Фетална морфология - МЦ Фемина?

  • 265 432
  • 745
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 116
Доколкото знам трябва да се чака доста, така че ти препоръчвам още сега да се обадиш и да си запишеш час. Направо в МЦ Фемина се обади  Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 58
Благодаря за бързия отговор wavey

# 17
  • Мнения: 959
Знам,че щял да излиза в "творческа почивка".

# 18
Здравейте, и аз ходих при д-р Марков на фетална в 23 г.с. Найстина е внимателен, обяснява подробно и отговаря на всякакви въпроси , но след 30 мин преглед не видя множество малформации на плода. След преглед при други доктори и след амниоцентеза направих аборт по мед.показания 2 седмици по-късно. Неговите думи бяха: " Всичко с бебето е наред. Преди 28-30 г.с. няма смисъл да ходите на фетална морфология." Когато си правих амниото чаках с едно майче, на което и беше казал, че се съмнява за Даун и я беше пратил на амниоцентеза.Естествено диагнозата й не се потвърди ( и слава Богу). Така, че според мен това, че е внимателен и разтяга локуми 30 мин не значи , че е супер специалист в областа, колкото и да го хвалят!

# 19
Уважаема Gingerel,

Макар и да не помня точно името Ви, разбирам много добре за кой случай става дума. Искрено съжалявам за Вашата загуба, като много добре съзнавам че това едва ли ще Ви донесе каквато и да е допълнителна утеха...

Същевременно искам да поясня, че някои от нещата, които са написани по-горе не отговарят съвсем на действителността.

По време на бременността, за която става дума, Вие бяхте преглеждана поне от четирима от най-опитните специалисти в областта на пренаталната диагностика България, в това число и от мен. И то от всеки един от тях по два пъти. Единствената особеност, която всички ние успяхме да видим със сигурност по време на първите си прегледи беше единичната пъпна артерия в пъпната връв на Вашето бебе. Всичко останало първоначално бяха само съмнения и догатки. Така както сърцето на бебето уж имаше проблем, така една седмица по-късно при последващ преглед от специалист кардиолог то изглеждаше абсолютно нормално за срока на бременността...

Дали да се прави амниоцентеза при изолирана единствена пъпна артерия е спорен въпрос, на който и до днес в литературата не съществува еднозначен отговор. Амниоцентезата може да предизвика аборт след извършването й. На всеки 4 или 5 бебета със синдром на Даун, които се диагностират пренатално чрез амниоцентеза се пада едно напълно нормално бебе, което умира благодарение на спонтанен аборт, предизвикан от манипулацията. Да не говорим, че има и описани смъртни случаи на майки след подобна манипулация... Така, че към извършването на амниоцентеза не бива да се пристъпва с лека ръка. Според повечето автори при изолирана единствена пъпна артерия амниоцентеза не е показана, защото това не е аномалия на плода, а особеност. Вие обаче решихте да си направите амниоцентеза, водена повече от интуицията си, отколкото от това, което Ви говореха докторите... И слава богу!....

При втория преглед при мен имахме повече време, а и вече имаше съмнения от направената от Вас амниоцентеза, че бебето Ви вероятно има хромозомен дефект. В рамките на този преглед допълнително се установи, че освен единствената пъпна артерия плодът има дискретно изкривени крачета, че долната челюст е леко по-къса, че бъбреците са леко уголемени. Нямам представа дали тези аномалии и особености до този момент са били диагностицирани и коментирани с Вас от другите колеги, които Ви бяха преглеждали преди това. Факт е обаче, че в рамките на този преглед те бяха  диагностицирани и коментирани от мен, а на Вас Ви беше предоставен съответния снимков материал и писмен протокол. Нещо повече, обясних Ви най-подробно по какъв механизъм – къде и как да повторите амниоцентезата, за да сте сигурна, че няма някакво объркване в диагнозата. При този втори преглед общата картина за случващото се започна постепенно да се прояснява и Ви дадох ясно да се разбере, че бебето най-вероятно ще има сериозни проблеми.  Повторната амниоцентеза само потвърди неизбежното...   

Окончателната диагноза на Синдром на Патау или тризомия 13, такава каквато се доказа, че има Вашето бебе, се постига единствено след извършване на амниоцентеза или друго инвазивно изследване. Това е много тежка хромозомна аномалия, която е свързана с редица структурни дефекти като: тежки аномалии на централна нервна система (холопрозенцефалия, микроцефалия и др.), тежки лицеви аномалии, сърдечни, бъбречни аномалии и аномалии на предна коремна стена. Такива аномалии обаче не бяха открити при Вашето бебе... нито пренатално, нито след предизвикването на аборта по медицински показания...

За ваша информация, за разлика от всички колеги, които Ви бяха преглеждали, така както и за разлика от Вас самата, аз направих всичко възможно да видя и огледам Вашето бебе след предизвикването на аборта и го разгледах най-подробно и внимателно. Целта ми беше много проста - да получа обратна информация за това, което евенуално съм пропуснал. На практика обаче, така както и очаквах, Вашето бебе нямаше нито една голяма или тежка аномалия. Това, което се установи от огледа (освен единствената пъпна артерия, което само по себе си не представлява структурен дефект) беше наличието на две външни структурни аномалии – дискретно изкривените ходила и едно малко добавъчно шесто пръстче на едната ръчичка. Изкривените ходила Ви ги бях диагностицирал, за което имате снимка, а допълнителното пръстче на едната ръка беше и единствената външна аномалия, която бях пропуснал при предходните мои два прегледа. Тази аномалия обаче беше пропусната и от всички други лекари, които Ви бяха преглеждали до този момент. Това е така, защото в това допълнително пръстче нямаше кост, което на практика го е правело невидимо за ехографските апарати. Теоретично такова допълнително пръстче би могло евентуално да бъде видяно в по-късен срок от бременността. В голямата част от случаите обаче този род пръстчета се пропускат и се диагностицират едва след раждането. По отношение на леко по-късата брадичка или леко уголемените бъбреци – това също не са аномалии, а само фенотипни особености, като припокриването между норма и патология в подобни ситуации е огромно. Отново подчертавам, че Вашето бебе нямаше аномалии на централна нервна система, нямаше лицеви аномалии, нямаше аномалии на сърцето, нямаше аномалии на предна коремна стена... Така че в този случай не може да се говори за полималформативен синдром, такъв какъвто обикновено се наблюдава при тризомия 13... А се касае за изключително атипичен случай на тризомия 13... Това между впрочем Ви беше казано неколкократно от всички, които някога Ви бяха прележдали... Съжалявам, че не сте се уверила в това лично с очите си...

В този смисъл категорично не смятам за коректно твърдението, че Вашето бебе е имало множествени аномалии, и че аз съм единствения, който е ги е пропуснал всичките...
Аз не съм безгрешен и нищо човешко не ми е чуждо. При тази Ваша бременност аз не видях първоначално дискретно изкривените навън крачета, които видях едва при втория си преглед, т.е. на практика сгреших. За това мога само да изкажа моето дълбоко съжаление и да поднеса моите извинения. Фактът, че всички останали колеги не ги бяха видяли не може да послужи като някакво оправдание. Човешко е да се греши, но е глупаво човек да повтаря грешките си.

В качеството си на преподавател в университетска болница аз изнасям лекции, курсове и семинари на целогодишен принцип и обучавам други колеги на пренатална диагностика и ехография от цяла България. Още след приключването на Вашия случай вкарах всички пренатални ехографски снимки, както и тези след аборта, в лекцията си за хромозомни аномалии на плода, за да се опитам да предпазя обучаващите се колеги от повторение на моите грешки. На практика Вашият случай е един от тези, които ни показват, че природата не се подчинява на човешките догми и правила, и че винаги има и ще продължава да има изключения от обичайното и нормалното.

Ще направя всичко възможно да си взема правилната поука от това, което се наблюдава при тази Ваша бременност. Независимо от всичко случило се, обаче, не съм убеден, че съм подходил към Вас непрофесионално. С огорчение разбирам, че повече от единия час време, което Ви отделих, за да разяснявам каква е ситуацията около бебето Ви са Ви се сторили като някаква локумджийска история. Защото може да съм всичко на този свят, но локумджия не съм.

С уважение,
д-р Димитър Марков
P.S. Повече по този случай аз коментари няма да правя.

# 20
  • Мнения: 3 116
Гингерел, съжалявам за загубата ти  Cry

Д-р Марков, чест ви прави за отговора ви   bouquet

# 21
  • София
  • Мнения: 6 794
Много се радвам, 4е доктор Марков се вклю4и. Имам невероятно добро мнение за него и наистина се изненадах от негативното такова.
Д-р. Марков, много бих се радвала, ако присъствате по-4есто във форума с компетентни мнения.   bouquet
Извинявам се за 4-ките, но не пиша от БГ в момента и има проблем с клавиатурата.

# 22
  • София
  • Мнения: 3 123
аз съм ходила при д-р Димитрова и съм много доволна.Не е важно колко време ви гледат и на 2д или 3д,а кой го прави и какво вижда!

# 23
  • София
  • Мнения: 6 011
Д-р Марков,радвам се,че четете тук!
Искам да ви изкажа моята и на съпруга ми благодарност за това,че видяхте хидронефроза на сина ми!И ни препоръчахте д-р Буева!  bouquet

Благодарение на вас ние знаехме какво ни очаква след раждането,реагирахме адекватно и сина ни е добре!

# 24
  • Мнения: 1 147
Чест прави на този лекар, че си е дал труда да обясни за какво става въпрос.

# 25
  • Мнения: 1 671
Д-р Марков, чест ви прави хубавият отговор на нападките!   bouquet Сигурна съм, че много лекари четат тук, много срещат имената си, но не си правят труда да обяснят за какво става въпрос.

# 26
  • по света
  • Мнения: 1 587
Д-р Марков и аз съм от тези който съжаляват че не е имало кой да ги насочи по-рано към Вас.За съжаление точно Вие установихте малформациите на първото ми дете,който после се оказаха Тризомия 18.
По темата,страхотно съм доволна от специалистите във Фемина и по специално д-р Димитрова,тя ми вдъхна кураж с втората ми бременност,и като лекар и като човек.

# 27
Тъй като д-р Марков е интелигентен човек е напълно разбираемо да даде такъв отговор.  В това, което е написал има доста истина, но има и някои неверни неща. В никакъв случай аз не обвинявам конкретен доктор за  това, което се случи с моето бебе. Нито твърдя, че някой е постъпил некоректно. Това в крайна сметка е Божа работа. Лошото е, че най-добрите специалисти в областа ме гледаха  и в крайна сметка аз сама трябваше да стигна до истината. Дали е било вътрешно чувство , интуиция или нещо друго , незнам. Лошото е , че ако един ден отново забременея пак ще трябва да потърся един от тях. Но кой точно? На кой ще мога да се доверя, че казва истината и не ме заблуждава? Отново ли ще трябва да разчитам на интуицията си?


Истана е, че и за двата прегледа ми се отдели поне час преглед. Но е и истина, че на първия преглед се  спомена само пъпна връв и нещо за сърцето. Втория преглед беше малко излишен, тъй като той беше след вече излезнал резултат от амниоцентеза и при ясна диагноза, то е ясно какво се търси.  Д-р Марков сам е написал, че едва при втория преглед е установил някой малформации. Но защо трябваше да е при втория? Това значи ли, че трябва да ходим по няколко пъти при един и същи специалист за ясна диагноза.  В съзнанието ми се  е запечатало всичко, което се случи. Помня много добре, че при вторичния преглед помолихме д-р Марков да огледа бебето и на 3Д. Той превключи ултразвука на режим 3Д за секунди и думите му бяха : " Добрия специалист гледа на 2Д. Няма смисъл да се гледа на 3Д. Мога да ви говоря , колко е хубаво бебето ви и т.н. , но ако има малформации няма да ги видим." За мен това е грешно. Ако беше го огледал можеше да види ниско разположените уши, по късата челюст ( която се установи след аборта , а не по време на прегледите!!!!) и т.н.

Да вярно е, че той ме насочи за 2рата амниоцентеза, но също така знам, че е твърдял пред колеги, че само отлагам неизбежното и , че напразно си създавам надежди. Та коя майка не тай надежда, че може да има грешка в такава диагноза?
За д-р Марков моя случай беше един от многото и по-важното за него беше аборта и да се добере до въпросните 10 снимки на бебето и да ги размята и показва насам натам.  А мен някои попита ли ме дали съм съгласна бебето ми да служи за "опитно зайче".

Не съм излъгала, като казах , че бебето ми имаше редица малформации. Все пак аз четох аутопсиония протокол и там много ясно и точно са изброени. Това са все неща, който може би трябваше да се видят. Та нали затова отивам на фетална морфология?

Аз  също като д-р Марков доста подробно огледах бебето си и знам за какво точно говори. Онези снимки, които той е предоставил на колегите си да се убочават ги имам и аз.

Аз за разлика от някой майки седнах и намерих доста информация и четох много, и макар да не уча медицина и да не съм компетентна по много въпроси, бих могла да оборя д-р Марков по някои негови твърдения.

Да вярно е ,че е човешко да се греши. Но на какво цена. На мен тази грешка щеше да ми струва износването до 9 месец на бебе с хромозомен дефект или предизвикване на аборт в много напреднала бременост. И на никой не му пука за това. Всичко си остана за мен. Най-вероятно никой доктор няма да ме разбере. Би ме разбрала само майка минала през това. Най- лесното е да се каже :"Това бебе е увредено и трябва да се махне" . Вие докторите дали осъзнавате , какво преживява майката и през какво минава едно семейство? Вие докторите, знаете ли колко трудно се взема решенето да отнемеш живота на детето си. За вас сигурно това бебе е само един плод, недоразвит и безчувствен, но за мен това беше моето момиченце!!!!

Аз поне се чувстам късметлиика , че поне навреме разбрах  за проблемите с бебето и взех правилното решение. Обаче има доста майки, който нямат този късмет и за съжаление раждат деца с хромозомни и  всякакви други малформации. И за съжаление всички тези специалисти, който един ден пак тях сигурно ще потърся, не ги виждат!

В крайна сметка моя случай е вече в миналото, и няма смисъл найстина да се коментира . По - важното е да има поука от случилото се за докторите и по този начин да се предпазят и майките.

P.S. Пускам малко полезно инфо, за други майки, който може да се сблъскат с подобен проблем.

http://www.thefetus.net/page.php?id=1149

Single umbilical artery is found in 6,1-11,3% of infants with chromosomal anomalies, mainly trisomies 18 and 13. It is rarely a finding of other autosomal trisomies or sex chromosome aneuploidy. In 31% of aneuploid fetuses with single umbilical artery, other structural anomalies are found. Considering the risk of cardiovascular abnormalities a careful review of the fetal heart is suggested14.



Последна редакция: ср, 27 юни 2007, 10:10 от Gingerel

# 28
  • София
  • Мнения: 431
Аз съм ходила при д-р Димитрова на ФМ, както и (по нейна препоръка) при д-р Спасов на фетална ехокардиография. За мен д-р Димитрова е лекарката, на която имам пълно доверие и според мен си върши перфектно работата.

# 29
Интересно, че темата е отворена през юли 2006, а сега през юни 2007 все още вълнува хората.
Аз ходех на прегледи в МЦ Фемина при д-р Врагалева. Първоначално исках при останалите, за които всички сте писали (Марков или Димитрова), но за тях много отрано трябваше да се записва час и затова попаднах на Врагалева. Доволна съм от нея. Всеки път оглеждаше бебчето много обстойно и отговаряше и на други мои въпроси, свързани с бременността.

Общи условия

Активация на акаунт