Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

България

Мнения: 333
Здравейте,

Интересувам се как стой въпроса с прехвърлянето на лихвоточките в компесаторни записи.

Цитирай


Мнения: 645
Отдавна всякакви срокове са изтекли за това преобразуване. Цитирам Ви §9 от ЗАКОНА за уреждане на жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове:

Цитат
§ 9. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 2000 г.) (1) Гражданите, включени в групите по чл. 3, ал. 1 от закона, могат да поискат определените им към 31 декември 1990 г. спестовни числа да се преобразуват в жилищни компенсаторни записи.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 2003 г.) С тези записи може да се участва в приватизационни сделки за закупуване на дялове или акции на търговски дружества, включени в списъка по чл. 11 от Закона за приватизация и следприватизационен контрол, както и да се купуват жилища и парцели, предназначени по плана за жилищно строителство.
(3) Гражданите, получили жилищни компенсаторни записи, се изваждат от списъците по чл. 3, ал. 1 от закона.
(4) Исканията за получаване на жилищни компенсаторни записи се подават чрез местните комисии към общините по чл. 8, ал. 2 от закона до областните управители в срок до 29 февруари 2000 г.
(5) Местните комисии по ал. 4 разглеждат, проверяват и комплектоват исканията в 14-дневен срок от постъпването им и ги изпращат с писмено становище до областния управител.
(6) Областният управител се произнася по исканията в едномесечен срок от постъпването им в областната администрация, но не по-късно от 30 април 2000 г.
Цитирай

България

Мнения: 333
Имало решение на ВАС, че този срок не важи. Къде мога да го намеря това решение?
Цитирай


Мнения: 645
Имало решение на ВАС, че този срок не важи. Къде мога да го намеря това решение?

Не ми е известно отменянето на какъвто и за е срок, предвиден от Закон, да е в правомощията на ВАС.
Това, което Ви написах, е действаща норма. Но щом имате някакви съмнения, отидете в Областвата управа и подайте искане за получаване на жилищни компенсаторни записи.
След това кажете какъв е резултата тук, моля. Интересно ми е по какъв нормативен акт биха Ви удовлетворили Вашето искане.
Цитирай


Мнения: 4 340
2000 година са се подавали някакви молби до Общинските комисии по лихвочислата за придобиване правото лихвоточките да се преобразуват в компенсаторни записи. Ако си подала такава молба тогава, можеш да отидеш в Областната администрация по местоживеене и да подадеш молба да за преобразуване.

Ако не си подала такава молба и искаш все пак да ги смениш с компенсаторни записи -> чакаш. Чака се нова наредба за тези случаи, в които не си подал молба 2000 г и искаш да ти сменят лихвоточките със комп. записи. Ще стане есента най- вероятно.

Другия ти вариант е ако представиш в Комисията по лихвочислата в Общината по местоживеене договор за закупен недвижим имот и подадеш молба, могат да ти възстановят остойностените лихвоточки (в брой
Цитирай


Мнения: 645
Чака се нова наредба за тези случаи, в които не си подал молба 2000 г и искаш да ти сменят лихвоточките със комп. записи. Ще стане есента най- вероятно.

Ще има нужда и от промяна в закона. Виждам че на сайта на Народното събрание има законопроект внесен от Захари Георгиев /ПГ на КБ/ и група н.п. , който предвижда удължаването на този срок. Справка §10, ал. 4.
Има и още един законопроект внесен от Волен Сидеров /ПГ на КА/ и група н.п. Не е публикуван на сайта на НС.
Цитирай

България

Мнения: 333
мНОГО вИ БЛАГОДАРЯ. За решението на ВАС ми каза управител на строителна фирма. Ще ходя до Областната управа и ще питам. Отнася се за гр. София и ще докладвам.
Цитирай


Мнения: 4 340
Има смисъл да се разхождаш до Областна администрация ако си подала молба в срока от 2000 г., ако не само ще се разходиш и ще ти кажат каквото аз по- горе.
Цитирай

Плевен

Мнения: 61
Здравейте!
Във форумите винаги си раждат много идеи и реших сега да опитам да събудя една забравена тема за лихвоточките
Кажете ми как стои въпроса с тях?
Искам да закупя общински имот.Притежавам лихвоточки,одобрена съм от 3 години и сега какво да направя?
Имам ли някакви привилегии като оценка на имота или нещо друго?
Тук има доста юристи и нотариуси или хора които са се сблъскали с този проблем
Пишете и помагайте!
Мерси!
Цитирай

София и там където не се пуши

Мнения: 11 914
Аз сега не знам, как седат нещата с лихвоточките, но знам, че нещата не са загубени, но трябва например за София да се отиде на Московска не точно в сградата на столична община, а другата посока паметника Левски. Ако научи някой нещо да пише.
Цитирай

София, Овча купел 2

Мнения: 512

Другия ти вариант е ако представиш в Комисията по лихвочислата в Общината по местоживеене договор за закупен недвижим имот и подадеш молба, могат да ти възстановят остойностените лихвоточки (в брой

Само да вметна едно изречение - ние скоро си купихме жилище и искахме да ни върнат въпросните пари (от лихвоточки).
По съвет на нотариуса, изповядал сделката, в нотариалния акт задължително се вписва, че тази покупка се извършва в съответсвие със Закона за компенсиране на лица с дългогодишни жилищноспестовни влогове (цитирам по памет, много дълго съкращение беше...), защото иначе не ги признавали тези покупки.
Просто да е изрично упоменато, че ще се очаква компенсация по този ред.
Успех!

А, и не се подава в общината по местоживеене, а на "Московска" не-помня-кой-номер - там има ЖСК служба и огрооомни опашки от 6 30 сутринта в единствения им приемен ден  #2gunfire
Цитирай

Плевен

Мнения: 61
До тук добре
Искам да питам има ли някакви предимства на базата на тези лихвоточки,ако се закупи ОБЩИНСКИ
имот?
Има ли някакво обвързване след това на имота -да не може да се продава или да се връщат тези лихвоточки след това?
Цитирай

София и там където не се пуши

Мнения: 11 914
До тук добре
Искам да питам има ли някакви предимства на базата на тези лихвоточки,ако се закупи ОБЩИНСКИ
имот?
Има ли някакво обвързване след това на имота -да не може да се продава или да се връщат тези лихвоточки след това?


Всеки имот, който се закупи, ако се продаде след по-малко от 5 год се дължи голям данък. От там нататък като си е твой вече, ще си го правиш каквото си искаш. А за предимство не-знам. Има ли човек имот – общинско не се дава.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.