Лактационна криза- как да се справя този път?

  • 2 774
  • 14
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 162
Вече имах две лактационни кризи, с които се справих успешно ползвайки информацията от библиотеката, но този път се нуждая предварително от вашето мнение дали мерките, които съм взела за увеличаването на лактацията са правилни и достатъчни и най- вече дали и кога да включа добавка. Кърмих първото си дете с големи усилия от моя страна едва до 4-я месец, когато кърмата ми изведнъж спря. Много ми се иска Praynig този път да успея и затова се страхувам да не сбъркам, но от друга страна не искам и бебчо да страда, защото аз съм решила, че на всяка цена ще бъде кърмаче.

Та:
1. Понеже не мога да увелича честотата и продължителността на кърменията, защото като няма мляко не иска да стои на гърдата (тя 40 мл ги изсуква за 1 минута), кърмя или цедя с помпа през 2 часа най- много- така ми се събират 9-10 изпразвания на гърдата, от които благодарение на бебка 7-8.
2. Знам, че не бива да включвам добавка преди 6-я ден от лактационната криза, но ме притесняват две неща този път:
- количеството мляко е намаляло чувствително- от двете гърди изцеждам общо 60-80 мл дори в сутрешните часове и то преди бебето да е сукало.  newsm78Струва ми се много малко за нормалното развитие- нали млякото е важно за развитието на мозъка. Между другото мокрите памперси са 4-5, а изцапаните 1 на 3 дена.
- не давам биберон- залъгалка, но тя си смуче постоянно и активно пръста. Когато го извадя от устата и предложа гърда много бързо почва да се ядосва и плаче жално. #Crazy
Затова давам каквото успея да изцедя (по 50-60) в шише през хранене. Между другото ако нямам изцедена кърма да давам ли адаптирано мляко? Sad
3. Внимавам да пия по 2,5-3 л течности на ден и да се храня добре. Понякога, когато съм събрала повече мляко (100мл), за да си почина,  отстъпвам на таткото едното хранене.

Така сме от 2 дена. Да продължавам ли в този дух или да променя нещо? newsm78

П.С. Извинявам се, че стана малко дълго. Дано поне да е разбираемо.

# 1
  • Мнения: 422
Като начало можеш да спреш да даваш от шише,а от чаша.В библиотеката имаше такава статия.А за цеденето с помпа какво да ти кажа аз и 50 гр от двете гърди не мога да изцедя  LaughingА малкия си папка доволно без никакви протести Mr. Green Можеш да пиеш лактогенен чай и най-вече слагай възможно най-често бебчето на гърда. Пробвай различини пози на кърмене,можеш да ходиш или да се полюшваш,пробвай докато е сънено,кърми нощем също особено м/у 3 и 6..тогава нивото на пролактина е най-високо.Най-важното бъди спокойна!(ако не си бебето едва ли ще засуче и все пак ако засуче ще е доста изнервено..поне ние сме така..веднага ме усеща).
Мнението ми за АМ е да не даваш,до няколко дни кърмата ще се увеличи значително!За акането не се притеснявай и на нас ни се е случвало,нормално е,недей да правиш клизми или тем подобни.По-скоро можеш да хапваш ти някаква по-разхлабителна храна и кърми възможно най-често! Hug
За пръста и ние бяхме така и много се лигавеше,това е от предстоящото никнене на зъбки,ние вече си имаме 2:)

# 2
  • София
  • Мнения: 2 162
А за цеденето с помпа какво да ти кажа аз и 50 гр от двете гърди не мога да изцедя  LaughingА малкия си папка доволно без никакви протести Mr. Green

Знам, че цеденето не е критерий, но си мисля че при мен е обратното. При нормални обстоятелства съм изцеждала сутрин по 200мл от гърда, а после между 100 и 150. Когато нещо не е наред съм падала и до 80 мл, но на гърда, а не на двете заедно. Т.е. доказала съм, че се справям с цеденето. Но това, което вземам за критерий дали наистина имам проблем с количеството е поведението на бебето- никога не е било толкова нещастно на гърдата ми. Определено не папка спокойно. Тя плаче много, ама много рядко и дори да не се е нахранила добре се хили и ми говори, ако й обръщам внимание. А сега издава такива жални звуци...
кърми нощем също особено м/у 3 и 6..тогава нивото на пролактина е най-високо.
Може би грешката ми е в това, че през нощта аз спя. newsm78 Но трябва да призная, че в повечето случаи и тя спи. Обикновено след като се нахрани към 21ч. следващото й хранене е чак към 4-5ч. сутринта. Какво да правя- да я будя ли?

# 3
  • Мнения: 1 737
не я оставяй да бъде щастлива с шишето, щом не искаш да е нещастна на гърдата ти.  Grinning Ако искаш да кърмиш през нощта, не е нужно да я будиш, можеш просто да я поставиш на гърдата докато спи.

# 4
  • Мнения: 2 047
   Дано ти бъде някакво успокоение, но такива кризи имам всеки месец по веднъж за по 2-3 дни. След което всичко е наред, важното е да устискаш и да зачестиш с храненията.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 162
Благодаря ви. Ще изпробвам съветите ви. Може ли да ги обобщя?Значи
- спирам да давам допълнително кърма, а ако положението стане неудържимо- давам от чашка. (има се предвид тия специализираните чашки, нали, а не обикновена чаша?)
- слагам я колкото се може по- често на гърда
- започвам да я храня и през нощта дори и да спи
- оставям я да си смуче пръста щом това я успокоява.
Правилно ли съм разбрала?
И ако след 2-3 дена нещата са все същите (недай си Боже) какво следва?

Уни, винаги е окуражително да знаеш, че не си сам в нещастието  Grinning Благодаря ти. А как се справяш ако бебка плаче защото е гладна, а очевидно е изсукала и двете гърди?

# 6
  • Мнения: 79
И при нас на около месец се получават такива кризи.
Преживяла съм поне 7.
Слагам бебчо да суче когато е сънен, така не се ядосва, че млякото му е малко. Ако спите по три пъти на ден това са ви 6 кърмения + сутринта едно, когато се събужда и вечер при заспиване. На всяко кърмене предлагай и двете гърди. При мен поне така се стимулира. Успех Laughing

# 7
  • Мнения: 532
1. Лактогонен чай - Хип или български от аптеките и здравните магазини;

2. Бирена мая на таблетки;

3. Слагай буквално на всеки 1/2 час на гърда или непрекъснато на гърда, ходи, люшкай, пей, а бебе на гърда, можеш да се подсигуриш със слинг, да не ти умаляват ръцете; легнала в различни пози за кърмене, гола до кръста и бебе също, ефектът "кожа до кожа" стимулира образуването на мляко; застани на спалнята на "четири крака", а бебе под теб легнало по гръб да суче - гърдите ти буквално висят надолу и млякото лесно тече; - тези разнообразности да е интересно на бебето, щото се сърди на гърдата, а в тези сръдливи моменти пък сучат без да се сърдят, когато са сънени;

4. Спи с бебето през нощта - нека цока сънено цяла нощ - бебе, което суче активно през нощта, когато са високите нива на пролактин и окситоцин си подсигурява кърмата за другия ден;

5. Храни се и почивай - помоли някой друг да се заеме с домакинската работа, а ти се отдай на денонощно кърмене - дано има кой да ти помага;

6. Прочети в библиотеката за "компресия на гърдата" за повторно потичане на млякото;

7. Няма смисъл да се цедиш-бебе на гърда и приложение на точка 3. Ако все пак смяташ, че цеденето е допълнителна стимулация го прави, ама не чакай да тече много. Само бебо знае как да дърпа.

8. Прочети и за кърмаческите стачки и как да се справиш с тях - може пък и такава да карате.

9. Не се ядосвай,  преуморявай или притеснявай - така отделяш адреналин, който стопира окситоцина ... и ефектът е, че мляко има, но не потича.

За 3-4 дни всичко ще отмине и ще се кърмите дълго-дълго!

# 8
  • Мнения: 3 591
- спирам да давам допълнително кърма, а ако положението стане неудържимо- давам от чашка. (има се предвид тия специализираните чашки, нали, а не обикновена чаша?)
- слагам я колкото се може по- често на гърда
- започвам да я храня и през нощта дори и да спи
- оставям я да си смуче пръста щом това я успокоява.
Правилно ли съм разбрала?

Чашката е обикновена , а не с накрайник Naughty Но не мисля, че е необходимо да даваш тази кърма, ако бебето го слагаш всеки 1 час на гърдата. Дори да не получи достатъчно първия ден, ще навакса втория. А и все пак ти трябва гладно бебе за да суче ефективно.
Слагаш я на гърдата на всеки 1 час най -много. Ако не иска цедиш по 5 мин ВСЯКА гърда, дори и да не пусне нито капка. Цедиш и след всяко хранен по 5 минутки - пак дори да не пуска мляко(така казваш на гърдите, че имаш нужда да произвеждат повече/
Не я оставяш да си смуче пръста - предлагаш гърда ако си смуче пръста.
Нощем навиваш часовника и храниш бебка на всеки 2 часа (като между 7 сутринта и 22 вечерта си я хранила на всеки 1 час)

Това ще оправи нещата само за 24 до 48 часа.
Няма какво да мислиш за добавка - не ти е необходима Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 2 162
Много благодаря на [desi] и sneji_73.  Heart Eyes
[desi], то това са си направо драконовски мерки, но и аз предпочитам по- трудно, но по- бързо решение на проблема.
Ще следвам стриктно съветите ви и мисля, че всичко ще е О.К.

# 10
  • Мнения: 3 591
Ами не са съвсем драконовкси:) Ако бебето ти съдейства/ т.е. няма нищо против да е на гърдата на всеки един час/ няма нужда и от цеденето и пак за 2 дена всичко се оправя. А "рецептата" изглежда сурова, но всъщност 1 или 2 дена често цедене и после месеци наред спокойствие си заслужава. А и показва много добре, как когато поискаш повече мляко от организма си той го набавя. Помага да го повярваш, че няма жена която неможе да кърми или и е спряла кърмата. И от там насетне всяка следваща лактациоона криза приемаш с усмивка - казваш си че няма как бебето ти да остане гладно и организма ти ще се справи. И дори и да не слагаш бебето на всеки час на гърдата той пак се справя.  Heart Eyes

А в момента в който се убедиш, че кърма имаш и нещата ще потръгнат Hug

# 11
  • София
  • Мнения: 2 162
Само за протокола Grinning- нещата се оправиха. Е, не за два дена точно, но за 3 вече се усещаше промяна, а за 6 имах повече мляко и от преди. Много благодаря на всички!  bouquet

# 12
  • Мнения: 532
Браво, lilfi !!!

Толкова се радвам за теб и бебчо!

Справила си се чудесно!  Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 922
Лактационни кризи, кърмачески стачки и какво ли още не Joy. И все пък процедирам по един и същ начин - когато ревне - слагам на гърда, денем, нощем, през 15минути. Понякога имам чувството, че се сраства с мен... Нищо друго не правя. Само и единствено това - кърмене на поискване. А тези "сцени" се повтарят всеки месец през първите 3 дена от месечния ми цикъл #Crazy.
Засега имам 100%-ен успех Blush
Успех и на вас Grinning

# 14
  • Мнения: 593
Браво, lilfi!!!
Знаех си, че ще се справиш!
Пожелавам ти дълго и щастливо кърмене.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт