започнах с пюрета и сокове,но съм объркана

  • 1 520
  • 33
  •   1
Отговори
Здравейте, малката е вече на 3м и 1седмица и педито каза ,че е време вече за плодови пюрета.Днес като ходих да и купя обаче видях,че на всички пюрета и сокчета на ХИП се дава да са от 4м.Това обаче какво значи на 3 навършени и започване на 4 (както е тя)или 4 навършени.Купих и сокове,защото прясно изцедените хич не ги пие-мога ли да и ги давам?
По принцип знам,че повечето от мамите във форума са против ранното захранване,така че не е нужно да ми отговаряте ако мислите така,защото съвсем ще откача вече.Решила съм,че детето вече има нужда от разнообразна храна и витамини и малко по малко да се захрани с твърда храна.
Само искам да знам мога ли да и давам на ХИП сокове и пюрета.И ако те не стават какви други мога да и купувам,защото продавачките не ми помогнаха.

Много ви благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 535
По принцип ако си решила да даваш сокчета е желателно те да са прясно изцедени, А НЕ купени, защото купешките съдържат консерванти, стабилизатори, захар и сума ти други неща, което не са полезни за бебето ти. Но най-добре остави сокчетата и започни с плодовите пюрета на 4 навършени месеца. И правилно са отбелязали на бурканчетата, че не са за по- малки от 4-месечни бебета. А защо бързаш толкова, не мисля, че във пюретата има повече витамини отколкото в кърмата;)

# 2
  • Мнения: 949
Аз също захраних 3 месец с плодови пюрета на Хип.Сокчета също на хип,защото нямаше никакво разнообразие от плодове на пазара,но сега не е така,та ако искаш ти му прави сокчетата.

# 3
  • Мнения: 4 399
По принцип ако си решила да даваш сокчета е желателно те да са прясно изцедени, А НЕ купени, защото купешките съдържат консерванти, стабилизатори, захар и сума ти други неща, което не са полезни за бебето ти.

С това не съм съгласна. Соковете на Хип са без консерванти, стабилизанти, захар и т.н. Единствената добавка е витамин С. Така пише на етикетите им и аз им вярвам, защото тези неща много стриктно се контролират.

Какво точно пише на пюретата на Хип: че са от 4. месец или след 4. месец? В страните от ЕС са задължени най-ранните пюрета да са СЛЕД 4. месец. Това означава че детето трябва да е навършило поне пълни 4 месеца. Причината за този надпис е една забрана на ЕС да се продават други храни освен АМ за деца под 4 месеца. Това означава, че тези пюрета официално не са изпитани при по-малки деца, защото там където се произвеждат понятието 'ранно захранване' не е известно и всички захранват поне след 4 навършени месеца. Или поне аз не съм чула някой да захранва по-рано, нито съм прочела някой да го препоръчва. Същото важи и за соковете. Не съм запозната с асортимента на българския пазар и не мога да ти препоръчам нищо. Но ако си решила да захранваш, бих те посъветвала да се насочиш към българските пюрета, защото всички вносни са ориентирани към по-големи деца, в чужбина никой не захранва на 3 месеца, а се съмнявам да са разработили нови пюрета специално за БГ пазар.

# 4
  • Мнения: 535
Vjara, аз говоря за бг соковете, а не за Хипските Wink Нямам наблюдения какви са сокчетата на Хип, но мога да кажа, че на Ганчев са си със стабилизатори НЕЗАВИСИМО какво пише на тях. Другото важно нещо е, че педиатрите не случайно казват ПРЯСНО ИЗЦЕДЕН сок от морков  ябълка. Аз сок не съм давала, и досега също не давам. Захраних на 5 месеца и половина и съм доволна от резултата. faith99, ако смяташ, че детето ти е вече почти готово, моля те първо разгледай БИБЛИОТЕКАТА, там са описани и признаците, по които да познаеш дали детето ти е готово за захранване. Не е хубаво да си правим експерименти с децата, мисля, че всяко дете заслужава добър старт... Peace Hug
Пожелавам ти успех, каквото и да решиш   bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 43 903
4 месеца ще рече 4 навършени месеца. Сокове - прясно изцедени, като имаш предвид, че 10 мин след изцеждането сока губи повечето си полезни неща, представи си какво има в тези готови консерви с трайност от по няколко години...каквото има е изкуствено добавяно, а зарешението ти като цяло, като си изчала до 3 м не виждам какво ти пречи да почакаш още месец, което е най-ранното прието време за захранване....ама избора си е твой...

# 6
Знаех си,че ще получа такива отзиви,обаче да ви кажа детето се чувства добре.Вече за втори път му давам по 2лъжички пюре и  ака по 2-3 пъти а преди се запичаше за 2дни и трябваше да посягам към термометъра. Незнам,честно да ви кажа цялата тая дилема за ранно и късно захранване на мен ми звучи като някаква мода за това как се гледат бебета.Сега защото навън захранват късно дайте и ние така да правим.Аз лично 99% от майките ,който познавам са започнали да захранват децата си на 3м и не са имали никакви проблеми.Това е нещо като това с памперсите-навремето са ни повивали и не сме се изкривили,а сега СЛАГАЙТЕ ПО ДВА-ВСИЧКО Е ЗА ДА СИ ГИ ПРОДАВАТ,не че няма да си купя,но това е защотото е по-удобно,а не че вярвам на всичко ,което пишат и казват докторите.
Така че правилно или не аз започвам с пюретата и соковете,тъй или иначе вече съм и дала да не обърквам детето,защото и с изцедените сокове правих така давам ,тя неще аз спирам ,след една седмица пак давам тя пак неще и кво правя-нищо. Сега ще и давам по 2-3лъжици и тъкмо като навърши 4м ще изяжда по едно бурканче:).

Благодаря ви за отговорите,но май в крайна сметка всеки слуша себе си.

# 7
  • Мнения: 683
Валето имаше силни колики и затова изцеден сок му дадох като навърши 3 месеца и започнах с морков, защото от ябълката го присвиваше стомахчето. Плодовите пюрета ги започнахме към края на 4-я месец и в края на 5-я месец ядеше вече пресни плодове, сега е почти на 7 месеца и яде бананче, пъпеш, диня, кайсии, праскови, много му харесват, плодови пюрета и сокови вече не давам, защото яде пресни плодове. Зеленчуковото пюре също го приготвям от пресни зеленчуци, готовите не му харесваха, а и нека някой ми разправя, че ХИП-а нямал консерванти... зеленчуковите и местните им пюрета миришат на нашите лютеници... как да ги яде детето... Как ли им се запазват качествата като са произведени от 2004-2005 година и са уж без консерванти, много ми е интересно... Местни изобщо няма и да му купувам, пак ще му приготвям аз, поне ще знам какво има в пюрето...

# 8
  • Мнения: 535
faith99, разбира се, всяка майка решава сама за себе си, но все пак мисля, че въпреки всичко трябва да мислим за здравето на детето. Затова, без да те нападам, ще те попитам прочете ли поне една от статиите в БИБЛИОТЕКАТА, където съвсем кратко и ясно е обяснено защо не трябва да се дават сокчета и защо майката трябва да предложи първата твърда храна на бебето си, чак когато то стане на 4-6 месеца? Моля те, не изказвай подобни твърдения като
Цитат
Незнам,честно да ви кажа цялата тая дилема за ранно и късно захранване на мен ми звучи като някаква мода за това как се гледат бебета.Сега защото навън захранват късно дайте и ние така да правим.Аз лично 99% от майките ,който познавам са започнали да захранват децата си на 3м и не са имали никакви проблеми.
защото преди всичко не е коректно. Откак свят светува, децата са се захранвали именно така и това, че в България се е провел някога експеримент включващ и бебетата, не значи, че това е правилният начин за захранване. Само ще те попитам, ти когато си с болен стомах и имаш киселини, пиеш ли изцедени сокове от ябълки и моркови?
Надявам се да приемеш бебето си не само като свой експеримент, но и като малко живо същество като теб, и то има чувства, и то има болежки... Не насилвай имунната и храносмилателната му система, бъди малко по- снизходителна към него, изчакай поне до 4ти месец...
Надявам се да не сметнеш, че те нападам... Пожелавам ти успех с отглеждането   bouquet

# 9
  • Мнения: 683
Ако на бебето му харесват сокчетата и пюретата, и не го присвива стомаха, давай му, но не повече от 30 мл., аз изчаках, докато му минат коликите, и макар че ябълката много му харесваше, не съм му давала повече от 30 мл.
Смятам, че не трябва да се избързва със захранването, но и не трябва да се зъкъснява много, познавам доста деца, които на година и половина не могат да приемат по-твърда храна и всичко им пасират, не трябва да се изпада в крайности.
Моето дете е на 7 месеца, засега съм заменила две хранения - на обед зеленчуково пюре, следобед каша, но не всеки ден, защото много наддаваше, а вечер след кърмене още от 2-я месец започнах да си му давам и адаптирано мляко, отначало по 30 мл. сега 120 мл. и така вечер не се буди и си спи сладко и спокойно, суче чак в 6 сутринта. Свекърва ми, която е акушерка едва ли не изпадаше в ужас, че ще му давам адаптирано мляко, щяло да се отбие детето... ама друг път, нищо подобно не се случи, кърмата изобщо не ми е намаляла, храня го през 3 часа, но най-важното за мен е, че от адаптирано мляко спи като къпан, а и от него коликите му намаляха, и спряха. Пък и не виждам как ще се отбие като от гърдите ми му тече много по-бързо, дори понякога прави паузи, защото не може да изгълта количеството, а от шишето трябва да дърпа по-силно... Wink)) 
Така че, не виждам нищо страшно в това да му даваш по малко сокче, стига да не му пречи на стомахчето...

# 10
  • Мнения: 1 737
Незнам,честно да ви кажа цялата тая дилема за ранно и късно захранване на мен ми звучи като някаква мода за това как се гледат бебета.Сега защото навън захранват късно дайте и ние така да правим.Аз лично 99% от майките ,който познавам са започнали да захранват децата си на 3м и не са имали никакви проблеми.

Не е никаква "мода", а си е направо война с педиатрите. Може би не си изчела доста от библиотеката, темите в този форум, а напоследък - това което разгласяват медиите, но според Световната Здравна Организация ранното захранване е доказано вредно и се препоръчва да се започне след 6-тия месец (най-рано след 4-тия). Нашето правителство е приело план за хранене, в който това го пише черно на бяло, Министерството на здравеопазването го налага, а педиатрите не го спазват.
Във всички развити страни отдавна са отхвърлили ранното захранване като вредно и захранват след 6-тия месец. Техните педиатри така ги съветват, спазват си законите, за разлика от нашите.

Някакви вредни или негативни последици от късното захранване няма, за разлика от ранното.

# 11
  • Мнения: 535
Браво, AQ, това исках да кажа и аз, но щях да съм по-груба, та затова си замълчах. Мисля, че е време всички да си отворят очите и да правят добро на децата си, а не да им вредят. Трудният живот ще ги съсипе достатъчно, няма нужда и ние да го правим  ooooh! Crossing Arms

# 12
  • Мнения: 2 614
....... Незнам,честно да ви кажа цялата тая дилема за ранно и късно захранване на мен ми звучи като някаква мода за това как се гледат бебета.Сега защото навън захранват късно дайте и ние така да правим.......
Това е нещо като това с памперсите-навремето са ни повивали и не сме се изкривили,а сега СЛАГАЙТЕ ПО ДВА-ВСИЧКО Е ЗА ДА СИ ГИ ПРОДАВАТ,не че няма да си купя,но това е защотото е по-удобно,а не че вярвам на всичко ,което пишат и казват докторите.
........
Благодаря ви за отговорите,но май в крайна сметка всеки слуша себе си.
Мила ми Фейт99, много се учудвам, защо след като си знаела какви отговори ще получиш в този подфорум си се хабила да пускаш това запитване?? Надявам се не само да правим дебати по дъфкани и предъфквани 1 милион пъти теми!
Не ми е много ясно какво имаш предвид като казваш  "навън" - навън от кое??? от желязната завеса - ами че тя отдавна падна - не знам дали си разбрала!
И не е мода това късно захранване, а е най-естествения начин за хранене на едно бебе. Попитай някоя баба дали е носила на нивата стерилни марлички да прецежда прясно сокче на 3-месечното си бебе? Няма нужда и да питаш - Отговора е "НЕ"! Тази мода от 70 год. на 20-ти век се оказва доста лош експеримент, но уви българските педиатри се променят доста бавно и затова тук се кара по стария (който всъщност е модерния за времето си метод)
А разсъждението ти за памперсите е култово!!! (моля, ако МОД-овете преценят, че постинга ми е обиден за авторката на темата да го изтрият) В потрес съм!!!
И да най-добре слушай себе си в този бизсмислен експеримент с детето си, доколко е издръжливо на колики, сокчета, пюренца и попарка!!
Успешно захранване!  bouquet

# 13
  • Мнения: 535
Фейт, погледни това първо, моля те!

НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ “ХРАНИ И ХРАНЕНЕ”
2005 - 2010

Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето. Поради неинформираност или липса на средства, някои майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето, което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия.
******
Липсата на кърмене, ранното захранване с краве мляко и неправилното въвеждане на немлечни храни преди 4-6 месец след раждането създават предпоставки за хранителни дефицити при кърмачетата, което допринася за изоставане във физическото и психоемоционалното им развитие; създава риск за развитие на хранителни алергии и здравни проблеми в последващите периоди на живота им.

Друго нямам какво да добавя!

# 14
  • София
  • Мнения: 4 381
Виждам, че вече си взела решение относно захранването, но все пак ще си напиша мнението, пък както искаш така го приемай.
Относно надписите на пюретата Хип - 4 месеца означава 4 навършени месеца.

Знаех си,че ще получа такива отзиви,обаче да ви кажа детето се чувства добре.Вече за втори път му давам по 2лъжички пюре и  ака по 2-3 пъти а преди се запичаше за 2дни и трябваше да посягам към термометъра. ....Аз лично 99% от майките ,който познавам са започнали да захранват децата си на 3м и не са имали никакви проблеми....Така че правилно или не аз започвам с пюретата и соковете,тъй или иначе вече съм и дала да не обърквам детето,защото и с изцедените сокове правих така давам ,тя неще аз спирам ,след една седмица пак давам тя пак неще и кво правя-нищо. Сега ще и давам по 2-3лъжици и тъкмо като навърши 4м ще изяжда по едно бурканче:).

Благодаря ви за отговорите,но май в крайна сметка всеки слуша себе си.

Пишеш, че след 2л. пюре бебето ака по-често. Това е по простата причина, че за момента бебешкия организъм не може да преработи качествено новата храна и тя излиза във вид, какъвто е приет. Относно играта на термометъра, има и по-лесни методи за изхождане на кърмено бебе. Масаж на коремчето и свиване на краченцата към коремчето на всяка смяна на памперса. По-често кърмене.
Познанствата ти с майки, които са захранили рано и не са имали проблем е много субективен. Аз пък познавам много майки, които са имали проблеми след ранното захранване и децата с години биват ограничавани и на специални млека, за да може да се излекуват. Да не ти казвам какво става пред кабинетите на алерголози и гастроенеторолози. За съжаление и на нас ни се наложи да ги посетим, защото слушах стриктно лекарката за ранното захранване.
Относно започването и спирането на сокчетата, защото бебенцето не е искало, бих казала, че е нормално. След като бебето не ги иска, значи то няма нужда от тях в този момент. С насилствено тъпчене в устата на сокове и пюрета може спокойно да си създадеш едно злоядо дете, на което после ще се молиш да хапне нещо. Имам достатъчно примери около мен, за да говоря от опит.
Всъщност така нареченото късно захранване, което всъщност не е късно, е когато детето само е готово да посегне към храната и да си я сложи в устата. Детето трябва само да прояви интерес какво правят мама и тате на масата с тези странни прибори. И защо така странно си променят лицата, докато пъхат нещо в нея. Тогава бебето започва да се учи какво е това храна и хранене с лъжичка. То проявява любопитство и жив интерес да научи повече неща и проявява желание самичко да опита. Тогава вече може спокойно да се даде на бебето храна, различна от кърмата. А ролята на сокчетата се проявява в по-късен етап, когато твърдата храна е в по-големи количества, за да спомага за преработването й.
Освен това кърмата (или АМ) е основна храна на бебето до навършване на годинка. Това означава, че не трябва да се замества млечно хранене, а само да се допълва. Кърмата е най-презицната храна за незрялите бебешки стомахчета, от която детето получава всички необходими за неговия растеж вещества, витамини, микроелементи, ензими, имуноглобулини. При новородените някои ензими в храносмилателната система липсват или са в много малък брой. С израстването количеството им се увеличава, като за това допринася в голяма степен и кърмата. Без необходимите ензими всяка друга храна остава непреработена, от където следва, че бебето не може да извлече необходимите му за растежа вещества. Само изразходва калории в опит да я разгради. За това често се случва ранно захранените бебета да отслабнат.
Хубаво си решила да слушаш себе си, но всичко написано до тук може да ти бъде само от полза. Внимателно наблюдавай бебче как приема новите храни и в случай на нежелани реакции, като пъпки, разстройство, запек, се обърни към лекар за консултация. Въвеждай храните една по една, за да знаеш евентуално от кой продукт има проблем и да го спреш само него за известно време.

Общи условия

Активация на акаунт