Мами в Германия

  • 24 393
  • 290
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте!
През септември очаквам бебчо да се роди.В Германия съм и нямам никаква представа след като се роди как става записването-за БГ гражданство.Какви документи се изискват и къде.Ако някой има инфо,моля помогнете.
Ние с таткото сме БГ граждани,можем ли да искаме немско гражданство за бебето.
Работи само мъжа ми-полагат ли му се детски.Към кого трябва да се обърнем с въпроси.
Всякаква  информация по темата е важна за мен.
Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 2 907
Да, имате право на детски. А детето може да вземе немско гражданство, но тогава си губи българското. В Германия е такъв законът. А вие се замислете кое е по-добре за вас. Ако стане немски гражданин си губи правото на наследство в Бг.

Ние още нашето бебе не сме го регистрирали - мъжът ми е германец, но аз предпо4итам детето ми да вземе френско, защото Франция позволя двойно гражданство.

# 2
  • Мнения: 1 947
   И аз съм като теб, само че за август. Simple Smile Побърках се от информация и ще действаме в крачка, май, и по-специално за издаването на паспорт още идея си нямам как става. За гражданството има изисквания, но по-знаещите да кажат. Simple Smile Щом мъжът ти работи - да, ще има детски - онези 154 евро на месец. Има и Erziehungsgeld - за тях се подават документи и се определят по доходи (имаше наскоро промяна в закона, та не знам по коя версия ще карат). Ето виж тук - може да ти помогне в ориентирането по Амт-овете след раждането: http://www.urbia.de/services/formalitaeten/ .
 

# 3
  • Мнения: 434
Durch Geburt wird ein Kind Deutscher, wenn mindestens ein Elternteil zu dieser Zeit Deutscher ist

или

Ein Elternteil eine Aufenthaltsberechtigung oder seit mind. drei Jahren eine unbefristete Aufenthaltserlaubnis haben

http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Staatsangeh%C3%B6rigkeit
http://www.einbuergerung.de/

Мисля, че детето не може автоматично да придобие немско гражданство при двама родители - български граждани, независимо че живеете в Германия.

Търси в Гугъл  Deutsche Staatsangehörigkeit

Мисля, че записването и документите за българско гражданство се получават или чрез посолството ни в Берлин - мисля, че този вариант е доста бавен - или по местоживеене на един от родителите в България. Мисля, че във втория случай детето минава границите с пасаван.

Последна редакция: вт, 18 юли 2006, 16:34 от Mi6ka

# 4
  • Мнения: 2 907
Ми6ка така е, аз не обърнах внимание на детайла, 4е те и двамата са бг! Зна4и просто трябва да отидат в близкото кметство и да "легализират" бебето.

# 5
  • Мнения: 434
Да, имате право на детски. А детето може да вземе немско гражданство, но тогава си губи българското. В Германия е такъв законът.

Поправка, mystic - в Германия НЕ е такъв законът. Роденото от смесен брак дете или получило по силата на закона немско гражданство при двама български родители НЕ губи българското си гражданство, а остава с двойно до навършване на пълнолетие, т.е. до 23-та си година. След нея трябва да реши кое от двете да избере. Това е законовото положение в момента, мисля обаче, че след влизането на България в ЕС ще се променят не само тези клаузи, но и онези за наследството в България.

Последна редакция: вт, 18 юли 2006, 17:35 от Mi6ka

# 6
  • Мнения: 11 304
Мишка, не беше ли до навършване на пълнолетие това за двойното гражданство?  newsm78

# 7
  • Мнения: 434
Поправих се, данке Heart Eyes

Ся да не ме земете за педофил, че смъквам границата на пълнолетие

# 8
  • Мнения: 2 907
Да, аз знам това, но за мен е същото. Можеш на 18 години да избираш. Германия не признава двойното гражданство.

# 9
  • Мнения: 3 423
С какви разрешителни за пребиваване сте?

Детски и пари за възпитание може да получите само ако имате
Aufenthaltserlaubnis. Ако сте студенти и бащата работи, нищо няма
да ви дадат. Sorry, ама си пазят гъзовете.

Мен във всеки документ покрай раждането ме бяха писали, че съм
германка, ако си бях затраяла, ей-на, и бебе германче. Ако сте двама
българи, няма начин да стане детето германче. Нищо, че е родено

тук. Българче си е.

Отивате в Щандесамта, дават ви Auszug aus dem Geburtseintrag (на три езика), вадите с него апостил, след което има 3 варианта:

1. Обявявате в посолството, че се е родило бебе на български
граждани, там ви задействат документите и след сума-ти време детето
получава ЕГН, а после и паспорт. На мен ми казаха, че този начин е
безумно бавен, тъй като само веднъж на 2 месеца имало куриер за дипл.
поща (безумие!), после в БГ се бавели доста нещата... И ме
посъветваха следното:

2. Чрез пълномощник, който да ви движи документите в БГ. Пак отивате
в посолството. Попълвате декларация и пълномощно, на подпис вземат
по 6 евро.

3. Отивате сами до БГ и си уреждате там нещата.

На всяка цена трябва апостил на свидетелството за раждане.
Преводът може да се направи в БГ.





# 10
  • Мнения: 3 423
Гледам аз, мамите във Франция си имат тема, арабките въртят фалафел
и хвалят Мохамед, канадките строят социализма, италианките се кефят
на купата по футбол, испанките... А къде сме ние? И що си нямаме
една сборна разборна темичка? Wie geht's, wie steht's?


# 11
  • Мнения: 364
mir geht's gut danke  Hug und dir?

# 12
  • Мнения: 1 178
Мойн, мойн  Laughing
Лиске за пореден път ти казвам браво  Hug
С удоволствие се включвам в темата.

# 13
  • Мнения: 2 292
честито  Wink
Имате право на детски. Подайте веднага след раждането, защото при нас поне обработката на документите от службата е 6 седмици. След 6 седмици получихме писмо , че им трябва еди кой си документ (копие от паспорта с разрешителното за пребиваване). Пратихме го и още 6 седмици получихме, че им трябва още един, който беше нещо подобно на първия (писмо от работодателя , с условията по договора ти) ... На телефона не отговарят, отидохме лично и се оказа, че първото изобщо не го били получили (или го били затрили ...) . Та към 5-6 месец получихме детските  Wink
Парите за възпитание - подайте , не пречи, дори да имате високи доходи най-много да ви откажат.
Гражданството на детето е българско. В формуляра нямат поле за бащино име, та си го напишете след личното.
Ако нямате много време отпуска - поне 3-4 седмици си направете пълномощно или си подайте документите за  БГ акт зараждане в посолството. Процедурата не е от скоростните  Laughing
Това се сещам. Успех

# 14
  • Мнения: 1 190
Здравей kejt намесвам се в темата ти ,по отношение на документите, понеже се занимавам с превод и легализация на документи в БГ.
Когато регистрирате детето в Германия и му издадат Удостоверение за раждане то трябва да съдържа Apostille /така нареченият печат Апостил/ и след това няма да имаш проблем в БГ с превод и легализация, а въз основа на преведения и легализиран документ тук в БГ ще ти издадат българско Удостоверение за раждане паспорт Peace

Дано да съм ти била полезна Hug

Общи условия

Активация на акаунт