Малко полезна информация за семейните финанси

  • 1 643
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 091
Днеска като никой път хванах Опра Simple Smile, та се загледах за какво говорят и се оказа ( поне за мен)  много полезно и интересно. Говореха за възможностите да ликвидираш дълговете си, да спестяваш и т.н.
Едва ли някой от вас е чак в положението на тези, дето ги показваха в предаването Wink ( с по 50-100 000$ дългове), но на сайта на Опра дават възможност да се консултираш безплатно с 3-ма финансови експерти по въпроси, които те вълнуват.
Разгледайте го сайтчето, има интересни препоръки- например какво да гледате като си купувате къща, как да инвестирате , как да преговарят с кредитните карти за намаляване на лихвата си, как да си увеличите кредит точките и т.н.
http://www2.oprah.com/money/debtdiet/money_debtdiet_main.jhtml

След онази ми тема за спестяването си спомням, че имаше мами, на които им беше интересно, затова пускам линкчето. Peace

# 1
  • Мнения: 8 163
Да ти кажа, аз познавам хора с толкова големи дългове. И като им слушам разказите, в тази държава изобщо не е трудно да се стигне до тяхното положение.

Аз Опра съм я гледала сумарно 2 часа, откакто сме дошли, но и аз съм на мнение, че от нейното шоу има полза. Благодаря за линка!

# 2
  • Мнения: 98
Опра е супер, нейните предавания  винаги са ми били много интересни, винаги научавам нещо любопитно, забавно или полезно.
А пози линк е супер . Благодаря много.  bouquet

# 3
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Опра е супер, нейните предавания  винаги са ми били много интересни, винаги научавам нещо любопитно, забавно или полезно.
А пози линк е супер . Благодаря много.  bouquet

 newsm10 и аз си я обичам.
не само им помагаха да си върнат дълга, но и да се пенсионират с по 1-2 милиона Laughing
яд ме е, че от както съм във България списанията й си ми стоят в къщи непрочетени  Sad

# 4
  • Мнения: 3 367
..безплатни финансови експерти има към кредитните институции,хие ходихме при един тип от американ ескпрес;не останах о1арована,няма безплатен обяд,особено тук..
.не харесвам Опрам,хи1 ама,но това е друга тема
..ако наистина имате нужда от помощ=идете в ваш'та банка,там има хора к само това правят,имат на файл сметките ви и става много по-бързо и ефикасно..
**
ние дължим пове1е то написаното,ако имаш къща няма на1ин да не си с подобен заем..

# 5
  • Мнения: 5 475
..безплатни финансови експерти има към кредитните институции.....;не останах очарована,няма безплатен обяд,особено тук..
...ние дължим повече от написаното,ако имаш къща няма начин да не си с подобен заем..

Подкрепям напълно!  Peace

# 6
  • Мнения: 7 091
..безплатни финансови експерти има към кредитните институции,хие ходихме при един тип от американ ескпрес;не останах о1арована,няма безплатен обяд,особено тук..
.не харесвам Опрам,хи1 ама,но това е друга тема
..ако наистина имате нужда от помощ=идете в ваш'та банка,там има хора к само това правят,имат на файл сметките ви и става много по-бързо и ефикасно..
**
ние дължим пове1е то написаното,ако имаш къща няма на1ин да не си с подобен заем..

 Ти правилно подчерта, че тези финансови експерти работят за БАНКА. Тези финансови експерти могат да помогнат не да си оправите сметките с определена банка, а да ви насочат какво примерно да подобрите в личните си финанси ( не тези свързани с определена банка), в стратегията си на инвестиции, както и примерно начина си на спестяване. Съгласи се, че който и да е финансов експерт на банка ще иска да пробута техните си сметки за спестяване, нали така?
А за дълговете въобще не притежаваха къщи хората, а единия от случаите - жената въобще не готвеше и се хранеха сутрин, обед и вечер на ресторант и за 2-ма човека даваха по 700$ на седмица за храна. Да не говорим, за дълговете към кредитни карти за други покупки. Иначе за заемите за къщите е ясно, но това са пари, които се инвестират в недвижим имот, не просто се харчат.
Самите тези експерти имат и книги, които са пуснати в сайта и може да си хареса човек нещо за да си подобри финановите решения.
 Както и да е, надявам се, че на някой ще му е полезно.

# 7
  • Мнения: 2 381
Аз бих ви предложила ако имате нужда от експертен съвет и ако вашият счетоводител е с достатъчно опит да се обърънете към него. Той ви знае финансовото съсътояние най- добре, особено ако сте с него от години.
Ние много се опарихме от съветите в банката. Винаги изскачаше нещо ново, което не беше споменато от самото начало.

Не зная за вас, но на мен намаляването на лихвите и опростяването на дълговете на хора с много заеми ми лази по нервите.
Ами кой им е харчил парите да ги питам, та се жалват?
Не говоря за оптимизиране на финансовото състояние и използване максимално рационално на вече създаден фонд.

# 8
  • Мнения: 1 393
И аз се случи така, че го гледах този епизод вчера (или по-точно част от него) и също го намирам за много полезен.
Може би не точно за хора с бг психика като нас (това го казвам в най-добрия смисъл на думата, ние имаме малко или много почти вроден инстинкт да пестим  и да сме поне до някаква степен разумни що се отнася до пари).
Но за един средно статистически американец, който е свикнал да си тъпче кредитните карти до дупка и да живее на кредит може и да е доста полезно. Наистина беше драстично това, което показаха като примери. В едното семейство едно от децата имаще близо 30 чифта дънки, всичките по $60 парчето. Също 20 сутиена на Виктория Сикретс, всеки по $30. Готвене вкъщи- 0, само тейк аут, по $150-200 всяка седмица. Но това, което ми се видя най-драстично беше, че майката  каза, че всеки месец взима аванс от банката с/у заплата си без да знае колко е  лихвата за това. Ами оказа се, че е...120%!  Shocked

За мен лично би било полезно да знам доста от нещата, които казаха. Повечето от тях, честно казано, вече знам, но много бих се радвала, ако преди няколко години, когато бях студентка и също имах кредитни карти (далеч не с такива суми, слава богу), знаех всички тези малки трикове, които те показваха вчера- как да си намалиш interest rate-а, как да избягваш hidden fees и куп други неща като това.
А за "големите" заеми като тези за недвижими имоти- разбира се, че не става дума за това- и ние имаме голям mortgage loan и не виждам и как би могло да бъде иначе- кой купува тук къщи кеш?!
За "безплатните" финансови съветници в банките не съм много съгласна, че са кой знае каква помощ- те надали са там, за да дават "безплатни" съвети как човек да си подобри финансовото положение.  Wink

Последна редакция: пт, 14 юли 2006, 22:16 от MrsG

# 9
  • Мнения: 3 367
[ Ти правилно подчерта, че тези финансови експерти работят за БАНКА. Тези финансови експерти могат да помогнат не да си оправите сметките с определена банка, а да ви насочат какво примерно да подобрите в личните си финанси ( не тези свързани с определена банка), в стратегията си на инвестиции, както и
Tandoori ,не се сърди,нали обсъждаме само..
няма на света не-зависим финансов експерт,все някои му дава хляба и на него,но аз лично бих се отнесла към жив човек,к мога после да потърся при нужда,затова и съм против тв-онлайн инициативи от такъв род..
Ники е най-вероятно права за банките,ние не сме имали лош опит,но се научихме да проверяваме по 3 пъти всяко нещо,да не подписваме нищо веднага и пр..много бих искала мои си счетоводител,ма нъцки засега.четем едни дебели книги и се потим..
личните финасии са въпрос на информираност и интелигентни решения,не е до експерт за мен..
има много книги по темата,софтуеър к помага за планиране и пр,но аз лично не бих ползвала Опра за акъл по която и да е тема,за пари пък хич..
Анна

Последна редакция: пт, 14 юли 2006, 22:17 от anette1104

# 10
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Има разни нон-профити, християнски и други организации, които ти помагат да си преструктурираш дълговете, консолидират ги и договарят по-нисък лихвен процент. Аз бих се обърнала към такива, ако (не дай Боже) има нужда. Дългове колкото щеш, студентски заеми, ипотеки и т.н. за мен по-важното е, че се изплащат.

# 11
  • Мнения: 7 091
Tandoori ,не се сърди,нали обсъждаме само..
няма на света не-зависим финансов експерт,все някои му дава хляба и на него,но аз лично бих се отнесла към жив човек,к мога после да потърся при нужда,затова и съм против тв-онлайн инициативи от такъв род..
Ники е най-вероятно права за банките,ние не сме имали лош опит,но се научихме да проверяваме по 3 пъти всяко нещо,да не подписваме нищо веднага и пр..много бих искала мои си счетоводител,ма нъцки засега.четем едни дебели книги и се потим..
личните финасии са въпрос на информираност и интелигентни решения,не е до експерт за мен..
има много книги по темата,софтуеър к помага за планиране и пр,но аз лично не бих ползвала Опра за акъл по която и да е тема,за пари пък хич..
Анна

Неее, не съм се разсърдила, моля ти се  Grinning Просто съм насвяткала постинга набързо и може така да е прозвучало, ама дребния ми виси на ръката " да се набирал"  Mr. Green и бързах да постна между набиранията  Mr. Green
 Peace

# 12
  • Мнения: 650
Хубави неща, но не ги ли знаете вече LaughingНе ми се иска да опирам до тези съвети-това значи че сме го закъсали... като разбереш как работи системата-проблема е точно за тези които са достатъчно луди да си купуват по 60 долара дънките-това образно казано. А за счетоводител-бих казала че ако не искаш да даваш много пари за съвети-по добре сам да се подготвиш какви са триковете. Аз съм се опитвала и счетоводителя ми е казвал че няма право да дава "такива" съвети. А измислени съветници колкото искаш... и то определено за това ниво на което сме всички-не става въпрос някои които има милиони и си има гвардия да му управлява финансите. Всяко нещо си има цаката Laughingособено като се има в предвид че тези с безплатните съвети не са чак толкова разбирачи Laughing Но наистина е много структурирано това на Опра, но мен ме дразни езика-написано е точно като за идиоти... Но основното освен да не харчиш неуправлямо е да правиш повече пари Laughing Интересно ми е само какво разбирате под голям заем за къща newsm78

# 13
  • Мнения: 2 907
Без да го взимаш като вид упрек, но моля те, отвори си о4ите. Телевизия, медии, Опра, бла бла...Как можеш да о4акваш от толк шоу да ти даде хубав, истински съвет по такъв сериозен въпрос? А и ако наистина ти даде, то ти няма никога да можеш да го използваш. И знаеш ли защо? Защото за да си изплати 4овек дълговете или обратното - да си купи къща, има нужда от жесток кураж в днешно време, или взима супер заем от съответната държава и работи докато падне, без ваканции и екстри, само работа 30 години. Такива неща ни предлага държавата....и казват, 4е е лукс да си го позволим! Повръща ми се като се замисля! ( Хайде, аз пак се възбудих, спирам, понеже талива неща ме убиват!)

# 14
  • Мнения: 7 091
Без да го взимаш като вид упрек, но моля те, отвори си о4ите. Телевизия, медии, Опра, бла бла...Как можеш да о4акваш от толк шоу да ти даде хубав, истински съвет по такъв сериозен въпрос? А и ако наистина ти даде, то ти няма никога да можеш да го използваш. И знаеш ли защо? Защото за да си изплати 4овек дълговете или обратното - да си купи къща, има нужда от жесток кураж в днешно време, или взима супер заем от съответната държава и работи докато падне, без ваканции и екстри, само работа 30 години. Такива неща ни предлага държавата....и казват, 4е е лукс да си го позволим! Повръща ми се като се замисля! ( Хайде, аз пак се възбудих, спирам, понеже талива неща ме убиват!)

 Аз въобще НЕ ОЧАКВАМ от Опра нищо  Laughing Joy Особено да ми даде съвет по някакъв въпрос.
Чета такава литература за финанси, попаднах случайно на нейното шоу и сайта и , видях, че  освен другата информация има и книги, както и може да зададеш онлайн въпрос на тези съветници.
На който му е полезно- полезно. Другите не ги карам с ръжен на врата да се възползват.
Факт за мен лично е, че много хора които познавам хабер си нямат как да си водят финансите. Особено ако човек досега не се е занимавал с финанси, дори и тази елементарна информация би могла да е полезна.
Аз лично съм си разработила система за семейния бюджет, но примерно живо ме интересуват инвестициите, за които не съм чела достатъчно и имам какво да попитам въпросните експерти. Не значи, че ще взема мненито им за чиста монета, всяка информация е хубаво да се проверява, но е още едно мнение от хора, които в моя случай не могат да бъдат пристрастни, защото не им предоставям никаква информация за себе си т.е те отговарят принципно.  Peace

И...mystic за стила в постингите ти, където си позволяваш да обиждаш потребители не от вчера ( при това без причина), нищо друг не мога да кажа освен да мислиш преди да пишеш. И Дидка, и Арвен мисля, че не са очаровани от епитетите, които писа по техен адрес, а съвета ти да си отворя очите ами много ми е не на място. Всеки си има своите проблеми, дай да не си изливаме отрицателните емоции тук! Peace


Общи условия

Активация на акаунт