Токсоплазмоза. Паразитолог.

  • 12 293
  • 13
  •   1
Отговори
Здравейте!

Искам да ви попитам можете ли да ми препоръчате добър паразитолог в София? Налага се да се консултирам такъв, защото ми установиха Токсоплазмоза. Личният лекар предложи лечение с Ровамицин, но се оказа, че такъв вече не може да се намери в аптеките. Затова предпочитам да се консултирам със специалист. Искам да питам и някой от вас сблъсквал ли се е с тази болест и ако да, да го помоля да ми сподели своя опит и лечение/излекуване. Слава Богу, не съм бременна. Но ако поискам да забременея трябва да съм сигурна, че съм излекувана. Затова прибягнах до вас за съвет...

# 1
Никой ли не може да ми отговори? Cry

# 2
  • София
  • Мнения: 498
Наистина тази болест и бременност е едно много сериозно нещо, добре че в случая не е така.
Задължително се консултирай със специалист и в никакъв случай не разчитай на повърхностните знания на личният лекар, поискай направление...тои не може да не знае къде да те изпрати...
Стува ми се, че в центъра по заразни и паразитни болести може да пробваш. newsm78

# 3
Личната лекарка отказва да ми даде направление за паразитолог с мотива, че й са се изчерпили направленията. От друга страна отказва й да предпише лечение, защото не била сигурна какво трябва да е. Насочи ме да си потърся частни специалисти и толкова. Не може да няма паразитолог, който да работи с касата. Просто искам съвет къде мога да намеря такъв? А личната лекарка ще я обсебвам, докато се склони. Не мога да стоя просто така и да чакам.... Cry

# 4
  • София
  • Мнения: 498
Тая лекарка е за убиване #2gunfire кажи и непремено да ти даде направление все пак сме в началото на месеца, кога успяха толкоз бързо да и сършат..........?
Но все пак нищо не ти пречи докато чакаш да отидеш до Центърът по заразни и паразитни болести и да се поинересуваш поне....
бул. Мадрид - до кино Левски.
Дано се включат и други за съвет....

# 5
Свързах се по телефона с този център, бях насочена там да търся Доц.Кантарджиев. Оказа се, че той не работи със Здравната каса и не дава консултации, а дори да искам да говоря просто с него е невъзможно, тъй като е в отпуска през целия август месец Sad Ше тероризирам личната си лекарка да ми даде направление за паразитолог, но незнам къде мога да намеря добър такъв. Дано някой може да ме посъветва...

# 6
  • 42.016399,23.101179
  • Мнения: 259
Не се тревожи толкова. Болеста е опасна единствено за бременни. Къде си си правила изследвания? Пробвай в  Цибалаб.
Аз изживях голям кошмар с тази болест, защото ми я откриха когато бях бременна в 6м. Ходех като побъркана и не можех да мигна изобщо. Тогава паразитолаг ми обясни,  че ако съм прекарала заболяването преди бременността, не мога да се заразя отново и  не мога да предам токсоплазмозата на плода си т. е. получаваш нищо като имунитет.
След изследванията, за които обаче си платих, се оказа точно така, че токсоплазмозата съм я изкарала преди бременноста и за бебето няма никаква заплаха.

# 7
Marci, каква е таксата за изследването в Цибалаб? И важи ли направление за него или е иначе? Аз съм правила изследвания единствено в лабораторията по паразитология към университетска клиника Св.Георги в Пловдив единствено. Сега обаче живея в София и не ми е удобно да пътувам до там само за изследвания. Затова питам каква е практиката в тази Цибалаб.

# 8
  • Мнения: 148
Паразитология в ХЕИ тел. 8312049 - Регистратура и 8312049 Др Голубинов.
Благодарение на Др Голубинов сега имам живо и здраво бебче. Много е внимателен и ми помогна страшно много. Консултацията струваше 3 лв. Иначе изследването минава през здравната каса. Аз изкарах токсоплазмоза на 22 г. Откриха я случайно, защото ми се увеличиха лимфните възли и ми се появиха странни възлезнти образования по тялото, които много боляха. Мина ми от само себе си. Доколкото знам в повечето случаи така минава. След 2 години когато забременях споделих с гинеколожката и тя ми изписа директно талон за хоспитализация. Каза, че трябва да махам бебето и какви ли не страхотии ми наговори. Оказа се, че резултатът ми е положителен отново, защото съм си създала имунитет т.е. положителен е Ig G. За да разбереш дали в момента си болна трябва да изследваш Ig M, което те съветвам да направиш само в НЦЗПБ(но там всичко е платено). Прави се и в Цибалаб, но най-сигурната методика е в НЦЗПБ.
Имай предвид, ако планираш бременност, че отсега нататък резултатът на стандартното изследване за токсоплазмоза (Ig G) винаги ще ти е положителен и това не значи, че си болна. За жалост гинеколозите не са запознати и може да те накарат да направиш нещо фатално без да имат основания!

# 9
  • Мнения: 193
Токосоплазмозата е болест, която се изразява в присъствието на определен вид антитела в кръвта ти. Опасна за бебето е тогава, когато се разболееш по време на бременността. При условие, че вече я имаш, тя не се лекува, но няма и риск за бъдещото ти дете!   Naughty

# 10
  • 42.016399,23.101179
  • Мнения: 259
 Преди 2г. в Цибалаб ми струваше някъде окло 30лв. изследването и на двата имуноглоболина Ig G и Ig M. Тогава ми казаха че не минава през касата,  но може и да са ме излъгали. Преди това си правих изследване в ХЕИ но там само ми казаха че имама токсоплазмоза и ме наплашиха здравата. Мойта гинеколожка ми обясни, че ако съм изкарала болеста по рано може да съм си създала имунитет и ми препоръча Цибалаб.
На мен също като на  tezzy Ig G ми беше положителен, а Ig M отрицателен.

# 11
Аз имам открита токсоплазмоза от 2004г.След операция на лимфните възли ми бяха открити туморни образувания в следствие на токсоплазмозата.Не съм съгласна  че не е опасна за човека ако няма бременност.Съветвам те да правиш изследвания в НЦЗПБ при Доц. Курдова-лаборатория''ДИАГНОСТИКА НА ПАРАЗИТОЗИТЕ- МЕСТНИ И ТРОПИЧЕСКИ".Токс.е много опасно заболяване ако не се лекува.Не искам да те плаша ,но води до доста увреждания .Лекува се бавно. Аз лекувам в момента с sulfatiazin heyl,daraprim- стари но много ефикасни лекарства, които купувам от Германия. Успях да смъкна титъра от 100 единици над нормата на граничен резултат след лечение от два курса.Желая ти успех.

# 12
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Само да вметна, че няма начин направленията на докито да са изчепани на първо число от месеца  Naughty

# 13
Токсоплазмозата е опасна само за имунокомпроментирани индивиди и/или бременни жени. Ако твоето здравословно състояние е добро, инфекцията ще отшуми и без прилагане на някакво лечение. Обаче, ако възнамеряваш да си имаш бебче преди да забременееш трябва със сигурност да установиш, че нямаш активна форма на инфекцията, защото именно тя е опасна за плода.

Как е установено, че имаш токсоплазмоза? Само по клинична симптоматика не може да бъде направена дефинитивна диагноза. За целта трябва да бъдат направени съответните изследвания. Трябва да имаш впредвид, че Ig M антителата, които уж са индикация  за активна инфекция, могат да персистират над 1 година в кръвта ти ( т.е. инфекцията може отдавна да е отминала, но ти да получаваш положителен резултат, и то не защото си болна, а поради бавното спадане на титъра на тези антитела).
 Единствения и най-сигурен начин да установиш липсата или наличието на активна токсоплазмоза е чрез PCR-анализ(това е изследване при което се търси ДНК на самия паразит). Ако проявиш интерес мога да разпитам къде го правят.

Общи условия

Активация на акаунт