детето ми прави сериозни бели

  • 3 879
  • 72
  •   1
Отговори
През последната седмица синът ми е невъзможен(не ,че по-рано беше много послушен, но...)Обръщам се кщъм вас , защото напоследък тълкуваме поведението му с различни хора и така и не стигам до правилният начин за възпитанието му.Синът ми е на 4 години, не е лишаван почти от нищо, водим го с нас навсякъде и....взе ,че ни се качи на главите.Та...преди 3 дни мина покрай една кола и блъсна страничното огледало и продължи да върви.Не можа да се счупи и нашия взе ,че се върна,блъсна го по-здраво и...огледалото падна.какво ли не говорих, как ли не го заплашвах-той каза ,че искал да го счупи , защото не било хубаво.Наказан беше 3 дни,никъде да не ходи, никакъв сладолед, никакви играчки  и т.н. Снощи го водим навън(имахме повод) и нашия излезе на паркинга пред заведението и започна да хвърля камъни по колата на наш приятел.Естествено алармата се разпищя,  а той стои и гледа Rolling Eyes Попитах го ,защо го е направил , адетето каза ,че знаел ,че има аларма и искал да чуе как пищи.Щях да припадна.И.допълни"аз не давам тазикола да има аларма", аз му казах"кой си ти ,че да не даваш, да не си Господ и да решаваш кой какво да има и да няма, и детео "Да..Господ съм"

А, кажете ми сега какво да правя.да го бия ли , как да го наказвам...?Детето с чиста съвест си прави белите Sad

# 1
  • София
  • Мнения: 4 865
не знам как и защо се е стигнало дотук. предполагам е започнало постепенно с по-дребни неща...

ако габриела направи това с огледалото ще й се скарам сериозно, там на място. а ако се върне да го дочупи, ще отнесе такъв бой, че ще го помни - връщането ще бъде явно противопоставяне на това, което вече съм казала.

а ти с какво го заплашваш? и после изпълняваш ли си заканите? това мисля, че е важно.

и въпросът "ти да не си господ.." е неправилен според мен. на тази възраст риториката им е слаба страна. нямат нужда от много думи, а от кратки и ясни послания. аз бих казала "ти нямаш право да решаваш за неща, които не са твои".

трябва според мен да се действа много твърдо и последователно, но най-важното е да се открие причината за това поведение.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 23 533
С два шамара на място още щом посегне втори път към нещото въпреки, че съм му казала да не чупи. Лично аз, на моето си дете. Ти сама си решаваш на твоето.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 352
Малеееее, не знам какво да ти кажа. Може би баща му трябва да поговори с него "по мъжки" и да му разясни някои неща - за агресията, насилието и за това как се наказват от другите хора и от закона тези неща. Опитайте с добро, без насилие и наказания. А ако му се разсърдиш и не му говориш след такива случки няма ли да се впечатли?

Последна редакция: чт, 27 юли 2006, 11:22 от Gercho

# 4
  • София
  • Мнения: 7 242
Щом сте я докарали до там, съвсем умишлено да прави бели и то след много говорене, обяснения и наказания, може би малко пердах би помогнал... Лично аз бих напердашила моята, ако направи това. Защото явно с добро не става. А ако не се пресече бързо, може да стане и доста по зле. И разбира се много ще се ровя и разпитвам, за да разбера каква е причината. Противно на общото схващане, пердахът не изключва и сериозните разговори /т.е. сам по себе си е абсолютно недостатъчен/. може би и една по-сириозно изолация ще свърщи също работа, но лично аз не бих успяла да я наложа.
Моята също понякога се е мислила за "всевиша". Чудила съм се как, без да я стресирам, нагледно да й покажа, че всъщност е още много зависима и безпомощна. И да я убедя, че повечето неща в живота нито могат, нито някога ще й бъдат подвластни. Но не съм намерила начин до сега.

# 5
  • Мнения: 639
Според мен говорене,говорене и пак говорене,с ясни конкретни и точни изречения.Непрекъснато общувай с него не само когато направи беля.Малката ми и тя е склонна да върши големи бели.В тази възраст изпробват до къде могат да стигнат и изпитват границите на поведението си.Това е нормално и оформя характер но Naughtyуточнете ясно и разбираемо за него правилата.Това е важно за детето .Когато е успяло да се държи добре го хвали щедро ,измисли и стимули/не материални/.Когато направи беля -покажи колко си обидена и разочарована от неговата постъпка и попитай как да промените нещата ,включи и "мнението" за конкретното действие и на негови любими герои или играчки ,пробвай да го манипулираш леко и внимателно /това не е лошо и се използва във възпитанието при тази възраст/ ,винаги реагирай адекватно и веднага ,спокойно но твърдо и сигурно.Никак не е лестно но повярвай има резултат след извесно време.Непременно бъди постоянна.Успех  bouquet

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Направете му постановка. Обясни му, че ако продължава в същия дух, един ден ще се появи собственика на колата (примерно) и ще иска да го набие, да го вземе от вас и да го заведе в полицията (да речем). На приказките сигурно няма да ви се хване. Но ако хванете един ваш приятел (който все пак да е по-як и да всява респект) и му направите една такава постановка - след белята човека да вземе да му се "ядоса" много и да почне да му се кара, да го понашамари и уж да тръгне да го води в полицията. В този момент вече вие ще решите кога да свърши театъра. Но в този момент той ще види, че става сериозно и страшно.
Това ми дойде като първа мисъл. Но явно вашето дете е свикнало, че може всичко да прави и това да остава безнаказано. Едно от най-важните неща, които трябва родителите да спазваме като възпитатели е, когато заплашваме, да изпълняваме заканите си.
Когато сме навън и видя, че децата ми правят каквато и да било беля винаги съм оставяла да им се скарат хората (ако сме в заведение или магазин). Когато чуждите се карат на децата ми, тогава има повече смисъл. В такива моменти аз не ги защитавам и те разбират, че ако продължават да го вършат това, някой път може и по-зле да стане.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 999
Ако това се случва за първи път, а не е градация в поведението според мен детето има някакъв проблем и това е начин да го покаже.  Всяко насилие от ваше страна или пък малтретиране не би решило проблема, а би го задълбочило.

Ако е градация в поведението - от лошо към по-лошо държание - грешката е ваша и следва да я поправите умно и разумно.

Аз бих се посъветвала със специалист.

И не мисля, че си прави белите с 'чиста съвест', тези му действия са предизвикани от нещо и вие следва да разберете от какво, вместо да решавате, че е лошо, разглезено, че сте му отпуснали юзидите или каквото и да е друго.

# 8
  • Мнения: 742
Ако това се случва за първи път, а не е градация в поведението според мен детето има някакъв проблем и това е начин да го покаже.  Всяко насилие от ваше страна или пък малтретиране не би решило проблема, а би го задълбочило.

Ако е градация в поведението - от лошо към по-лошо държание - грешката е ваша и следва да я поправите умно и разумно.

Аз бих се посъветвала със специалист.

И не мисля, че си прави белите с 'чиста съвест', тези му действия са предизвикани от нещо и вие следва да разберете от какво, вместо да решавате, че е лошо, разглезено, че сте му отпуснали юзидите или каквото и да е друго.

 Peace Peace Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 223
Направете му постановка. Обясни му, че ако продължава в същия дух, един ден ще се появи собственика на колата (примерно) и ще иска да го набие, да го вземе от вас и да го заведе в полицията (да речем). На приказките сигурно няма да ви се хване. Но ако хванете един ваш приятел (който все пак да е по-як и да всява респект) и му направите една такава постановка - след белята човека да вземе да му се "ядоса" много и да почне да му се кара, да го понашамари и уж да тръгне да го води в полицията. В този момент вече вие ще решите кога да свърши театъра. Но в този момент той ще види, че става сериозно и страшно.
Това ми дойде като първа мисъл. Но явно вашето дете е свикнало, че може всичко да прави и това да остава безнаказано. Едно от най-важните неща, които трябва родителите да спазваме като възпитатели е, когато заплашваме, да изпълняваме заканите си.
Когато сме навън и видя, че децата ми правят каквато и да било беля винаги съм оставяла да им се скарат хората (ако сме в заведение или магазин). Когато чуждите се карат на децата ми, тогава има повече смисъл. В такива моменти аз не ги защитавам и те разбират, че ако продължават да го вършат това, някой път може и по-зле да стане.


Мда!Точно така!Аз също постъпвам така като майка на един разбойник!Но въобще не го чакм да чупи ами реагирам щом видя че отново посяга към въпросното нещо,хващам ,питам да му счупя ли нещо и аз просто защото не ми харесва,а и какво право има да руши нещо което не е негово и за което някой се е трудил много докато го постигне,дори ако се наложи го пошляпвам и го питам дали му е приятно и как се чувства сега!И защо ме кара да правя неща който неискам да правя!Това са сериозни неща,трябва да може да цени и да мисли преди да направи какво и да било!Това става с много много разговори и вървене след него,няма друг начин! Naughty

# 10
  • Варна
  • Мнения: 4 969
С два шамара на място още щом посегне втори път към нещото въпреки, че съм му казала да не чупи. Лично аз, на моето си дете. Ти сама си решаваш на твоето.
Peace

# 11
  • Мнения: 131
Вай, вай лоша работа. Пробвай със заплахи с полицията например. При нас действа, ама и тя не е правила чак такива бели.

# 12
  • в гората
  • Мнения: 1 486
И аз ползвам полицията като заплаха, най-вече като сме в колата и иска да излиза от столчето, де. Но е много смешно това плашене с полицията. Grinning.

Иначе на въпроса, хареса ми идеята за постановката. Ако вече сте говорили, обяснявали и така нататък, май следващата стъпка логично е тази.

# 13
  • Мнения: 17 401
Аз бих нашамарила детето си при положение, че е предупредено неколкократно...При твоето не знам. Мисля, че той много добре познава реакциите ви вече- явно и от наказания няма ефект. Ако като цяло поведението му ви притеснява, потърсете психолог. Успех!

# 14
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Остави го да си понесе последствията.........не го спасявай........щом не разбира.........нека мята камъни и после сам да се оправя със съседа...........най- малко ще се размине с удължено ухо

Общи условия

Активация на акаунт