но именно заради това искам да ти кажа да не насилваш нещата.

НЯма да ходи на училище с биба, спокойно  Peace

Това е и моето мнение. Да не говорим, че заменянето на биберон с играчка, възглавница, одеало и др. подобни е абсолютно погрешно. Просто се сменя един вид залъгалка с друг.

За протокола - на 2 г. и 2 месеца Дариа заспива с биберон /аз после й го пъхам под възглавницата/ и най-редоявно я возя в количка, защото ми е много по-удобно от това да я мъкна на ръце из магазините. Вече взеха да ми подмятат разни случайни минувачи защо това голямо дете било в количка.  #Cussing out

# 29
  • Мнения: 14 654
при нас не беше проблем залъгалката, а шишетата с биберон. миналото лято, около 2 годинки и малко сам си изхвърли шишенцата. а количката си е голямо удобство. возила съм си го много време с нея и постоянно разни съседки подмятаха: "ама ти още ли се возиш в количка, вече трябва да тичаш пред майка си " или пък " това дете няма ли си крака, че го возиш, с това шише си точно като бебе" .
подкрепям мнението, че сам трябва да си изхвърли залъгалката

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 23 639
............................
НЯма да ходи на училище с биба, спокойно  Peace
Хм, няма ли? Точно в чужбина - Дания съм виждала деца на училище с биберон. 6-7 годишни деца влизат в час с биберон. Много спокойно и разумно ми се виждаше Mr. Green

# 31
  • София
  • Мнения: 6 999
............................
НЯма да ходи на училище с биба, спокойно  Peace
Хм, няма ли? Точно в чужбина - Дания съм виждала деца на училище с биберон. 6-7 годишни деца влизат в час с биберон. Много спокойно и разумно ми се виждаше Mr. Green

И ?

Дори да влизат в час с биберон, кое е фаталното за личностното им израстване? Нещо не го разбирам...

Случайно да имаш навика да пушиш? или да си гризеш химикала? или да си въртиш косата около пръста...?

Всички тези навици са по съществото си като това да смучеш биберон. Само дето смученето на биберон се смята за ужасно неприемливо за 2-3 годишно дете, а това 30 годишната му майка да си гризе химикала е ОК.

П.С. Не искам да кажа, че точно ти имаш такъв навик, но много от нас /включително и аз/ ги имаме.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 23 639
Идеята ми не е да заменим биберона с някой друг вреден навик, а да ги няма тези дребни паразитни навици. Гризенето на нокти, смученето на пръст, съответното дъвкане на края на молива или химикала при големите. Ами смешно е жена на 30 да си гризе химикалката. Според мен това показва липса на самоконтрол. Аз лично се отървах от тръскането на крак - стъпваш на пръстите и тръскаш петата. Много трудно ми беше, ако някой ми е бил помогнал да се отърва от този навик когато е почнал (някъде около 10годишнината ми предполагам) нямаше да се мъча на 20.

# 33
  • Мнения: 1 464
Подкрепям  Isa !Дъщеря ми сама си изхвърли бибата на кучето,но ако не го беше направила нямаше да я насилвам по никакъв начин.За сметка на това още пием от шише-биберон нощното мляко и ще го махнем когато тя иска ако ще и в първи клас да е!Също така я возя в количка въпреки учудените бабки от блока,казвам че така ми е по-удобно и край!Гледам и слушам детето си и данък обществено мнение не плащам!

# 34
  • Мнения: 303
Не знам действа ли или са глупости, но една жена ми предложи да пробвам да откажем бибата като я намажа с някакво нещо за отказване от гризане на нокти. Произвеждат го фирмите за лак за нокти. Всъщност доколкото разбрах е в шишенце като лак за нокти и е част от асортимента на някой фирми

# 35
  • Мнения: 46 492
Подкрепям  Isa !Дъщеря ми сама си изхвърли бибата на кучето,но ако не го беше направила нямаше да я насилвам по никакъв начин ...

И аз съм съгласна с нея! Peace
Писах, че при нас стана заради моята разсеяност, но ако детето беше показало, че има нужда от биба, нямаше да я насилвам.

# 36
  • Мнения: 816
Не знам как точно да се вмъкна в темата без да засегна някого, но този пример с американците изобщо не ми е по-сърце. Има защо, повярвайте ми. Ми то пък при тях децата стават престъпници ( за да контрирам примера) още непълнолетни, и не само това, ами и като количество са огромен брой - горкичките. И повечето неща идват от далечното детство....
Работата е там, че децата стават така зависими от шишета и би би, само и единствено заради нас, защото ние сме им ги предложили за наше удобство, пък на нас фирмите-производители и става един порочен кръг....
Така че въпросът трябва да бъде ( и ще се радвам, ако из форумите срещам повече такива въпроси) не как да махна бибата, а как да не предложа биба или нещо подобно.
Голямото ми дете смука биба до 3г.в. махнахме я най-неочаквано, като родих бебето. Дори това го е направила свекито, още докато бях в родилното и като се прибрах направо не повярвах на очите си, защото очаквах, че заради бебето ще има да я смучем още сто години. Да, ама не. Оказа се, че жената била сто пъти по-спокойна от мен и детето си заспивало съвсем нормално и без нея. Били я сложили някъде и не я намерили после и така.
На бебето му предлагах биба в началото, но след многократни прегледи в кърмачески форуми стигнах до извода, че е по-добре да предлагам цица всеки път, когато бебето иска да суче. Ето тук съм написала нещо по повода:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=118769.0

Надявам се да съм била правилно разбрана!  bouquet

# 37
  • София
  • Мнения: 6 999
DOROTEIA, къде видя пример с Америка? Янтра говори за Дания. Но нали не твърдиш, че в БГ няма малолетни престъпници и че изобщо има връзка м/у биберони, шишета и колички и ранното криминализиране на обществото?  newsm78

Съжалявам, но аз не вижам връзката биберон - възпитание, мое спокойствие, проблем в личността на детето. Биберона задоволява смукателния рефлекс и според моята психоложка, при малките деца замества говоренето. По-точно, когато детето започне да говори - спира да смуче биберон. По неин съвет и реших да оставя Дариа сама да се откаже и не виждам проблем ако 15 мин. на ден смуче биберон /аз много по-дълго време гриза разни бъркалки от кафе и пластмасови сламки  Embarassed/. Но дори и да давам залъгалка, да я возя в количка, да ползва памперс и да също вечер пие мляко от шише с биберон за мое удобство и спокойствие - къде е проблема? Трябва ли да ми е кофти само защото имам дете? Трябва ли и двете да се тормозим по някакъв начин с отказването на залъгалки, шишета и мъкненето на ръце или влаченето на изморено дете, само защото в БГ не е прието дете след годинката да пишка в памперс, да смуче биберон и да се вози в количка?

От друга страна - Дариа е изключително спокойно, весело и в повечето случаи уравновесено дете. Никога не е проявила и най-малка агресия и мисля, че това е основно защото никой никога не проявява агресия под каквато и да е форма към нея.

# 38
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Обикновено е добре да има заместител на бибата плюшена играчка или нещо подобно. При нас стана лесно и от раз и то без да искаме. Беше болен и носа му беше запушен и не можеше да диша, а бибата му запушваше устата и цяла нощ не можеше да спи. Просто на следващата нощ не му дадох бибата той си я потърси аз му дадох любимата му плюшена играчка и от тогава спи само с нея без биба. В началото ги давах и двете за да свикне, но накрая остана само добрата сигурна играчката. Но той беше на 1г. и 5м. и още не можеше да казва биба, така, че имах извинение да се правя на хамава, че не разбирам какво иска.

# 39
  • София
  • Мнения: 245
Без да искам да те обидя, мисля че ти си по-мекушава. И моята дъщеря изпадаше в истерия като и няма бибата, но аз реших проблема от раз. Беше малко преди да навърши две. Трябваше да тръгва на ясла, а там кой ще я търпи така?! Една вечер със съпруга ми се разбрахме, че каквото и да става няма да се поддаваме на напрежението, и така... Трябваха и няколко вечери, за да свикне без бибата си. А на нас как ни олекна...

# 40
  • Мнения: 625
Аз не мога да дам съвет как да се откаже бибата,но виждам,че моето дете колкото по-голямо става-толкова по-си я иска,така,че нещата започват да загрубяват.За мен лично е добре да се избере един период в който детето е спокойно,здраво и от раз да се махне бибата.Ако има деца,които сами ги изхвърлят-то моето не е от тях и дори и да му обяснявам,че кучето я е взело -той до последно ще си я търси.Но пък не ми харесва идеята едно 3-4 годишно дете да смуче биберона.Затова и ние снощи с баща му решихме да пробваме-е имахме успех.На всяко търсене обяснявах за кучето,но след 2 секунди пак:"биба",но нямаше никаква истерия,просто сънят му надви.През нощта пи само вода от шишето и пак си заспа.След малко ще правя опити за следобеден сън,пък да видим(дано няма истерии).Пожелавам успех на всички.

# 41
  • Мнения: 565
Аз я махнах изведнъж.На година и два месеца.Просто я изхвърлих.Тъй -като и растяха зъби и сложих в леглото гризалка.Нямаше драми, нищо.Но тя още от бебе я ползваше само за заспиване.Никога извън леглото- беше пропуск , ако иска да излезе от леглото. И така и не се пристрасти.
Имаме познати- детето на 9 октомври ще стане на 3 и не може да се откаже от бибата- побъркваше се като не и я дадат.Майка и викаше :"не мога да я махна, как да я махна". И сега вече като видяла ,че няма друг наин я изхвърлила- детето свикнало за два -три дни да заспива без нея.

# 42
  • Vienna
  • Мнения: 519
ние бяхме доста големи на 3 год. и 4 месеца и бибата все ни беше в устата и 3а спане и пове4ето време пре3 деня (3а наш ужас), просто не можеШе бе3. по коледа бях решила и се бях уговорила с нея, 4е тя ще подари биберона на коедното детенце (тук то носи подарьците) а 3атова ще полу4и тя мн. подарьци. хубаво, подари тя бибата, полу4и подарьците.... и като си легна ве4ерта така сьрцера3дирателно плака, 4е а3 в3ех 4е и го дадох пак. след ок.  2 дни оба4е (оше по коледните пра3ници) тя отиде до тоалетната с него в уста, и тои в3е 4е падна вьтре. мн. се стресна, беШе голям рав, а3 го и3вадих, но и ка3ах 4е е мн. мрьсен и не мога да и го дам, сега е пра3ник и са 3атворени мага3ините, не можем да купим нов... 2 или 3 нощи я в3ех да спи при мен, 3а да я успокоявам като се пробуди пре3 нощта. мн. лесно стана, направо бях у4удена.... само маи на 3 тия ден пре3 деня рева, 3ащо сьм 3абравила да отида до мага3ина, да и купя нов. ка3ах и 4е после ще отидем и така и не отидохме естествено...
та, може би наистина ще е наи добре да и34акаШ някак си да се полу4и от самосебе си. все ще се появи подходяща ситуация...

# 43
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Аз я махнах изведнъж.На година и два месеца.Просто я изхвърлих.Тъй -като и растяха зъби и сложих в леглото гризалка.Нямаше драми, нищо.Но тя още от бебе я ползваше само за заспиване.Никога извън леглото- беше пропуск , ако иска да излезе от леглото. И така и не се пристрасти.

Да така е по лесно, моя син също му го давах само като спи, понеже заспиваше по лесно с биба. Беше свикнал като се събуди да ми го дава. През другото време я прибирах за да не се пристрасти и да не я вижда за да не се дразни. Така четох в една книга и добре направих. После отказването стана по лесно. Колкото по дълго време е в устата му и колкото по голямо става повече се превързва към бибата и махането става много трудно. Майка ми е била с биберон до 4г. и дори си спомня какви кризи е имала като са и я махнали.

# 44
  • Мнения: 581
Просто я махни бибата. Дай някоя играчка да нанка с нея. Дори и да поплаче, ще мине. Дано решиш ситуацията.   bouquet

# 45
  • Мнения: 239
ох, малкия още заспива с биба.  а каката беше с биба докато се роди братчето (3г.и4м.) . още първата нощ след като ме изписаха с бебо и казахме че е кака и трябва да махне бибата, не беше съгласна,на другия ден с баща и направиха ритуално хвърляне в тоалетната(в избата имаме тоалетна с клекало) зора беше 1 нощ и край , знаеше че бибата е с ако.....  и неможе да се измие.

# 46
  • Мнения: 2 214
Дани смука биба до 2,5 г.После просто забравих да му я взема от колата една вечер и заспа без нея.Търси я 2-3 дни,но бързо свикна без биба.Странното е,че сега като заспива си смуче езичето така,сякаш смуче биберон. newsm78Много е смешен.Аз предлагам да не бързаш,не е толкова фатално ако смуче биберон още няколко месеца.Дай му време.
Не мисля че това е фаталко, сега бибероните се анатомични така че проблема със захапката отпада.
Аз съм склона да суче биберон и до 3 години важното е да не почне да смуче пръст.

# 47
  • София
  • Мнения: 270
Благодаря на всички за отговорите. Някой от тях ми подействаха доста успокоително, защото явно нито детето, нито аз сме готови за тази промяна. Тъй като това лято се случва често да пропускаме следобедния сън, случи се и да заспи без биберон на няколко пъти Hug. Много се надявам това да е някаква крачка към постепенно и безболезнено отказване Praynig

# 48
  • Мнения: 525
Ние никога не сме искали биба, но имах проблемче със шишето с вода.
Накрая баба меца го занесе на мечетата и готово

# 49
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Махнахме бибата едва преди две седмици.
  Тя я прегриза и след това сама се съгласи да я изхвърлим в кофата. Е, пита за нея, даже рева, че иска да купим нова биба... Отидохме тържествено в аптеката, намигнах на аптекарките и се почна един театър:
 - Имате ли биби?
 - Да, имаме, но на големи деца не даваме. Ти си вече кака, на теб ще дадем дъвка, не биба...

  И т.н... Още се сеща, особенно като й се доспи много, но като си я поиска, аз веднага я питам "Ти ми кажи къде е бибата?" и тя си знае - в кофата е, скъсах я. Няма на кого да се сърди.
  Сега остана само шишето за вода или сок, мисля тези дни да срежа биберона и ще й кажа, че тя сама го е прегризала  Mr. Green Дано имаме успех, като с бибата.

# 50
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Голям проблем ни е бибата, още заспива с нея  ooooh! Опитвахме няколко пъти - то са писъци, рев , истерии  Sick Напоследък на няколко пъти се случи да я метне някъде и да не можем да я намерим, търсим всички и той включително, пак пищи, но май това ще е начинът ... да я скрия и да я търсим и все едно той си я е загубил... Само трябва да се въоръжа с железни нерви, защото ще е ад...

# 51
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
И двете ми деца от раз се отказаха от бибата . Просто един ден не им я дадох и те не я потърсиха . Май това е единственото нещо по което си приличат  Joy

# 52
  • Мнения: 1 278
Предпочитам нещо, с което ще се откаже постепенно и безболезнено.

Правилно предпочиташ  Simple Smile Но готова ли си за това? Защото единственият начин за постепенното и безболезненото отказване е да изчакаш търпеливо детето само да се откаже от залъгалката.
В случая с Александър чакането беше 4 години  Simple Smile За мен естественото "отбиване" от каквото и да е сукателно нещо  Wink е след 3-3,5 годишна възраст. Преди това, по време на, както го наричаме често тука - бебешкия пуберитет  Simple Smile - принудителните промени трудно могат да бъдат безболезнени.

Иван е на 2 и половина в момента и и още е с биба. Мога да те уверя, че не само не клони към отказване, но е в период, в който я иска почти денонощно. Сашето например по това време беше като твоето детенце - само заспиваше с биба. Да си призная обаче ни най-малко не се тревожа за Иван. Даже напротив. Радвам е, че има нещо, което може да го успокоява чрез сукателния рефлекс в този бурен период от живота му  Simple Smile

С две думи - довери се на детето. То знае най-добре  Heart Eyes

ПП: Извинявай, ако повтарям някого, но не прочетох цялата тема  Blush

# 53
  • Мнения: 239
Цитат
ох, малкия още заспива с биба.  а каката беше с биба докато се роди братчето (3г.и4м.) . още първата нощ след като ме изписаха с бебо и казахме че е кака и трябва да махне бибата, не беше съгласна,на другия ден с баща и направиха ритуално хвърляне в тоалетната(в избата имаме тоалетна с клекало) зора беше 1 нощ и край , знаеше че бибата е с ако.....  и неможе да се измие.
ей , хора искам да се похваля newsm68 newsm68 newsm68 от неделя вечерта малкия заспива без бибероните, направо не вярвам,че стана толкова лесно та той не лягаше ако нямаше поне 2 биби , една в устата и една в ръцете. smile3504 вчера на обяд се беше сетил и вика ''- мами биби'' ама аз се направих на луда. поблема  е че заспива по бавно , той и преди не беше от лесно заспиващите де ама сега бие рекордите newsm48АЗ ПЪК ЩЕ ИЗДЪРЖА

# 54
  • Мнения: 1 278

На какво?

# 55
  • София
  • Мнения: 6 999

Не е ясно  Wink

Въпросът е да се страда. Защото не е шега работа да се гледат деца, ей Деметра  Mr. Green

Какво знаеш ти? Три деца и ти е лесно - оставила си ги да правят квото щат. Какво знам аз - моето още ходи с памперс, заспива с биберон и сутрин и вечер пие адаптирано мляко от шише - защото съм "мързелива майка" и "тъй като ходя на работа нямам време да я отуча" - цитат.

# 56
  • Мнения: 1 278
Какво знаеш ти? Три деца и ти е лесно

Защото са ми се паднали послушни деца. Виж, ако беше само едно като онова на комшийката, щях да видя аз тогава Grinning

# 57
  • София
  • Мнения: 6 999
Защото са ми се паднали послушни деца. Виж, ако беше само едно като онова на съседката, щях да видя аз тогава Grinning

Ааааа и на теб ли? Явно сме били на една и съща опашка - тази за послушните деца.  Mr. Green

Извинявам се за спама, но Деметра ако и твоите ТРИ деца са послушни като моето - явно не е до късмет работата, а до нещо друго  Thinking

# 58
  • Мнения: 1 278
явно не е до късмет работата:thinking:

Ааа, няма да ми обиждаш късмета  Naughty, че да не стане някоя беля четвъртият път и да ми се появи непослушно дете  Grinning

Последна редакция: ср, 23 авг 2006, 22:03 от Demetra

# 59
  • Мнения: 239
Цитат
на всичко ; включително и на това в 22и 30 да е готов за лягане а да заспива в 1ч. няма да ви обяснявам какво беснеене пада през това време.

# 60
  • София
  • Мнения: 250
Ние я махнахме когато ГАби беше на 1 година и 3-4 месеца-стана като на шега една вечер тя взе един биберон от тези за шишетата и реши, че това е новата и Биба. Аз веднага се възползвах от момента и скрих нейната и така вечерта легна с нея-нямаше проблем.И така за два-три дни Бибата беше история и то без рев. Но месец след това гледах да избягваме бебета с биба в устата да не се сети!!!! Rolling Eyes

# 61
  • Мнения: 17
Дени от около седмица вече е беэ биба. newsm44.Беше си я цепнала сама и аэ реших,че скоро сама ще я исхфърли, но не.Вэех да й сипвам оцет в дупката когато я търси и я оставях сама да си я вэеме.Опита бибата и каза ,че гурчи.Така 2-3 дни и спря да я търси.Баща й каэа,че вече е голяма и эатова бибата й гурчи.Само на бебетата не им гурчала и Дени се съгласи с него.Сега само повтаря,че е кака Laughing

# 62
  • Мнения: 9
И на мен ми предстои отказването от биберона, но кой начин ще избера още не съм решила. Ние сме на 1 година. Всеки си отговаря за детето, но по въпроса за годините в които трябва да се вместим - колкото по- рано, толкова по- добре! Най- сериозната причина е лицево-челюстните деформации, до които води дългото смукане на биберона. И не е правилно това, че децата в другите държави не страдали от това  - напротив страдат, имат често големи деформации , но там стоматологичното обслужване ги обхваща в ранен етап и имат пари за лечение. Докато тук много деца страдат до края на живота си, от това, че никой не ги е видял, консултирал, лекувал и не на последно място - високото заплащане за апаратчета и брекети. Така, че има за какво да се замислим и както сме я дали за наше улеснение така и трябва да я махнем, за да не страдат децата вместо 2-3 дни, цял живот!

# 63
  • Мнения: 338
Ооооооооо ние отказахме биберона на 4г.Така че не се притеснявай.... smile3504И то не по негово желание.Макарче си го искаше когато ляга да спи.

# 64
Ето и една госпожица, която се отказа от бибата си на 3 годинки... след няколкократни опити за отказване, чрез добре познатите: мазане на бибата с горчиво, баба меца я взе, да я подарим на някое бебе, птиченцето отлетя с нея, неистов рев и опит от моя страна да издържа 1-2 вечери и т.н. наааайй - накрая 3 дни преди 3тият рожден ден, жената която я гледаше й подари книжка за червената шапчица в която вълкът беше много добре нарисуван, но имаше огромни КРИВИ зъби... и така една вечер докато я четяхме преди заспиване /с бибата в уста, разбира се/ ме попита: защо са му толкова криви зъбите на този вълк?   
- Моят отговор беше, че всеки които цока биба, зъбите му стават криви... и нищо повече не казах, след края на приказката , заспивайки, дъщеричката ми каза: Аз по -добре да оставя бибата тук на възглавничката до мен... аз й казах: добре... и така заспа за първи път без нея с поглед взрян в заветната биба. Следващата вечер отново я остави на взъглавничката и така.. се случи при нас.
Успех на всички в тази така труда задача.  Peace Simple Smile

# 65
  • Мнения: 6 206
виктория на около година и половина още си търсеше биберона преди заспиване вечер. по същото време много искаше кукла барби. обясних й, че куклата е подходяща за пораснали момичета, а за дребосъците има други кукли. когато е голяма и вече не ползва биберон, ще получи исканата кукла. първоначално категорично отказа. след няколко дни започна да размисля. един ден заяви, че е готова за кукла барби. аз предварително се уговорих с касиерката в магазина и платих куклата. после отидохме заедно с виктория (милото си носеше биберона в джоба на якето) и й позволих да си избере която барби иска. подаде на касиерката биберона и получи от нея мечтаната кукла.

Ооо, това е било много трогателна гледката.
Милото дете.

# 66
  • Мнения: 1 640
Взех идеята от форума:Казах на детето,че скоро Дядо Коледа ще дойде и ще й  донесе мн. подаръци,но първо тя трябва да му даде бибата си!Бях убедителна,повторих й няколко пъти съчинената история.Тя ме гледаше разбиращо , кимаше,потвърждаваше с думи.Вечерта се повъртя малко и заспа.И така,вече 25 дни сме без биба!Благодаря за идеята!  bouquetНо пък Дядо Коледа вече ни прати 5 подаръка заради бибата Hug.
 ПС:Детето през деня изкарваше без биба,защото аз не я давах.После Дядо Коледа взе бибата ,която ползвахме за заспиване. Peace

# 67
  • София
  • Мнения: 1 326
Не съм чела какво са казали другите, но ще ти кажа какво мисля аз- психичното здраве на детето, а и вашето е много по-важно от премахването на бибата. Детето не е първи клас, че да се притесняваш все пак  Wink

Нищо повече няма да казвам, само ще ти дам пример- забележи как чужденците си возят децата на по 4-5 години все още в количка и как същите тези деца са с биба в устата. И на никого не му пука. Какъв е плюсът на всичко това- много по-спокойни и раумни деца. Такива са на чужденците. НАшите, Българските дечица са много по-различни. Не знам на какво се дължи, сигурно е комплексно, но именно заради това искам да ти кажа да не насилваш нещата.

НЯма да ходи на училище с биба, спокойно  Peace

Да, така е! Преди време гледах снимка на Виктория Бекъм с децата си, едното беше около 3-4 годишни и се учудих, че е с биба........не вярвам да не са в час с вредите и ползите.
Аз също се опитах да му махна бибата, като му казах, че вече е голям, той се съгласи, но заспа мнооого трудно и през нощта се буди и я търсеше.......предпочетох да спи спокойно и реших за себе си, че е по-важно неговото спокойствие . Проблемът при нас е, че все още се буди през нощта..........като започне да спи непробудно-тогава ще я махна..........за сега като заспи му я махам, а през нощта му я давам.

# 68
  • Мнения: 6 461
...... намери някакъв начин да я накараш сама да изхвърли биберона. 
Тошко изхвърли бибата през терасата и все ходеше да наднича в пролуките за да види къде я изхвърлил.... Wink
Пламен още е с биба обаче не му е по сърце ,много рядко я търси и дори тези дни гледам ,че не я иска.

Общи условия

Активация на акаунт