Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
105-119 от 1 985 отговора

накрай света

Аз съм почти от 4 години и половина с поставена диагноза. 1999 година лятото бях с разсройство и кръв в изхожданията, но не ме събори и от самосебе си се оправи. Мислех, че са хемороиди. Но в края на 2004 година изкарах грип и от антибиотика пак ми се получи. Тогава ходих при много лекари, защото никой не ми поставяше правилната диагноза и нямах никакво подобрение, а точно обратно от ден на ден се влошавах повече. Така месец след грипа бях свалила почти 24 кг.. Отначало мислеха, че е щитовидната жлеза, кървяща язва и какво ли още не. Докато не стигнах в Пловдив и там за 10 дни ми спряха всички лекарства, започнаха вливки и след колоноскопията ми поставиха категорично диагнозата ХУХК. бях 2 месеца на лечение там и ми овладяха разсройството, спря кървенето и слузта. След кортизоновата терапия/ а тя се наложи,защото неможех да приемам никакви други лекарства/, която продължи 6 месеща преминах на Салофалк. Пих го 2 години и след това го спрях постепенно. До тази пролет бях в ремисия. Но преди месец, не си обяснявам защо, не съм била нервна, не съм имала някакви по- сериозни притеснения пак ми се появи кръв в изпражненията, но този път изхожданията не бяха много. Единственото, което беше предпоставка за възбуждането на колита е грипа,който карах. Всеки има някакви притеснения по принцип, така, че не знам. Сега като  се замисля миналата година ми беше доста натоварена защото имах абитуриент/ а всеки знае какво е напрежението как ще мине, купуване на тоалет, купон, екскурзия, матури, кандидат- студентски изпити, записване , а после и отделяне на едното дете, просто не съм си мислела, че толкова тежко ще изживея тази раздяла./Сега вече съм добре, успях да спра кървенето с диета и пак с кортизоновата терапия и от днес съм на Салофалк. На мен по принцип не ми действат зле сладките неща, но много обичам пържени картофи. Докато бях в ремисия съм си позволявала доста от забранените неща, но само едно на седмица. Надявам се и занапред да стане така. Ако имаш въпроси питай newsm10 аз съм насреща. Аз си пия по едно кафе дневно, но не повече.
Цитирай
и аз две седмици бях със синузит и на антибиотик и предполагам че от там се влошиха нещата.
ти като беше в ремисия пиеше ли си пак лекарства или нищо???
и зада достигнеш в ремисия какво става спира ти кървенето и по-редки - на интервал изпражнения. защото при мен изпражненията не са твърди а кашави дори и да съм добре.аз имам по едно изхождане на ден  и то сутрин след кафе но не е такова къквото трябва да бъде.
Ох извинявам се но тази болест изисква малко неприятни коментари
Цитирай

в страната на чудесата/english riviera

диария = или повече от 3 ихождания дневно или повече от 300 гр. и аз се извинявам.
има хора, които са с кашави изпр. без да са болни
Цитирай

накрай света

Не се притеснявай, при нас е така- ходиш ли до тоалетна,  какво ходиш, колко пъти какво ходиш- все такива въпроси. Аз цял живот съм си ходила по2-3 пъти на ден и никога не съм имала запек. Сега пак си ходя някой ден 1 друг 2 а може и три, зависи какво и колко съм яла.  По време на ремисията изхожданията трябва да  са не повече от 3 и то без кръв и слуз, и не трябва да са кашави. А що се отнася до колоноскопията на мен са ми правили само веднъж при поставяне на диагнозата, не съм питала трябва ли отново да ми се направи. Някой казваше, че 1 годишно трябва да се прави, за да се следи състоянието на червото. А аз не разреших на лекарката в нашия град, по простта причина, че тя едва ли е правила повече от 10 колоноскопии, а лекуващата ми лекарка в Пловдив ми беше казала, че за момента няма нужда от нова колоноскопия. С това заболяване забрави или намали до минимум лекарствата, които пиеш, и задължително за каквато и консултация да отидеш при лекар казвай, че си с ХУХК за да се съобразят с лекарствата, които ти изписват. Аз от както съм с диагнозата не съм пила антибиотик и почти никакви лекарства. Грип лекувах с хомеопатични лекарства.
Цитирай

в страната на чудесата/english riviera

добре е колоноскопията да е веднъж годишно, а ако има възпалителни тласъци по преценка на лекуващия екип. заболяването е преканцероза иу трябва да се проследява ендоскопски по време на ремисия. добре е да е с анестезия, за да може да се огледа, да се вземат повече биопсии (една биопсия обикновено дава незадоволителен отговор) и да се стадира.
освен това в българия са чести язвени бактериални колити, които могат да имитират хук. така че трябва да се правят чести посявки и да се лекува с антибиотици.  Peace
Цитирай
да по принцип и мен ме лекуват като бебетата но сега нямаше как иначе щяха да ми  правят пункция, но аз не се съгласих. Никога съм нямала кръм и слуз, само веднъж но то беше от салазопирина, не можах да го понасям на стомаха ми ставаше зле и ми го спряха и замениха със салофалка. Ти темп.поддържала ли си?
Препоръчай ми док в Пловдив защото септември съм на контрола и ще ме пратят сигурно в Пловдив или София, защото тук в Смолян единия ми казва улцерозен колит другия Крон и незнам накрая какво ще стане, но искам да ида наистина при специалист и ако се наложи пак това изследване поне да е при човек който  си разбира от работата
Много е успокояващо като намериш човек който да те разбира!!!
Благодаря!!!!
Цитирай

накрай света

Сисони, аз съм много доволна от екипа от лекари на МБАЛ" Св. Георги"- Пловдив. Бях 2 месеца непрекъснато при тях и бях очарована от екипа. Мен лично ме лекуваше д-р Петрова. Много отзивчива и много обяснителна лекарка. Нито веднъж не ми направи забележка , че много питам, търпеливо  ми обясняваше и ме изслушваше. Там не видях нито един сърдит човек- било то санитерка, сестра или лекар. Винаги усмихнати, винахи отзивчиви, страхотна хигиена/ като се има в предвид, че сградата е може би най- старана в комплекса/ По време на колоноскопията бях в съзнание и най- подробно ми обясняваха и показваха какво точно правят и как точно изглежда самото заболяване. Не разбирам защо се е налагало да ти правят пункция и на какво?
Цитирай
Пункция искаха да правят заради синузита, и затова се наложи антибиотик.
В тази болница с направлиние ли е или на частно?
Как изтърпя колонскопията без упойка чувала съм че много боли, аз бъх с пълна упойка.
Ти как стигна до ремисия - зверска диета в комбинация с лекарствата или нещо друго?Кортизоновата терепия защо се налага и напълня ли много от нея????
яйца позволяваш ли си, и те били забранени?!?!
Цитирай

накрай света

Тогава преди 4 години правеха колоноскопията без упойка там. След няколко месеца бях пратила моя позната за консултация и я приеха в отделението и я направиха вече с упойка. За болка бих казала, че не боли, при мен първо правиха ретроскопия и тя е много болезнена. Но при колоноскопията мисля, че слагаха някакво обезболяващо, но не съм сигурна. Бях в пълно съзнание, не беше приятно, защото вкарват въздух за да раздуят червото, но е поносимо. В болницата приемат по принцип след предварителен преглед в тяхната поликлиника и с направление и без направление. Мен лично ме прехвърлиха от инфекциозно/ а бях там за да изключат бактериоза някаква, която ми бяха сложили в Ст. Загора/, просто след излизане на резултатите и ректоскопията веднага ме прехвърлиха в гастро. Отначало си водех строги записки какво ям и кое ми действа добре. Спазвах стриктна диета, не бях пила кафе от месеци. И на един от поредните прегледи моята лекарка я нямаше, а  беше друга и тя ме посъветва да започна да опитвам. И така станах по- решителна, пробвах едно, после друго. Но и аз не съм сигурна какво ми подейства за тази дълга ремисия. Имашемоменти, в които се затварях в къщи и непрекъснато си плачех, докато един ден моя приятелка/ много ти благодаря Поля/ ме посъветва и ми показа как да шия гоблени. Те ми разнообразиха ежедневието и когато съм нервна, може с дни да трае сядам и шия, а поссле и месец може да мине и дане хвана гоблена. Това е !! newsm12Загова те посъветвах и ти да си намериш някакво занимание, което да те отвлича. Не трябва да се натоварваш физически и психически, поне в началото.
Цитирай
Много ти благодаря за изчерпателните отговори!!!!
Дано медицината напредне в този област, днес по новините чух че вече и рак лекуват, в Турция, та дано и за нашето заболяване открият лек, а не само реми сия и облекчаване!!!
Успех на всички!!!
Напълняването добър признак ли е???
То с такива калорични храни , ориз, картофи ,бисквити и солети, как да не напълнееш!!
Цитирай
Аз също напълнях от скоро т.е от месец и половина се опитвам да спазвам уж някаква диета и да се храня начесто.Мисля че от метилпреднизолона се пълнее много и се отваря голям апетит,но нямаме избор...Аз от няколко дни започнах смело да пробвам да ям яйца,шоколад,шунков салам,кюфтета  и не забелязвам да съм по-зле ако пазя диета. Искам само да споделя че в момента не съм в ремисия.Не съм сто процента убедена че само храната влошава заболяването ни,но  те и лекарите толкова знаят...
Цитирай

накрай света

Не се безпокойте за килограмите, постепенно се свалят. Важно е да се чувствате добре. Аз преди да се разболея бях около 70 кг. Отслабнах с 24 г., след което от лекарства и вливки качих и в продължение на 2 години бях между 75-80-85. Тази пролет вече мога да кажа, че си влезнах в килограмите преди да се разболея. Важно е да си поддържаме общо добро състояние, не толкова килограми.я
Цитирай
Какви вливки точно са ти правили?Спомняш ли  си колко време ти правиха тези вливки?Имаше ли някаква схема за намаляне?
Цитирай
Аз се  страхувам да не стана като майка ми която е почти цял живот на кортизонова терапия и в момента е над 100кг.Мислех че от вливки не се качват килограми но явно съм се лъгала.
Цитирай

накрай света

Аз бях силно обезводнена и затова ми правиха вливки, а след това минах на кортизон. Не си спомням какво точно са ми слагали в началото, защото и състоянието ми бе такова, че се борех да оживея и най- малкия ми проблем бяха вливките. Доста след това започнах да следя какво ми се слага и да си следя изследванията, които ми правиха.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
105-119 от 1 985 отговора