ПКЯ и инсулинова резистентност

  • 4 141
  • 20
  •   1
Отговори
Здравейте всички,
доста информация изчетох по темата за ПКЯ и инсуриновата резистентност след като гинекологът ми откри че имам поликистозна структура на яйчниците.
Реших да направя глюкозотолерантен тест тъй като имам диабетик в рода си.
Ето резултатите:

Кр.захар:
на гладно --->   4.9
след обременяване с глюкоза:
на 1 час --->  6.6
на 2 час --->  6.9

Инсулин:
0' --->   5.2
120' (след обременяване с глюкоза ) --->  44,1

Ендокринологът който ми назначи изследването
твърди че тези показатели за него не маркират
състоянието "инсулинова резистентност".

Това което ме притеснява са отнонително високите нива
на кръвната захар (въпреки че са в норма)
и нивото на инсулина на 120 минута - 44.1 (за което лекарят твърди че е в границите на нормалното)
Дали да потърся мнението и на друг ендокринолог , как мислите?

Някой може ли да ми даде повече информация за това доколко
резултатите ми са в норма.
Благодаря ви!

BTW това е първото ми участие в този форум!
Чудесен е и се радвам че съществува!  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 3 715
Аз лично намирам, че изследванията ти са перфектни. Не смятам, че имаш за какво да се притесняваш.

# 2
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Инсулина е висок - нормата беше около 25 (може и да бъркам, карам по спомен от моите изследвания). Мен ми предписаха Сиофор 850, аз взимах Метфогама 850 - все едно и също е, само че първото е българско, а другото немско. Нещата се нормализираха за около 3-4 месеца прием и резултата вече има Simple Smile
Самия прием на хаповете трябва да е придружен с промяна на хранителния режим за да се избегнат неприятните странични ефекти на лекарството Simple Smile. От това следва и сваляне на килца - при мен беше между 1/2 и 1 кг на седмица.

Последна редакция: вт, 18 юли 2006, 13:05 от KayRenn

# 3
Висока съм 175см и тежа 56кг
нямам наднормено тегло (дори съм с поднормено)
и точно това ме притеснява - ендокринологът ми твърди че 44.1 след обременяване с глюкоза не е висока стойност за инсулина а нормален отговор на панкреаса ... и че щом кръвната захар след обременяването остава в граници значи инсулина си върши работата адекватно и като я попитах "как така инсулина не е висок като нормата е 5-25" тя отговори че това е норма "на гладно" и да не се притеснявам , затова реших да пост-на в този форум за да чуя и вашето мнение.

# 4
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
мисля, че би било добре или да повториш изследването (макар че е скъпичко) или да потърсиш мнението и на друг лекар.
Аз съм в София и тук посещавах д-р Бойка Милчева от Института по ендокринология.

# 5
Ами май така ще направя - ще намеря друг специалист с който да се консултирам  Confused
Някой може ли да ми препоръча добър ендокринолог в Пловдив ?

# 6
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Ще ти кажа с кого се консултирам аз, ти ще прецениш сама дали да му вярваш
д-р Николай Ботушанов
0888 697391

# 7
този лекар от Пловдив ли е?
къде практикува ?

# 8
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
От Пловдив е. ВМИ и МЦ "Сана"

# 9
  • Мнения: 4 324
От Пловдив е. ВМИ и МЦ "Сана"

Васи, къде е този МЦ "Сана"

# 10
Манго, ти за инсулинова резистентност ли си се консултирала с него ?

# 11
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Ами и за инсулиновата резистентност, и за щитовиндата жлеза, и за ТАТ и МАТ, отделно че и пролактина влиза в специалността на ендокринолозите.

# 12
  • Мнения: 4 324
Васи, аз продължавам да си питам Wink

Та къде точно се намира МЦ "Сана"?
Колко парички взема за прегледа д-ра?
Колко ще излезнат хормоните (пак парички)?

Питам специално за иследванията на щитовидната жлеза.

# 13
  • Мнения: 7 716
Касата плаща два от хормоните за щитовидната жлеза.

# 14
  • Мнения: 109
Разбира се, че са ти наред изследванията! И кръвната захар и инсулинът на гладно са ти съвсем в нормата, направо идеални! Къде ги видя тия високи нива?! Как така ще пиеш хапове Shocked нали ще получиш хипогликемия от тях и можеш да изпаднеш в кома! Живей спокойно и ако толкова се тревожиш, след една година пак си направи  изследвания.
И как пък реши, че ти е висок инсулинът? Дай референтните стойности след глюкозотолерантния тест?

Общи условия

Активация на акаунт