Кръвна група и резус фактор

  • 52 501
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 920
Един от факторите, който би могъл да води до незачеване е несъвместимостта на резус факторите. Когато майката е с положителен а плодът с отрицателен едва 6% от тези бременности се задържат. При останалите 94% се получава спонтанен аборт в рамките на месечния цикъл и може дори и да не разберете че сте била бременна.
Получава се поради естествения подбор в природата - майката е по-съвършенна от плода и го унищожава.

Ако някой знае нещо по въпроса с кръвно груповата несъвместимост и изобщо има ли такава нека напише.

Също и за това кое се наследява от бащата - кръвната група или резус фактора.

# 1
  • Мнения: 3 334
Здравей Тия,

незнам много по въпроса за резус факторите.Аз самата след като забременях се притеснявах от факта,че и моята кръвна група може да съдържа резус фактор отрицателен.За моя радост съм с положителен.
Исках само да споделя,че кумата ми има две деца,а тя е с резус фактор отрицателен.И с двете си деца е забременяла от раз-както казва тя,а плодът и при двете деца е бил положителен.Дъщеричката й вече е на 5год.,а синът й е на 9 месеца и двете деца,както казах,са положителен резус фактор.Принципно някой деца наследяват резус фактор отрицателен ако един от родителите е с такъв-независимо бащата или майката.

Поздрави и целувки!

# 2
  • Мнения: 6 315
От клуба в дир-а - постинг на Firebird

При кръвните групи има няколко алела - О,А и В. А и В доминират спрямо О, а помежду си се явяват в сътояние на кодоминиране - проявяват се и двете.
Човек с група О има генотип ОО - задължително!!!
Човек с група А има генотип АА или АО.
Човек с група В има генотип ВВ или ВО.
Човек с група АВ има генотип АВ - задължително!
Деца се раждат с най-различни комбинации, според генотипа на родителите.
Ако единият родител е АА, другият - ВВ - резултатът задължително е дете с кръвна група АВ.
Ако единият родител е А0, другият - В0 - 25% вероятност 00, 25% - АВ, 25% А0 и 25 % В0.
Също има вероятност родителите да са АА и В0 или А0 и ВВ....
Комбинации много...
В допълнение искам да прибавя, че познатата на всички система кръвни групи АВ0 е важна за кръвопреливането. В съдебно-медицинската практика се използват и други системи кръвни групи, понеже у нас има доста много хора с кръвна група А.

------------------------------------------------------------------------------------

Както се вижда тук няма значение майка/баща. За повече информация има и табличка: http://www.mckinley.uiuc.edu/health-info/hlthpro/bloodtyp.html

За Rh: При Rh+ и на двамата родители, детето ще е с Rh+. При Rh+ от единия и Rh- от другия имаме по 50% вероятност за Rh+ и за Rh- на детето, а при Rh- и на двамата родители - детето ще е с Rh-.

До колкото знам опасност има, когато майката е с Rh-. Тогава, ако бебето е с Rh+ майката развива антитела срещу бебето. Обаче сега се правят изследвания ежемесечно и при появата на антитела се бият инжекции. А, и мисля, че проблеми обикновено има при първа бременност.

Поздрави и късмет!

# 3
  • Мнения: 920
Благодаря ви Маргарита и Анни.

Горе долу се ориентирах за това което ме интересуваше. А за това че има възможности да се отвори проблем при майка с Rh- и бебе с Rh+...това на изуст го знам. Аз съм с Rh- .

# 4
  • Мнения: 461
Цитат на: Margarita
От клуба в дир-а - постинг на Firebird

За Rh: При Rh+ и на двамата родители, детето ще е с Rh+.

моите родители и двамата са с +, а аз съм с отрицателен Sign Exclamation
така че и това е възможно. предполагам, че го имам от баба си, щото на нея всяко второ дете и е починало, ама със сигурност не знам. тя естествено понятие си няма от кръвната си група.

# 5
  • Мнения: 8 769
Цитат на: nat
Цитат на: Margarita
От клуба в дир-а - постинг на Firebird

За Rh: При Rh+ и на двамата родители, детето ще е с Rh+.


моите родители и двамата са с +, а аз съм с отрицателен Sign Exclamation
така че и това е възможно.

При мен ситуацията ае същата-аз съм първа с отрицателен Rh! Явно има изключения, а може би това не е чак такова универсално правило Grinning

# 6
  • Мнения: 1 391
Аз съм с 0-, мъжа ми е В+.
Вече съм в 4 месец а още не са ми правили изследване за антитела . При първа бременност, се правело в 5 месец.
Навсякъде казват че първата бременност е безопасна,
проблем може да има при втора бременност, ако не е бита ваксината  веднага 72 часа след раждането.
Но много познати са с такава кръв като моята. И са оцеляли и те и бебетата им.
Вярвам искрено че и при мен няма да има проблем.
Надявам се  Confused  Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 6 477
Здравейте и от мен!
Видях по-горе, че е описано как става унаследяването по кръвни групи, но явно за резус-фактора не беше май писано.
Та ако родителите са Rh+ това значи, че те могат да носят и ген за Rh-, който обаче е рецесивен и не може да се изяви. Но при двама родители, носители на рецесивен ген вероятността за раждане на дете с Rh+ е 25%. Така че това обяснява факта защо в семейства с положителен резус фактор може да се родят деца с отрицателен. По принцип бременните с такъв резус фактор се следят по внимателно и доколкото знам им се правят инжекции гама глобулин ако не бъркам през определени месеци на бременността! Моя приятелка роди таман 2 живи и здрави деца с такъв резус фактор!
И накрая - най-странното е, че едва 15% от бялата раса е с Rh-, а напоследък чувам за все повече българки с Rh-!
Дано съм била полезна и успех! Laughing

# 8
Цитат на: Margarita
От клуба в дир-а - постинг на Firebird

За Rh: При Rh+ и на двамата родители, детето ще е с Rh+. При Rh+ от единия и Rh- от другия имаме по 50% вероятност за Rh+ и за Rh- на детето, а при Rh- и на двамата родители - детето ще е с Rh-.

До колкото знам опасност има, когато майката е с Rh-. Тогава, ако бебето е с Rh+ майката развива антитела срещу бебето. Обаче сега се правят изследвания ежемесечно и при появата на антитела се бият инжекции. А, и мисля, че проблеми обикновено има при първа бременност.

Поздрави и късмет!


проблеми има при всяка следваща бременност след първата

# 9
  • Мнения: 254
Po vaprosa za rezusfactora moga da kaga che pri geni koito imat otricatelen rezusfaktor bremennostite se slediat mnogo vnimatelno I se smiatat za riskovi. Tova che procenta na spontantannite aborti  do propuskaneto na parvia cikal e 94% e vazmogno, no za uspokoenie na tezi momicheta koito imat oticatelen rezus factor moga da kaga che po princip okolo 75% ot oplodenite iacekletki se izhvarviat predi da e prpusnat parvia cikal tai kato se razvivat nepravilno(I tova e validno nezavisimo ot rezus factora).
Osven tova moiata maika e RH-, a nie dvamata s brat mi sme RH+. Viarno che ni e praveno chastichno kravoprelivane sled ragdaneto, no sled tova ne sme imali nikakvi problemi.

Pozdravi

# 10
  • Мнения: 233
моята майка е също с резус фактор отрицателен, а пък ние сме три деца и на никое не е правено кръвопреливане или нещо подобно. а тя не си е правила никакви изследвания. аз също съм с отрицателен.

# 11
  • Мнения: 233
РЕЗУС-ФАКТОР
752. Ако във вашето семейство съществува несъвместимост по отношение на резус-фактора, вие се нуждаете от лекарска помощ, за да разберете какво отражение ще има тази несъвместимост във вашия конкретен случай. За общо сведение тук е даден кратък обзор на този сложен процес. Повечето хора имат в кръвта си положителен резус-фактор. Малцина имат отрицателен резус-фактор. Ако и мъжът и жената имат положителен или отрицателен резус-фактор или ако жената е положителна, а мъжът - отрицателен, проблем не съществува. Понякога възникват затруднения, ако мъжът е положителен, а жената - отрицателна. При това положение, което се среща веднъж на 8 брака в САЩ, някои от децата наследяват положителния резус-фактор от баща си. В такъв случай, ако едно бебе с положителен резус-фактор се развива в утробата на майката с отрицателен резус-фактор, част от неговата кръв може да проникне в кръвта на майката през плацентата, особено през време на раждането. Тогава в организма на майката се образуват защитни антитела, които унищожават тези кръвни клетки (както у всички нас се образуват антитела срещу причинителите на морбили, за да ги унищожат, когато повторно атакуват нашия организъм). Но ако в кръвта на майката се образуват антитела срещу резус-положителните кръвни клетки на бебето, те се връщат обратно през плацента, навлизат в кръвообращението, разрушават част от кръвните му клетки. Ако бъдат унищожени много от тях, скоро след раждане бебето става анемично и разрушените клетки предизвикват заболяване с жълтеница. При първото раждане организмът на майката не успява да създаде антитела, които разрушават резус-положителните кръвни клетки на бебето, но при всяко следващо такова бебе кръвта й става все по-чувствителна към резус-положителните кръвни клетки, така че след първото дете затрудненията могат да се увеличат. Обаче у майката може да са се образували антитела даже и преди първата бременност, ако са й преливали кръв с положителен резус-фактор. Важното е да помните, че от 8 брака само един брак е между резус-положителен мъж и резус-отрицателна жена и че даже при такъв брак вероятността за сериозно увреждане на кръвта на бебето е само 5%. С други думи, резус-конфликтът е по-скоро изключение, отколкото правило.
http://123.dir.bg/24.htm

# 12
  • Мнения: 6 315
Цитат на: аз

проблеми има при всяка следваща бременност след първата


Объркала съм се  Embarassed  Embarassed  Embarassed , съжалявам. Вярно, че при първата бременност обикновено проблеми няма.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 4 216
Цитат на: Collibri
Аз съм с 0-, мъжа ми е В+.
Вече съм в 4 месец а още не са ми правили изследване за антитела . При първа бременност, се правело в 5 месец.
Навсякъде казват че първата бременност е безопасна,
проблем може да има при втора бременност, ако не е бита ваксината  веднага 72 часа след раждането.
Но много познати са с такава кръв като моята. И са оцеляли и те и бебетата им.
Вярвам искрено че и при мен няма да има проблем.
Надявам се  Confused  Simple Smile


Това не е така Колибри. И при първа бременност се прави изследване за антитела в началото. Защото не е задължително да имаш предно раждане, за да има риск. Такъв съществува и ако си правла аборт или пък ти е правена операция или кръвопреливане по някакъв повод. Така, че те съветвам да си пуснеш такова изследване възможно по-скоро.

# 14
  • Мнения: 2 051
Момичета, тука един разказ преди седмица ме хвърли в дълбоки размисли. За да не го преразказвам, цитирам (случката на Еми):

     "...Имаме кръвно групова несъвместимост- аз съм с 0+, а      таткото е с Б+ група. Това не е нещо необичайно или фатално- било е необходимо само и просто да изследват кръвната група на бебето след раждането, тъй като ако беше с моята нямаше да има проблем, но тъй като е с като на таткото неговият организъм се опитва да отхвърли това, което е преминало през плацентата по време на бременността. Проблем няма- просто тези де4ица се следят и трябва да се сложат на една специална лапма....."

Искам да ви попитам, какво му е несъвместимото на две групи с положителен резус фактор? Цял живот си живея и раждам спокойно с мойта 0 плюс, а сега - изненада...
Не искам да тормозя момичето сега с въпроси, защото си има достатъчно проблеми, ама някоя от вас ако воже да ме светне...

Общи условия

Активация на акаунт