Войта и ДЦП-повторени постове, професионални спорове.

  • 23 775
  • 145
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 8 585
"че когато дете на 3 месеца не си отваря ръцете, не трябва да се вземат никакви мерки"
->>Няма такъв критерий, който детето да трябва да изпълнява на тази възраст и по описаният от Вас начин. Няма ръководство, статия,учебник или мнение където ще срещнете дори и намек за това. За никакво отваряне на ръце по корем не може да става и реч при положение че позата "по корем" в тази възраст е пасивна.

"Едно бебе, което на 3 месеца има затруднения с ръцете..."
Какво имате пред вид?

"а си мисля че проходилото около 1,8-2 години дете ще е по-назад от връстиците си в други отношения..."
->Не може изобщо да се каже това погледнато фрагментирано и изолирано. Зигмунд Фройд е проходил на 21 месеца... Айнщайн не е говорил до 2.5 годинки почти нищо. Паганини е бил бит жестоко от баща му, защото не е говорил почти нищо до 3.5-4. Сега нещата са по-различни-щом като детето стигне определена крайна възраст се оценява съобразно набор от критерии и протокол. Например за дете, което има проблем с говора на 1 годинка се прави тимпанограма и честотен анализ (освен другите неща).

"За мен Войта в бебешка възраст при рискови раждания /и ако относително му е конфортно на бебето/  е единствената професионална двигателна гимнастика за която съм чула в БГ"
->Не значи единствената в света. И не значи че не трябва да обръщаме внимание как се работи и на други места, какво се работи и защо в крайна сметка те са много по-добри и напред.

# 31
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Бърди, що така не отговаряш на въпроса на Реза "От колко време практикуваш"? И то зададен многократно, а?  newsm78

# 32
  • Мнения: 631

Съгласна съм, че се работи трудно с неврологични заболявания, и ще бъде добре в темата по ДЦП да се покажат и други методи или центрове.

tigonew, много силно се съмнявам, че тук някой дава реални "резултати" на методиките. Нищо лошо да споделяш собствен опит, но професионалистите са малко тук, а майките който четат и дават съвети са наясно със състоянието на собственото си дете и това което те дават като информация не във всички случаи е рентабилна за другите деца. Особено при ДЦП нещата са строго индивидуални (както казах по - горе).  Не ми допадат изявления, които не отговарят на истината в реалната практика, нямат обосновка, а са подплътени с теоретични модели и лозунги. Просто не е честно към четящите тук. Зада бъдем искренни - коя майка е наясно каква е методиката на Войта, как се "прави" , върху какво влияе и дали точно това се прилага на детето и? За Бобат ? Да не говорим за другите средства на рехабилитацията? Кои средства или методи са показани и кой противопоказани? Какви са рискови и лимитиращи фактори при работата с дете с ДЦП?  А и не са длъжни да знаят нали има специалисти!  Болно ми е, че така вървят нещата. Ще бъда съвсем пряма : Нищо против самата клиника за ДЦП (за някои е спасението, за други ада, но всеки прави собствен избор) на мен лично системата им на работа не ми допада. Като цяло модулът на клиниката е отличен, но не е практически подплътен. Лично за мен резултатите са от друго естество. Не желая да влизам в спорове и конфликти аз за себе си съм направила избор, направете го и Вие, както и не искам да ангажирам никого с мнението си.
Относно идеи за други центрове - има много, човек като се поразрови намира, няма да давам примери защото работя в системата и ще прозвучи като реклама.

# 33
  • София
  • Мнения: 4 412
Честно казано не ми се  иска да се противопоставяме на отборите на "неуките" майки и специалистите, знаещи много теоретични неща...
Дано да се помага на майките и децата Praynig
 

Последна редакция: сб, 12 авг 2006, 23:46 от tigonew

# 34
  • Мнения: 8 585
"знаещи много теоретични неща"
Теорията е основата на всеки практически успех. Добрата теория, не "а ла Павлов" или "а ла Бърди", или "а ла Г-н Чавдаров". Затова толкова много страни в Европа и САЩ имат педиатрия на светлинни години от жалката Бг "картинка". Има труд, постоянно усъвършенстване, гонене на цели и завидно ниво. Не "Балкански" картинки... Няма нищо обиждащо в оценката-вижте и приемете действителността (лично мисля че повечето хора са го видяли и разбрали)-това е първата стъпка да започне да се прави нещо.

"че се намесвам само за ранна рехабилитация на рисково родени бебета "
->Просто няма такова нещо, защото думата "рискови" не се съпровожда и не е равна автоматично на "рехабилитация". Подходът е диференциран и внимателен. Иначе правите "Войта" (Бобат, Павлов. Мечников) на здрави деца. Което си е непростим фаул.

С конгреси не става нищо-нужна е радикална промяна в начина на придобиване на специалност (нивото на базовото медицинско образование е добро), в регламентиране правата и задълженията на всеки.
Хора имащи манталитета, наглостта и безочието на личности като Драган Бобев трябва да бъдат забравени. Нужни са образовани, интелигентни, с перфектно базово и специално образование и подготовка, възпитани и коректни педиатри-професионалисти. Нищо че ще спорят с патос и жарко... Не са нужни помпозни конгреси в НДК, шоу, автоизтъкване и словоблудство.

Нужно е да се канят, за да четат лекции по педиатрия, изтъкнати и наистина компетентни академични лица от Европа и САЩ като гост-лектори, да се пращат и обучават навън (не в Русия или Югославия, или Хърватско) обширен брой специалисти от различни подспециалности в Педиатрията за дълго време. Цели базови курсове от основната педиатрия в университетите трябва да се поемат от гостуващи лектори за известно време.

Трудно и болезнено. И искащо много средства. Иначе за децата НИ-все същото блато...

Простете, за каква педиатрия може изобщо да говорите, щом не правите Вит.К задължително на всички новородени?? От малките неща се започва. Големите са 1000 малки събрани заедно.

Последна редакция: нд, 13 авг 2006, 00:01 от Birdie

# 35
  • Мнения: 313
Birdie, с огромен интерес изчетох всичките ти мнения и в двете теми...в началото се зарадвах да видя и друга теория, освен наложената вече от д-р Чавдаров. Работил съм в сферата на медицината в България и знам, че лекарите, колкото и да са добри или некадърни, не признават друга позиция освен своята...

Но дотук - в началото се зарадвах, а после не намерих нищо смислено в постовете ти. Критиката би трябвало да е градивна..."Не съм съгласен с това и това, но предлагам онова и онова, колега". Другото е мерене на пишки и демонстрация на съмнителни знания и умения.

Освен че д-р Чавдаров те дразни с "остарелите си схващания" и "недоказаните си теории", друго нищо не можем да прочетем в избилието от твои постове...Аз съм абсолютен лаик в медицината, но, ако се поровя из научната литература и се въоръжа с 2-3 терминологични речника, ще мога да пиша същите глупости от типа "цитат - оборване с цитати".

Нека прочетем нещо смислено в изказванията ти. ОК, д-р Чавдаров и неговата методика Войта (или както там се казва) не струва...или методиката струва, но диагностицирането е тъпо...а какво струва и кое не е тъпо? И защо хем не струва, хем помага? А какви са новите тенденции в терапията и диагностицирането на деца с ДЦП? Може би има по-модерни методи, за които д-р Чавдаров със смешните си присъствия на международни семинари не е чувал...може би ти знаеш някоя велика тайна, неизвестна за световната научна общественост?

Напиши един пост от типа: "Не съм съгласен с това, но предлагам едикаквоси" и реално практически приложимо съдржание...или си ...

# 36
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Живко, благодаря, че написа толкова добре това, което мисля, но отдавна вбесена не мога да формулирам!
Бърди и още веднъж - отговори на Реза, моля те! Или нещо имаш проблеми с въпроса й за твоята практика? Чухме за твоите знания, айде да чуем и за твоята практика

И както Живко е казал - вземи и напиши ти как практикуваш и какви постижения имаш - ама не с чужди трактати - а с реална работа и постижения.

# 37
  • Мнения: 8 585
Ако сте забелязали, това което пиша толкова време тук е оценката на неврологичният статус на децата като критерии за провеждане или насочване към терапия.
Не обсъждах методите за терапия.
Искам само да Ви наблегна на нуждата от адекватна оценка на неврологичният статус и всичко свързано с това и около това.
Не съм коментирал методи на терапия и преимуществата или недостатъците им.
Войта е с много ограничено приложение извън Германия... това като впечатление...

Мога да Ви кажа какво се прави тук:

*Физикална терапия-работи се Бобат и Американски методики от Станфорд и Харвард.
*Окупационна терапия-тук има много добре подготвени специалисти (Англия, Холандия, САЩ). Имат чудесни резултати по отношение на развитие на финната моторика и използване на малки мускулни групи.
*Логотерапевти и логотерапия.
*Сензорна интеграция.

Обикновено са три пъти седмично и посещават или център, или частни специалисти. Всичко се покрива от застраховките на застрахования до определен брой процедури.

# 38
  • Мнения: 1 858
Вижте сега да ви обясня нещо за Бърди. Ами той Бърди отговаря само на въпроси, които му изнасят!!! Твърдя го най- съзнателно и от опит с него.
На няколко пъти пусках теми в здравния форум като в заглавието (на едната специално) изрично споменах, че искам и Бърди да се изкаже! В теми пуснати от други хора, в които Бърди взимаше участие също съм искала мнението му но той така и никога не отговори на въпросите ми. Като вземем в предвид активното му участие в форумите, и че е на всяка манджа мерудия ми е странно защо и до ден днешен той така и не отговори на въпросите ми.


От друга страна Бърди не ми и дължи обяснение защо избягва въпросите ми?! Може би Бърди най-добре лекува настинки (изказвам само лично предположение).

Живко искам да ти кажа, че и на мен много ми хареса това, което си написал! Бърди МОЛЯ ВИ вземете в предвид мнението на Живко, когато започнете да пишете следващото си мнение в тази тема, защото иначе съвсем сериозно ще реша, че най добре лекувате настинки!


п.п. А да и на въпроса на Реза относно практиката си отговорете МОЛЯ!

# 39
  • Мнения: 313
Аз лично съм забелязал, че, според теб, тук статуса на децата се определя неадекватно. Всички в рискови групи се подлагат на терапия и това е грешно. Как в твоето "тук" се определят рисковите групи или се оценява статуса не разбрах...
В нашето "тук" няма много добри специалисти от Англия, Холандия и САЩ. Затова сме принудени да се примирим с каквото имаме. Застраховки, които да покриват процедурите също нямаме.
Може би, ти всичките тези неща не ги знаеш и затова така реагираш...

И пак...нека прочетем какво точно се случва в твоето "тук". Каква е процедурата? Как се определя кой е за терапия и кой не е? Какви са резултатите? От твоята практика?

Иначе тук:
*физикална терапия - работи се с Войта
*окупационна терапия - има физиотерапевти, които дават всичко от себе си за развитието на фината (пише се с едно Н) моторика и групите мускули на децата
*логопевти и логотерапия - да, има я
*сензорна интеграция - да, има я

Обикновено се посещава една от малкото клиники, специализирани в тази област...да не кажа единствената.

Пробвай пак с други доводи

# 40
  • Мнения: 8 585
@Zhivko

Не пиша с цел да удовлетворя Вашите изисквания. Ако не Ви харесва-моля... нито съм особено заинтерсован от негативизма и пренебрежението Ви.
Иначе "пробвам" само при определени случаи...  и ако си струва...

Питате ме какво се прави в страната, в която практикувам-отговорих Ви. Не Ви харесва-моля. Попитайте друг... живеем в демократични времена.
Пробвайте-може да Ви отговори някой...

Не е въпрос на клиники само-има редица специалисти рехабилитатори, окупационни специалисти или логотерапевти които вършат чудесна работа и без клиники. Или са в договор с някой център за изпълнение на определени неща от програмата. Тези специалисти си съставят програмата индивидуално за всяко дете. Кое дете обаче-това зависи от педиатъра-те не оценяват неврологично децата... но оценяват напредъка в сферите, в които работят, ествствено.
Работим с тях много добре и хармонично-аз съм много доволен и уважавам безкрайно работата, търпението и човечността им. Те уважават моята работа, факта че работят с мои пациенти и моето виждане за редица неща.

Как се определят рисковите деца? Ами това е моя работа-затова ми плащат родителите и ми имат доверие. От това зависи и успеха на работата и името ми.
Как точно става? В рамките на месечните визити...по критериите, за които пиша толкова време...

# 41
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Birdie, абстрахирайки се от стила ти на писане, съм доволна, че научих какво се прави в чужбина за децата с ДЦП. Само че това не помага с нищо на здравеопазването в Република България. Каквато и да е клиниката в София, друга като нея няма. Във втория по големина град в България няма такъв комплексен подход към такива деца. Всеки се спасява както може.
Аз лично не разбирам с какво тази тема може да е полезна на родителите, като така или иначе те нямат избор. А ако желанието ти е тук да пишат единствено медицински лица, не ми е ясно защо не го правите на лични, на мен, а и на повечето родители предполагам,  английския език и особено медицинската терминология са ми непонятни.

# 42
  • Мнения: 8 585
"Каквато и да е клиниката в София, друга като нея няма."
->Имам много добри отзиви за лечебното звено в Банкя... има и чудесно подготвени рехабилитатори и логотерапевти. Защо само един да е избора?

"Аз лично не разбирам с какво тази тема може да е полезна на родителите, като така или иначе те нямат избор."
->Информация, за да направите избора. Кои критерии да вземете пред вид. Никога няма само едно решение на един проблем.
Ако например знаете от прочетеното тук, че никой и никъде не изписва Зиртек/Аериус за 6 месеца, когато Ви го предпишат няма ли да потърсите друг избор? Да се усъмните че нещо не е наред?

Интересното ми е че в редица други сфери (четейки от темите тук) сте много активни, вземате съзнателни и чудесно обосновани решения и правите избор. Не мога да разбера тогава, защо само по отношение на педиатрията ( и нещата около нея)  сте толкова безпомощни и объркани.
Парадокс... или съм забравил реалиите. Може би последното...

# 43
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Birdy, ти имаш ли пациенти, които посещават болницата в Красна поляна и такива, които посещават Банкя

# 44
  • Мнения: 631
Честно казано не ми се  иска да се противопоставяме на отборите на "неуките" майки и специалистите, знаещи много теоретични неща...
 

Ами нали това е идеята на темата да се даде повече информация и родителите да са наясно. Факт е обаче, че доста неадекватно се прави това. Прави ми впечатление, че не се чете всичко написано, а се подлага на съмнение.

Общи условия

Активация на акаунт