Смисълът на Е-тата в храните

  • 1 436
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 390
Здравейте,

В наше време често се говори за здравословно хранене, за разделно хранене и тн. По-запознатите четат състава на храните и като не видят нещо по-подозрително ги купуват. Обаче има едни символи в съставките, които често биват пренебрегнати, това са Е-та та.

Имате ли опит или информация в тази насока?
Интересувате ли се какви Е-та купувате?
Пренебрегвате ли ги, отбягвате ли ги , или не ги забелязвате когато пазарувате?
Предпазвате ли себе си и децата си от Е-та та и до колко успявате, или не им обръщате внимание?
Живота ни с тях или без тях - е невъзможен в днешно време?

Има ли някой добре запознат с химичния състав на Е-та та? Химици за помощ има ли тук?

Ето няколко полезни линка:
    * изброени и класифицирани всички основни Е-та ТУК
    * Какво означава Е-номерацията ТУК

# 1
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Ако имам избор на две марки за една и съща храна, сравнявам производителя и състава. При равни други условия вземам, това с по-малкото Ета. Но ако са много Етата, понякога и добрия производител, не го спасява...
И багрило да е- те се познат или си пишат, пак го заобикалям при възможност.

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Знам, че не всички Е-та са химия и не всички са вредни, но за сега не купувам нищо на което пише Е-.....

# 3
  • Мнения: 581
Имам приятелка лаборант - химик, от нея знам че колкото повече Е - та толкова повече е вредно за организма. Живата храна е полезната храна - плодове и зеленчуци.  Simple Smile
Обикновено като купувам нещо поглеждам, е не че не ям неща с повече от едно Е, но гледам това да е рядко.  newsm78 Пък и то в този живот кое ли пък е истинско полезно? Мръсен въздух, нитрати и какво ли още не...
Имаше лаф че "всичко хубаво на този свят е вредно!" Joy

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 6 915
Знам, че не всички Е-та са химия и не всички са вредни, но за сега не купувам нищо на което пише Е-.....
То маяй почти няма такова newsm78

# 5
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Ето за Е тата , всичките,
Ако знаех, че е била пусната тема, по този въпрос, нямаше да отварям нова
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=176115.msg3526358#msg3526358
 Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 25 571
Знам, че не всички Е-та са химия и не всички са вредни, но за сега не купувам нищо на което пише Е-.....
Лъжеш!  Mr. Green
А ако не пише?  Wink Я виж:
E1400-E1450 Starches Скорбяла
E1100 Amylase (Амилаза съдържа и твоят организъм - справка коя да е Анатомия на човека)
E931 Nitrogen азот, (дишаш го непрекъснато!)
E913 Lanolin   (кремчета ползваш ли?)
E460 Cellulose целулоза
E440(a) Pectin  пектин 
E375 Niacin vitamin B3; 
E330 Citric acid лимонена киселина
E300 Ascorbic acid аскорбинова к-на, 'vitamin C'
и мн., мн. други!  Wink

Проблемът е да знаем зад кое Е какво се крие и кое от тях да избягваме!  Peace

# 7
  • Мнения: 822
Гледам да избягвам вредните. Сега напоследък се интересувам кое какво е, и спрях да пия Пепси/Кока Кола и разните му там газирани напитки, блъскани с химии.
И все пак, синтезата по изкуствен път крие своите недостатъци.

# 8
  • Мнения: 822
.....
Има ли някой добре запознат с химичния състав на Е-та та? Химици за помощ има ли тук?....

Аз съм учила доста химия, мога утре да се поразровя и да намеря инфо, че и аз съм заинтригувана напоследък.

# 9
  • Мнения: 6 167
принципът е  - по-малко Ета.
има такива, ама трябва да се четат етикетите.

# 10
  • в Низината
  • Мнения: 705
Вкъщи имам изрезка от вестник точно за тия Е-та и до какви болести водят! Sick Четох я отдавна и не мога да си спомня точно, но довечера ще взема да я потърся и да видя за какво ставаше въпрос.

# 11
  • Мнения: 6 315
Химичният състав на Е-тата не би свършил работа, а и систематизирането и показването на формули+хим. свойства е ужасно много труд. Просто трябва да се избягват вредните до колкото е възможно и това е.

# 12
  • Мнения: 6 390
я... тази забравена тема кой я намери...
Мдаа... без Е-та и това, голяма наука, голяма химия са  Crazy

# 13
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
А са толкова вредни...
Аз съм вегетарианка и поради тази причина чета като в библиотека влизайки в магазин...но ако не бях,чудя се колко ли боклуци щях да купувам....

# 14
  • София
  • Мнения: 9 108
Аз не съм убедена, че етикетите отговарят на съдържанието.... в България. То на някои продукти няма срок на годност....

Общи условия

Активация на акаунт