Огромни гърди, хлътнали неоформени зърна, малко бебе

  • 5 558
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 547
Ще ме простите, но съм забравила вече как беше в началото, а и нямам време да прочета какво пише по въпроса в Библиотеката  Embarassed

Рая се роди на 15 юли много мъничка и имаше проблеми със стомаха. Вече е доста по-добре и я дават на майка и да я кърми. Майката много иска да кърми и неочаквано и за самата нея има много кърма. Но има огромни гърди. И Рая не може да захапе гърдата. Борят се по 20 минути преди да успее да засуче някак си. Майка и вече има рагади, защото тя захапва само зърното. Казала съм да изцежда по малко мляко преди кърмене, за да и омекнат гърдите. Също и да не се поддава и да дава биберон, защото малкото е много малко и много гладно (роди се 2.400), но има страхотен сукателен рефлекс.

Давайте акъл какво да правим! Моля! Нали имаше някакви присподобления, които правеха зърната изпъкнали?  newsm78 Друго какво?

# 1
  • Мнения: 742
Ами при мен помогнаха силиконовите зърна...докато се оформят моите.
Също така съм чувала за помпичка за изтегляне на зърната /но не съм ползвала/,
лош вариант /но при мен помогна / - да цеди и да дава с биберон докато детето добие сила да суче само - тъй като ние бяхме паднали на 2 300...но с упоритост успяхме.
Успех и на вас!

# 2
  • Мнения: 422
Докато беба не си оформи зърната общо взето няма спасение Sad...Аз бях така отначало,на мен не ми помогнаха силиконовите зърна.Цедях повече с помата и давах изцедена кърма(голяма грешка).Освен да сменя позите при кърмене и да види кога малката захапва най-добре,може да пробва помпичките за изтегляне на зърната те са 4-5лв, или да пробва да оформи зърното с ръка преди кърмене.
Успех Peace

# 3
  • Мнения: 6 243
Изцеждането с помпичка ще свърши добра работа - хем ще поомекне гърдата и ще успее по-лесно да напъха и ареолата в устичката на бебо, хем ще "издърпа" зърното напред. Доколкото знам помпичките имат ефект при плоски или обърнати зърна, но в случая проблемът е другаде. Докато гърдитена майката сепрепълва, да изцежда. Освен това беба ще получава по-калорично мляко, щом нали е мъничка и ще наддаде по-лесно  Wink

# 4
  • Мнения: 1 547
Да. Точно. Много се надявам майката да не се отказва. Казвах аз, че началото може да е трудно...Проблемът е, че беба трябва много да лапа и да наддава бързо, защото не ги пускат да си ходят от болницата.
Сега гледам тези колектори за кърма и се чудя дали ще и свършат работа  newsm78



# 5
  • Мнения: 3 926
Смърфи, тъкмо щях да ти кажа това, което Хапката ти е написала. Когато сложа гърдата в помпата Авент моите, иначе плоски зърна, излизат, ареолата се "издължава" и тя почти като зърно и ако Сияна засуче след това налапва почти цялата ареола. Така че по-добре майката да изцежда преди да сложи бебето. Мисля, че 20-30 мл. преди самото хранене са достатъчни newsm78 но все пак нека тя си прецени сама по състоянието на гърдите Grinning

# 6
  • София
  • Мнения: 1 254
Да. Точно. Много се надявам майката да не се отказва. Казвах аз, че началото може да е трудно...Проблемът е, че беба трябва много да лапа и да наддава бързо, защото не ги пускат да си ходят от болницата.
Сега гледам тези колектори за кърма и се чудя дали ще и свършат работа  newsm78




тези колектори няма да помогнат, те са вместо подплънки. ползвала съм ги. просто не си мокриш дрехите, а изтеклата кърма се събира. Има два варианта колектори - с дупки, ако има рагади и без дупки. Тези с дупките като ги сложих и като се наведох кърмата изтече през тях и стана мазало Simple Smile
Аз също мисля, че ако пробва със силиконовите зърна на Авент може да постигне някакъв ефект.
Успех

# 7
  • Мнения: 748
освен всичко друго, може да опита като подава гърдата да сплеска ареолата с пръсти както е показано тук.
на мен от едната страна ми беше плоско и беба само така успяваше да засуче правилно.

# 8
  • Мнения: 1 440
И мен много ме интересува този въпрос, защото моите гърди са точно такива. Ареолата е огромна, а зърната хлътнали. С помпата на Авент изтеглям някаква част предварително, но на беба пак и е трудно да захване.В болницата пробвахме веднъж и лекарката каза, че имала отлично засмукване въпреки състоянието на гърдите ми. Взех си силиконовите зърна на Чико и наистина след изтегляне с помпата мога да ги поставя и беба ги засмуква, но проблемът е че не смуче лакомо, а едва едва и изобщо не чувам да гълта  newsm78 Ако след това и дам цедено мнляко с шише направо го изяжда.
Искам и нещо да питам: беба пие доста водичка независимо кога и я дам...даже след ядене пак иска?Това нормално ли е?

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
И мен много ме интересува този въпрос, защото моите гърди са точно такива. Ареолата е огромна, а зърната хлътнали. С помпата на Авент изтеглям някаква част предварително, но на беба пак и е трудно да захване.В болницата пробвахме веднъж и лекарката каза, че имала отлично засмукване въпреки състоянието на гърдите ми. Взех си силиконовите зърна на Чико и наистина след изтегляне с помпата мога да ги поставя и беба ги засмуква, но проблемът е че не смуче лакомо, а едва едва и изобщо не чувам да гълта  newsm78 Ако след това и дам цедено мнляко с шише направо го изяжда.
Искам и нещо да питам: беба пие доста водичка независимо кога и я дам...даже след ядене пак иска?Това нормално ли е?
Нарина, казваш,че не чуваш преглъщане на гърдата, бебето пие много вода дори веднага след кърмене и изяжда веднага шишето - инстинктът ти съвсем правилно ти подсказва, че това може да е показател за неефективно сучене на гърдата и е важно бързо да се вземат мерки.
След като суче бебето, как си усещаш гърдите - омекват ли или само минути след кърменето пак са тежки и пълни? Бебето заспива ли доволно на гърдата и спи ли спокойно добри интервали - примерно около час и повече, или е често неспокойно? Опитвала ли си да не предлагаш вода и да преброиш колко мокри памперса имате? Какво беше теглото при раждането и с какво тегло ви изписаха (а в болницата добавки давани ли са?) Какви са на цвят аките на бебето и колко пъти ака на ден?
Отговорите на тези въпроси ще помогнат да стане по-ясна ситуацията и да те ориентираме какво да правиш нататък - вероятно ще са нужни някои промени, за да може по-бързо да се справите с бебката Grinning

# 10
  • Мнения: 1 440
Hedra, родихме се 3300гр. и ни изписаха 3120. Първият ден нищо не и дадох, защото нямах даже коластра. На втория ден почнах с малко водичка и тя приемаше, но от гърдите нищо нямах. На третия ден като се жалнах на лекарите че беба не яде, почнаха да ми носят АМ по малко и тя си хапваше това. Кърмата ми слезе чак след това и от както сме вкъщи сме само на кърма+вода.
За да успокоя гърдите се, които не са болезнени, но твърди, цедя по около 40-50 мл. , а когато беба суче не се отпускат чак така. Първо я мъча след изтегляне на зърното, но е много трудно и почти не успява да го задържи в устата, после слагам силиконовото и него го хваща добре според мен, защото усещам вакуума и ме боли леко, но сукането е тихо и не се чува изобщо да гълта, както например с шишето. Обикновено заспива 3-4мин след слагане на гърдата и се почва мъчително разбуждане, за да може все пак да хапне нещо. Когато спра обаче и докато чакам да уригне почва да плаче, прави сукателни движения, ако дам вода я изпива (20тина мл) и после пак плаче около час преди да заспи. Когато заспи прави поне 3 часа, а някой път 4 и не иска да става.
Акитата като се върнахме вкъщи бяха жълто-зеленикави като на ядки, после обаче станаха по-хомогенни, но само зацапваше, а не добре да се "омаже", а днес вече от 4 пампи няма ако  Cry Когато плаче се изпъва цялата назад. Пробвах със сапунче в дупето, но без успех, а моките пампи са около 5-6 на ден (днес сложих пелена да видя кога и колко ще пишка и тя почти веднага я подмокри стабилно).
Много съм объркана и не знам как да и помогна, защото този плач не е от хубаво. Дали мога да хапна нещо разхлабително (овесени ядки) за да я разхлаби и нея  Confused

# 11
  • някъде там
  • Мнения: 1 463
Narina, колко сте големи?
Ние имахме такъв проблем със сукането, но след първия месец.
Пъчеше се, плачеше,целия ставаше червен и аз бях безсилна, защото не знаех акво да правя.
Когато обаче го хранех с АМ си хапваше добре
Та така до третия месец имах чуството че не се опитвам да го храня с кърма,а с отрова.
Отказах се тотално от опитите и си го хранех с АМV
Всички станахме спокойни.Относно това ,че ви е празен памперса спокойно.... може да се изчака повече от един ден.Аз чаках и по три и нямахме проблем
Като почна сокчета да пие, особенно от кайсии Simple Smileвсичко се нареди.В краен случай може и от сини сливи.

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Бебето ще пишка, защото получава допълнително вода - когато се дава и друго освен кърма, мокрите памперси не могат да ти бъдат ориентир дали получава достатъчно Sad Но нещата с акането не са много обнадеждаващи - на този етап трябва да ака минимум 2х дневно, количество, което да е с размерите на монета от 1лв и цвета на аките да е ясножълт, с малки ядки, като горчица, смесена с натрошено сирене. Това неакане, в съчетание с неизпразнените след кърмене гърди, неспокойствието на бебето след хранене и дългите периоди, в които не иска да се буди и да яде, може да означават недостатъчен прием на мляко. Затова е много хубаво, че навреме търсиш помощ за справяне със ситуацията.
Важно е да се уточни дали зърната са само плоски или са хлътнали - разликата е доста голяма, хлътналите не излизат напред и не се оформят независимо от изтеглянето с ръце и помпа, докато плоските се оформят сравнително лесно, макар че бързо се връщат в обичайното си състояние. Силиконовите накрайници може да са ти от полза в този случай - с тях по-лесно се оформят зърната, но пък може да затрудняват бебето и то да не успява да суче ефективно и да изтегля достатъчно мляко. Важно е да опитваш всеки път да изтегляш и оформяш зърната с помпата и с ръце преди кърмене - с течение на времето те ще се изтеглят и оформят, а и бебето ще заякне и ще свикне да суче на тях. Изтеглянето им помага и по още два начина - гърдата става по-мека и удобна за захапване от бебето, а и се стимулира рефлекса на потичане, така че бебето получава мляко веднага при слагане на гърдата, като не се уморява да дърпа на празен ход.
Едно от нещата, които може да са ти от полза, е тази техника - компресия на гърдата, която помага бебето да получава повече мляко по време на кърменето:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683
Ако въпреки това усещаш гърдите пълни и бебето е неспокойно, може да се наложи да изцеждаш и да додаваш кърма. За предпочитане е да не се прави с шише, поне докато бебето се научи да суче правилно - когато има проблем със засукването, шишето може много да обърка нещата и бебето да започне да отказва да полага усилия на гърдата, а да си чака шишето. Затова има алтернативни методи на хранене, които изискват малко практика, но са ефективни и не застрашават начина на сучене. Бебето може да се дохрани с изцедена кърма с лъжичка, капкомер, с чашка или с помощта на ето такова приспособление - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=92077.msg1638027#msg1638027. Важно е да получава достатъчно мляко, така по-бързо ще заякне и ще има повече сили да се справи със сученето и оформянето на гърдите. Правилото е
~винаги слагаш първо на гърдата
~сучете с компресия
~разбуждате се(добри идеи как се буди бебе, което спи на гърдата  има тук и тук)
~после на другата гърда
~отново с компресия
~и едва след това, ако бебето още е неспокойно, може да предложи допълнително изцедена кърма.
Докато се разрешат тези проблеми и се убедиш, че бебето суче ефективно на гърдата, е важно да се изцеждаш добре след всяко кърмене, за да поддържаш кърмата - ако бебето не суче ефективно и ти не цедиш, може бързо да намалее, а такъв проблем не ти трябва. Хубаво е също така инициативата за хранене да идва от теб и да се стремиш да имате минимум 8 хранения за 24ч, за да си сигурна, че бебката се нахранва добре.
Другите момичета също ще се включат с идеи какво още можете да опитате Grinning Важното е, че навреме търсиш съдействие и с малко помощ нещата ще си дойдат на мястото - колкото по-бързо се вземат мерки, толкова по-лесно се оправят проблемите Grinning Ще ти трябва търпение и упоритост, но ще се справиш Praynig

Последна редакция: ср, 26 юли 2006, 07:40 от hedra

# 13
  • Мнения: 748
...но сукането е тихо и не се чува изобщо да гълта, както например с шишето. Обикновено заспива 3-4мин след слагане на гърдата и се почва мъчително разбуждане, за да може все пак да хапне нещо. Когато спра обаче и докато чакам да уригне почва да плаче, прави сукателни движения, ако дам вода я изпива (20тина мл) и после пак плаче около час преди да заспи. Когато заспи прави поне 3 часа, а някой път 4 и не иска да става.
Акитата като се върнахме вкъщи бяха жълто-зеленикави като на ядки, после обаче станаха по-хомогенни, но само зацапваше, а не добре да се "омаже", а днес вече от 4 пампи няма ако  Cry Когато плаче се изпъва цялата назад. Пробвах със сапунче в дупето, но без успех, а моките пампи са около 5-6 на ден (днес сложих пелена да видя кога и колко ще пишка и тя почти веднага я подмокри стабилно).
Много съм объркана и не знам как да и помогна, защото този плач не е от хубаво. Дали мога да хапна нещо разхлабително (овесени ядки) за да я разхлаби и нея  Confused
Narina, според мен бебето е гладно и затова не е акало. особено пък с тая вода, дето му даваш.
опитай се няколко дни да зарежеш всички други неща и да се занимаваш само с това да се учите двете да се кърмите. с постоянство от твоя страна и ако на беб не се налага да си измоли с много рев гърдата, а е спокойна и сита, за да има възможност да експериментира и да се научи, ще се справите Peace
не оставяй бебата да прави такива големи паузи от по 3-4 часа - може да спи толкова от изтощение, особено ако е гладна. опитай се да няма интервали по-големи от 2 часа. още повече, че казваш, че заспива малко след като започне да суче - в такъв случай предлагай още по-често, а тя ако не е гладна ще откаже.
давай й да яде винаги когато плаче, неспокойна е или дава някакви знаци, че иска да суче. дори да е 15 минути след като е яла.
всъщност на режим ли се храните? това допълнително може да я изтощава, ако й се налага да реве известно време докато й дадеш да яде.
най-добре се опитай да не даваш вода - с водата само я лъжеш, че е яла - вместо това предлагай гърдата редовно или изцедена кърма ако не си сигурна, че е яла достатъчно. за всеки случай следи за признаци за обезводняване.
пробвала ли си да я кърмиш докато спи? може тогава да се справя по-добре.
това, което ти казвам са неща, на които мисля, че трябва да обърнеш внимание, защото от написаното от теб предполагам, че може там да има проблем. иначе слушай hedra, тя повече ги разбира тия работи.  Peace

# 14
  • Мнения: 1 440
Hedra,аз,  страшно благодаря за подробните обяснения  Hug
Моите зърна лекарката ги определи като напълно хлътнали, но след 2-3мин с помпата се оформя един участък от вакуума (невъзможно обаче с ръце), който обаче бързо спада, но за момента е достатъчен да влезе силиконовото зърно и да се получи засмукване.
Аз цедя само гърдата която давам  и ако другата е по-напрегната малко и от нея. Когато я храня и после доизцеждам не го правя докато спре да тече, а само докато поомекне. До сега не съм предлагала и двете гърди  newsm78
Сега вечерта след баня пробвах с термометъра, но само пръцна 2-3 пъти и толкоз. После се кърмихме със силиконовите зърна около 25мин. и накрая и дадох и 50мл. изцедена кърма, която тя си изяде. През цялото време спеше и трябваше да я стимулирам постоянно, за да суче. След това обаче остана заспала, не плака, а това не се беше случвало от 3 дни. Накрая изцедих до пълно омекване на гърдата още 50мл.
Сега ще гледам да я събудя за 00:00ч хранене, а иначе не спазваме някакъв режим, защото тя или спи много или плаче много.
Дано до утре да успее да се изака, че не знам какво ще правя. Педито ми днес каза да съм давала Фризо-нещо си , щяло да помогне да се изака  Sad Освен това ми каза вместо вода да съм вземела глюкоза и да давам по 200мл дневно за физиологичната жълтеница (която аз не съм забелязала още  newsm78), но не знам това правилно ли е?Аз във водичката слагам малко захар.

Общи условия

Активация на акаунт