Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 3 авг. 2006, 19:32 ч.

Въпрос до мамите в САЩ

• 3 640
  • 24
  •   1
Отговори
Здравейте !

Наше приятелско семейство в БГ спечелиха зелена карта. Много са въодушевени и искат да си пробват късмета зад океана, но проблема е че не познават никой, който може да им помогне в началото с посрещане и инфо. Имат детенце на 3 мес. и са притеснени как ще се справят.
Аз си спомням, че някъде съм чела или пък съм гледала по телевизията, че в някой големи американски градове като Чикаго, Бостън, Ню Йорк или Тампа има някаква организация от българи, която осигурява посрещане и намиране на квартира на новодошли. Има ли такова нещо наистина и как могат да се свържат с тях?
За тях е без значение поне на този етап града, в който ще пристигнат. Важното е да имат някаква първоначална опора.

# 1
Когато ние спечелихме зелена карта също мислехме, че има такива организации, но така и нищо не открих. Ето един форум, специализиран за емиграцията в САЩ, има и форум "зелена карта" Там ще намерят много по-вече инфо, желая им успех Peace
http://forum.all.bg/

# 2
  • Boston, MA
Не съм чувала за такова нещо. По-скоро хората при близки и приятели идват...
Късмет от мен!

# 3
В български вестник,който излиза тук има реклама на "Българска агенция "Балканика"-още от първия си ден в САЩ можете да разчитате на нас -квартира,банкови сметки,адвокат и др."
E- mail: balkanika@comcast.net
Web: www.usbalkanika.com
Не знам дали помагат наистина.Знам че има хора които се занимават само с това-посрещат новодошли,намират работа и т.н.,но първата година им плащаш или нещо подобно
Специално ние дойдохме без някой да ни посреща.Намерих апартамент под наем от България.И от летището такси до комплекса.Беше неделя и добре, че мениджърката ни чакаше,защото иначе... Rolling EyesТя ни помогна първата седмица-магазини,банки,от къде какво можем да си купим,прекара ни телефон.Но късмет,че попаднахме на добър човек Grinning

# 4
Здравей,
в България има такива хора които предлагат работа, но колко са надеждни никой не знае...аз дойдох в САЩ преди 7 години сама и платих 1200$, на 4овек който ми помогна отна4ало за документи и жилище. За много неща си нямах и представа и реалността се оказа доста разли4на Rolling Eyes. Бих посъветвала твоите приятели да изпратят мъжа първо и той да намери квартира и работа. Те как са с англииския, какво смятат да работят? Ако искаш пиши ми на ли4ни ако искат пове4е информация. Peace

# 5
Моето мнение е, че ще успеят. Да не се чудят. Когато аз спечелих зелена карта преди 4 год. и се отзовахме в "новата ни Родина", започнахме от нулта (още преди да тръгнем бяхме психически подготвени за това), но знаехме че ще се справим. Все пак риска да тръгнеш с три деца не е малък. Важното е да тръгнеш с нагласаста, че ще се справиш- step by step. 
Едно от условията за получаване на имиграндска виза е да имат гарант. Предполага се, че той/тя ще им помогне за "първите стъпки" в новата Родина.  Не са чак толкова много нещата, които трябва да направят на първо време- подаване на документи за Social security nummber, изваждане на driver license-за изпита могат да се подготвят още от България, намирането на жилище не е проблем, намирането на работа също (е, в началото трябва да се задоволят с по неперетенциозна, но с течение на времето ще "дръпнат"), откриване на банкова сметка, купуване на кола. Единствения проблем би бил, ако не знаят въобще английски. Но и това не е болка за умране. Има безплатни курсове и за около 6 месеца ще започнат да се ориентират в обстановката.
Да не се притесняват за бебето. (аз се върнах на работа три седмици след раждането на бебока). Като начало само единия да работи- това е достатъчно.
Стискам им палци. Да не се разколебават
Пиши ми на лични. Ще ти дам подробна информация.

# 6
Аз не съм чувала за такива организации, които помагат на новодошли  newsm78 Не е ли условие за Зелената Карта да имаш т. нар. гарант в САЩ, при който отсядаш като пристигнеш? Аз мислех, че не можеш да дойдеш без такъв гарант

# 7
Аз много не съм запозната с условията на кандидатстване за Зелена карта и сега от вас научавам, че трябва да имат гарант, при който да отседнат.
Аз също им предложих вариант да дойде първо мъжа сам, а по-късно жена му с детето, но те май са решили да си оставят детето на някоя баба и да дойдат двамата. Мъжа е завършил Немска гимназия с втори език английски, а жената въобще не знае английски. И двамата имат икономическо образование - Стопанско управление.
Благодаря ви за сайтовете, които сте дали. Ще им ги препратя да ги разгледат.

# 8
Аз много не съм запозната с условията на кандидатстване за Зелена карта и сега от вас научавам, че трябва да имат гарант, при който да отседнат.

Доколкото аз знам трябва да имаш гарант (мисля че като отидеш на интервю в посолството искат писмо, че въпросния човек ще ти помогне в началото и т.н.), но не мисля, че има изискване да отседнеш или отидеш задължително при него- въпроса е само в писмото за пред посолството.

Аз поне това знам (от втора ръка), нека потвърдят или опровергаят тези, които знаят от личен опит.

Успех на твоите познати!

# 9
MrsG , права си. Не е задължително да отсядаш при гарант. Личен пример е мъжът ми, който дори не познава гаранта си Grinning.
Така че няма такова условие Peace

# 10
Здравей!
Ние май сме от най-скоро дошлите Sunglasses.Тук сме със зелена карта от 1 година.Наистина изискват в посолството да имаш гарант,но не е задължително да се отсяда и живее при него.За собствена гаранция на интервюто е хубаво да се покаже банкова сметка на свое име от поне 4000-5000$,с което доказваш,че имаш някакви пари за началото.За гаранта - трябва да е легално пребиваващ в Щатите или американец.Той трябва да изпрати документ от USA,че познава семейството,че работи еди какво си и че се ангажира с това да им помогне първите месеци.
Съпругът ми дойде 4 месеца преди нас с дъщеря ми(тя беше на 14 месеца).Намери апартамент и започна работа.
Това е нашия опит тук за 1 година и малко.Дано да съм ти била полезна! Hug

# 11
  • У дома
Nai vazhnoto uslovie e da popadnat na svesten chovek tuk. Az lichno sum pomagala na nepoznati i znam kak da spestia na novodoshlite 3-4 godini lutane. Ako idvat v Chicago, mogat da mi pishat na petyarankov@sbcglobal.net  za suvet. Zhelaia im uspeh Simple Smile

# 12
Варианта да оставят детето в бг не е удачен!!!!. Детето СЪЩО трябва да влезне в САЩ с комплекта документи от посолството (  в рамките на 6 месеца след издаването на "временната" заелена карта- това е големия жълт плик, който получава всеки от посолството)!!!!. Може да имат големи ядове след това (в най-лошия случай детето "губи" зелената карта и е мноооого трудно да го изтеглят). Варианта е да пътуват тримата и след това майката да се върне да остави детето на бабите за известно време. ВАЖНО Е ДЕТЕТО СЪЩО ДА СТЪПИ В АМЕРИКА!!!
Аз разиграх тази схема. Сина ми беше на три години, щерките съответно на 7 и 12.  Заминихаме през март само със сина ми. Момичетата останаха в БГ да си завършат учебната година. Изчаках неговата зелена карта, намерихме жилище, оправихме всички необходими на първо време документи. Мъжа ми намери работа и аз се прибрах с детето. След два месеца пътувах обратно-този път вече с щерките. Веднага започнах работа. Сина остана при бабите за около година. На следващата година пътувах обтратно за бг и го доведох за постоянно. Е, писна ми от пътувания над океана. Аз съм в Денвър/Колорадо. каролина, писах ти на лични е-майла ми

# 13
Конкретно в Чикаго има подобни фирми/организации, чиито услуги струват от порядъка на 4-5 000 $ ( платени в аванс ) които обещават посрещане, съдействие при намиране на жилище и работа, помощ при отваряне на банкови сметки и пр, но в действителност взимат хората от летището, оставят ги в мотел на техни разноски и с това ангажиментите им приключват - пито-платено  #2gunfire
Моят съвет е да се обърбат към позтани и приятели и дано намерят някой, който да изяви желание и да ги посрещне и ориентира в началото, тези неща стават с хора, сигурна съм, че с търсене се намира.  По-горе някой е споменал за форума "Зелена карта " на All.bg, доколкото съм чувала доста хора са намерили непознати гаранти или хора, които да им съдействат там, ако не друго , то поне от опит глава на боли  newsm10

# 14
Конкретно в Чикаго има подобни фирми/организации, чиито услуги струват от порядъка на 4-5 000 $ ( платени в аванс ) които обещават посрещане, съдействие при намиране на жилище и работа ...

Значи не съм се излъгала. Точно за Чикаго мисля, че съм гледала в предаването "Другата България" за такива фирми. Ама много скъпо вземали.  newsm78 В такъв случай едва ли ще опрат до тях.
В крайна сметка може и да успеят да намерят някой гарант от техния град, който е заминал за САЩ, но със сигурност няма да отидат при него. Сетих се за варианта с хостелите. Може ли да се наеме от Бг по интернет? Ние с мъжа ми така направихме когато се местихме от Монреал. Наехме си хостел за 4 дни в Торонто, докато намерим квартира. Доста българи, които идват в Канада използват този вариант, но за САЩ си нямам на идея как става.
Благодаря ви за съветите, които давате.   bouquet

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт