Как се възпитава истински мъж?

  • 2 428
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Аз пък, не че имам момче и не че мястото ми е в тази тема, си мисля, че все пак момче се възпитава малко по-различно.
Тъпо ще е едно момче (извън бебешката възраст) да циври за най-малкото ожулване, или полазване от буболечка. Мразя ревльовци. Докато за едно момиче, можеш да си позволиш да вдигнеш рамене и да въздъхнеш: Ех, тя е момиче.
Освен това момчетата трябва да бъдат джентълмени. Т.е. бих парирала всяко по-грубо отношение към момиче, даже и в невинна детска игра, в която иначе не бих се намесила.
Капризи, тропане с крак, непостоянство, бих била също по-склонна да търпя у едно момиче. Тези качества не биха й пречили в бъдеще, напротив. А за едно момче не е така.
Много по-грозно ми е, когато едно момче се лигави, или пищи. За момиче търпението ми е малко по-дълго.
И, ще си призная това е изцяло субективно, струва ми се задължително момчето да се интересува от енциклопедии, природни явления, математика. А на момиче бих простила липсата на такъв интерес. 

Обратното, има други неща, за които бих давала аванси на момчето, за разлика от момичето. Неизползването на вербална комуникация, например. Развалянето на играчки. Изобщо невнимателното отношение към предметите. Агресия.

Абе, явно съм или супер предубедена, или ще си променя мнението, ако имам момче един ден.

# 16
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Моята цел е да не е "истински мъж" детето като порасне, а стабилен и отговорен човек.
В главите  подобията на мъже, които се разхождат навсякъде, обикновено това с истинността на мъжа е свързано с патриархалност, мекошавост и лигавене на 30 и повече години.
Ако детето ми след 20 години не мисли, че е повече от една жена и нея третира като слугино-любовница и детегледачка; държи на жена си и ако се налага я пази от мен, май ще съм доволна...
Но за това според мен, се иска много любов, вяра и уважение към детето и подходящ пример от двамата родители.
Същото като при момичетата май... И гушкането и доверието, плача са естесвени неща.

не бих търпяла и лигла, нищо че е момиче. Но дай Боже да имам, пък ще му мился Simple Smile

# 17
  • Мнения: 3 367
по1теност,отговорност,разум и решителност бих искала да възпитам и у двете си деца;не мисля 1е се постига по разли1ен на1ин и с разли1ни способи , не само полово,ами георграфски,икономи1ески и пр..
истински 1овеци се стремим да отгледаме,независимо от пол..

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141

Тъпо ще е едно момче (извън бебешката възраст) да циври за най-малкото ожулване, или полазване от буболечка. Мразя ревльовци. Докато за едно момиче, можеш да си позволиш да вдигнеш рамене и да въздъхнеш: Ех, тя е момиче.
Освен това момчетата трябва да бъдат джентълмени. Т.е. бих парирала всяко по-грубо отношение към момиче, даже и в невинна детска игра, в която иначе не бих се намесила.
Капризи, тропане с крак, непостоянство, бих била също по-склонна да търпя у едно момиче. Тези качества не биха й пречили в бъдеще, напротив. А за едно момче не е така.
Много по-грозно ми е, когато едно момче се лигави, или пищи. За момиче търпението ми е малко по-дълго.
И, ще си призная това е изцяло субективно, струва ми се задължително момчето да се интересува от енциклопедии, природни явления, математика. А на момиче бих простила липсата на такъв интерес. 

Обратното, има други неща, за които бих давала аванси на момчето, за разлика от момичето. Неизползването на вербална комуникация, например. Развалянето на играчки. Изобщо невнимателното отношение към предметите. Агресия.


Тинк, тук ме хвана.  Simple Smile Simple Smile Simple Smile
От Наталия не мога изобщо да си представя, че има по-превзето и претенциозно същество. Целия арсенал от чупки и хватки абсолютно е в нейна власт и за брат й просто не остава. В този смисъл, при нас, от тази гледна точка, тези неща определено са си по местата.

Крисо много се интересува от енциклопедии, животни и природни явления, но с математиката имам неприятното чувство, че е абсолютно скаран. Това е и голямата лична драма на баща му, който е изключителен математик и супер техничар. Години му трябваха да се примири с мисълта, че това май не върви по наследство. За разлика от сестра му, която е много добър математик и нетипично за момиче има много логична и математическа мисъл. Но това пък ни най-малко не накърнява чисто женската й иначе природа.

И двамата, обаче, много си пазят нещата. Тук съм пас, не мога да тълкувам. А пък аз съм звяр и инатене и тропане с крака не търпя от никого и за нищо, независимо от половата принадлежност.
 Simple Smile


# 19
  • Мнения: 2 792
Аз пък, не че имам момче и не че мястото ми е в тази тема, си мисля, че все пак момче се възпитава малко по-различно.
Тъпо ще е едно момче (извън бебешката възраст) да циври за най-малкото ожулване, или полазване от буболечка. Мразя ревльовци. Докато за едно момиче, можеш да си позволиш да вдигнеш рамене и да въздъхнеш: Ех, тя е момиче.



 За реването не мога да се съглася, момичета всъщност са много по-малко ревливи от момчетата, което разбира се не означава, че реването за щяло и нещяло е приемливо, за които и да е пол. Просто според мен е несправедливо постоянното вменяване, че стойческото издържане на болка, падане и нараняване е мъжко поведение, напротив характерно е за момиченцата.
 Аз не обичам лигаването и пищенето по принцип, не го приемам и от двамата.

 Иначе за другите изброени неща съм съгласна, но това повече опира до характер, в това отношение нямам никакъв проблем, знаеш Момчил какъв ухажор е Laughing.

# 20
  • Мнения: 1 413
Много интересно развитие взе моята тема, нещо не съм я формулирала добре newsm78
Исках да питам как възпитавате момчето, за да се научи на дисциплина, да се държи възпитано, да има добри навици като вечер да се мие преди лягане и да не си хвърля дрехите. Темата бе породена от един пораснал тинейджър, когото срещнах наскоро - беше възпитано и любознателно дете и очаквах да го видя амбициозен учещ и работещ млад мъж, а той се е превърнал в мързеланко. Не бих искала при мен да стане така. Моето момиче е прилежно и кротко дете и имам надежда, че ще бъде такава и в училище, но момчето ми не мога да го науча да се изкъпе, измие зъбите и легне в определен час вечер, например.
А под "глезене" имам предвид изпълняване на желанията му или това да го оставим да гледа телевизия до късно, да играе по чорапи на двора и подобни.
За гушкане и успокояване, изслушване и подкрепяне да се прави различие по полове е немислимо!

Последна редакция: чт, 03 авг 2006, 12:32 от мечтица

# 21
  • Мнения: 3 268
Аз май съм мамата с най-голям син тук и мога да кажа,че много съм гушкала Ицо като малък,когато ме е ядосвал обаче и шамари е ял,щото беше бного палав и правеше всевъзможни бели.Викаха ме редовно в училище,бях абонирана там.А беше отличник по всичко.Въпреки буйния си нрав е много отговорен и сега учи Търговско -банковата и също е отличник.Като беше в 8 клас пак ме викаха всеки месец за каква ли не щуротия и пак беше отличник по всичко.Сега на есен ще е 10 клас,вече не ме викат,той порасна,стана хубав младеж 190 см висок,приятелите са най-важните хора за него сега и на мен ми е мъчно,че вече изобщо не ми дава да го гушна.Най-голямата нежност,която ми позволява е да го разроша.Виждам от това което прави,а той много спортува,че взема правилни решения,уважава момичетата и никога не съм чула да обижда някого.Как стана такъв не знам,но винаги е бил обичан ,не сме го лишавали от най-важните неща /но те са различни за различните хора/,не сме го глезили,но като малък беше ревлив и не съм му забранявала да плаче,нали е дете.Помага ни с Калина,гледа я като излизаме,но с баща му страдаме,че вече не иска да седи с нас като е у дома,компютъра му е по-интересен.Та така момичета,не се страхувайте да гушкате и целувате момченцата си докато са малки,после няма да имата такава възможност.Те ще гушкат някоя друга и това не нормално.Успех!  bouquet

# 22
  • Мнения: 3 268
Исках да кажа,че е нормално,направила съм печатна грешка Embarassed

# 23
  • Мнения: 545
Исках да питам как възпитавате момчето, за да се научи на дисциплина, да се държи възпитано, да има добри навици като вечер да се мие преди лягане и да не си хвърля дрехите. Темата бе породена от един пораснал тинейджър, когото срещнах наскоро - беше възпитано и любознателно дете и очаквах да го видя амбициозен учещ и работещ млад мъж, а той се е превърнал в мързеланко. Не бих искала при мен да стане така. Моето момиче е прилежно и кротко дете и имам надежда, че ще бъде такава и в училище, но момчето ми не мога да го науча да се изкъпе, измие зъбите и легне в определен час вечер, например.
А под "глезене" имам предвид изпълняване на желанията му или това да го оставим да гледа телевизия до късно, да играе по чорапи на двора и подобни.
За гушкане и успокояване, изслушване и подкрепяне да се прави различие по полове е немислимо!

Нашият син е малко по-голям и ние също се сблъскваме с подобни терзания. Всичко според мен е въпрос на навици - и миененто на зъбите, и подреждането на дрехите и играчките, и оправянето на леглото. Аз не пропускам да му напомням да направи това или онова. А като започне той да ми отговаря "Да, мамо, знам" и да го прави без подканяне и напомняне, значи имаме успех. Така беше преди година с миенето на ръцете след ходене в тоалетна и миенето на ръцете и очите след ставане от сън - постоянно напомнях, а сега не се налага. Другото е личне пример. Например изхвърлянето на боклуци по улицата - аз винаги му обръщам внимание, че изхвърлям някакъв отпадък в кошче, а ако няма наблизо си го носим, докато видим такова (понякога дори до в къщи). Ако направи нещо, което смятам за нередно му правя забележка и му обяснявам защо не трябва да го прави, или какво би могъл да направи вместо това. Но в тези случаи не трябва да се унижава или обижда детето.

Глезотии, лигаване, капризи и тем подобни не позволявам и не съм съгласна, че е нормално при момичетата да ги има. Но иначе си получава достатъчно доза нежност и внимание.

# 24
  • burgas
  • Мнения: 83

Исках да питам как възпитавате момчето, за да се научи на дисциплина, да се държи възпитано, да има добри навици като вечер да се мие преди лягане и да не си хвърля дрехите.


Брат ми правеше така по отношение на хигиената  и дрехите. На 20г. замина за САЩ за да учи. С майка много се притеснявахме за него, че ще ходи мръсен, че не може да готви и т.н. Година след като замина майка ми му отиде на гости и не можа да го познае- превърнал се е в педант, не и позволи нито да му чисти нито да му готви защото смята, че той го може по добре. И преди това си беше много възпитан и културен. Никога ама никога не псува- смята го за проява на ниска култура.
 Сега е на 25г. и работи в Google и иска да връща парите на майка, които  е вложила в обучението му.Майка ми нищо не иска , но той смята,че е длъжен иска и на мен да помага(пак се смята за длъжен, понеже че е получил повече от мен).
 Аз също имам момче и се чудя как ще го възпитавам, но много ми се иска да прилича на брат ми.


# 25
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Цитат
Моето момиче е прилежно и кротко дете и имам надежда, че ще бъде такава и в училище, но момчето ми не мога да го науча да се изкъпе, измие зъбите и легне в определен час вечер, например.
От тези разяснения на мен ми стана по-малко ясно. Това не опира до различно възпитание момче:момиче, а до особеност на характера.
И каква ти е гаранцията, че доброто ти, послушно момиче, ще стане амбициозна и способна млада дама.
Момичетата са по-послушни, да, по-склонни да изпълняват заповеди, или да се вслушват в съвети. Те учат не защото имат някакъв особен интерес, а защото така трябва, или за да не разочароват мама и тати. Като цяло средното момиче прекарва няколко пъти повече време над учебниците от средното момче. За това и при кандидатстудентските изпити приемът се дели на мъже и жени. И момичетата са тези, които влизат с по-високи балове. Рядко, обаче, едно момиче има някакъв интерес извън училище, който да преследва с пламък и страст, докато повечето момчета/мъже, са самоуки за много неща. И, в крайна сметка, от момчетата излизат едни добри и уважавани професионалисти. Аз си мисля, че това е така най-вече защото един мъж почне ли да се интересува от нещо, той го разучава от А до Я. Т.е. интересът му към дадено нещо е породен от самото него, а не от външни фактори - родители, добро впечатление, и от там имат по-стабилна мотивация и постигат добри резултати.

# 26
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Приказката за първите 3 годими, ми бяха обяснили, че още по-силна за първите 3 /но като начин на живот/
След накоя и друга година ще мога да кажа дали дете послушно първите си 3-4 години, става подреден човек.
За мен това е пътя, пример и възпитание от първия ден. И важи и за момичета и за момчета.
Принципно, ако е подкрепено и уважавано в семейството, не виждам причина да загърби добрите навици, но времето ще покаже.

# 27
  • София
  • Мнения: 223
Принципно възпитанието е много сложна тема!Не вярвам някой от нас да не иска да даде най-доброто на детето си,но......... понякога има ред причини и обстоятелства ,които накланят везната!Смятам,че на първо място стой личният пример и това да общуваш с детето си като с голям човек!Къпането,миенето на зъбите и сгъването на дрехите е въпрос на лична хигиена и елементарни навици,които прилагани редовно от най-ранна детска възраст се придобиват и започваш да ги правиш механично без да се замисляш,просто знаеш,че преди лягане и сутрин веднага щом станеш си миеш зъбите,а вечер не можеш да си легнеш без да вземеш душ,както и ако си хвърляш дрехите те се развалят, а не може да излезеш навън надъфкан и изцапан.ОХ, знам ли , децата трябва да виждат света такъв какъвто е ,да имат база за сравнение и да се учат кое е лошо и кое добро,и съответно да могат да направят своят избор,ние можем само да им показваме и да ги насочваме в правилната посока!Дано само успеем Peace

# 28
  • Мнения: 934
Момчетата по принцип са по-чувствителни и раними, но не им личи, защото са по-неспособни да го изразяват. Ако успееш да проявиш разбиране към това и да помогнеш, значи си успяла.

# 29
  • Мнения: 2 792
Момчетата по принцип са по-чувствителни и раними, но не им личи, защото са по-неспособни да го изразяват. Ако успееш да проявиш разбиране към това и да помогнеш, значи си успяла.

 Не мога да се съглася с това твърдение, не мисля, че може да се направи такова разграничение, моите наблюдения са, че момичетата са по-спокойни и самостоятелни, докато момчетата са по-нерешителни и обвързани с майката. Това не ги прави по-чувствителни, просто се изисква малко по-голяма настоятелност и спокойствие за да се почувстват сигурни в себе се, ако си имала това предвид се съгласявам  Simple Smile.

 А относно навиците, те се създават единствено и само с постоянство, аз имам еднакви изисквания към Димана и Момчил, свързани с рутинното ежедневие (миене на зъби, подреждане на стая, поведение на маса и тн.)

Общи условия

Активация на акаунт