За безотговорните родители

  • 2 847
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 323
Чудех се дали да пиша тема, но явно много ме гложди като се сблъскам с такива родители.

Случката е от предната седмица. Пускам синът ми в пясъчника /там е най-малкия/ и понеже не може още да ходи стоя в близост и го наблюдавам. И тогава идват 2 деца /на 2 и 3 год/ и влизат в пясъчника с пакетче ФЪСТЪЦИ #Crazy, които ритат пясък без да се съобразяват /и родителите дори не им казват нищо/. Еми деца са все пак, ще се заиграят и някое друго също ще си вземе от пакетчето.  Моето не, защото съм до него, но другите.......... Не знам каква е статистиката за ядките, но точно заради големия риск от задавяне не се дават ядки на деца под 3 години. И това ако не е  безобразие - ако стане нещо кой виновен после????? Отиваш с детето си да играете и какво?????....връщаш се без него????? Честно казано побеснях Twisted Evil, обаче нищо не казах Embarassed. Много често правя забележка за боклуците, които хвърлят хората в парка и вече чак ми става неудобно да се обаждам за каквото и да било. Или може би не ми се влизаше в конфронтация с двете майки и таткото на едното дете. Затова и не се обадих. И сега ме е яд, защото утре моето дете може да пострада точно заради такива безотговорни родители.

 Не след дълго децата напуснаха пясъчника /в него имаше 5 други деца/ и отидоха на съседна площадка. Не им обръщах внимание докато не чух една баба да прави забележка на децата да не гонят внучето й. Тогава майката на едното дете / беше бременна/ й се скара защо им прави забележка "деца са все пак"и жената се защити, че деца или не, не могат да се държат така /беше права естествено/. 

Та въпросът ми е: Нима можем да променим децата, отглеждани от такива родители? Или да защитим своите деца от тях? или е вярно, както в друга тема една мама написа, че "Няма лоши деца - има лоши родители" , но децата на лошите родители днес не стават ли лоши родители утре?

Вие как бихте постъпили не само в тази ситуация, но и в друга подобна? Споделете .....

# 1
  • София
  • Мнения: 4 866
не съм сигурна, че разбрах добре. родителите са преценили дали могат да дадат на децата си фъстъци - вероятно децата вече се справят добре с дъвкането. а аз не бих могла да имам претенции за това какво ядат и пият другите деца, когато техните родители са преценили ситуацията. виж, ако го правят без знанието на родителите си или ако аз съм поела отговорност за тях, тогава е друго.

за гоненето на другото дете - да, деца са и в 99% процента от случаите на пакостите или нараняванията не са имали намерение да предизвикат точно това. трудно им е да преценяват евентуалните последствия. затова сме наоколо.

# 2
  • Мнения: X
Съгласна съм, че има родители, които пускат децата на площадката и забравят за тях, винаги съм се чудела как тъй уж излизат да разходят детето, а го пускат безпризорно и си лафят с другите майки.

Но това си е тяхна работа, не си позволявам току тъй да ги нарека безотговорни, защото нищо не ги прави длъжни да са отговорни към моето дете - там аз съм отговорната и, като не ми харесват фъстъците и бутането, вземам си малчугана под мищница и отиваме другаде или просто се разхождаме. Това е.

Всеки ден чета тези родители не си гледали децата, онези незнам си какво - ами кой остана тогава по площадките? Аз затова мноооооого рядко, да не кажа хич, ходя по такива уж детски места. Защото там са се насъбрали скучаещи майки да си почешат езиците, а не да си гледат децата. Излизам или на разходка, или на някое място за игра с "проверени" майки или на място без каквито и да било деца. Все пак съм излязла да съм с детето ти, за контактите с децата се грижи яслата/градината/училището.....

# 3
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 353
На чужди деца мноооого рядко правя забележка - освен, ако не е нещо драстично. Иначе стоя винаги близо до детето си - от една страна, за да го наблюдавам - да не се нарани, да не налапа нещо и т.н., от друга - за да не удари някое друго дете. Ако нещо в "околната среда" не ми допада просто си тръгваме. И аз предпочитам да стоя на място, където няма много деца или те са с майките си, които ги наблюдават.

# 4
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
И аз до скоро не давах на сина си фъстъци. Но също така не му ДАВАМ все още зрънчовци разни, Заю Баю и др. такива, вредни според мен неща. Но това не значи, че и другите родители постъпват така. Синът ми е играл с дечица, които ядат зрънчо и естествено си е взимал, когато са го черпели, но не съм изпадала в нервна криза от това. Не искам да ме разбираш грешно - сигурна съм, че двете дечица не биха черпили с фъстъците нито твоето детенце, нито някое друго - просто дечицата са пословично "стиснати", така че заплахата е била минимална, дори и ти самата да не беше около твоето детенце.
Колкото до тази история с бабката на детенцето - е, като майка на един малък палавник, какво пък мнение ще имам - деца са все пак - едното гони, другото бяга, после ролите се сменяват.
Ще ти разкажа нещо и от растежа на сина ми, наричам го така, защото съм сигурна, че е само период, който ще премине. До преди няколко месеца синът ми си беше "тупанче" е яслата, ако ме разбираш. Не съм се оплакала на никоя майка заради това. Е, сега положението е друго - той бие другите. Но единственото, което мога да направя е да му казвам, че децата не се бият, а се гушкат и целуват, особено по-малките от него. Но думите ми влизат от едното ухо на Ивчо и излизат от другото. Дори не съм сигурна, че са намерили правилния път до ухото му... Така, че не мога да се карам с родители на деца, които са палави се "закачат" с други деца, когато и моето не е от най-кротките. Пък нали и това е животът - постоянна борба. Уча синът си САМ да се справя с тази борба... И надявам се да съм права...

# 5
  • Мнения: 495
оф, концентрирам се върху своето дете в такива ситуации, ако някое го застраши по някакъв начин - намесвам се внимателно, имам предвид обяснявам на другото дете какво да прави и какво не, примерно :"Не го бутай, той е по-малък от теб и може да падне и да се удари лошо" или нещо от сорта;
още повече, че обикновено майките на по-големи деца, стоят настрани, имам предвид по-далече и се правят на разсеяни
и не бих си оставила детето без надзор, за да отида да се разправям с тях

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 704
не съм сигурна, че разбрах добре. родителите са преценили дали могат да дадат на децата си фъстъци - вероятно децата вече се справят добре с дъвкането. а аз не бих могла да имам претенции за това какво ядат и пият другите деца, когато техните родители са преценили ситуацията. виж, ако го правят без знанието на родителите си или ако аз съм поела отговорност за тях, тогава е друго.
доколкото разбрах, жената е афектирана,защото децата са яли фъстъци,а може някое друго да си вземе и да се задави?
но по тази логика не могат да ядат нищо, защото детето до тях, което си вземе, може да се окаже с алергия....
да, много родители (нарочно или не) забравят за децата си, но все пак ми се струва, че не си заслужава да се ядосваш толкова от такава случка  Peace

# 7
  • Мнения: 211
Всеки родител сам си носи отговорност за децата. Не може да се сложат всички под общ знаменател. Аз също се дразня на безотговорните родители, но не давам акъл, защото после аз ще излезна виновна. Ако има проблеми с моето дете, винаги ще бъда готова да го защитя.

# 8
  • в реалността
  • Мнения: 73
Безотговорни родители - бол, имало ги е, има ги и винаги ще има. Възмущението - открито или скрито - нищо няма да промени. Не е наша работа да казваме на непознати как да си гледат децата, да им правим забележки и да ги поучаваме - дали са фъстъци на 3-годишно дете - хубаво, нека си ги дъвче, ако се задави - те ще си носят кръста, не е наша работа да им берем грижа. Наше задължение е да бдим над собствените си деца, за да сме сигурни че на тях няма да им се случи нещо лошо.
А фъстъците са опасни не само защото детето може да се задави с тях, но и защото има хора (деца) алергични към ядки. Но все пак безумно е очакването в ръцете на чуждите деца да има само безопастни от наша гледна точка неща, това е нещо, което не подлежи на наш контрол. Какво можем да контролираме обаче е къде си играе детето ни, с кого и колко зорко го следим.

Отговор на въпроса ти: Не, не можем да променим децата отглеждани от безотговорни или лоши родители. Колкото и тъжно и жалко да е - не можем за съжаление. И за това няма смисъл да хабим нерви и да опитваме. Наша отговорност е да опазим и възпитаме собствените си деца и толкова.

# 9
  • Мнения: 7 831
Струва ми се че малко преиграваш  Peace .
Ти може и да не даваш на децата си фъстъци, но аз им давам и не мисля, че съм безотговорна  Confused. Все пак пясъчника не само за бебета там могат да играят и по-големи деца, нали? А щом ти по една или друга причина не желаеш детето ти да яде, едно или друго нещо, ще си го пазиш, а няма да изисквам другите деца също да не ядат. Твоето дете е малко и ти трябва да си го пазиш, не може да искаш да ти го пазят деца на по 3, 4 или 5 години, нито техните родители.
С най-добри чувства  Simple Smile, ще си поговорим когато твоето дете стана на 5  Wink.

# 10
  • Мнения: 46 488
Винаги съм се чудила защо масово майките държат децата им да преживят нещо м/у основните хранения и не намирам отговор на този въпрос  Tired
А още по-неприятното е, когато донесат нещо, което не се продава наблизо и седнат демонстративно да го ядат, докато всички други се дерат от рев, че искат  Confused
На нашето кафе има едни по-големи дечица, които винаги идват със сладолед, отиват при малките и започват да им обясняват колко е вкусно и правят физиономии, придружени с "Мммммм" и прибелване на очите, естествено всички дребосъци започват да реват и да се тръшкат, всичко свършва с това, че разходката им приключва до тук и се прибират  Confused
Става дума за площадка на кафене с всякакви играчки, люлки, пясъчник и т.н., собствениците поддържат идеално всички съоръжения, като очакват родителите да дойдат с децата си и да си поръчат поне едно кафе, но редовно тези деца идват с бабите си, които сядат на едни отдалечени пейки, за да не се минат с 30 стотинки и да не поръчат нищо, естествено от това разстояние не ги виждат какво правят, а за контрол да не говорим  Crazy

# 11
  • Мнения: 323
Май не обясних добре Embarassed

Имах предвид, че децата в пясъчника бяха на около годинка до 2 години. Стори ми се безотговорно да пуснеш детето си при още 5 деца /по малко от него / с пакетче фъстъци, като е ясно, че това е една доста "опасна" храна за тази възраст. Това все пак не се солети или зрънчо. Не съм имала предвид, че родителите са безотговорни, защото децата им ядат фъстъци. Всеки сам преценява как ще възпитава детето си разбира се.

А иначе по същото време едно от децата в пясъчника удари мото с кофичката си по главата. Еми на се обадих разбира се, защото детенцето е малко и за него това е галене. И моето все още така се радва на другите деца. Бабата веднага дръпна детeто си и му обясни, че така не трябва да се прави. Та мисълта ми е на за случаите на проявите съвсем нормални за една или друга възраст, а за случаите, когато заради действието  или бездействието на родителите децата заплашват /както в случая/ живота на другите деца.

Моето дете също не яде зрънчо или солети, но не защото смятам че са опасни, а защото мисля, че са вредни. Въпреки всичко не би ми направило впечатление, ако дете играе със зрънчо в пясъка. Никой не е виновен, че смятам тези храни за вредни и това е причината моето дете да не може да ги консумира.  И определено между храненията предпочитам да консумира плодове, вместо "фабрикати". Ядките обаче за мен са друг случай.

И за това няма смисъл да хабим нерви и да опитваме. Наша отговорност е да опазим и възпитаме собствените си деца и толкова.

Така е  bouquet

# 12
  • Мнения: 14 133
Моя работа си е да следя какво трябва или не трябва да яде сина ми. Ако някой прави опити да га сипе с пясък или подобно му казвам да се дръпне на безопасно разстояние.

# 13
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
В ситуация като тази, когато някое дете хапва нещо, което аз съм преценила, че Нели няма да яде - просто си отварям очите на четири и я следя да не вземе скришом.
Аз проблеми с родителите в квартала нямам- станахме си много близки и една забележка от моята уста , не би изглеждала като от непозната. Разбираме се чудесно, имаме сходни разбирания за гледанет на дете с 4-5 майки и никога не бих спестила нещо, което ме притеснява.
В случай с храните обаче- всеки сам носи отговорност и пази детето си от неподходящи храни.

# 14
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Моето дете също не яде зрънчо или солети, но не защото смятам че са опасни, а защото мисля, че са вредни. Въпреки всичко не би ми направило впечатление, ако дете играе със зрънчо в пясъка. Никой не е виновен, че смятам тези храни за вредни и това е причината моето дете да не може да ги консумира.  И определено между храненията предпочитам да консумира плодове, вместо "фабрикати". Ядките обаче за мен са друг случай.

Ето, тук сме на едно мнение!  bouquet Peace

Общи условия

Активация на акаунт