Как правите пълнените чушки с ориз????

  • 20 441
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 962
Как ги приготвяте?Аз до сега не съм правила и моля за съдействие   chef

# 1
  • Мнения: 5 500
Задушавам лук и морков в зехтин, добавям ориз, черен пипер, сол и копър, малко вода. Аз слагам и грах и булгур.
Пълня пиперките, ако е останало от сместа я слагам м/у тях и наливам вода до средата на пиперките, пека и ядем. Тази вечер точно това сготвих  chef

# 2
  • Мнения: 25 568
Аз ги правя така. Когато чистя чушките, онази част, която е под семките и прилича на дунапрен, я нарязвам на ситно и я запържвам заедно с лука и каймата. Добавям вода, подправки (черен пипер, кимион, сол, настъргани домати или доматено пюре) и измития ориз. Задушавам всичко, докато оризът набъбне, но да не е съвсем готов. С тази смес пълня чушките и ги нареждам изправени в дълбока тава - аз използвам дъното на електрическа тенджера. Слагам им капачета от домати, но може и без тях. Наливам вода до под ръба на чушките и мятам във фурната на мах. Когато ръбовете на чушките започнат да покафеняват, вадя тавата и правя застройка с водата и смес от яйца, кисело мляко и малко брашно. Изсипвам този сос върху чушките и са готови. Това е.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
Аз запържвам моркови (понякога без тях), лук, ориз да стане стъклен, тогава малко вода или пък домати, като я поеме подправям с чубрица, чрен пипер, вегета... махам от огъня, пълня чушките подреждам в тенджерата под налягане и варя или в тава и пека.

# 4
  • Мнения: 90
Вълшебната рецепта на чичо Любо за пълнени чушки и сърми
Вълшебната рецепта на чичо Любо за пълнени чушки и сърми
==============================================
за 25 лозови (липови) листа, лападови листа или 10 средно големи чушки
(чушките леко цепнати отдолу и много леко осолени отвътре!)

5-6 средно големи моркова,
15 ч.л. ориз,
4-5 яйца,
2 с.л. домати или доматен сок,
1 каф.чашка олио ( ей, ако пиете кафе във водна чаша да внимавате...),
1 връзка пресен лук или 2 гл. стар лук,
при възможност, шепа джанки, които се пускат в тенджерата около чушките или между сърмите,
сол, черен пипер.
Морковите се настъргват на ситно ренде, лукът се нарязва на ситно,добавят се всички останали продукти и се разбърква.
С тази смес се пълнят чушките не много плътно.
Ако е за сърми, сместа леко се задушава, за да понабъбне оризът, а яйцата се слагат съвсем накрая.
Ако сърмите са от лапад, средната жилка на листата внимателно се изрязва и се попарват предварително, но веднага се охлаждат - лападовите листа са много фини. Ако са от липов или лозов лист се попарват с вряла вода, престояват 10 мин. и тогава се ползват.
Сърмите се варят захлупени с чиния.
Налива се водичка до средата на чинията или до средата на чушките. Нали знаете как - смива се тенджерата , в която е забъркана сместа. Е, едно време, като гледах баба ми как го прави ми беше доста противно, но сега не мога да не го направя, ако сложа чиста вода сигурно няма да са същите на вкус.
Варят се 15 мин.
Характерното за тази рецепта е, че много трудно може да се разбере, че не е с месо. Сериозно, големи дегустатори са се лъгали.

ВТОРИ ВАРИАНТ

Продуктите са същите, но технологията е малко по-различна.
В загрятото олио много леко задушаваме за 10 мин. морковите, след това слагаме лука. Посоляваме. Когато лукът поомекне, добавяме доматите и черния пипер. Изсипваме добре измития ориз, разбъркваме оставяме на много слаб огън да набъбне леко. След 5 мин. изсипваме яйцата и разбъркваме. Оставяме така още 10 мин., сипваме си една изстудена на чешмяна вода биричка ( след "бира" най-много ми харесва "бира" или "бира") и започваме да действаме.

ТРЕТИ ВАРИАНТ

Заместваме морковите и яйцата с 500 гр. кайма, смес 60:40 телешка към свинска или чиста телешка. По утвърдения вече начин, леко разредена с вода.
По този начин рецептата става универсална. Зимно време може да се сложи праз, вместо лук.
Разбира се,и вместо биричката, можете да си сипете мъ-ъ-ъ-ничка чашка греяна ракийка.

P.S. Нищо не се пържи. Само се задушава!
Който обича лютичко, може да се развихри и да добави нарязана зелена люта чушка или лют червен пипер.

Когато опиташ тези рецепти, ще забравиш за всички останали Sunglasses.

# 5
  • Мнения: 5 299
Аз запържвам моркови (понякога без тях), лук, ориз да стане стъклен, тогава малко вода или пък домати, като я поеме подправям с чубрица, чрен пипер, вегета... махам от огъня, пълня чушките подреждам в тенджерата под налягане и варя или в тава и пека.
И аз ги правя така, но задължително си правя и сос.
3 с.л брашно, 3 яйца, и 1 кофичка кисело мляко - разбърквам всичко, и варя на котлона. Доливам вода(или сосчето от сварените чушки), докато спре да се сгъстява. Крайния резултат, трябва да е малко по-рядко от боза. Наливам го в тенджерата при чушките(ако са червени - си пускат и става леко оранжев соса)  МНого ги харесвам така Heart Eyes

# 6
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Запържвам лук, после добавям ориза докато стане стъклен, сипвам вода (зависи от количеството ориз) и чакам да изври, добавям подправките- сол, черен пипер и джоджен. После пълня чушките. Редя ги в тава, поливам ги със зехтин, слени домати и вода. Пека в умерена фурна.

# 7
  • Мнения: 962
А колко ориз на 6 големи чушки?300 гр кайма ще ми стигне ли

# 8
  • Мнения: 603
аз ги правя по следния начин:задушавам лук,моркови,чушка и един картоф(като за супа),след това слагам ориза,сол на вкус,червен пипер,черен пипер и джоджен,слагам малко домати(пожелание) и един бульон.Добавям малко вода(от всичката 1 към 3) и ври до полуготов ориз,след това пълня чушките и редя в тава,като добавям останалата вода и запичам.

# 9
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
А колко ориз на 6 големи чушки?300 гр кайма ще ми стигне ли


С толкова кайма ще ти трябва около половин чаша ориз. Не препълвай чушките за да не ти излезе плънката на вън. Преди да започнеш да ги пълниш ги прободи на няколко места за да не се разкъсат при готвенето. Ако ти остане от плънката, защото е възможно, я изсипи около чушките.
Надявам се да съм била полезна.

# 10
  • Мнения: 962
Благодаря ви!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт