Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 26 отговора

София

Мнения: 5 374
Днес си видях преведената сума за неползван отпуск и направо ми се стори смешно ниск- затова моля да ми бъде обяснено как точно се изчислява ожезщетението за неползван отпуск.
Имам да ползвам 33 дни  платен годишен, а ми казаха, че ми се полага за м.юли  И 160 лева
майчинство.  Интересува ме на каква база стъпват, за да изчислят?
За сведение-преди 45-те дни болничен за бременност и раждане съм била в нормален болничен за задържане.
Благодаря!
Цитирай


Мнения: 1 943
Доколкото знам отпуска ти е на база редовната заплата /съгласно договора/. Т.е ако те осигуряват на това, която получаваш то трябва да ти преведат същата сума, която би получвала като дневно трудово възнаграждения ако ходеше на работа. Пак т.е. имаш 33 дни за ползване - в годината няма несец с 33 работни дни. Което означава, че имаш да вземаш приблизително 1 и половина свои предишни заплати. Факта, че си ползвала болничен и разни други не важат на заплащенето за редовен полагаем отпуск.
Цитирай

Русе

Мнения: 188
Здравей! Тъй като и на мен скоро ми предстои да се върна на работа и този въпрос ме интерисува отправих запитване в сайта на Министерството на труда и социалната политика. При мен ситуацията е такава- работех на постоянен договор, излязох в болнични за задържане, след това болнични за раждане и после по майчинство. Ето какво ми отговориха:
Съгласно чл. 224, ал. 1 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж. Обезщетението по чл. 224, ал. 1 от КТ се изплаща независимо от вида на основанието за прекратяване на трудовия договор.
Съгласно чл. 224, ал. 2 от КТ обезщетението за неизползван платен годишен отпуск се изчислява по реда на чл. 177 към деня на прекратяването на трудовото правоотношение, а това означава че базата за изчисляване на обезщетението е полученото от работника или служителя среднодневно брутно трудово възнаграждение за предхождащ календарен месец, през който са отработени най-малко 10 работни дни, като няма ограничение колко назад във времето ще бъде този месец. Съгласно § 3 от Наредбата за допълнителните и други трудови възнаграждения (НДДТВ) среднодневното брутно трудово възнаграждение по чл. 177 от Кодекса на труда се установява, като полученото брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 дни, се раздели на броя на отработените дни през този месец.
В конкретния случай това означава, че за база ще служи месец, предхождащ излизането Ви в майчинство, през който имате отработени най-малко 10 работни дни. Именно в такива случаи се прилага разпоредбата на § 7 от НДДТВ, съгласно която при изчисляване на обезщетението, размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата.
Т.е. при мен би трябвало да ми изплатят неползваните отпуски на база брутната заплата за м.март 2004 г., когато за последно имам отработени 10 календарни дни в един месец.
Дали така ще стане ще видя скоро. Ако не съм разбрала правилно въпроса- извинявай, но за да си по-уверена в отговора можеш да разгледаш запитванията в сайта на Министерството- отнема доста време, но пък информацията е сигурна, а и подобен въпрос често се задава от майките. Успех! Rolling Eyes
Цитирай

Русе

Мнения: 188
Пропуснах да кажа, че отпуските се изплащат само при прекратяване на трудовите отношения- т.е. ако се върнеш на работа, можеш да ги ползваш, но не и да ти ги изплатят. И още- нямам нищо общо с правото, просто се интерисувам за нещо, което ми предстои.
Цитирай

София

Мнения: 5 374
Даааааа, прекратила съм си договора с тях-работя вече на друго место.
СИЛВЕТО-мисля, че ти ми даде отговор на въпроса, без да искаш. Party Party Party
Просто това е едната част от сумата, а другата-би трябвало да я допреведат, предвид факта, че наистина НЯМА МЕСЕЦ  с 33 работни дни.
Ама аз това не го знаех.
Все пак утре ще звънна.
Цитирай

София

Мнения: 1 618
Депешарчице, извинявай за намесването в темата ти, но искам да попитам какво става като си смениш работата например октомври месец и до момента си ползвал половината годишен отпуск? Останалите изплащат ли се, или се прехвърлят на новия работодател?
Цитирай

Русе

Мнения: 188
Мисля, че цялата сума трябва да ти я преведат наведнъж, независимо за колко дни е. Може би има значение, как си напуснала- може да ти удържат пари за неспазено предизвестие за напускане, в размер на трудовото възнаграждение за срока на предизвестие- може би 1 месец, зависи от договора ти.
Цитирай

София

Мнения: 5 374
Мисля, че цялата сума трябва да ти я преведат наведнъж, независимо за колко дни е. Може би има значение, как си напуснала- може да ти удържат пари за неспазено предизвестие за напускане, в размер на трудовото възнаграждение за срока на предизвестие- може би 1 месец, зависи от договора ти.
ами не-точно по съвет на счетоводителка си пуснах предизвестие-пълен месец.
Не би следвало да удържат.
Цитирай

София

Мнения: 5 374
Депешарчице, извинявай за намесването в темата ти, но искам да попитам какво става като си смениш работата например октомври месец и до момента си ползвал половината годишен отпуск? Останалите изплащат ли се, или се прехвърлят на новия работодател?
Прехвърля ти се остатъка, който не си ползвал-пример-имам полагаеми за тази година 11 дена до края на юли, те ми влизат в обезщетението от старата фирма, остават ерго 9 дена за ползване в другата фирма.
Цитирай

Русе

Мнения: 188
Като си уредиш проблема пиши  Whistling какво е излязло- стана ми любопитно. И дано не те  Outta Joint. Успех!
Цитирай

София

Мнения: 5 103
Върху това обезщетение не са начисляват осигурителни вноски, но се облага с ДОД. За 33 дни си взела грубо 1.5 брутно РЗ и съответно ДОД върху тази сума (в месечен аспект) е по-голям, предполагам затова сумата ти се вижда по малка, а не равна на 1.5 от нетната ти заплата. При годишното изравняване на ДОД нещата ще си дойдат на мястото т.е. ако ти е надвзет ДОД ще ти го върнат.
Отдавна на се занимавам с тези неща, но следвам пътя на логиката.
Цитирай

София

Мнения: 5 374
Върху това обезщетение не са начисляват осигурителни вноски, но се облага с ДОД. За 33 дни си взела грубо 1.5 брутно РЗ и съответно ДОД върху тази сума (в месечен аспект) е по-голям, предполагам затова сумата ти се вижда по малка, а не равна на 1.5 от нетната ти заплата. При годишното изравняване на ДОД нещата ще си дойдат на мястото т.е. ако ти е надвзет ДОД ще ти го върнат.
Отдавна на се занимавам с тези неща, но следвам пътя на логиката.
Добре де-а къде отиват 160-те ми лева?
Щото те ми се полагат?
Не ми се върже и така да е.
Цитирай

в една мансарда точно под звездите ..........

Мнения: 312
Депешарчице, извинявай за намесването в темата ти, но искам да попитам какво става като си смениш работата например октомври месец и до момента си ползвал половината годишен отпуск? Останалите изплащат ли се, или се прехвърлят на новия работодател?
Прехвърля ти се остатъка, който не си ползвал-пример-имам полагаеми за тази година 11 дена до края на юли, те ми влизат в обезщетението от старата фирма, остават ерго 9 дена за ползване в другата фирма.

И това зависи от работодателя! На мен при преместването ми на друга работа остатъка от полагаемия ми годишен отпуск ми беше изплатен, а не прехвърлен!
Цитирай

София

Мнения: 5 103
160+обезщетението - ДОД би следвало да е = на това, което си получила
Цитирай

София

Мнения: 5 374
160+обезщетението - ДОД би следвало да е = на това, което си получила
Просто е много малко.
Ще ти пиша на лична да ти кажа точните суми.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 26 отговора