Лекарства - дозировки , странични ефекти , взаимодействия ...

  • 882 828
  • 2 912
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 116
Интересувате се за правилната дозировка на лекарството ,какво е действието му ,  страничните му ефекти , взаимодействието му с други лекарства и храни.Задавайте въпросите си в тази тема относно лекарствата които Вие (родителите) и Ние (децата) приемаме. Ще се постараем да отговорим пълно и ясно.


П.С. Задавайте по възможност конкретни въпроси за конкретни лекарства !

Надявам се че ще сме ви полезни!



  Обърнете внимание на това, че избора на медикамент и конкретната дозировка се изписва от лекар!!!

  Тази тема тук е само с цел да изясни действието на медикамента, дозировката дадена от производителя, страничните ефекти и взаимодействията с други лекарства и храни.

  Не лекувайте сами децата си и вас!

Последна редакция: пн, 24 юли 2006, 14:16 от Vache

# 1
  • Мнения: 3 506
Оооо, веднага ще се възползвам:

1. Атропин за очен преглед на 3 год. дете, изписан е 3 дена по 2 пъти дневно по 1 капка във всяко око

Колко време ще отнеме възстановяването на зрението? А изчезването на най-гадните ефекти?
Какви са страничните ефекти (освен до болка познатите замъглено зрение и дразнене от светлина)?
Колко често е безопасно да се прави?

2. Пилокарпин

Може ли да се използва за 3 год дете за премахване ефекта от Атропина?
Какъв резултат може да се очаква и за колко време?
Безопасен ли е? Има ли странични ефекти?

3. Цикложил

Какви предимствата/недостатъци има в сравнение с Атропина по отношение на токсичност, странични действия и прочее (изключваме по бързото и по-краткотрайно действие)?
Колко често може да се използва, може ли например да се разширят зениците два пъти в рамките на десет дена?

4. Реторичен въпрос: как работят очните лекари при положение, че и двете ги няма................

Питам във връзка с предстоящи очни прегледи на сина ми. Предварително благодаря.

# 2
  • Мнения: 1 116
1.По принцип ефекта на Атропина изчезва напълно след 2-3 дена.Страничните ефекти -замъглено виждане, разширени зеници,фотофобия- това са , когато е за очите.Всъщност има ли очни капки с атропин още ?!
2.Pilocarpine се използва за контрол на вътреочното налягане.Странични ефекти - сълзене, парене на очите ,главоболие.Може да се капне за по- бързо везстановяване след атропин
3.Cyclogyl - използва се за диагноститични процедури - за деца - слага се по една капка  0.5% разтвор , 40 - 50 мин.  преди изследването. Странични ефекти - повишават вътреочното налягане (затова не се прилагат при глаукома),замъглено виждане, фотофобия ,парене, подуване на клепачите - много рядко си проявяват.
....може ли например да се разширят зениците два пъти в рамките на десет дена?..
Пълното възстановяване е до 24 часа, ако се капне 1 капка Пилокарпин - за 4-6 часа.
 
 bouquet



# 3
  • Мнения: 3 537
Фенобарбитал,приеман месеци наред от три месечно бебе.Какви странични реакций има?Чух за леко нервно-психично изоставане и други психични отклонения.Вярно ли е?

# 4
  • Мнения: 1 116
Ето страничните реакции от страна на ЦНС- обърканост ,хиперкенезия, депресия, кошмари ,психични разстройства, нервност ,халюцинации, инсомния ,замаяност ,абнормално мислене. Наистина има данни 3a проблемu в държането , а по-късно и с ученето. 

Другото интиресно е че за разлика от възрастните при които предазвиква седация , при деца много често води до повишена активност.


Не знам каква ви е дозата , но нормалната дозировка за деца е от 1 до 6 мг на килограм за ден.
  bouquet

# 5
  • Мнения: 3 537
Ето страничните реакции от страна на ЦНС- обърканост ,хиперкенезия, депресия, кошмари ,психични разстройства, нервност ,халюцинации, инсомния ,замаяност ,абнормално мислене. Наистина има данни 3a проблемu в държането , а по-късно и с ученето. 

Другото интиресно е че за разлика от възрастните при които предазвиква седация , при деца много често води до повишена активност.


Не знам каква ви е дозата , но нормалната дозировка за деца е от 1 до 6 мг на килограм за ден.
  bouquet

Всъщност става въпрос за голямата ми дъщеря.Тя пиеше фенобарбитал,когато беше бебе.За дозировката не  се сещам вече.Но сега има хиперактивност и нарушена концентрация и проблеми с учението,особенно с математиката.И се чудих дали има нещо общо с фенобарбитала.Защото четох,че според едни проучвания,вземан продължително време от бебета,фенобарбитала води до леко психично изоставане,заради незрялата им все още нервна система.Но пък минаха 13 години от както дъщеря ми го пиеше и е възможно проблемите ни да идват от другаде,да нямат нищо общо с това лекарство. newsm78От друга страна,още когато и го изписаха,аз забелязах,че детето вече не се заглеждаше по пъстрите предмети,краката му станаха като кашкавалени,с една дума беше като дрогирано ,дръпна назад в развитието си и много спеше.А след спирането на фенобарбитала започна да се съвзема и много се промени.Може и само така да ми се е струвало,не знам! ThinkingНо всичко това тогава направи впечатление и на свекърва ми,значи не съм си втълпявала.

# 6
  • Мнения: 291
Фенобарбиталът приеман продължително време в големи дози води до подтискане дейността на мозъчната кора, но този ефект е преходен и рядко причинява трайни отклонения. Основната опасност идва от възможността за пристрастяване при продължително приемане на високи дози. За да се избегне абстинентния синдром терапията се спира постепенно. Като цяло  Фенобарбитал се използва често при деца и ако терапията се провежда под непрекъснат лекарски контрол и стриктно спазване на дозировката не би трябвало да има проблеми. Иначе като странични реакции се наблюдават седация (при прием на високи дози от възрастни) или хиперактивност (при деца), фотосензибилизация, подтискане на центъра на дишането, чернодробни и бъбречни заболявания, депресия на ЦНС, стомашно-чревни оплаквания, обриви и др. Тези странични ефекти обаче представляват опасност при системно приемане на много високи дози или многократно предозиране така че не се шашкайте. И на мен не ми вървеше математиката, а моят племенник беше 2 месеца на фенобарбитал като се роди. Сега е на 4 години и май ще работи "тарикат".

# 7
  • Мнения: 291
Част от информацията, която дадох се оказа неактуална за конкретния случай, но започнах да пиша преди отговорите на Хитко и Краси 76. Въпреки това реших да я оставя, защото сигурно има и други деца, които са на Фенобарбитал в момента

# 8
  • Мнения: 3 537
Фенобарбиталът приеман продължително време в големи дози води до подтискане дейността на мозъчната кора, но този ефект е преходен и рядко причинява трайни отклонения. Основната опасност идва от възможността за пристрастяване при продължително приемане на високи дози. За да се избегне абстинентния синдром терапията се спира постепенно. Като цяло  Фенобарбитал се използва често при деца и ако терапията се провежда под непрекъснат лекарски контрол и стриктно спазване на дозировката не би трябвало да има проблеми. Иначе като странични реакции се наблюдават седация (при прием на високи дози от възрастни) или хиперактивност (при деца), фотосензибилизация, подтискане на центъра на дишането, чернодробни и бъбречни заболявания, депресия на ЦНС, стомашно-чревни оплаквания, обриви и др. Тези странични ефекти обаче представляват опасност при системно приемане на много високи дози или многократно предозиране така че не се шашкайте. И на мен не ми вървеше математиката, а моят племенник беше 2 месеца на фенобарбитал като се роди. Сега е на 4 години и май ще работи "тарикат".
Фенобарбитала дъщеря ми го  пи  около половин година.

# 9
  • Мнения: 1 116
Доста пълен отговор се получи.  Wink
Иначе за математиката не се шашкай , аз още имам проблеми с нея.
 smile3529

# 10
  • Мнения: 1 116
Фенобарбитала дъщеря ми го  пи  около половин година.
Не мисля че е дълго време.

# 11
  • Мнения: 291
Пак казвам - не се притеснявай. Детето не може да е факир по всички предмети в училище и това не е показател, по който да прецените неговото психическо развитие. За твое спокойствие има различни тестове, чрез които може да се прецени има ли детето отклонения в развитието или не. Заведете го на лекар и ги направете. Има случай на терапия с Фенобарбитал, продължаваща повече от 6 месеца и пациентите не стават ненормални от нея.

# 12
  • Мнения: 3 537
Всъщност,намерих листовката на фенобарбитала.Ако някой се интересува,ето я,но е на руски-http://www.medlux.ru/misc/help/barbitur.html

# 13
  • Мнения: 3 537
Пак казвам - не се притеснявай. Детето не може да е факир по всички предмети в училище и това не е показател, по който да прецените неговото психическо развитие. За твое спокойствие има различни тестове, чрез които може да се прецени има ли детето отклонения в развитието или не. Заведете го на лекар и ги направете. Има случай на терапия с Фенобарбитал, продължаваща повече от 6 месеца и пациентите не стават ненормални от нея.
Всъщност,детето си е с диагноза -хиперактивност с дефицит на концентрация.Все пак и на двама ви-благодаря за отговорите! bouquet

# 14
  • Мнения: 1 116
Всъщност,детето си е с диагноза -хиперактивност с дефицит на концентра...

krasi 76 много странно лечение , като се има впредвид че фенобарбитала много често предизвиква хиперактивност при малки деца.Както и да е , вече сте големи.  Wink

Поздрави на Ямбол !!

Общи условия

Активация на акаунт