Задължителна ли е при първо раждане епизиотомия?

  • 2 872
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 366
  Казват , че при първо раждане не можеш да се разминеш, а все си мисля, че е ако всичко е в границите на нормалното и получаваш правилни напътствия от акушерката може и първескиня да роди без сериозни раскъсвания и съответно епизиотомия. За какво ми е да раждам нормално ако така или иначе ще ме режат??? newsm78

# 1
  • Mediterraneo
  • Мнения: 37 913
Е, чак пък задължителна!  Stop

# 2
  • Мнения: 8 505
Не е.Но е честа практика.
Не е толкова страшно,спокойно!

# 3
  • Мнения: 1 937
Не, не е, но улеснява и бебето и майката.
Погледни от тази страна!

# 4
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Не.Не е задължителна.Аз например нямам,както нямам и разкъсвания.Добре,че не ми и направиха.Бам бадева щеше да е.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Не, не е.Кумата ми е висока 1.50, и тежеше 48 кг. Роди 2 пъти, без нито един шев.

# 6
  • Мнения: 2 274
  На мен не ми правиха, но съм тясна, а бебо беше голям и ми се разкъса и ануса дори  Embarassed! Не питай как се възстанових! Но дори и да ми бяха направили едва ли щеше да ме спаси от усложнения!

Последна редакция: пт, 11 авг 2006, 16:06 от benighted

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Разбира се, че не е задължителна. Ако имаш добра мускулатура, ако бебето си е тръгнало в правилната поза, ако слушаш акушерката си кога да напъваш и кога не, защо да си отварят допълнително работа. Срежат ли те после трябва и да те шият. Така, че ако се налага тогава.
При мен и при двете раждания ме рязаха, но това не е било страшното. И въпреки това, ако трябва да раждам трети път пак бих избрала нормалното раждане.

# 8
  • Мнения: 46 403
Зависи къде раждаш. В "Света София" казаха, че правят на всички с първо раждане.

# 9
  • Wonderland
  • Мнения: 702
На мен не ми правиха,първо раждане ми е,значи не е задължителна.Родих много бързо,с няколко напъна и с 3 вътрешни шева.

# 10
  • Мнения: 1 520
Е, чак задължителна - не. Но е факт че в много по-голям процент при първо раждане се налага епизиотомия.
Когато аз раждах се уцелих в стаята с 4 жени, родили първото си дете с епизиотомия, една  - без, но тя роди второ.
Не се плаши. Ако се наложи.

# 11
  • Мнения: 3 092
Задължителна -едва ли на мен ми правиха ама 4 шева голяма работа да си призная че не съм и разбрала кога ме е срязал доктора не почувствах нищо а преди да родя много страшна ми се струваше , но определено няма нищо общо с това да те режат както ти си се изразила -този разрез е толкова малък...спокойно!  bouquet

# 12
  • Мнения: 2 663
И аз да се включа с отрицателен отгвор-не е задължителна!!!НА мен не ми правиха,родих много бързо и лесно,хем преди да забременея бях 48-50 кг  и съм 170 см

# 13
  • Мнения: 2 849
Не е задължително .Всичко зависи как протича раждането .Първо раждане-с епизиотомия ,при второто доктора искаше да ми направи  ,акушерките решиха ,че ще се справя и без .В резултат разкъсване-мисля перинеотомия се казва  newsm78.Доста ме позашиха .

# 14
  • Мнения: 476
Аз също съм с едно раждане и епизиотомия. Но аз го предпочитам този вариант пред разкъсването. Това е моето мнение. Знам, че преди имаше тема и повечето майки се изказаха ЗА естественото разкъсване.

# 15
  • Мнения: 156
Не не  е .Аз родих  нормално и само с няколко вътрешни шева-първо раждане.

# 16
  • София, откъм тъмната страна
  • Мнения: 246
Според мен не би трябвало да бъде задължителна, всичко зависи от бебето. На мен ми направиха, но сина ми беше с много голяма глава и ме беше разкъсал и отвътре доста, но самата епизотомия въобще не съм разбрала кога са ми я направили, разбрах че са ме рязали едва когато почнаха да ме шият. Така че не се притеснявай! До колкото знам разкъсването е по-опасно. Поне майка ми така ми е казвала. Тя е раждала два пъти първия път с разкъсване, втория  с епизотомия. И гласува твърдо за епизотомията.
Пожелавам ти леко раждане и най-сладкото бебче! Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 3 421
  Не е задължителна разбира се. Може въобще да не се наложи.
Зависи къде раждаш. В "Света София" казаха, че правят на всички с първо раждане.

Аз съм раждала и двата пъти там, и  имаше доста "първескини" без епизотомия. Прави се когато е необходимо, а не по принцип.

# 18
  • Мнения: 2 019
Не е.Но е честа практика.
Не е толкова страшно,спокойно!
така е

# 19
  • Мнения: 6 472
Не е задължителна. И двете ми раждания са без епизотомия, упойки и шевове Laughing

# 20
  • София
  • Мнения: 2 162
  Не е задължителна разбира се. Може въобще да не се наложи.
Зависи къде раждаш. В "Света София" казаха, че правят на всички с първо раждане.

Аз съм раждала и двата пъти там, и  имаше доста "първескини" без епизотомия. Прави се когато е необходимо, а не по принцип.

Така е! Първият път (преди повече от 3,5 години)раждах в Шейново- дори не ме питаха. Всички в стаята бяхме с такава. Вторият път в Света София- казаха ми, че ще ми направят само ако се наложи. Не се наложи и на другият ден все едон не бях раждала.

# 21
  • Мнения: 33
Разбира се, че не е задължителна. Но е по-добре да те срежат отколкото да имаш разкъсвания. Аз съм с епизиотомия и трябва да ти кажа , че много бързо ми зарастна и вече въобще не се усеща къде е шева.

# 22
  • Мнения: 730
Не е задължителна,но раждах с епизиотомия и напълно подкрепям-много улеснява,избягват се усложнения и въобще не е страшна!

# 23
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Усеща ли се като ви шият Embarassed?

# 24
  • 7800
  • Мнения: 243
Усеща ли се като ви шият Embarassed?
На мен ми сложиха някаква местна упойка, понеже доста трябваше да ме шият и почти не се усещаше. Но съм чувала от познати, че шиенето е по-ужасно от самото раждане.

# 25
  • Мнения: 366
 А  колоко време се предполага, че се въстановяваш след раждане с епизиотомия и колко време е нормално да спре да те боли в случай със ,или в случай без

# 26
  • София
  • Мнения: 2 162
А  колоко време се предполага, че се въстановяваш след раждане с епизиотомия и колко време е нормално да спре да те боли в случай със ,или в случай без
Шиенето не е болка за умиране. И в никакъв случай не може да се сравни с раждането. А за възстановяването- предполагам че е различно. На мен ми трябваха 10 дни да спре да ме боли след епизотомията първия път- не можех нито да лежа, нито да седя; ей тая болка ми беше по- гадна от раждането. От акушерката си знам, че зарастването на разкъсаната тъкан е по- безболезнено от епизотомията, НО абсолютно съм съгласна, че последствията след време са по- неприятни- спадане на матката и т.н. Така че: ако смятате, че има риск да се разкъсате по- добре е епизотомия.

# 27
  • варненка от София
  • Мнения: 4 877
Ама абсолютно не е задължително. Преди 11 дена родих първото си бебче, 3.750 тежеше, а нямам нито един външен или вътрешен шев, нито охлузване. Важното е да слушаш наистина акушерката и става.

# 28
  • Мнения: 730
Усеща ли се като ви шият Embarassed?

Усеща се само дърпане,без болка,слага се упойка.

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Благодаря за отговорите!  bouquet  bouquet  bouquet

# 30
  • Мнения: 46 403
 ...
Зависи къде раждаш. В "Света София" казаха, че правят на всички с първо раждане.

Аз съм раждала и двата пъти там, и  имаше доста "първескини" без епизотомия. Прави се когато е необходимо, а не по принцип.

Така каза д-р Савова на курса, аз не съм раждала там  Grinning

# 31
  • Мнения: 657
 Зависи,от това как протича раждането.Аз например имах епизотомия,а най-добрата ми приятелка ражда без-бебетата ни са по 3600 и на двете,а с нея сме горе-долу едни кг и една височина LaughingИзкарах ни едва ли не близначки Joy

# 32
  • Вече с постоянно местожителство на село...
  • Мнения: 408
 Аз и двата пъти раждах с епизиотомия тъй като първия път да не се получат непоправими разкъсвания а втория път бебето беше много голямо за мен та чак и предната епизиотомия се разкъса и и ме доукрасиха  Twisted Evil .Но болката е до 20 дена максимум така ми каза акушерката и ми каза да си правя реванолови компреси и да пия аулин и няма да усещам  Peace .Можех да си сядам спокойно още на 6-я ден със компресите които си правих  Mr. Green .А самата епизиотомия не е задължителна само ако се налага в краен случай не я правят по тяхно желание защото си е бая шиене.И по време на шиенето се усеща само дърпането на кожата  Rolling Eyes

# 33
  • Мнения: 3 405
Не е задължителна, зависи от много фактори. Има жени, които разждат без никави разкъсвания, имат подходяща мускулатура и бебето излиза гладко. При други се налага, за да не се получат разкъсвания, а епизиотомията е правилен разрез и после се зашива. Аз имах мноооого шевове. Два месеца не можех да седна.
Индивидуално е.

# 34
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Не не е задължителна,на мен не са ми правили.За сведения съм 152см.,и родих бебе 3,850кг. 52см.,нормално.

# 35
  • Мнения: 5 026
 Не е задължително! На мен не ми направиха, но бебо ме разкъса. По- добре да ми бяха направили предварително, защото после как са ме шили... Cry . Чувала съм, че при правилно водене на раждането , разкъсвания няма.  Thinking  Индивидуално е!

# 36
  • Мнения: 318
  Казват , че при първо раждане не можеш да се разминеш, а все си мисля, че е ако всичко е в границите на нормалното и получаваш правилни напътствия от акушерката може и първескиня да роди без сериозни раскъсвания и съответно епизиотомия. За какво ми е да раждам нормално ако така или иначе ще ме режат??? newsm78

Няма такова нещо! Аз първото си дете го родих с нормално раждане без никакви разкъсвания и съответно шевове.
Слушай напътствията на акушерката и всичко ще е наред.

# 37
  • София
  • Мнения: 39 674
Не е задължителна. Дияна се роди 20 дена по-рано, без упойки, без епи. Имах 4 вътрешни шева.

# 38
  • Мнения: 6 164
Ако бебето е малко - не.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 444
Няма връзка в това кое раждане по ред е и епизиотомията.Тя се прави, когато плода е едър и при излизнето ще те разкъса.За да не те разкъса и да трябва да те кърпят от всички страни се прави този разрез и така ти спестяват да си шита тук-там по шев, по два. Също така може да не е толкова едър плода, но да започва да излиза при непълно разкритие, тогава отново е нужна епизиотомията, пак по тази причин, да не те разкъса напосоки, а да си шита само по разреза.

# 40
  • Мнения: 3 042
Не е.Но е честа практика.
Не е толкова страшно,спокойно!
така е

 Peace Peace Peace

# 41
  • Мнения: 4 358
Не е задължителна.
Родих сина си (3.950 кг) без епизиотомия и имах само два външни шева.

# 42
  • гр.София-Красна поляна
  • Мнения: 325
Не е задължителна,първият път ме срязаха а втория не.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 444
Родих сина си (3.950 кг) без епизиотомия и имах само два външни шева.

Браво на тебе, направо ти завидях благородно. При всеки е различно и ти си от късметлийките. Аз при първото раждане се сдобих след епизиотомия с 28 вътрешни и 16 външни шева, шита съм като стара дреха. Вторият път не успях нормално да родя и спешно секцио ми направиха.Да не говориме колко жени дойдоха след мен, родиха и ги настаниха по стаите, а аз и двата пъти изкарах няколко смени в предродилна зала.......това ми бил късмета, както казваше един професор, който ме изражда първия път " здрава си като крава и можеш да износиш сто бебета, но нито едно не можеш да родиш нормално"

# 44
  • София
  • Мнения: 293
Твърдо не!  Naughty
Синът ми беше 4.150 кг, но всичко мина гладко и доктора се чудеше дали да ме шие. Май по-скоро за негово успокоение си тъгнах с един шев Simple Smile
Но трябва да слушаш стриктно акушерките и като ти кажат да напъваш, а на теб ти се иска да дишаш, слушай тях  Hug

# 45
# 46
  • pomorie
  • Мнения: 846
parvo se i3viniavam 4e pi6a s te3i bykvi ama ne6to mi se i3gybi tova deto smeniam na kiriliza.sajeliavam.a3 rodix predi 18 dni be6e parvo rajdane,be3 ypoiki i kakvito i da bilo pomo6tni sredstva,napravo kato edno vreme.daje vodite mi ne pyknaxa a me karaxa da napavam i te napravo se i3streliaxa ot men.no 6evove niamam nito edin i a3 biax 4yvala 4e 3a parvo rajdane po4ti sigyrno te klazvat i me 6a6kaxa priatelki i po3nati sas svoite ot 6 do 16 6eva.no eto 4e vinagi ima i3kly4enia.spokoino kato doide vremeda napava6 i3ob6to niama da misli6 3a tova.samoto rajdane ne e ni6to v sravnenie s kontrakziite,pone spored men de.ne se pla6i.leko rajdane i xybavo beb4e.i pak se i3viniavam 3a bykvite.

# 47
  • Мнения: 37
Не е задължително.Аз родих,бързо и само с 2 вътрешни шева.
Но все пак режат само когато се налага.Епизиотомията е практика само в някой болници  CryПожелавам ти да непопаднеш на такава. Wink

# 48
На мен ми направиха - казаха , че раждането е било "на сухо" тъй като водите ми изтекоха 12 часа преди да се появи бебето, и малко разкритие имах ......радвам , че ми направиха, въпреки гадното шиене - предпочитам вместо да ме разкъса на сто места.( "смешното" беше че нямаха от абсорбиращите конци и след 5 дена ходих да ми махат конци - БГ , кво да праиш)

# 49
  • София
  • Мнения: 1 444
Не мисля, че епизиотомията се прилага само в някои болнични заведения. А тези, в които не се прилага, когато бебето е едро те оставят да те разкъса като майска роза ли?
Колкото до конците, тези които се абсорбират и изхвърлят по-точно сами от организма са от котешки черва. Заради дружествата за защита на животните са забранени и излезли от употреба преди няколко години. Това е страшна загуба, както за пациентите, така и за лекарите, които много съжаляват за удобството на котешките конци, но хуманността преди всичко... smile3508

# 50
  • София
  • Мнения: 245
Не е задължително. Обикновено я прилагат, за да помогнат на майката, или, ако има усложнения. Аз например имах 7см. разкритие

и невероятни напъни. Бебето беше решило, че е време и начин да го задържа нямаше, така че докторите ми помогнаха като ме

клъцнаха (иначе със сигурност щеше да ме разкъса) Laughing

# 51
  • Мнения: 4 668
Какво значи задължителна ?  Close Явно така им е по - лесно ... знам ли .
Аз родих без епизиотомия и нямам нито един шев .
Висока съм 162 см. и забременях 43 кг. а Марти се роди 3220 и 51 см.

# 52
  • София
  • Мнения: 3 787
Не е задължително PeaceАз родих без разкъсвания,без епизотомия и шевове.Нямах нито вътрешни,нито външни.Не съм правила никакви упражнения преди това за мускулатурата.При всеки е различно Wink

# 53
  • Мнения: 3 069
Разбира се, че не е задължителна, в краен случай се прибягва до тази манипулация.

# 54
  • Мнения: 31
Не е задължителна. На мен например не се наложи да ми се прави, а и съм само с 2 шева. Той бебо изкочи без проблем на втория напън.

# 55
  • Мнения: 321
  ............ За какво ми е да раждам нормално ако така или иначе ще ме режат???

 Моя приятелка роди без нито един шев малката беше, ако не греша, 2700 кг първескиня. Аз родих с епизиотомия, малката беше 3300кг. А относно по- горното което казваш до колкото разбирам имаш в предвид секцио. Моята гинеколожка като и казах, че искам секцио (това вече става по време на раждането) тя ми каза това си е операция която ти нарушава коремните мускили и възтановяването е по- трудно. или казано по иначе, след като може по нормалния начин защо трябва да ми причинява това.   Peace

Между другото аз се възтанових много бързо и в момента в които ме вкараха в стаята аз станах да се разходя и да отида до wc. чувствах се схваната от 2 часа лежане след раждането.
  Ти си знаеш най- добре за теб.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт