Има проект майчинството да продължава 315 дни

  • 1 391
  • 19
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 601
   Идеята е при раждане на дете,майката да може да си остане вкъщи 315 дни или девет  месеца,вместо 135 дни както е сега!Като за това време да получава 90%от последната си заплата,ако е била осигурявана.Още не е приет закона,но от другата седмица влиза за гласуване!

Не е това идеята:)
Реза

Последна редакция: пн, 31 юли 2006, 13:18 от tedito

# 1
  • Мнения: 7 837
Че те не са ли вече във ваканция?
И като ги гледам, колко са бързи със законите, може доста да поотлежи.

п.п. Я пак си провери инфото, защото на мен сега ми казват, че са съобщили, че първите 315 дни майките ще получавай 90% от последната си заплата, а останалите месеци - по 170 лв.
Изобщо СЛУШАТЕ ли новини, или ей така отгоре, отгоре чувате  newsm78

Последна редакция: нд, 30 юли 2006, 23:05 от Кейси

# 2
  • Мнения: 7 837
Цитат
Христина Христова: 315 дни вместо 135 майките ще получават заплата, за да гледат дете
 
 
 
30 юли 2006 | 12:25 | Агенция "Фокус"
 
 
 
София. 315 дни или девет месеца при раждането на детето майката може да го гледа и да получава 90% от последната си заплата, ако е била осигурявана, съобщи Христина Христова, депутат от НДСВ и вносител на проект за промяната, в предаването “Неделя 150” по БНР. Това ще гласи проектът, който вероятно ще влезе в парламентарната зала в най-скоро време седмица, каза още тя пред “Неделя 150”.
Ако се приеме законопроектът в този вид от 1 януари 2007 г. отпуската за гледане на дете при раждане ще скочи от 135 дни сега на 315 дни, а размерът на обезщетението на осигурените майки ще е 90% от осигурителния доход, каза още Христова.
Този вариант е компромисен между двата проекта, които бяха внесени – на Христова и Велчев, който предполагаше 400 дни платена отпуска за гледане на малко дете, и проектът на Адемов и Мръцков, който искаше 200 дни. Общественото мнение и протестите на майките наклониха везните към по-съществено увеличение на периода за платената отпуска за гледане на дете.
Христова е изпратила писмо до майките, които настояваха за още по-дълъг период на платен с 90% от заплата срок, с което ги информира за положителния изход от дебата при второто четене на законопроекта в Комисията за социална политика на Народното събрание миналата седмица.
 

# 3
  • Мнения: 1 671
Проектът всъщност е сигурен, ще го гласуват в НС другата седмица.

Момичета, това е плод на усилиятана всички от Сдружение "Настоящи и бъдещи майки", които организирахме протестите за ниското майчинство по градове. Форумът на БГ Мама е ядрото, движещата сила на този успех!

# 4
  • Мнения: 7 837
Дано да стане бързо и наистина да го приемат  Grinning Заслужихте го  Grinning


tedito, душата, ай оправи си заглавието  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 7 186
tedito, душата, ай оправи си заглавието  Simple Smile

С това-

 Grinning

# 6
  • Мнения: 7 837
И не само, защото някои ще решат, че намалят срока на майчинството, както е разбрала и тедиту  Flutter
Но, да не бъдем буквалисти  Laughing Нооооо, нека слушаме новините внимателно  Grinning

# 7
  • Мнения: X
е,поне нещо се промени...дано да не си останем с това

# 8
  • Мнения: 1 629
Една добра новина за лека нощ  Grinning

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Да де, ама те така както го казаха по новините "майчинство" някак си не стана ясно за какво точно иде реч. И аз се обърках в началото, но като казаха че става въпрос за тия 135 дни тогава разбрах. А ако човек не е слушал по-внимателно ще си остане с впечатлението, че става въпрос за двете години. Затова се е объркала тедито.

# 10
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 352
А аз защо си мислех, че вече е прието? newsm78

# 11
Добре е да го приемат този закон , но лошото е че ще хване родилите след септември месец .

# 12
  • Мнения: 3 405
Дано да стане бързо и наистина да го приемат  Grinning Заслужихте го  Grinning


tedito, душата, ай оправи си заглавието  Simple Smile

И аз изтръпнах, само 9 месеца майчинство, а даже и радост се прокрадна Rolling Eyes.
Кейси, информационната ти агенция много бързо действа Simple Smile

Обаче няма да има полза. Представете си майка, осигурена на  220 лв, ако излезе в болничен ( примерно 2 месеца преди да започне да тече отпускът по майчинство) и й сметнат последната заплата 80% от осигурителния доход (176) лв, а после 90% от 176 лв, се получават 158.40 лв , което всъщност е по-малко.

Не съм добра в сметките, дано да греша.

Последна редакция: пн, 31 юли 2006, 13:06 от Анджелина

# 13
  • Мнения: 601
 Точно влезох да си редактирам темичката,ама сте ме изпреварили Laughing,благодаря,за което.
   bouquet
 

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141

Обаче няма да има полза. Представете си майка, осигурена на  220 лв, ако излезе в болничен ( примерно 2 месеца преди да започне да тече отпускът по майчинство) и й сметнат последната заплата 80% от осигурителния доход (176) лв, а после 90% от 176 лв, се получават 158.40 лв , което всъщност е по-малко.

Не съм добра в сметките, дано да греша.

Не точно, че грешиш, но тези обещетения се смятат по определен начин и той не е толкова прост. Да започнем от там, че за база се взимат последните 6 /а не 2/ месеца и тогава сметките ти не са съвсем коректни, защото тя е била в обезщетение с 80% само 2 месеца, а не всички 6 назад. Не знам дали съм ясна. Т.е., тя ще има 4 месеца в база с пълна заплата /нето или бруто, пак зависи/ и 2 от обезщетението.

Да не говорим колко от майките се осигуряват на праг и колко на действителната си заплата и колко от тях всъщност се осигуряват, а не просто взимат на ръка чиста сума. Това ще е и стимул да се вкарат малко в ред нещата в осигуряването. Изобщо, нещата не са толкова черно-бели и накрая ще се окаже, че 2/3 от майките пак ще са си на 160 /или 170/ лв. И тогава вече кой ще е виновен?

# 15
  • Мнения: 3 405
Дара, аз го сметнах на база последната заплата - така го прочетох по-долу , не на 6 месеца назад. Затова излязоха тези цифри.
Цитат
...и да получава 90% от последната си заплата

Говориха за 6 месеца назад, а в цитираната статия се казва "последната заплата" newsm78

 Grinning и болничния го сметнах за един месец, което не е правилно, но горе-долу това се получава.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Дара, аз го сметнах на база последната заплата - така го прочетох по-долу , не на 6 месеца назад. Затова излязоха тези цифри.
Цитат
...и да получава 90% от последната си заплата

 Grinning

Е, да, но не се смята така. Затова и пояснявам. И в масовия случай сметките излизат криви. Добре е да е ясно какво и как се смята. Когато човек има кауза е важно да е добре осведомен - как се смята, как се осигурява, какво е съществуващото положение в момента и оттам да тръгне.

И пак в масовия случай - хората не се осигуряват както трябва и идея си нямат какво ги очаква след това. А резултата ще е пак минимален праг. Но това ще стане ясно след получаването на първия фиш.

# 17
  • Мнения: 3 405
Да, въпроса е в осигурителната система, иначе предложението си струва. Те и затова са съгласни, защото знаят какъв е масовият осигурителен праг и няма да имат по-големи разходи.
Ще чакаме.

Ето статия:

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2351&sectio … =2&id=0000502

Последна редакция: пн, 31 юли 2006, 14:26 от Анджелина

# 18
  • София
  • Мнения: 957
Най-вероятно, ако приемат тези промени, ще влязат в сила от 1.1.2007. А тези, които са заварено положение и са родили преди тази дата?

# 19
  • Мнения: X
 elita,нас едва ли ще ни хване тази промяна,но нека поне за следващите нещо да се промени...пък ако се подобрят поне малко нещата се надявам ,че повече жени ще се престрашат да раждат-нали това беше целта на протестите?

Общи условия

Активация на акаунт