Гледахте ли по ТВ за новостите около майчинството????

  • 2 147
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 181
Момичета и аз случайно ги гледах. Това е председателят на Комисията по труда и социалната политика, като неговото предложение беше дните да са 200. Копирам си поста от нашата тема:
"за Нова телевизия случайно го чух и аз .
Меко казано побеснях, обадих се на Христина Христова, горката жена в чужбина, аз я тормозя по телефона в неделя вечерта, както и да е, нали съм малко нахална  Беше доста изненадана, каза че ще провери нещата, ще гледа да говори и с юрист и ще ми се обади
"

# 16
  • Мнения: 4 181
ursi, няма значение кога ще се роди бебето, а кога ще ти пуснат болничния за раждане - тоест този, който е 45 дни преди раждане, ако можеш да го забавиш , ще е добре, че не знам в крайна сметка какво ще стане, ще продължаваме да ги ръчкаме, ама не знам какво ще постигнем.

# 17
  • Мнения: 429
Утре ще има информация и по вестниците. Днес имаше интервю на шефа на НОИ Христосков в "Труд". За съжаление - всяко чудо за три дни в тая държава. Жалко за напразната радост на всички майки, които след нова година ще имат бебчета над 3 месеца.

# 18
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542
и моя термин е 30,09.
аз май ще съм от прецаканите за 2 дни.
говорих с наблюдаващият ме лекар и той каза че бил пратил вече данните в ЗК и не може да ми смени датата и да ми даде болничен от по късна дата. Направо ми иде да се гръмна.
Ще пробвам и вариянт с друг лекал ама вече загубих надежда - в наща тъпа държава нещата са такива.

# 19
  • Мнения: 1 264
Здравейте! Следя темата, но досега не съм писала.
Днес изпратих питане до г-н Христосков отоносно завареното положение. Ако отговори, ще го публикувам тук.

# 20
  • Мнения: 416
Ами аз под заварено положение разбирам точно това - когато влезе новият закон в сила още да си в болнични.

Някак си не мога да си представя - излизаш примерно в майчинство от декември, защото болничните са изтекли и после пак излизаш в болнични  newsm78 На какво основание?
Така че това е съвсем закономерно.

Чак пък гадна новина! Прави се нещо толкова хубаво!   bouquet

# 21
 Аз не успях да гледам новините но моя термин е на 20.11.06 много жалко за мамите които се разминават с ден два което не е честно  #Cussing out

# 22
  • Мнения: 326
Ами аз под заварено положение разбирам точно това - когато влезе новият закон в сила още да си в болнични.

Някак си не мога да си представя - излизаш примерно в майчинство от декември, защото болничните са изтекли и после пак излизаш в болнични  newsm78 На какво основание?
Така че това е съвсем закономерно.

Чак пък гадна новина! Прави се нещо толкова хубаво!   bouquet
Ами, FEMA-bg, гадничка си е новината и още как..... Деца с разлика от няколко дни ще бъдат третирани по различен начин. Прави се нещо хубаво - така е, но не се довършва, ето това е реалността.

# 23
  • София, Дружба 2
  • Мнения: 1 710
Ами аз под заварено положение разбирам точно това - когато влезе новият закон в сила още да си в болнични.

Някак си не мога да си представя - излизаш примерно в майчинство от декември, защото болничните са изтекли и после пак излизаш в болнични  newsm78 На какво основание?
Така че това е съвсем закономерно.

Чак пък гадна новина! Прави се нещо толкова хубаво!   bouquet
Ами, FEMA-bg, гадничка си е новината и още как..... Деца с разлика от няколко дни ще бъдат третирани по различен начин. Прави се нещо хубаво - така е, но не се довършва, ето това е реалността.


За съжаление в България всичко е така! И аз съм в същото положение!

# 24
  • Мнения: 359
За мамите които ще се разминат на косъм с тези 315дни ще кажа че на моята лекърка и се помолих и ми пусна болничният с 4дни по-късно трябваше от края на май а го направихме от 01.06 защото така ми ставаха с около 15лв на месец повече болничните само коригира в документите термина а пък за секциото, аз родих така си взехме предвид реалната дата. Така че говорете с лекаря ако е разбран може да се нагласи така че 135те дни да изтекат на 01.01.2007г.

# 25
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Това наистина е гадно, не можеш да планираш да родиш така, че да му е удобно на министъра да си спестява от бюджета ...
 #2gunfire
Абееее, няма да се оправим скоро!

# 26
  • Мнения: 1 264
http://www.ntv.bg/news/show_news.php?id=10642

това е от новините на Нова Телевизия

"ЗАКОНЪТ ЗА МАЙЧИНСТВОТО
14 Август 2006, понеделник
 
Бъдещи и настоящи майки заплашват с протести, след като бяха подлъгани от информацията, че новият закон за майчинството засяга всички, чиито бебета не са навършили 9 месеца към първи януари догодина. От снощи в редакцията на Календар получихме десетки обаждания. Вчера в централната ни емисия вносителят на поправките Хасан Адемов обясни, че е бил разбран погрешно и опроверга собствените си думи. Оказа се , че детайлът в закона „заварено положение” е останал недоуточнен, а засяга доста майки. Бъдещи и настоящи майки се чувстват подведени и излъгани и споделиха, че обмислят консултации с юристи и евентуални протестни действия в опит да променят закона. Объркването дойде от думите на председателя на социалната комисия към парламента Хасан Адемов, който миналата седмица пред медиите съобщи, че ако детето не е навършило девет месеца към първи януари, майката се възползва от новия закон. Вчера обаче пред Календар той заяви, че такова нещо не е казвал, че е разбран погрешно и обясни, че новият закон важи за майките, чиито бебета не са навършили 3 месеца към първи януари. Информацията потвърди и управителят на НОИ Йордан Христосков. С други думи, ако към тази дата се намирате в рамките на 135-те дни болничен, както е сега, автоматично влизате в новия закон- т.е. майчинство от 9 месеца, през които ще получавате 90% от заплатата си. Текстът не важи за останалите майки, които са се върнали на работа преди първи януари. Неосигурените жени също се ползват от стария закон. Поправките засягат само осигурените жени, т.е. тези, които са били на трудов договор поне 6 месеца. И още едно уточнение- обезщетението до 9-ия месец няма да се плаща от фирмата работодател, а от НОИ- чрез дебитна карта или по пощата. След изтичане на 9-ия месец, вариантите са два- майката да си остане вкъщи до навършване на 2 години на детето, или да наеме бавачка. С поправката в закона страната става с най-дългия срок на майчинство в Европа, през който се получава почти цяла заплата. И още един детайл- тази заплата, на която сте се разписали и фигурира във всички официални документи. А не парите, които взимате на ръка. "
 

# 27
  • Мнения: 416
Това е страхотно, че парите ще се взимат от НОИ! Браво!

# 28
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Сега остава да отменят закона!
Защо няма едни правила за всички? Много се дразня!  #Cussing out

# 29
  • София
  • Мнения: 268
Изпитах голямо разочарование, отново се уверих, че политиците никак не се интересуват от хората и техните проблеми, а си живеят в техен свят, далеч от реалността.
Пука му на г-н Хасан, че с думите, от които се отрича, е създал напразни надежди у много майки да имат възможност да се грижат за децата лично си няколко месеца повече. Дали се замисля той за това? - едва ли.
Писна ми от популизъм!

Общи условия

Активация на акаунт